Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ponad 7 mln euro kary dla Ericssona w greckiej aferze podsłuchowej

Ponad 7 mln euro kary dla Ericssona w greckiej aferze podsłuchowej

Immortal 7 Września 2007 10:15

0 0

Grzywną w wysokości 7,36 mln euro ukarano w Grecji Ericssona za udział w tajemniczej aferze podsłuchowej, której do dziś nie udało się do końca wyjaśnić.

Grecka instytucja nadzorująca przestrzeganie prywatności w telekomunikacji (ADAE) poinformowała, że wymierzyła wspomnianą grzywnę greckiemu oddziałowi Ericssona - Ericsson Hellas, której oprogramowanie, zainstalowane w greckiej sieci Vodafone, umożliwiało nieautoryzowany dostęp i podsłuchiwanie telefonów komórkowych ponad 100 osobistości greckiego życia publicznego.

ADAE nie podała szczegółów. W zeszłym roku rząd grecki przyznał, że telefony komórkowe ponad stu ludzi - w tym premiera Kostasa Karamanlisa, innych członków rządu oraz dowódców wojskowych i dziennikarzy - były na podsłuchu przez prawie rok. Podsłuchiwanie rozpoczęło się w okresie poprzedzającym Igrzyska Olimpijskie w Atenach w sierpniu 2004 roku.
W grudniu 2006 roku ADAE ukarała grecki Vodafone grzywną wysokości 76 mln euro za to, że nie zadbano o zabezpieczenie sieci. Telekom odwołał się od wyroku. W marcu 2005 roku Vodafone poinformował rząd grecki o podsłuchach, podejrzewając, że wykorzystywano do nich jej urządzenia.

Wciąż nie wiadomo, kto zorganizował i prowadził ten podsłuch. Wielu Greków przypuszcza, że był to obcy wywiad.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~hose  2007-09-07 10:20:14  host: 194.39.141.10

  Grecy udają Greka ;-) A tak na serio to dzisiejsza technika pozwala na jeszcze lepsze i skuteczniejsze metody podsłuchu, nie każdemu wystarcza podsłuchiwanie samych rozmów telefonicznych ;-)

 • 0

  2. ~www  2007-09-07 14:58:55  host: 88-199-149-122.tktelekom.pl

  Ciekawe jaka sieć u nas jest zaangażowana w podsłuchiwanie?

 • 0

  3. ~mirekb  2007-09-07 15:34:36  host: apn-99-88.gprspla.plusgsm.pl

  microsoft,google,wszystkie sieci komorkowe i stacjonarne,komunikatory..w cyfrowym swiecie najwazniejsza jest informacja i o to tylko chodzi..ericsson ma wspaniala technologie lepsza niz nokia ale i ona podlego pewnym prawom,ustawom i innym czynnikom,ktore pozwalaja na "monitoring" danego uzytkownika.nie jest to spiskowa teoria dziejow..znajdzcie ciekawy temat jak z żółtkami sie dogadal bill gejts.inwigilacja na maxa-a mial byc tam linux ;-))

 • 0

  4.  2007-09-07 16:16:10

  Wygląda na to, że ktoś z Ericssona tak skonfigurował sieć (centrale) Vodafone aby móc podsłuchiwać polityków. Wskazuje na to fakt ukarania Ericssona a nie Vodafone. Dodatkowo wydaje się, że skoro Vfe zgłosiło w 2005 roku podejrzenie o nieuprawnionym podsłuchu, to sprawa wyszła na jaw dzięki ich donosowi. Prawdopodobnie ktoś z pracowników Vfe odkrył "dziwną" konfigurację sprzętu i zgłosił to wyżej. Dostawcy (tu: Ericsson) mają dostęp do sieci klientów (tu: Vfe) 24 na dobę (m.in. na wypadek awarii). Znają wszystkie hasła i kody. Zapewne po wyroku z 2006r Vodafonowi udało się przekonać ADAE (logi?) że to nie ich pracownicy byli odpowiedzialni za podsłuch. Pewnie nigdy opinia publiczna nie dowie się czy i kto spoza Ericssona stał za takim zleceniem. Pozostanie to słodką tajemnicą kontrwywiadu :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-170-149.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 500 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet