Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Popyt na mini notebooki wciąż ogromny

Popyt na mini notebooki wciąż ogromny

Q! 4 Kwietnia 2009 12:15

0 0

Według firmy analitycznej DisplaySearch, popyt na mini notebooki w tym roku ma wzrosnąć o ponad 65% w stosunku do roku ubiegłego. To ogromny skok w porównaniu do tradycyjnych komputerów przenośnych, których dynamika sprzedaży, według prognoz, ma być nie większa, niż 3%.

Aktualne wyniki sprzedaży mini notebooków (okazało się, że nazwa netbook jest opatentowana przez firmę Psion PLC) są wynikiem panującej sytuacji ekonomicznej, która zmusza nabywców do bardziej przemyślanych zakupów. W związku z tym tańsze mini laptopy, mimo gorszych parametrów, są traktowane jako alternatywa dla tradycyjnych komputerów przenośnych. DisplaySearch spodziewa się, że wraz z poprawą sytuacji ekonomicznej na świecie proporcje te zmienią się na korzyść notebooków.




Analitycy prognozują, że w bieżącym roku klienci kupią 27 mln sztuk mini notebooków (wzrost o ponad 65%), natomiast notebooki znajdą około 133 mln nabywców (wzrost o 3%). Mimo takiej dynamiki sprzedaży, Anil Nanduri, dyrektor ds. marketingu netbooków w Intelu, nie spodziewa się, aby urządzenia te stały się poważną alternatywą dla notebooków. Według niego zostały zaprojektowane do korzystania z sieci nie dłużej, niż 30 minut.

John F. Jacobs, autor raportu, zauważa, że nabywców netbooków można podzielić na dwie główne grupy. Pierwszą z nich stanowią klienci mieszkający w krajach rozwijających się, którzy szukają komputera w niższej cenie. Druga grupa to osoby poszukujące urządzenia o funkcjonalności zbliżonej do komputera PC, dla których jego waga oraz mobilność mają kluczowe znaczenie. Dla nich właśnie operatorzy w wielu krajach stworzyli nowe oferty składające się z dotowanego mini notebooka oraz usługi dostępu do Internetu, która w znacznym stopniu zwiększa uniwersalność tych małych komputerków.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 32
  • 0

    13.  2009-04-04 15:37:48

    Ale jednak Symbian czy nawet WM nie da takiej wygody i możliwości, szczególne na 3 calowym lcd. Ja mam laptopa 15" i N5800, ale chętnie bym przygarnął jeszcze takiego malucha,

  • 0

    14. ~Andrzej  2009-04-04 15:38:24  host: p203.ppp.eranet.pl

    Najwieksza zaleta to mała masa i niewielkie gabaryty, a także zdecydowanie dłuzszy czas pracy na baterii. Mam Asusa eee pc i wykorzystuje go głownie do internetu podczas podróży. Bateria trzyma minimum 4 godziny przy pracy z modemem gsm na usb. Brak napedu dvd absolutnie nie przeszkadza gdyz korzystam gównie z pendrive.

  • 0

    15. ~matthias  2009-04-04 15:38:54  host: gpy107.internetdsl.tpnet.pl

    ...a ja mam nowego MacBook'a 13'' i jestem zadowolony o wiele bardziej niz przeciety uzytkownik PC notebooka, mini notebooka i innych wynalazkow dzialajacych pod 'oknami'. :)

  • 0

    16.  2009-04-04 15:58:29

    No to napisz jakiś tekst na takim smartphonie. Z pewnością będzie to bardzo wygodne. Przejrzenie zdjęć też sprawia samą przyjemność. Dla mnie smartphone w ogóle nie załatwia sprawy.

  • 0

    17. ~  2009-04-04 16:29:37  host: f96-021.opera-mini.net

    Ad 16. Do przeglądania fotek czy filmów dokumentów typu word to ją mam komputer stacjonarny bo netbook co najwyżej przeciętnie się do tego nadaje. Netbook dobrze się spisze na wakacjach czy na uczelni czyli wszędzie tam gdzie jest jakiś stół i krzesło lub fotel. Tylko co to za mobilność?!

