Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pomysł UKE na darmowy internet

Pomysł UKE na darmowy internet

sirmark 17 Września 2008 12:06

0 0

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozważa pójście śladami USA i zaangażowanie do realizacji tego celu komercyjnych operatorów, którzy w zamian za częstotliwości będą musieli oferować część swoich usług bezpłatnie - pisze Dziennik.

Anna Streżyńska, prezes UKE, w wywiadzie dla Dziennika przyznaje, że na przełomie roku zapadnie decyzja o przetargu na częstotliwości, które pozwolą m.in. na udostępnianie szerokopasmowego internetu niemal w każdym miejscu Polski. Zasady przetargu nie zostały jeszcze ustalone, ale Streżyńska nie wyklucza, że zwycięzcom postawi warunek, by do 256 kb/s prędkości oferowali internet za darmo.




Na razie to samorządy zajmują się budowaniem radiowego bezpłatnego internetu dla swoich mieszkańców. Ale nie wszędzie zainteresowanie taką inwestycją jest duże. Dlatego UKE szuka innych sprzymierzeńców w walce z "białymi plamami", czyli obszarami bez szans na dostęp do sieci. Mają w tym pomóc komercyjni operatorzy. Podobne plany ogłosiła kilka miesięcy temu Federalna Komisja Łączności, amerykański odpowiednik naszego UKE.

Pomysł prezesa UKE chwalą eksperci, ze względu na zwiększenie możliwości komunikacji mieszkańców. A firmy zyskają nie tylko na wyłączność częstotliwości, ale i rzesze potencjalnych klientów. Nowicjusze, którzy dzięki darmowemu internetowi poznają jego zalety, mogą szybko zapragnąć szybszych połączeń i przerzucą się na komercyjną ofertę, za którą będą płacić - mówi Jakub Połeć z Centrum im. Adama Smitha.

Źródło tekstu: Dziennik     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 0

    7. ~azazello  2008-09-17 12:50:03  host: xdsl-195-238-170-252.wist.com.pl

    b- bit (pojedynczy impuls, sygnał) B- Bajt = 8 bitów k-kiloinformatyczne = 1024 zatem 256 kb =32 kB

  • 0

    8. ~  2008-09-17 12:53:11  host: abqa100.neoplus.adsl.tpnet.pl

    6: kb- kilobity, kB - kilobajty 5: Czemu populizm? Ceny wyższych prędkości powinny spaść w wyniku tej operacji. Po co komu łącze 512kb za 60zł jak 256kb będzie miał za darmo? dojdzie do tego, że łącza 1Mb będą po 50zł bo ludzie nie będą chcieli brać niższych za wyższe opłaty. Chociaż z drugiej strony pewnie operatorzy wprowadzą lojalki na 5 lat:)

  • 0

    9. ~azazello  2008-09-17 12:57:54  host: xdsl-195-238-170-252.wist.com.pl

    #8 - "Chociaż z drugiej strony pewnie operatorzy wprowadzą lojalki na 5 lat:)" UKE planuje wprowadzić ograniczenie długości umowy na max 2 lata :)

  • 0

    10.  2008-09-17 12:59:26

    8. - a to zależy. Mi 256 kbps wystarczy z pewnością. I co więcej - nie po to, że nie zależy mi czy film się ściągnie w godzinę czy w tydzień ;-)

  • 0

    11.  2008-09-17 13:01:31

    A z neoplus nie mozna spamowac? Tez mozna zablokowac!

  • 0

    12. ~mateo  2008-09-17 13:24:55  host: aagx170.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Asteroid: ale najwięcej spamerów (na telepolis.pl) siedzi na operze mini.

  • 0

    13.  2008-09-17 13:25:32

    8-W wielu miastach 1Mb za 45 zł to standard, mam internet w kablowce, za 13 zł więcej mogę mieć 2Mb, mimo wszystko mam nadzieję że rynek providerów trochę przyśpieszy, bo jak na razie to stagnacja

  • 0

    14. ~mirekb  2008-09-17 13:44:20  host: apn-77-112-213-131.gprs.plus.pl

    pomysl ciekawy..w UE szerokopasmowy net ma powyzej 144 kb/s(kilobitów na sekunde),tylko nie mowia czy downlink czy uplink ;-)radzej downlink,powyzej tego pulapu opy nie dadza na bank.poczekamy zobaczmy

  • 0

    15. ~Lotus  2008-09-17 14:02:57  host: 82.177.244.150

    Popieram tą panią!

