Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ponad 7 mln zł z mandatów za rozmowę przez komórę podczas kierowania

Ponad 7 mln zł z mandatów za rozmowę przez komórę podczas kierowania

WitekT 20 Kwietnia 2010 22:02

0 0

Jak pokazują dane Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w 2009 roku 35.720 kierowców ukarano za rozmawianie przez telefon komórkowy trzymany przy uchu. Mandat za to wykroczenie wynosi 200 zł, co oznacza, że byli oni zobowiązani do zapłacenia w sumie 7,144 mln zł.

Dla porównania, w 2007 roku za prowadzenie ze słuchawką przy uchu ukarano 17.857 osób, rok później - już 23.736.




Według badania przeprowadzonego przez instytut SMG/KRC Millward Brown (listopad 2009 roku) w ramach kampanii Dajemy Ci wolna rękę, 59% polskich kierowców ma w zwyczaju korzystanie z telefonów komórkowych w czasie prowadzenia samochodu, z czego aż 67% rozmawiając przez telefon trzyma go przy uchu.

Źródło tekstu: Interia     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 1

    1. ~  2010-04-20 22:12:05  host: 77-254-9-142.adsl.inetia.pl

    To niech jeszcze skontrolują kierowców autobusów rozmawiających przez telefon. To widać nawet bez wchodzenia do autobusu.

  • 0

    2.  2010-04-20 23:15:40

    Hmm, a grozi coś za rozmowę przez słuchawkę BT? Tel na przyklejonym statywie do gps dodam...

  • 0

    3.  2010-04-20 23:54:25

    @2 a po co takie sluchawki sa? wlasnie po to by miec wolne rece... znajomy raz dostal rzeczone 200zl, tydzien pozniej za 50zl kupil sobie jakas najtansza jabre na allegro z przedluzenia w erze. chyba warto zainwestowac te 50-100zl niz placic 2-4x tyle za mandat.

  • 0

    4. ~:))  2010-04-20 23:56:05  host: 94.254.134.234

    tylko że ilość mandatów nie świadczy o niczym, nie jestem pewien nawet czy badania oddają prawdę (bo tu to jakieś 40%), bo ostatnio widzę tylu baranów, którzy kierują i rozmawiają, że chyba jest to 90% kierowców

  • 0

    5. ~a  2010-04-21 00:19:07  host: chello089074186210.chello.pl

    pewnie ok. 20 mln kierowcow zdaza sie czasem rozmawiac przez tel komorkowy w trakcie jazdy. Zlapano 35 tys, wiec wygrywalnosc wynosi 0,2%. Skoro nie ma szansy na to by zostac wykrytym to wiekszosc ma to gdzies. Ja sam uzywam zestawu bluetooth, ale od kilku ladnych lat nie widzialem we Wroclawiu patrolu policji kontrolujacego chocby predkosc czy stan techoniczny pojazdow. Za to widze pelno ludzi lamiacych prawo, jezdzacych bez ubezpieczenia (widac po dacie na Niemieckich tablicach). Wazna jest nieuchronnosc kary a nie jej wysokosc. Co z tego, ze mozna sporo zaplacic np. za jazde ponad 50 km/h po miescie skoro nikogo na tym nie lapia.... Zeby bylo ciekawe to jak ruszam pierwszy ze skrzyzowania i jade 50 km/h to po minucie jestem juz ostatni, bo reszta mnie zdazy wyprzedzic....

  • 0

    6. ~Ado  2010-04-21 00:54:03  host: dns2.stansat.pl

    Jak o tym mowa to zawsze przypominają mi się komentarze z USA: w 2001 roku jak w Europie zaczęły się kampanie na temat nie rozmawiania przez telefon w czasie jazdy to wile razy słyszałem w amerykańskich radiach komentarze i drwiny typu, ciekawe kiedy im zakażą jedzenia i picia w aucie? Jak widać dobre źródło kasy dla Policji.

