Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Portale społecznościowe kopiują nasze książki telefoniczne

Portale społecznościowe kopiują nasze książki telefoniczne

LuiN 16 Lutego 2012 15:54

0 0

Jak się okazuje, mobilne wersje popularnych serwisów społecznościowych pobierają z naszych telefonów zawartość książek telefonicznych, a następnie przechowują je na na serwerach w sposób niezabezpieczony. Do takiego działania oficjalnie przyznały się serwisy Twitter i Path, pod lupą jest Facebook.

Odkrycia dokonał programista z Singapuru zaskoczony tym, że jego cała książka telefoniczna pobrana została z iPhone'a i znalazła się w serwisie społecznościowym Path. Na tej samej zasadzie nasze kontakty wywędrować mogą poza telefon po skorzystaniu z mobilnego Twittera, a według nieoficjalnych informacji - także innych serwisów społecznościowych, w tym Facebooka czy Foursquare.




Mało tego, okazało się, że wiele serwisów przechowuje pobrane informacje na serwerach jako zwykły tekst, bez dodatkowego szyfrowania. Szef Path, Dave Morin, publicznie przeprosił za zaistniałą sytuację i zlecił usunięcie z serwerów wszelkich danych dotyczących książek telefonicznych pobranych z telefonów użytkowników serwisu.

Warto teraz dwa razy zastanowić się nim zezwolimy świeżo zainstalowanej aplikacji na dostęp do naszej książki telefonicznej. Jak widać dla niektórych twórców aplikacji ów dostęp, to też możliwość skopiowania jej sobie i przechowywania na własne potrzeby.

Źródło tekstu: huffingtonpost, wł     

Dodaj do:
w sumie: 30
  • 2

    12. ~Czytelnik  2012-02-16 17:08:50  host: v10-16.opera-mini.net

    A cóż w tym dziwnego. Nigdy nie korzystałem z żadnych portali społecznosciowych i zawsze mówiłem, że nie wiadomo co portale robią znaszymi danymi. Uchodze za dziwaka i paranoika, tyle, ze przynajmniej jak czytam od czasu do czasu takie artykuły to nie martwie sie o to kto ma moje dane.

  • 0

    13. ~  2012-02-16 17:13:44  host: user-46-113-196-166.play-internet.pl

    Ten super Iphone nie ma zabezpieczeń?? A co na to fani tej marki?

  • 1

    15.  2012-02-16 18:04:00

    @11 - mowa tutaj jest tylko o iPhone czyli tym najperfekcyjnieszym produkcie. O marnym Androidzie nic nie wspomniano.

  • 0

    16.  2012-02-16 18:30:24

    Dobrze, że nie korzystam z tych serwisów na swoim smartfonie. Ciekawe, że w mojej Defy, nie ma możliwości bezpośredniego korzystania z książki tel. zapisanej na karcie sim, a dopiero po jej skopiowaniu do pamięci telefonu. Czyżby to była jedna z przyczyn?

  • -1

    17.  2012-02-16 18:40:37

    7 - wystarczy zawsze się wylogować, po skorzystaniu z serwisu i problem masz z głowy. I nie zaglądać gdzie indziej, gdy jesteś zalogowany do FB.

  • 2

    18. ~jarek  2012-02-16 19:00:38  host: acmf229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja mam niezniszczalną Nokię 3330, nie facebooka, nie mam nk, nie mam konta na gmailu, nie mam twittera itp. za to mam dużo przyjaciół w realu i to jest piękne, pozdrawiam w tłusty czwartek, zaraz idę na piwko i pączki ze znajomymi

  • 0

    19. ~xxxx  2012-02-16 21:18:37  host: 46.7.245.235

    A ja powiem inaczej: Linkedin.com dziala podobnie, tylko w druga strone. Po zainstalowaniu aplikacji w telefonie pojawilo mi sie kilkaset nowych kontaktow. I co sie okazalo ? Wszyscy ludzie z ktorymi jestem polaczony pojawili sie w kontaktach wraz ze swoimi numerami tel.

  • 0

    20.  2012-02-16 21:25:18

    No brawo!! ;-)

  • 0

    21.  2012-02-16 21:25:50

    Ups... Twittera nie używam, ale mam iPhone'a i aplikację facebooka oczywiście. Czy mam się obawiać? ;)

  • 0

    22.  2012-02-16 21:27:30

    A ja na szczęście (??) nie korzystam z tych portali ;-)

  • 0

    23. ~Simplusowiec  2012-02-16 21:45:45  host: host84-38-84-225.tvkdiana.pl

    słucha ktoś radiowej Jedynki od 21? ciekawy program o naciągniętych przez "Telekomunikację" nie tylko Polską, w programie odpowiedzi na żywo udziela m.in. rzecznik TP SA Wojciech Jabczyński.

  • 0

    24.  2012-02-16 21:49:43

    Taaa... Rzecznik Jabczyński gęsto się tłumaczy. ;-)

  • 0

    25. ~ww  2012-02-16 22:40:39  host: public-gprs295395.centertel.pl

    Żałosne jest to,że bronimy się rękoma i nogami(albo na odwrót) od tych molochów do przetwarzania twoich danych osobowych. Ale wejdzie taka "pysia" na fejsa i sruuu twój numer już jest zassany :( .Oczywiście twoje dane nie są zapisywanie ..ale obce TAK !!!

  • 0

    26. ~  2012-02-16 23:04:54  host: 169.145.21.46.in-addr.arpa

    Złodzieje danych. I nikt ich za to nie ukarze. Bezkarni jak zawsze. NWO już nie puka. To się dzieje naprawdę.

  • 0

    27. ~  2012-02-17 01:55:35  host: z11-05.opera-mini.net

    A to Facebook jeszcze istnieje ? Tylko plebs i pożywka komercji z tego g.na korzysta, bo w Polsce i UE są inne portale społecznościowe. Bez rejestracji e-maila, beznadziejnych wtyczek Lubię to! itp. Pozdrawiam elitę niezatrutą fejsem ! Nikoś Dyzma

  • 0

    28. ~  2012-02-17 07:15:23  host: z30-08.opera-mini.net

    Dlaczego mnie to nie dziwi?

  • 0

    29. ~  2012-02-17 09:13:59  host: user-164-126-73-172.play-internet.pl

    http://uncyclopedia.wikia.com/wiki/Fecesbook

  • 0

    30.  2012-02-17 11:43:32

    ACTA komuś przeszkadza... ;-) Jak to Amerykanie podporządkowują sobie świat... A czym jest głupota świata korzystającego z Google i Facebooka chociażby? No cóż - każdy może widzieć to inaczej.

  • 0

    31. ~f  2012-02-21 22:35:43  host: user-188-33-142-221.play-internet.pl

    i co zrobią z moim telefonem? Zadzwonią do mnie? Wyślą sms? Darujcie sobie. Jestem przeciw temu wszystkiemu ale jako zwykły zjadacz chleba nie widzę zagrożenia.

  • 0

    32. ~vicio  2012-02-21 23:25:41  host: z12-16.opera-mini.net

    I ja i kupa innych ludzi ma w książce telefonicznej wiele danych, nie tylko nr.tel.ale też nr.służbowe,przypisane zdjęcia, stanowiska osób, adresy prywatne i służbowe dane firm jak też i daty urodzin współmałżonków i nawet dzieci. Dlatego też bardzo zabezpieczam się przed takimi złodziejami danych.

Dodaj swoją opinię