Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Popularność Blika rośnie - prawie 77 tys. zleceń dziennie w 2Q2017

Popularność Blika rośnie - prawie 77 tys. zleceń dziennie w 2Q2017

sirmark 25 Października 2017 21:47

3 1

logo blik
NBP opublikował dane o rozliczeniach międzybankowych w II kwartale 2017 r. Szczególnie interesowały nas wyniki uzyskane przez systemu mobilnych płatności Blik.

System mobilnych płatności Blik istnieje od lutego 2015 roku. Obecnie dostępny jest w 7 bankach: Alior Bank (oraz T-Mobile Usługi Bankowe), Bank Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank (oraz Orange Finanse), PKO BP (oraz Inteligo) i Getin Noble Bank.

Blik właśnie otrzymał tez zgodę NBP i stał się pierwszym niekartowym schematem płatniczym w Polsce. Taka decyzja administracyjna jest potwierdzeniem spełniania wymogów regulacyjnych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności.

Według danych NBP na koniec czerwca 2017 Blik obejmował zasięgiem (zmiany w stosunku do poprzedniego kwartału):
  • 4,5 mln użytkowników (liczba zarejestrowanych aplikacji mobilnych) - wzrost o 18%,
  • 230,7 tys. punktów handlowo-usługowych akceptujących Blika - wzrost o 7%,
  • 203 tys. terminali płatniczych,
  • 70,65 tys. sklepów internetowych,
  • 16,1 tys. bankomatów.

W II kwartale 2017 w ramach systemu (zmiany w stosunku do poprzedniego kwartału):
  • wykonano łącznie 6,97 mln zleceń (wzrost o 18%) o łącznej wartości 996,9 mln złotych (wzrost o 24%),
  • średnio dziennie wykonano 76,6 tys. zleceń (wzrost o 20%) o łącznej wartości 11 mln złotych (wzrost o 22%),
  • średnia wartość zlecenia wyniosła 143 zł (wzrost o 2%).

Wartość i liczbę transakcji w poszczególnych kwartałach od momentu wdrożenia przestawiona jest na wykresach.

Wartość zleceń w mld złotych realizowanych w systemie BLIK.

nbp

Liczba zleceń realizowanych w systemie BLIK (z pominięciem liczby zapytań transakcyjnych).

nbp




Średnia dzienna liczba zleceń w systemie BLIK

nbp

Najwięcej transakcji (w 2Q2017) zostało rozliczonych we wtorki (15,6%). Pozostałe dni robocze tygodnia były obciążone na zbliżonym poziomie od 14,9% do 15,4%. Niższy procent zleceń przypadał na sobotę (11,9%) oraz niedziele (11,%)

nbp

Jeżeli chodzi o typy transakcji to w 2Q2017 były następujące:
  • płatności bezgotówkowych w Internecie - 4,28 mln płatności (61,3% wszystkich transakcji mobilnych), średnia wartość 81 zł
  • wypłaty oraz wpłata gotówki w bankomacie - 1,94 mln wypłat (27,8% wszystkich transakcji mobilnych), średnia wartość 304 zł
  • płatności bezgotówkowych w terminalu - 0,415 mln płatności (6,0% wszystkich transakcji mobilnych), średnia wartość 47 zł
  • płatności typu P2P - 0,341 mln płatności (4,9% wszystkich transakcji mobilnych), średnia wartość 125 zł.

nbp

nbp

Czy korzystasz z mobilnego systemu płatności BLIK?

Tak, bardzo często
35.10%
Tak, ale rzadko
20.09%
Nie
32.79%
Nie, ale zamierzam skorzystać
7.16%
Nie, mój bank tego nie obsługuje
3.70%
Nie wiem
1.15%

Wszystkich głosujących: 433



Źródło tekstu: NBP, Blik, wł     

Dodaj do:

Tagi: blik | nbp | polski standard płatności | 2q2017

w sumie: 22
  • 1

    3.  2017-10-26 00:57:05

    Na początku 2016 wprowadzono przelewy na telefon (przez blik) a alior sync już nawet wcześniej coś kombinowali (nawet przez FB) ale jak sprzedali to t-mob to nie ma nic... Żenada, zero nowości które są od dawna w innych bankach :/

  • -1

    4. ~upgrade  2017-10-26 06:38:50  host: j116-63.dbsinternet.pl

    czekamy na BGZ i applepay

  • 1

    5.  2017-10-26 07:18:28

    hainasz, nie jestem pewien jak jest w Lidlu ale w Biedrze spokojnie blikiem zapłacisz (chyba, że kasiarka nie ogarnia)

  • 1

    6. ~Gosciu  2017-10-26 07:22:13  host: 150.254.163.21

    Blok ma jedną wilka wadę. Brak chargeback. Miałem taką sytuację że kasę z konta pobrało za pomocą blik a transakcja jei doszła do skutku. kontrahent nie dostał pieniędzy, reklamacja w banku - bank umył ręce "to nie my", pośrednik blik kazał czekać na zwrot kasy a później jakie walczyć musiałem o swoje bo nic automatycznie się nie dzieje (zwrot). Podsumowując - blik jest super ale jak coś nawali to masz problemy.