  • 0

    7.  2010-04-21 01:56:15

    Słuchawka Bluetooth moim zdaniem ma same zalety, po pierwsze ma się wolne ręce i można bez obaw prowadzić samochód jak i w domu sprzątać np:). Promieniowanie bluetooth jest napewno mniej szkodliwe od tego GSM trzymanego przy uchu w czasie rozmowy. Ostatnia zauważona zaleta, mając słaby zasięg GSM w domu kładzie się telefon w miejscu gdzie jest największy zasięg i śmiało można rozmawiać, nie trzeba stać przy oknie :)

  • 0

    8.  2010-04-21 07:11:22

    A ja nie lubie rozmawiać przez słuchawke bluetooth, mnie osobiscie strasznie to dnerwuje, a jak ktos z tego korzysta, to ZAWSZE slysze gorzej niz bezposrednio przez telefon, wtedy prosze o zrezygnowanie ze sluchawki, albo skracam rozmowe do niezbednego minimum (co tez ma swoje zalety), albo dzwonie na stacjonarny (jak jest). Natomiast w samochodzie nie poprawia to bezpieczenstwa w zadnym stopniu, bo jak ktos nie wie co jest wazniejsze - upadek telefonu czy bezpieczenstwo na drodze, to tak samo bedzie mial problemy w przypdku sluchawki. Jak juz to powinien byc calkowity zakaz rozmow przez telefon komorkowy przez kierowce, a ze to jest niewykonalne, to jest inna sprawa.

  • 0

    9. ~  2010-04-21 08:29:43  host: 188.33.128.71

    To ja czy moja kobieta mielibyśmy problem gdyż mamy po 2 telefony. Nie wyobrażam sobie tego aby sparować 1 słuchawkę do 2 telefonów no chyba, że dwie słuchawki na uszach.. ;) Ale fakt czas chyba pomyśleć o takiej słuchawce BT. :)

  • 0

    10. ~Piotrek  2010-04-21 09:12:41  host: 195.33.34.79

    Były przecież nie tak dawno publikowane badania, które jasno dowodziły, że rozmawianie podczas jazdy przez tel. nie zwiększa ani ryzyka wypadków, ani ilości wypadków. Jednym z bardzo wielu argumentów było chociażby to, że kierowcy generalnie zwalniają podczas rozmowy, ale też dowiedziono, że baczniej obserwują drogę.

  • 0

    11. ~a  2010-04-21 09:44:52  host: chello089074186210.chello.pl

    9: Sa sluchawki multipoint, ktore mozna podlaczyc do 2ch telefonow na raz. Takie rozwiazanie to prawie jak telefon dualsim ;) Oba telefony mozesz miec gdzies wrzucone, a odbierasz i tak jedna sluchawka. Moj kolega kupil sobie takie cos, na stale zaczal nosic w uchu i po paru dniach nawet nie czuje juz tez sluchawki. Bardzo zadowolony :) 10: Badania byly i jednoznacznie pokazaly, ze niewazne czy rozmawia sie przez zestaw sluchawkowy czy telefon to znacznie pogarszaja sie umiejstnosci prowadzenia auta. Wiekszosc z nas to juz dawno zauwazyla: skoncentrowac sie mozna tylko na 1 rzeczy wykonywanej na raz. Jak sie robi 2 rzeczy to jedna sie robi automatycznie, nie do konca o niej myslac. To bylo oczywiste. Zaskoczeniem bylo to, ze jest bardzo niewielki odsetek ludzi, ktorych zdolnosci podczas jazdy sie nie pogorszyly! Ja sam po sobie widze, ze jak jestem w trasie i ktos zadzwoni to nawet nie wiem po rozmowie ktoredy jechalem, jakie miejscowosci mijalem, itp. Jade automatycznie.... Koncentuje sie na rozmowie... :(

  • 0

    12. ~  2010-04-21 10:55:26  host: 77-254-143-245.adsl.inetia.pl

    @5 - data na niemieckich tablizach nie ma za dużego znaczenia, na te same tablice można w polsce wykupić ubezpieczenie nawet na rok - wystarczy przegląd mieć zrobiony.

