Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Popularny Internet z komórki

Popularny Internet z komórki

sirmark 24 Stycznia 2008 08:17

0 0

Z bezprzewodowego dostępu do Internetu w sieciach komórkowych korzysta już ponad 900 tys. Polaków. Ubiegły rok był dla operatorów bardzo udany. Tylko w drugiej połowie przybyło 60 proc. użytkowników - pisze Rzeczpospolita.

W tym roku powinno być jeszcze lepiej. Oferta jest coraz lepiej znana, a zapotrzebowanie na Internet "wszędzie i o każdej porze" rośnie. Przybywa przenośnych komputerów, a ceny kart do bezprzewodowych sieci spadają - wylicza Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes zarządu PTK Centertel.

Orange na koniec 2007 r. obsługiwał 333 tys. użytkowników mobilnego Internetu. Konkurencyjny Plus - 320 tys. Z szacunków wynika, ze Era ma ok. 240 tys. klientów. I choć konkurenci spierają się o te statystyki, to nie przeczą, że wzrost liczby klientów jest bardzo szybki.




Według Andrzeja Ochockiego z Ery, największą popularnością cieszą się pakiety z ceną poniżej 100 zł, w ostatnich miesiącach także najtańsza opcja razem z kartą do komputerów za 1 zł. Operatorzy w tym roku nie przewidują znaczących obniżek. Era zamierza wprowadzić nowe pakiety, a Orange łączyć usługi w "paczki

Operatorzy planują także rozbudowę swoich sieci 3G na potrzeby usług internetowych.
Spodziewamy się, że w 2008 r. będziemy w stanie proponować transmisję mobilną o prędkościach powyżej 10 Mb/s dla ponad 1/3 klientów w Polsce - mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa. To samo robią Plus oraz Era, licytując się na nominalną szybkość sieci, chociaż prędkości 3,6-14,4 Mb/s mają charakter umowny.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4.  2008-01-24 09:52:30

    do 1, 1,5 Mbita to bylo spokojnie rok temu (Era Blueconnect), jednak mniej wiecej od pazdziernika.. nie moge uzyskac wiekszej predkosci jak 80 -120 KB/s, spadek o ponad 1/3....

  • 0

    5.  2008-01-24 09:54:06

    po drugie przy takich limitach jak teraz sa to te 10Mbitow mozna wykorzystac w kilkadziesiat minut.... i to ma byc oferta?

  • 0

    6. ~  2008-01-24 09:57:06  host: apn-77-112-87-8.gprs.plus.pl

    Ja nie narzekam.iPlus+motorola V3xx=1,2 Mb/s.Mieszkam w Olsztynie.

  • 0

    7.  2008-01-24 10:05:27

    Fajny taki Internet bezprzewodowy... Sam posiadam laptopa, więc taki sposób dostępu by był jak znalazł. Niestety, odstraszają mnie spore limity ściągania danych. Nawet te 4GB to mało, dla mnie taki limit to maks na tydzień do wykorzystania, a wcale dużo plików nie pobieram. Youtube czy same stronki potrafią generować taką ilość danych. Cena też jest moim zdaniem za wysoka, a jakość nie idzie w parze z ceną. Miałem okazję testować Blueconnecta, maszt blisko, zasięg maks na modemie, transmisja EDGE, a działało prawie jak GPRS. W porywie zdarzało się 80kbps. Dziękuję więc za takie coś, płacić tyle za usługę, która przez duży limit jest tylko dodatkiem do Internetu na kablu oraz tak marne prędkości osiąga.

  • 0

    8.  2008-01-24 10:16:16

    Ja jestem z Iplus zadowolony ... choc czekam na umts blizej mnie :) obecnie w domku lapie sygnal - telefon motorola v6maxx przy oknie z stacji oddalonej o5km i mam predkosci rzedu 1mb/s i upload 350kb/s :), z wlasnego doswiadczenia wiem ze im sygnal umts lepszy tym predkosci lepsze w lodzi blisko stacji mam czesto 2mb/s :) to juz jest cos tylko te limity... Najlepiej mi sie orange podoba - najwiecej gada a najmniej robi :P

  • 0

    9.  2008-01-24 10:19:53

    PO EDGE osiagnalbys max 30 KB/s wiec to musialo byc UMTS lub HSDPA

  • 0

    10.  2008-01-24 10:37:38

    Zawsze w takich dyskusjach denerwuje mnie mylenie kb z kB :/ Prosze zapamietajcie ze 8kb=1kB :)

  • 0

    11.  2008-01-24 10:52:36

    Teraz jest idealny moment dla Playa na wejscie w rynek mobilnego internetu, chociazby tylko na swoich nadajnikach. Zobaczymy co zaproponuja w ciagu tego najblizszego 1,5 miesiaca

  • 0

    12.  2008-01-24 10:52:59

    Do nadajnika 5km - takie mam teraz predkosci z Ery - http://www.speedtest.net/result/225931510.png co ciekawe w umts u mnie Era ma lepsze predkosci od Plusa :/ i jak Plus sie nie poprawi to chyba na rok Blueconnect wezme ;) za chwile dam predkosci Plusa - orange nie uzywam bo nie mam w Aleksandrowie jego umts ...