  • 0

    16. ~  2008-09-17 14:07:38  host: nat-01-033.rtk.net.pl

    rząd czy UKE - mieli kiedyś - całkiem niedawno też taki by np sieci kablowe i inni dostawcy internetu mogli zaoferować tzw podstawowy "tani" internet o przepustowości do 512 kb/s za kwotę max 25-30zł brutto miesięcznie - w takim wypadku abonent mógłby całą tą kwotę wydaną na taki internet odpisać od podatku i zwrócili by całą kwotę. Ten pomysł jest dobry - ale.. Ma kilka wad. A co z osobami które nie pracują (np studenci) a muszą mieć internet. Albo co z osobami które zarabiają tak mało że nie ma jakiej kwoty odliczyć od podatku. Aż wreszcie co z bezrobotnymi...? Dlatego chociaż uważam że 256kb/s to strasznie mało - jednak oferta jesli by była w każdym zakontku Polski - gdziekolwiek jesteś - masz laptopa - masz telefon komórkowy, masz komputer - właczasz i masz internet za free jest dobrą opcją. Wada rozwiązania z odliczeniem podatkowym jest też taka - że np na wsiach by mieć stałe łacze trzeba płacić obowiązkowo abonament za tel. stacjonarny (a za to już nie wracają kasy) albo mieszkać w mieście - gdzie są operatorzy telewizji kablowej. Co prawda - zostają jeszcze operatorzy internetu drogą radiową. ale... opłata za przyłączenie jest drogie (nieraz koszt 300 do 1000zł), po drugie... - ok trzepiam się jak by użytkownik pokrył koszt przyłączenia operator byłby w stanie dać łacze 512kb/s za kwotę 25-30 zł miesięcznie.. A może te dwa plany będą realizowane niezależnie od siebie?? Było by ciekawie. Ale to jest Polska - i nie wierzę by takie mogło być w szybkim czasie zrealizowane. Widzę jak operatorzy działają - ile czasu upływa od dostania koncesji do początku realizacji... jeszcze jakby plus albo play wygrał to to było by ok. jeśli era - to trochę gorzej. A orange - to już było by jedno wielkie nieporozumienie wg mnie... Jestem ciekaw jak to będzie i ile czasu minie od pomysłów do realnych działań...

  • 0

    17. ~  2008-09-17 14:37:31  host: apn-77-114-61-121.gprs.plus.pl

    Ja jestem za. Niech dadzą darmowy internet 256. Jak ktoś chce szybszy to niech płaci. 256 spokojnie wystarczy do internetu i poczty a może z czasem będzie i szybszy i darmowy.

  • 0

    18. ~K.D.  2008-09-17 15:48:51  host: host-89-230-64-251.rzeszow.mm.pl

    256 kb/s ? ŻARTY !!! DARMOWY POWINEN BYĆ 2/1 Mb/s , 15GB . DLACZEGO ŁĄCZA W POLSCE SĄ AŻ TAK ASYMETRYCZNE ? zakontku ?

  • 0

    19. ~nick  2008-09-17 16:18:59  host: car27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Pani szeryfowa znowu zaprzecza samej sobie. 17. ~ 2008-09-17 14:37 apn-77-114-61-121.gprs.plus.pl - do spamowania dla wlo to może wystarczy 256k ale dla normalnego użytkowania nie wystarczy (timeouty, strony ważące 20M i więcej) nie wspominając o youtube gdzie 1M to często za mało a o gametrailers i odpowiednikach stage6 można by tylko pomażyć.

  • 0

    20. ~ukenamuniu  2008-09-17 19:27:53  host: 86-59-n1.aster.pl

    K.D.- dałbym temu "zakontkowi" (#16) za darmo, niech się uczy. Mam też inną propozycję - dla dobra abonenta. Jak ktoś chce mieć 256kb/s niech płaci a powyżej za darmo.

  • 0

    21. ~ukenamuniu  2008-09-17 19:30:33  host: 86-59-n1.aster.pl

    nick: chyba nie "pomażyć", tylko chciałeś napisać: "posmażyć"?

  • 0

    22. ~allseyingeye  2008-09-17 19:48:34  host: eng98.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ta, do 256 kb za darmo to opy dadzą żeby spełnić wymóg 16 kb i na tym się skończy o ile w ogóle się zacznie.

  • 0

    23. ~nick  2008-09-17 21:55:39  host: car27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    21. ~ukenamuniu - w operze nie dziala mi sprawdzanie pisowni :-)

  • 0

    24. ~K.D.  2008-09-18 00:06:15  host: host-89-230-64-251.rzeszow.mm.pl

    ~nick WEZ SIĘ TY LEPIEJ ZA NAUKĘ ORTOGRAFII ! MARZENIE POCHODZI OD SŁOWA MARA (SEN MARA , BÓG WIARA) WPISZ DO SPRAWDZENIA NP. GŻEGŻÓŁKA , PUSTUŁKA ,KSZYK ...ITD. PAMIĘTAJ LICZ ZAWSZE NA SIEBIE !

  • 0

    25. ~ukenamuniu  2008-09-20 00:23:46  host: 86-59-n1.aster.pl

    Pomysłem Prezesa UKE jest chyba wycofanie się z poprzednich dwóch pomysłów. Jeden to finansowanie z budżetu gmin (i środków unijnych) "zubożonego" bezpłatnego dostępu. Drugi to przetargi w których samorządy dostają 20 pkt za konkurencyjność oferty a duży operator 0 (zero) za antykonkurencyjność ("regulacja" nadaje się do KE i ETS). O zainteresowaniu samorządów mozna się przekonać czytając info o liczbie chętnych. Ciekawa zbieżność z punktacją- też zero.

  • 0

    26. ~nick  2008-09-24 17:14:17  host: cac23.neoplus.adsl.tpnet.pl

    24. ~K.D. - weź ty się lepiej za naukę netykiety

Dodaj swoją opinię