  • 0

    13. ~  2010-04-21 11:10:48  host: t09-14.opera-mini.net

    oczywiscie, ze rozmowa czy inna czynnosc podczas kierowania dekoncentruje - to oczywista oczywistosc. Sluchawka pomaga, bo nie ma sie zajetej reki - to logika - a w sytuacjach zagrozenia telefon przy uchu to wypadek. Jasne da srednio inteligentnego czlowieka. Badania na zasadzie pytan, czy ktos sie dekoncentruje bo rozmawia, to moga robic tylko glupi Ameryknie. Odnosnik do ilosci wypadkow, to jak wiadomo zaden argument, bo ta zienia sie z roku na rok, niezaleznie od tego czy istnieja komorki.

  • 0

    14. ~qba  2010-04-21 12:06:26  host: s94.ipt.com.pl

    #10 w odpowiedzi na twoje "kierowcy zwalniają" powiem tak... jesteś może przypadkiem kierowca ? a jak tak to czy wyjeżdżałeś poza obręb parkingu? Przykładowo wyjedz sobie za miasto na drogę krajowa w zależności od stanu drogi masz dozwolona prędkość 60-90 a tu przy podwójnej ciągłej jakiś pacan jedzie bujając sie od środka jezdni do pasa bocznego z prędkością 40kmh ... wszystko dobrze jak jesteś stosunkowo cierpliwy (albo akurat ci sie do pracy nie spieszy) to odczekasz bo wiesz na 100% ze jakiś pacan ma przyklejony telefon do ucha... gorzej jak za tobą są jeszcze ze 2-3 samochody a w jednym z nich siedzi jakiś napalony szczeniak który wziął BMW swojego ojca i stwierdza ze on przecież nie będzie sie człapał z tyłu i zaczyna wyprzedzać.... i co ... mamy BUUM! i wypadek(!) ale przecież nie zawinił koleś z telefonem tylko nastolatek w BMW ... Reasumując - 1) ci gadająca/zwalniając/bujający sie kierowcy sprawiają ze ci za nimi dostają szału a uwierz mi ze poirytowanemu kierowcy dużo łatwiej o wypadek niż spokojnemu ... 2)do sprawnej obsługi samochodu potrzebujesz 2 rąk i jeśli cokolwiek masz w jednej to w sytuacji krytycznej opóźni to twój czas reakcji i nawet jeśli nie będziesz winowajca to nie uda ci sie zapobiec niebezpiecznej sytuacji THE END

  • 0

    15.  2010-04-21 12:09:09

    "komórę" czy "komórkę" ?

  • 0

    16. ~ciekawy  2010-04-21 13:54:03  host: ackc242.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ale jak udowodnić, że ktoś przez telefon rozmawiał a nie np. dla szpanu tylko trzymał telefon przy uchu? Przecież operator nie udostępni bilingów połączeń w sprawie o wykroczenie?

  • 0

    17. ~qba  2010-04-21 15:16:46  host: s94.ipt.com.pl

    Wychodzi że będzie tutaj łapanie na gorącym uczynku ...

  • 0

    18.  2010-04-21 18:24:51

    "Ponad 7 mln zł mandatów"? :)

  • 0

    19. ~Pan Pikuś  2010-04-21 18:25:25  host: 81-210-22-10.ip.netia.com.pl

    @16-to mało istotne dla Policji czy rozmwawiał czy szpanował.Dostajesz mandat za "używanie telefonu komórkowego poprzez...trzymanie go w ręku"!Wiem,bo taki właśnie mandat dostałem:)

  • 0

    20. ~wc  2010-04-21 21:13:15  host: emm67.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Szkoda, że nie można założyć prywatnej policji, kilka milionów piechotą nie chodzi a czekać na trafienie 6 nie ma co, szkoda życia ;)

Dodaj swoją opinię