  • 0

    13.  2008-01-24 11:02:01

    Plus z tego samego miejsca co era przed chwila :) - http://www.speedtest.net/result/225933238.png , a pomyslec ze rok temu jeszcze meczylem sie tylko na gprs :) Tylko denerwuja mnie te reklamy internetu operatorow - bo realnie to max 2mb/s sa tak naprawde lacza a predkosci rzedu 3-5mb/s to widzieli tylko wybrancy losu i prawdziwi szczesciarze :D

  • 0

    14. ~mirekb  2008-01-24 11:13:36  host: hii227.internetdsl.tpnet.pl

    transmisja danych w gsm/umts jest droga i operatorzy mówili niedawno ze swiadcza te uslugi na granicy oplacalnosci wiec zanizaja celowo jakosc bo co innego im zostaje??wole gprs gprs(plusa stabilnie mam ostatnio 45kb/s i co ciekawe zawsze nie mniej niz 40 przy sciaganiu malych) plikow niz edge ery(30kb/s) i edge orange ze srednio 100kb/s a ze sciaganiem plikow ma tyle samo co plusie.Szalony ty dobrze wylobbowales u plusa;-)siec ktora postawi na rozwoj transmisji danych będzie mogla po1 zarobic po2 ci klienci namowia kolejnych czyli wiecej zarobic,po3 minimum predkosci powinno byc edge,doberze by bylo aby uke wzial sie za badania szybkosci i transferu "NAJSZYBSZEGO MOBILNEGO INTERNETU DO7,2Mb/s" bo najwiecej narzeka na orange i czasem na ere.o rozwoju zasiegu umts nie pisze bo on prawie nie istnieje.chcą robic hsdpa 14,4 a nawet nie maja na czym.jak zwykle pewnie motorola będzie 1 z telem z hsdpa14,4 a potem dopiero bedzie zasieg tej technologii ;-)

  • 0

    15.  2008-01-24 11:19:30

    za te pieniadze, z tymi predkosciami i limitami ... nigdy, poza tym tak naprawde to malo komu to jest potrzebne, coraz wiecej osob ma dostep do internetu w pracy, domu, hotelach, u znajomych ... szkoda kasy i nerwow

  • 0

    16. ~  2008-01-24 11:33:05  host: p07-11.opera-mini.net

    Era to powinna dac blueconect 39 jako uskuge dodatkowa do abonametu a nie jakies 50mb za 30zl z drentwym taktowaniem bo to juz kabaret jest

  • 0

    17.  2008-01-24 11:39:07

    wojtaszek: a jak ktos wynajmuje mieszkanie? to co ma zrobic? internet z komorki - nic innego. szkoda tylko ze te limity sa takie male, lub szkoda ze te abonamenty sa takie wysokie, bo mozna byloby dokupywac dodatkowe pakiety danych do sciagniecia, bo przeciez nie zawsze potrzeba az takich limitow. A co z przenoszeniem limitow na kolejne miesiace? to tez jest rozwiazanie...

  • 0

    18. ~  2008-01-24 12:54:09  host: c61-15.icpnet.pl

    jak wchodzil GPRS i jeszcze niewiele sluchawek go oferowalo to ladowaly sie strony o wiele szybciej niz po modemie na lini tp i ogolnie byl wiekszy komfort korzystania, potem jak sie namnozylo tanich telefonow z GPRSem to sie "szybki" net skonczyl. teraz jest tak samo!

  • 0

    19.  2008-01-24 14:14:59

    maszt PTC mam na bloku naprzeciw (jakies 100-150m w linii prostej) i mieszkam na 8-mym pietrze, wiec fale nie maja wielkich przeszkod w dotarciu do mojego terminala. N73 transfer 3G (o ile zlapie zasieg 3G) w blueconnect nie przekracza nigdy magicznej bariery 32kB/s gdzie max. w moim przypadku jest 48kB/s...

  • 0

    20. ~H  2008-01-24 19:43:00  host: 194.39.141.10

    Plus mnie bardzo miło zaskoczył w tym tygodniu, miałem w domu (oś Warszawskie, Poznań) na telefonie 2kreski 3G, teraz mam full zasięg, 3,5 smiga ładnie chociaż nie sprawdzałem dokładnych parametrów. Wczoraj zobaczyłem że mam w pracy również pełen zasięg 3,5G, Orange i Era nawet zwykły GSM ma tu marny. czyli wychodzi na to że uruchomili kilka nadajników w ostatnim tygodniu, to cieszy...

  • 0

    21.  2008-01-24 23:56:25

    frytko: a co to ma do rzeczy czy mieszkanie wynajmowane czy nie? ja np. w tej chwili wynajmuje i internet stacjonarny mam

  • 0

    22. ~  2008-01-26 15:15:42  host: acqw4.neoplus.adsl.tpnet.pl

    w wynajmowanym mieszkaniu mozna miec stacjonanry wiem bo kolezanka tak teraz chce zalatwic sobie orange freedom bo chce placic plan socjalny za tp a w neostradzie trzeba placic za ten plan sredni

  • 0

    23. ~stefek  2008-01-27 00:28:14  host: inet20908na-1.eranet.pl

    ja mam blueconnect i tylko czekam az bedzie internet z ery na łączu tp. mam edge ale prędkośc jest strasznie wolna a jak troszke zaszaleje to limit po tygodniu mam wyczerpany a potem to juz totalna załamka.

Dodaj swoją opinię