  • 0

    18. ~s  2009-04-04 17:28:28  host: 94.232.156.41

    ja uzywam 12,1" Compala i tez jestem bardzo zadowolony, roznica miedzy 15 a 12" jest bardzo duza jezeli chodzi o rozmiar sprzetu i wage, jeżeli chodzi o komfort pracy przy 12" to jest on generalnie porownywalny z 15". Netbooki mi jednak nie pasują ze względu na procesory - co jak co ale osobiście bardzo przydają mi się 2 rdzenie. Dodatkowo Compale 12,1" spokojnie mogą konkurować ceną z netbookami (mimo że 12" compala to juz raczje klasyczny notebook)

  • 0

    19. ~Twix  2009-04-04 18:09:45  host: mail82.anonymouse.org

    Żeby jeszcze Mac Book był nieco tańszy... :)

  • 0

    20.  2009-04-04 18:43:36

    Jak dla mnie netbook jest świetnym uzupełnieniem komputera stacjonarnego w domu. Zawsze można podłączyć do monitora domowego, a poza tym do prezentacji, czy pracy w plenerze netbook jest świetny. Nie jest przy tym taki ciężki i duży jak laptopy. Ale jak zwykle w takich sytuacjach bywa - dla każdego coś innego. Poza tym najnowsze Eee PC Asusa ma już napęd DVD, gdyby dla kogoś jego brak był wadą.

  • 0

    21. ~K.  2009-04-04 18:44:51  host: fbi219.internetdsl.tpnet.pl

    Polecam HP MINI 3120 z ERY! Wszystko śmiga, laptop piękny i wydajny....HP to HP :)

  • 0

    22. ~Ziomek  2009-04-04 20:02:23  host: 94.254.189.77

    Jadę od pół roku na Toshibie A300D 15" i muszę powiedzieć, że jestem zadowolony. Jak się biega na siłownię, to nawet traki komputer nie wydaje się ciężki :) Ale głównie w domu siedzi. !-2 razy w tygodniu muszę go brać. Jestem zadowolony.

  • 0

    23. ~pedroAl  2009-04-04 21:37:24  host: awx224.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nie wiem jak wam, ale mi osobiście już przeszły netbooki. Ponieważ po dłuższym siedzeniu przy nim bolą mnie oczy. Niby można zamienić rozdziałkę na 800x600, ale w tej chwili większość stron dobrze się wyświetla przy ustawieniach 1024x7??. Dlaczego polecam notebooki z 14 ma 15" matrycami.

  • 0

    24. ~pisul  2009-04-04 22:00:08  host: kwiatkowskiego.res.pl

    mini acer one

  • 0

    25. ~arE  2009-04-05 15:06:35  host: 87.119.27.247

    "Mimo takiej dynamiki, Anil Nanduri, sprzedaży dyrektor ds. marketingu netbooków w Intelu, nie spodziewa się," - mało logicznie wyszło ;)

  • 0

    26. ~  2009-04-05 15:31:35  host: aaui243.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Bo to pewnie traduktorem było robione.

  • 0

    27.  2009-04-05 18:04:49

    a mówią ze jest kryzys

  • 0

    28. ~  2009-04-05 18:16:40  host: aaui243.neoplus.adsl.tpnet.pl

    to taka ściema jest

  • 0

    29.  2009-04-05 18:24:51

    specialnie taka spekulaca z tym kryzysem, ze ktyzyz, ze ciezko, a to tylko prektekst zeby troche ludzi zwolnic poprawic sutacjie w firmach i na rynku,

  • 0

    30.  2009-04-05 20:55:03

    are: thx, cos, sie wyraz przestawil... #29. bo tak jak popatrzysz po ludziach, to poza tymi zwalnianymi, to inni specjalnie kryzysu nie widza i normalnie szturmuja sklepy, przynajmniej tak to widze w .PL

  • 0

    31. ~pisul  2009-04-05 21:17:01  host: kwiatkowskiego.res.pl

    wstaje o 6 a pracuje do 20,i gdzie ten kryzys?czy to jakas kolejna teoria spiskowa,sam niewiem.

  • 0

    32. ~blues..  2009-04-06 10:42:02  host: acpv41.neoplus.adsl.tpnet.pl

    info do tych gości ,którzy się chwalą jakie to mają komputery: A ja to mam kota,który gadał z moim kumplem przez GG.Kot łaził po klawiaturze,a koleś się pytał:"Co?co" o co chodzi? Co ty piszesz?..."Kot sie nazywa Haker.Nie wyobrażam sobie,jak by mój kot miał pracować na komputerze o rozmiarze 10 cali...nie dał by rady,jest za długi(kot oczywiście).NA Macku kot też by nie mógł pracować,ponieważ owoce mu nie służą,nie jest jakoś wegetarianinem.

Dodaj swoją opinię