Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ponad miliard dolarów za procesor iPada

Ponad miliard dolarów za procesor iPada

Q! 24 Lutego 2010 23:13

0 0

O tym, że Apple w swoim najnowszym produkcie - iPadzie - wykorzystał autorski procesor A4 - wiadomo nie od dziś. Jednak dopiero teraz światło dzienne ujrzały szacunki ile takie uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych tego podzespołu mogło kosztować firmę z Cupertino.

Według magazynu The New York Times, koszty opracowania oraz wdrożenia do produkcji procesora A4 należy liczyć w miliardach dolarów. Chociaż układ powstał w oparciu o rozwiązania firmy ARM, koszt jego stworzenia może się zamknąć w kwocie nawet 1 mld dolarów. Skąd takie duże koszty?

Wynikają one najprawdopodobniej z tego, że jest to pierwszy procesor stworzony przez Apple, w związku z czym firma musiała ponieść ogromne koszty związane z nabyciem oraz wdrożeniem nowej wiedzy w przedsiębiorstwie. Koszty mogło zwiększyć również to, że w układzie zintegrowane są ze sobą zarówno procesor, jak i układ graficzny.




Cała jednostka obliczeniowa oparta została o procesor ARM Cortex A9 i pracuje z częstotliwością 1 GHz. Zintegrowania funkcji obliczeniowych procesora oraz przetwarzania grafiki spowodowało, że powstały w ten sposób układ jest wyraźnie szybszy od tego, co oferował "zwykły" Cortex A9.

Jeśli mowa o kosztach związanych z nowym układem Apple, dodatkowe 2 mld dolarów mogła pochłonąć budowa od podstaw fabryki, która będzie go wytwarzać. Dzięki temu firma z Cupertino mogła uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, tym samym otwierając sobie furtkę do rynku układów dla urządzeń przenośnych.

Wygląda więc na to, że już niedługo firmom takim jak ARM, Qualcomm czy Nvidia może powstać dodatkowa konkurencja w postaci układów z logiem nadgryzionego jabłka.

Źródło tekstu: appleinsider, wł     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3. ~mnq007  2010-02-24 23:21:41  host: dynamic-78-8-232-189.ssp.dialog.net.pl

    motorola

  • 0

    4.  2010-02-24 23:24:53

    ... i IBM

  • -1

    5. ~  2010-02-24 23:27:04  host: 77-255-125-158.adsl.inetia.pl

    CO SIĘ STAŁO ŻE STRONA NIE WYŚWIETLA SIĘ POD GOOGLE CHROME ??? NIGDY JESZCZE NIE MIAŁEM Z TELEPOLIS ŻADNEGO PROBLEMU POD CHROMEM ANI Z ŻADNĄ INNA STRONĄ... ?!

  • -1

    6. ~  2010-02-24 23:31:21  host: 77-255-125-158.adsl.inetia.pl

    ...dodam że dzieje się tak od kilku dni. Jakoś ciężko mi będzie się z wami żegnać, bo to jedna z częściej odwiedzanych stron przeze mnie. No ale cóż jestem zbyt leniwy żeby specjalnie odpalać drugą przeglądarkę...

  • 0

    7.  2010-02-24 23:36:40

    A mi śmiga, może coś z komputerem nie tak drogi użytkowniku Telepolis? Caps Locka to wystarczy przeczyścić, co z Chrome to nie wiem, może reinstalka?

  • 0

    8. ~w.p.  2010-02-24 23:38:23  host: chello089073021153.chello.pl

    Co to znaczy podrażnić?

  • 0

    9. ~a  2010-02-24 23:49:18  host: chello087206013226.chello.pl

    6: a mi dziala. Mam clona Chrome - niejaki Iron, czyli Chrome bez spyware Google ;) Za to po aktualizacji do nowej wersji nie dziala mi strona Alior Banku. Zamiast zegnac sie z bankiem uzywam wielu przegladarek.

  • 0

    10.  2010-02-25 00:19:41

    Czy ktos moze mi wyjasnic, dlaczego Intel i AMD nie sa wymienieni w tym gronie? Chodzi mi o to, ze chyba przegapilem wydarzenia, ktore spowodowaly, ze maja one znikome znaczenie na rynku urzadzen mobilnych.

  • 0

    11.  2010-02-25 00:45:33

    @10 intel i amd nie robią procesorów arm , a takie są w komórkach

  • 0

    12.  2010-02-25 01:21:16

    Koszty mogło podrażnić,raczej podrażać.

