Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polskie tłumaczenie Regulaminu Radiokomunikacyjnego ITU

Polskie tłumaczenie Regulaminu Radiokomunikacyjnego ITU

orson_dzi 3 Stycznia 2018 14:18

5 2

itu

Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało pierwsze od ponad 100 lat polskie tłumaczenie Regulaminu Radiokomunikacyjnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ITU.

Regulamin Radiokomunikacyjny to dokument regulujący sposób i zasady wykorzystania częstotliwości radiowych na całym świecie. Od 111 lat Regulaminy Radiokomunikacyjne i ich poprzednicy stanowią podstawę do gospodarowania częstotliwościami na całym świecie. Zapewniają też odpowiednie zasoby dla rozwoju nowoczesnych usług radiokomunikacyjnych. Historia Regulaminów Radiokomunikacyjnych sięga 1906 roku - wtedy, w wyniku Światowej Konwencji Radiotelegraficznej, przygotowany został dokument pt. Regulacja Służb Radiotelegraficznych.
Jednak jak dotąd, żaden z tych dokumentów nie był dostępny w polskiej wersji językowej. Prezentowany dokument jest tłumaczeniem na język polski obowiązującego Regulaminu Radiokomunikacyjnego (edycja 2016). Dokument obejmuje wszystkie 4 tomy i stanowi wierne odwzorowanie angielskiej wersji językowej Regulaminu.

Tłumaczenie zostało przygotowane przez Instytut Łączności, we współpracy z ekspertami Departamentu Telekomunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Zobacz: Regulamin Radiokomunikacyjny Tom I
Zobacz: Regulamin Radiokomunikacyjny Tom II cz. 1
Zobacz: Regulamin Radiokomunikacyjny Tom II cz. 2
Zobacz: Regulamin Radiokomunikacyjny Tom III
Zobacz: Regulamin Radiokomunikacyjny Tom IV cz.1
Zobacz: Regulamin Radiokomunikacyjny Tom IV cz. 2

Źródło tekstu: mc.gov.pl     

w sumie: 3
 • 0

  1. ~mm  2018-01-03 21:36:56  host: user-94-254-151-58.play-internet.pl

  Pytanie tylko po co to tłumaczyć poza wydaniem pieniędzy publicznych? Laik do takich norm nie będzie zaglądał niezależnie od tego w jakim języku jest dokument a profesjonalista od telekomunikacji trudno by nie znał angielskiego.

 • 0

  2. ~abc  2018-01-04 15:50:29  host: 185.32.49.130

  Ostatnie polskie wydanie RR było w 1959 r. Niech Telepolis nauczy się liczyć.

 • 0

  3. ~Ja  2018-01-04 16:02:01  host: user-94-254-150-130.play-internet.pl

  Ja się ucieszyłem i to czytam.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-254-212.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet