Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ponad 1 mld urządzeń z modułem WiFi

Ponad 1 mld urządzeń z modułem WiFi

Q! 15 Kwietnia 2011 20:26

0 0

W 2011 roku ponad 1 mld sprzedanych urządzeń wyposażonych będzie w moduły WiFi. Do 2015 ich liczba się podwoi - wynika z prognoz przedstawionych przez firmę analityczną IHS iSuppli.

W 2010 roku nabywców znalazło ponad 880 mln urządzeń z wbudowanym modułem WiFi. W tym roku wynik ten zostanie poprawiony o około 35% i osiągnie około 1,2 mld urządzeń. W 2012 - około 2,2 mld. W 2010 roku 15,6% wszystkich sprzedanych urządzeń zdolnych do obsługi bezprzewodowej transmisji danych posiadało moduł WiFi. Tym roku wkaźnik ten wyniesie 19,7%, natomiast w przyszłym - 28,1%.

IHS iSuppli zbadało urządzenia z 28 kategorii. Wśród nich znalazły się urządzenia, z których wszystkie lub prawie wszystkie posiadają moduł WiFi Należą do nich m.in. tablety, rutery czy mobilne konsole do gier, do drugiej - przenośne komputery oraz stacjonarne konsole. Kolejną stanowią te, w których odsetek ten jest relatywnie niewielki i to właśnie one zanotują w najbliższym czasie dynamiczny wzrost.




Wśród urządzeń, które coraz częściej będą wyposażone w moduły WiFi, znajdą się m.in. komputery pokładowe w pojazdach. Od 2010 do 2015 roku osiągną one roczny wzrost na poziomie prawie 100% (około 98,2%). Dotrzymywać im kroku będą również telewizory LCD, które w tym samym czasie mają notować roczne wzrosty na poziomie ponad 75% (77,2%). Znaczny wzrost jeśli chodzi o obecność modułów WiFi zanotują w najbliższych latach również aparaty fotograficzne oraz kamery, odtwarzacze DVD czy czytniki książek.

Obecnie klienci poszukują urządzeń, które w naturalny sposób zapewnią im łączność z siecią bez względu na miejsce, w którym aktualnie się znajdują. Mają im to zapewnić m.in. moduły WiFi coraz częściej montowane w elektronice użytkowej. Z czasem staną się one nieodzownym elementem urządzeń elektronicznych - uważa Jagdish Rebelio, starszy analityk w IHS.

Źródło tekstu: cellular-news, iSuppli, wł     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 1

    1. ~  2011-04-15 20:44:48  host: user-46-113-21-235.play-internet.pl

    Sam mam 7 urządzeń z wifi i 9 z simem;)

  • 0

    2. ~Blu  2011-04-15 20:47:41  host: 77-252-77-252.ip.netia.com.pl

    Nie ma jak blutut....

  • 1

    3. ~xxxxxx  2011-04-15 20:54:42  host: adhz79.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dobra sprawa te Wi-Fi. Mogę sobie puszczać filmy z laptopa na TV poprzez Samsung PC Share. :)

  • 0

    4. ~  2011-04-15 23:45:51  host: v01-15.opera-mini.net

    Ja nie mam wifi aczkolwiek chciałbym sie pobawić tą siecią tylko że telefon jest strasznie drogi.

  • -2

    5. ~long hooi  2011-04-16 09:16:48  host: nat1.res.pl

    Sami sobie fundujemy promieniowanie w domciu.Po latach moze miec to katastrofalne skotki.I nie bedzie to zapewniam tylko oberwanie wiazadelek moszny.Sam mam wi-fi i z 7 odbiornikow z tym modulem.

  • 2

    6. ~do 5  2011-04-16 12:28:34  host: afpf161.neoplus.adsl.tpnet.pl

    od 5 lat korzystam z Wi-Fi i jak dotąd nic się nie dzieje. Nie wymyślaj jak ekolodzy przy budowie autostrad

  • -2

    7. ~Calm7  2011-04-16 13:02:50  host: z29-02.opera-mini.net

    6, Wybacz, ale majac z 3-5 sasiadow z wifi wlaczonym non-stop to juz przesada i przerabane.. Chcesz miec wifi? To okej, miej. Ale do cholery dlaczego ja mam byc biernym radiowcem z kazdej strony? Nie powinno tak byc. Sygnal Twòj - ale TYLKO w Twoim mieszkaniu. A nie, ze i w moim, bez mej zgody...