  • 0

    13. ~ręce opadaja...  2010-02-25 01:57:13  host: net.piast.ds.uj.edu.pl

    "Koszty mogło podrażnić również to, że w układzie zintegrowane są ze sobą zarówno procesor, jak i układ graficzny." Nie piszcie newsów, jak nie wiecie o czym piszecie. Wszystkie nowe układy w smartfonach to SoC - w jednym układzie scalonym mamy procesor, chip GPU, kontrolery pamięci, chip DSP i/lub GPS. Apple A4 to nic innego jak ARM Cortex A9 połączony w układem ARM Mali-5x. Nie kosztowało ich nic robienie własnej technologii, bo Apple wykorzystało już istniejące układy. Koszta, jakie ponieśli to głównie wykupienie licencji od ARM, które w zasadzie NIE PRODUKUJE PROCESORÓW! Tworzą jedynie technologię, wykorzystywaną przez producentów, jak Samsung, Qualcomm, TI czy Marvell. Do tego, może dojść wyposażenie fabryki etc. Więcej na tym zaoszczędzą niż stracą. Do tej pory Apple brało układy od Samsunga, teraz mają w końcu swoje. Chociaż firma i tak pakuje do swoich urządzeń najtańsze z możliwych rozwiązań. Chodzi tu o wnętrze.

  • 0

    14.  2010-02-25 04:59:37

    Spokojnie A4 bedzie w iphonie nextgen. Nie chodzi tu o zaawansowanie a o kolejki po uklady. Wszyscy teraz robia smartphony i dostep do ukladow nie jest na zadanie a trzeba zamawiac sloty. Pozatym Samsung teraz Cortexy wsadzac bedzie do wszystkich telefonow nawet bez OS jak Jet. Co do tanich podzespolow to bzdura wystarczy zobaczyc szacunki iSuppli co do kosztow czesci.

  • 0

    15.  2010-02-25 09:05:30

    *** 8, 12 - już poprawione. Dzięki. ;-)

  • 0

    16. ~pisul  2010-02-25 11:33:22  host: kwiatkowskiego.res.pl

    Miliard to duzo ale wrtosc dolara spada.25 lat temu miec tysiac dolarow to bylo cos.A teraz :) Polityka usa/glupota ichniego czarnoskurego tuska/2 wojny/ogromne zadluzenie spowoduja upadek tej waluty.Jeszcze jakos dolar sie trzyma bo jest waluta rozliczeniowa w obrocie ropa i gazem.Ale takie kraje jak Wenezuela czy Iran chca przejsc na euro.I dlatego usa szukaja pretekstu do wojny z tymi krajami.Malo kto wie ze Irak 2 tygodnie przed desantem usa na ich kraj wlasnie przeszedl na rozliczenie inne niz w dolarach.Tak poskramia sie biedne kraje ktore nie potrzebuja zielonego papieru toaletowego.

  • 0

    17. ~WiateR  2010-02-25 11:40:26  host: 188.33.130.109

    @11 - Intel robił procesory o architekturze ARM, tyle, że teraz ten dział należy do Marvella - tak popularne niegdyś układy Intel Xscale (PXA) produkuje teraz właśnie ta firma.

  • 0

    18. ~galnospoke  2010-02-25 12:25:40  host: 213-238-115-84.adsl.inetia.pl

    pisul - Obama jest niby glupi? LOL, rozumiem, ze to on doprowadzil gospodarke USA nad krawedz? Brawo, masz wielka wiedze.

  • 0

    19. ~pisul  2010-02-25 16:53:50  host: kwiatkowskiego.res.pl

    Ja jestem LOL?Przeczytaj i pomysc 2 Twoje ostanie zdania

  • 0

    20. ~  2010-02-28 01:03:12  host: 77-255-106-217.adsl.inetia.pl

    @9 Dałeś się nabrać ma nędzny marketing i kłamstwa szwaba. Iron to spyware nie na odwrót! Wygadał się jeden szwab o nicku Iron na kilka dni przed pojawieniem się forka o nazwie Iron'a, że zamierza stworzyć fork Chrome'a tylko po to żeby zarobić na tym kasę. Jest kopia zapisu tej rozmowy z irca, wystarczy poszukać ;)

  • 0

    21. ~  2010-02-28 01:04:06  host: 77-255-106-217.adsl.inetia.pl

    Mi nie chodzi jedynie strona telepolis. Chrome z kanału beta.

  • 0

    22. ~  2010-02-28 01:11:33  host: 77-255-106-217.adsl.inetia.pl

    heh wywaliłem wszystkie ciastka związane z telepolis i strona zaczęła się poprawnie wyświetlać :D Dziwna sprawa, wcześniej z niczym podobnym się nie spotkałem...

Dodaj swoją opinię