Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ponad połowa polskich internautów ma smartfon. Jak go używają?

Ponad połowa polskich internautów ma smartfon. Jak go używają?

orson_dzi 19 Sierpnia 2014 10:16

7 0

Już 61% polskich internautów posiada smartfon, a kolejnych 13% rozważa jego zakup. W ubiegłym roku posiadaczami smartfonów było 53% internatów - wynika z badania MEC Mobile Report.




Najwyższy odsetek właścicieli smartfonów jest w grupie młodych użytkowników Internetu, w wielu 15-19 lat i wynosi on 78%. Jednak smartfon, to nie tylko domena młodych ludzi. Wśród internautów w wieku powyżej 59 lat, telefon z systemem operacyjnym posiada 39% osób.


Użytkownicy spytani o charakter korzystania ze smartfonu w większości deklarują, że używają go tylko wtedy, kiedy potrzebują (54% osób), 27% nie wyobraża sobie życia bez smartfonu, 16% używa go dla rozrywki, a tylko 3% użytkowników posiada go z przypadku i korzysta tylko od czasu do czasu.


Smartfon najczęściej jest używany do wyszukiwania informacji i Facebooka (46%), korzystania z poczty elektronicznej (41%) oraz śledzenia portali informacyjnych (30%). Do bardziej poważnych spraw smartfon jest używany zdecydowanie rzadziej. Do transakcji finansowych używa go 13% użytkowników, natomiast do robienia zakupów już tylko 4%.


Pod względem aplikacji, polscy internauci raczej nie należą do tzw. power userów. Chociaż dodatkowe aplikacje ściąga 72% użytkowników, to większość z nich nie instaluje ich więcej niż 10, a ponad połowa (52%) korzysta tylko z darmowych programów. Mając do wyboru aplikację płatną i jej darmowy odpowiednik wyświetlający reklamy, użytkownicy decydują się na tę drugą wersję.


Do czego głównie używasz smartfonu?

Portale informacyjne i wyszukiwanie informacji
40.51%
Portale społecznościowe
10.48%
Poczta elektroniczna
11.33%
Gry, aplikacje, rozrywka
11.61%
Praca
7.08%
Nie posiadam smartfonu
18.98%

Wszystkich głosujących: 353


Źródło tekstu: MEC     

Dodaj do:

Tagi: facebook | google | mec | smartfon

w sumie: 20
  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    1.  2014-08-19 10:32:24

    "Użytkownicy spytani o charakter korzystania ze smartfonu w większości deklarują, że używają go tylko wtedy, kiedy potrzebują (54% osób), 27% nie wyobraża sobie życia bez smartfonu, 16% używa go dla rozrywki, a tylko 3% użytkowników posiada go z przypadku i korzysta tylko od czasu do czasu. " czy z tak postawionych pytań i metody deklaratywnej wogóle wynika coś ciekawego?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    2. ~teps  2014-08-19 10:33:47  host: c162-35.icpnet.pl

    połowa w tytule;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    3. ~złocisty  2014-08-19 11:27:12  host: 109241124157.warszawa.vectranet.pl

    Jest jeszcze jedno zastosowanie, tylko smartfony maja w miarę przyzwoite aparaty fotograficzne a jak wiadomo najlepszy aparat to jest taki który ma się przy sobie, eksperymentując z aparatem fotograficznym w smartfonie założyłem konto na snobistycznym portalu plfoto i tam wrzucam zdjęcia wykonane tylko smartfonem, po uprzednim skorygowaniu picasą, usuwając dane exif bo co to by było gdyby się okazało że telefonem ktoś robi dobre zdjęcia.

  • Ten komentarz został ukryty.

    8

    4. ~Tomecek  2014-08-19 11:36:16  host: 89-69-222-99.dynamic.chello.pl

    Cóż. Sam rozważałem zakup smartfonu, ale zrezygnowałem.

    1. Facebooka nie używam, ale nawet gdybym używał, to nie mam potrzeby być online cały dzień. To jak smycz, czy nałóg.
    2. Poczta elektroniczna. Niektórzy potrzebują dostępu do niej przez 24 h na dobę ze względu np. na wykonywany zawód, ale ja do takich ludzi nie należę. Program pocztowy sprawdza mi pocztę na komputerze i mi to wystarcza.
    3. Nie gram w gry na telefonie i nie mam takiej potrzeby.
    4. Bilety komunikacyjne kupuję online raz w miesiącu przez komputer. Tak samo jak raz w miesiącu płacę rachunki online. Zakupy online także robię przez komputer. Bankowość także obsługuję przez komputer. Do tych czynności nie potrzebuję smartfonu.
    Oprócz tego smartofny są podatne na uszkodzenia i mają słabą baterię. Moja Nokia 106 spadła mi przynajmniej 7 razy na beton i absolutnie nic się nie stało. Bateria zaś trzyma powyżej tygodnia.

    Po co to napisałem? Żebyście wiedzieli, że są ludzie, którzy nie mają smartfonów nie dlatego, że ich nie stać, nie dlatego, że to modne (?) albo boją się techniki, tylko dlatego, że ich zwyczajnie nie potrzebują. Zawsze kiedy mówię to znajomym, to dziwnie się patrzą, albo sugerują, że nie mam pieniędzy, tak jakby posiadanie smartfonu było obowiązkowe.
    Ktoś podziela moje zdanie?