  • 1

    8. ~Piotr  2011-04-16 13:53:00  host: 87-207-120-83.dynamic.chello.pl

    @7 każdy może uruchomić swoje urządzenie WiFi w dowolnej ilości jeśli tylko zachowa wymagane obostrzenia, tj. zachowa strefę ochronną I stopnia - gęstość mocy nie większa niż 0.1 W/m2. Przez strop czy ścianę od sąsiada, masz naprawdę małą szansę że natężenie S będzie przekroczone (jeśli tylko sąsiad posługuje się sprzętem, który kupił w polskich sklepach i nie stosuje silnie kierunkowych anten). Warto podkreślić, ze w innych krajach UE obostrzenia te są znacznie mniej restrykcyjne niż w Polsce.

  • 1

    9. ~do 8  2011-04-16 16:23:42  host: afpf161.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dokładnie. W Polsce ciężko dostać router wifi z 250 mW (w Polsce tylko do 100 mW), a na takim zachodzie bez problemu. Niech wyłączą nadajniki radiowe i telewizyjne, przecież mnie napromieniowują. Tak samo z GPS niech nie będzie niczego. Sygnał z GPS dociera w każdy zakątek świata na zewnątrz budynków. Niech nie będzie niczego.

  • 1

    10. ~trekkis  2011-04-16 16:35:33  host: z34-16.opera-mini.net

    wifi drogie? Toz jest w komorkach za 350-400zl.. I ja sobie komorki bez wifi nie wyobrazam juz :) podstawa :)

  • -1

    11.  2011-04-16 22:58:32

    Każdy orze jak może - ja sobie wyobrażam, bo korzystanie w domu nie ma sensu, a poza domem to na zwykłą komórkę z jej niedużym transferem wygodniejsze jest GSM, niż poleganie na przygodnym zasięgu. Ale nie wiem, nie korzystam :)

  • 1

    12. ~dt  2011-04-17 00:20:33  host: wap.plusgsm.pl

    to fajnie ale czy jest telefon z WiFi na 5 i 2,4 ? Na 2,4 robi sie tlok a z 5 korzysta znacznie mniej osob.

  • -1

    13. ~szarit  2011-04-17 02:01:31  host: ip-178-214-150-141.silesiamultimedia.com.pl

    Wi-fi fajna rzecz,ale ma wady,np.lubi się wieszać do tego wrażliwe jest na brzydką pogodę,miałam i przeszłam na kabel stabilność większa,a szybkość bez zmian,wi-fi ma sens jak się ma więcej niż jeden komputer w innych przypadkach kabel lepszy bo stabilniejszy,a co do sąsiadów ja mam 6-8z włączonymi nadajnikami,wszyscy z hasełkami zabezpieczonymi.Co do komórki z wi-fi aby korzystać musiałabym szukać hot-spotów by korzystać co jest bez sensu a w domu siedzieć i neta przeglądać na komórce to żart,laptop o niebo wygodniejszy i szybszy,w terenie np.leśnym wi-fi nie uświadczysz zasięg gsm może,ale jak już jest to zwykły net z pakietu jest dużo lepszym rozwiązaniem.Po prostu na wi-fi tak jak smartfony panuje moda i tyle.

  • -1

    14. ~  2011-04-17 09:38:48  host: v07-15.opera-mini.net

    WiFi radiówki HotSpoty i tym podobne uświadczy się ale w aglomeracjach miejskich. Ja mam hospota w tym hotelu znanym tu, tylko że on działa w obrębie wjazdu przed hotelem. Żadna komórka czy to smarfon czy nie, nie złapała sygnały dalej niż od 100 m od nadajnika w górę. Laptop łapał z większej odległości ale też nie było cudów. Jednak GSM jest lepsze, nawet te marne EDGE, ale jest. Przykładowo za 300-400z·ł jest sprzęt do radiówki i jak ona działa każdy wie. Ja mam 8 km do Białej Rawskiej, gdzie są sady i pagórki, nie ma widoczności nie ma sygnału nie ma sygnały nie ma internetu. W GSM za ten sprzęt co bym wydał do radiówki/hostpota który i tak by nie działał przy takich odległościach jakie mam. Kupiłbym modem z 2G/3G/4G i bym był bardziej zadowolony bo zawsze bym się połączył z siecią jak nie na tej częstotliwości to na innej. Ja wiem że WiFi jest popularne lecz nie mogę liczyć u siebie na tą technologie. siebie na to.

  • 0

    15. ~Chłopak z wioski  2011-04-17 14:22:50  host: z29-14.opera-mini.net

    Czy jest jakiś telefon z wifi a/b/g/n?

  • 0

    16. ~  2011-04-17 16:33:12  host: 77-253-195-68.adsl.inetia.pl

    do 15 - ajfon 4 ?

Dodaj swoją opinię