  • -7

    7.  2017-10-26 08:06:34

    nigdy nie korzystałem z tego syfu

  • -3

    8. ~Gg  2017-10-26 08:12:06  host: 31.63.212.227.ipv4.supernova.orange.pl

    a wszystkie dane z Blik'a trafiają później do urzędów skarbowych....

  • -4

    9. ~  2017-10-26 08:23:51  host: 178-36-206-241.adsl.inetia.pl

    Sadzilem, ze lemingow bedzie wiecej.

  • 3

    10. ~Flej  2017-10-26 08:29:35  host: 188.146.169.235.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @8 wszystkie transakcje gdzie pośrednikiem jest bank trafiają do urzędu skarbowego :)

  • 3

    11.  2017-10-26 09:26:19

    @8 Dobra, teraz przygotuj się na szok. Wiesz, że PIT z zakładu pracy też idzie do skarbówki?

  • 1

    12. ~Krz  2017-10-26 09:46:15  host: nat-185-157-12-109.fiberway.pl

    System dużo lepszy niż Android pay, bo nie wymaga karty i nie daje zarabiac zachodnim firmom jak visa

  • 0

    13.  2017-10-26 09:54:42

    @6 Wiadomo, że kupując np telewizor czy bilety na samolot raczej bym uważał z blikiem, ale do małych codziennych transakcji jest bardzo wygodny.

  • 3

    14.  2017-10-26 10:18:40

    @mlody_pelikan
    Powiedz mi jak się czuje człowiek uczestnicząc w publicznej dyskusji nad czym, czego, jak pisze, nie używa, a twierdzi, ze to syf?
    "Jaki jestem kól"?

  • 1

    15. ~ja starszy  2017-10-26 10:35:04  host: 89-74-62-39.dynamic.chello.pl

    Używam blika bo w mBanku wyłączyłem kartę debetową. Obecnie mam bezpłatne i przelewy oraz blikiem wypłaty z bankomatów jak i zakupy w niektorych sklepach jak np. Aldi.

  • 1

    16. ~mm  2017-10-26 10:39:52  host: 131.228.32.166

    @2
    Blik jest akurat bardzo niebezpieczny do płatności Internetowych bo nie przewiduje znanej z kart płatniczych (debetowych i kredytowych) możliwości charge backa. Więc jak sprzedawca okaże się oszustem albo zbankrutuje to musisz się męczyć samemu o odzyskanie pieniędzy a przy płatności kartą zwykle wystarczy jeden telefon do banku by odzyskać pieniądze.

  • 1

    17. ~thx  2017-10-26 10:56:21  host: user-94-254-160-100.play-internet.pl

    W przeciągu ostatniego miesiąca zauważyłem dostępność BLIKa na terminalach w KFC, oraz postępującą dostępność w supermarketach Intermarche.

  • 1

    18. ~kumocha  2017-10-26 11:01:19  host: axg34.internetdsl.tpnet.pl

    korzystam z aplikacji od kilku lat nigdy mnie nie zwiodła, jedynie punkty sprzedaży nie znały tej formy płatności jeszcze całkiem niedawno.
    Świetnie zastępuje kartę płatniczą za którą w banku musiałabym płacić a, tym sposobem nie muszę.
    Polecam 100%

  • 1

    19.  2017-10-26 13:31:23

    @5. piechucki

    Płaciłeś w biedronce blikiem?

  • 0

    20. ~  2017-10-26 13:56:28  host: 199.66.88.38

    ale CZEMU nie chcą wprowadzić przelewów natychmiastowych????

  • 0

    21. ~amigo  2017-10-26 14:28:58  host: host-89-230-35-134.dynamic.mm.pl

    W biedronce nie mozna płacić BLIKem

  • 1

    22. ~Pan  2017-10-26 15:56:49  host: public-gprs392167.centertel.pl

    Bardzo lubię Blika i korzystam regularnie, najbardziej sobie chwalę Czeki Blik, gdzie Rodzinie mogę takowy wysłać i sobie wypłacają z bankomatu środki ode mnie.

Dodaj swoją opinię