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    5. ~Piotr Indor  2014-08-19 11:52:28  host: user-94-254-145-208.play-internet.pl

    ja podzielam opinię poprzedniego komentatora, choć smartwona używam do wszystkiego oprócz gier. Nie jestem niewolnikiem żadnej technologi. Zarówno pocztę elektroniczną jak i portale społecznościowe używam wtedy kiedy potrzebuję. A co do ankiety to powinna być w niej zaznaczenia kilku możliwości a nie tylko jednej.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    6.  2014-08-19 11:55:01

    @4 i tak i nie!
    innymi słowy nie potrzebujesz auta bo wszędzie dojedziesz autobusem,stopem albo pociągiem?!
    posiadanie smartfona ma swoje niewątpliwe zalety (dobre aparaty,nawigacja,dostep do netu-czasami są sytuacje że jest to potrzebne i nie mów mi że nie) poza tym wszystko co robisz na kompie możesz robić na telefonie,ale zgadzam się z tobą ze posiadanie dla posiadania jest bezsensowne.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    7. ~  2014-08-19 12:09:28  host: dxf203.neoplus.adsl.tpnet.pl

    6, z tym robieniem na telefonie wszystkiego, co na kompie, to nie przesadzajmy :) Znaczy, na upartego oczywiście można, ale to takie naprawianie silnika przez rurę wydechową.

    Ja jestem coraz bliżej wywalenia "dachówki" i powrotu do małego telefonu. Do samochodu mogę brać tablet, znacznie wygodniejszy do netu czy nawigacji.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    8.  2014-08-19 12:17:01

    @Tomecek (4), BRAWO. Gratuluję asertywności! ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    9.  2014-08-19 12:21:06

    @GLOCK (6), czasem skuterem, albo rowerem. Można też ostatecznie dojść na pieszo. To tak w ramach zachowania dobrego zdrowia. Co nie oznacza, że muszę od razu w tym celu kupować auto. ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    10.  2014-08-19 14:55:34

    DanielR (9) polecam spacer z gdańska do zakopcą albo jazdę skuterem przy -20. można? można! ale po co?:)

    ale wracając do meritum - smartfon to urządzenie które pozwoli oszczędzić sporo czasu - bo jeżeli mam odpalać PC tylko po to żeby zrobić przelew albo sprawdzić pocztę to sorry ale mam ciekawsze rzeczy do roboty niż patrzenie na pasek logowania windows.

    jednakoż powiem to raz jeszcze zgadzam się z kolega Tomeckiem- jak nie potrzebujesz to nie kupuj.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    11. ~  2014-08-19 16:57:18  host: ip-84-39-171-116.free.aero2.net.pl

    GPS + mapa OSM and

    Na to nie wpadł żaden spaślak?

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    12.  2014-08-19 17:53:58

    Co by nie mówić, to 2G powoli odchodzi do lamusa. A ciężko znaleźć obecnie zwykły telefon z 3G - hd voice to już całkiem. Dlatego smartfon ma sens, nawet jeśli służy nam głównie do dzwonienia. Nie trzeba przecież kupować 5,5 calowego kocka. Mały smartfon tez może być poręczny i w miarę długo trzymający baterię. Ja już bym się z powrotem na zwykły telefon nie przestawił, a wcale nie jestem fanbojem FB i tysiąca aplikacji.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    13.  2014-08-19 20:11:04

    @12 Teraz nawet te nowe zwykłe telefony mają często wyłącznie obsługę 2G, żeby jak najbardziej wyżyłować czas pracy. Modele, które spełniają twoje wymagania to np. SE Elm i Hazel, ale SE poleciało z nimi trochę w kulki, bo Elm ma wolny procesor, a Hazel ma zbyt delikatną rozsuwaną klawiaturę. Od Samsunga kojarzę tylko S5610. Przydaje się ta lista: http://tlp.is/39y

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    14. ~rob  2014-08-19 21:25:40  host: 77-255-14-9.adsl.inetia.pl

    @4. ~Tomecek - popieram w 100 % !!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    15.  2014-08-19 23:02:37

    @4 - zalogowałem się tylko po to, żeby zaplusować ci komentarz, to coś oznacza :D

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    16. ~nn  2014-08-19 23:15:15  host: 178-214-150-141.internetia.net.pl

    4@ Zgadzam się ,6@ mam dość słaby wzrok i na smartfonie mi mało wygodnie, i do takich rzeczy to ja wolę tablet taki 7-8 cala starczy,ale telefon ma być Normalny...Co do gpsu nie mam samochodu wiec po co mi ? ,a mapy zwykłe mi wystarczają a jak potrzeba to tablet daje radę...

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    17. ~w.brewstr  2014-08-20 09:19:02  host: 5.172.252.186

    Pierwsze co uswiadczylem po przesiadce na smartfona to jakosc rozmowy. Mam paru kolegow ktorzy do tej pory jeszcze uzywaja namietnie cegielek ponizej lub w okolicy 100zl bo po co im smartfon i zwyczajnie ich kiepsko slychac albo co 3 slowo trzeba sie domyslac. W smartfonie cenie wygode, mobilny dostep do mediow, poranna prase na kiblu ale moze kiedys wlasnie zastapie tabletem.. niestety takowy do kieszeni spodni czy kabury na pasku juz sie nie wslizgnie... bardzo czesto korzystam z aparatu zamiast zapisywac wszystko szybko pstrykam i tak jak ktos celnie napisal- najlepszy aparat to ten ktory sie ma przy sobie