Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polskie szkoły nie mają dostępu do szybkiego internetu i cyfrowych narzędzi

Polskie szkoły nie mają dostępu do szybkiego internetu i cyfrowych narzędzi

orson_dzi 30 Października 2017 08:27

3 2

ogolnopolska siec edukacyjna

Zgodnie z rządową strategią w kolejnych latach wszystkie 30,5 tys. szkół ma znaleźć się w zasięgu szybkiego i bezpiecznego Internetu. Dziś zaledwie kilka tysięcy ma dostęp do sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, a co czwarty uczeń deklaruje, że nie korzysta z Internetu nawet na lekcjach informatyki. Minister cyfryzacji Anna Streżyńska podkreśla, że program Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej jest równie ważny dla społeczeństwa, jak Rodzina 500 Plus i liczy, że uda się z nim ruszyć już w 2018 roku. Ustawę w Sejmie poparło 430 posłów.

Statystyki Ministerstwa Edukacji Narodowej podają, że tylko 10% szkół i placówek oświatowych ma obecnie dostęp do Internetu o takich parametrach, które umożliwiają wykorzystywanie go do nauki i prowadzenia lekcji. Z ponad 30,5 tys. edukacyjnych w Polsce niewiele ponad 3 tys. ma dostęp do sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Natomiast 40% jednostek oświatowych korzysta z dostępu do Internetu o przepustowościach nieprzekraczających 10 Mb/s. Jedna czwarta polskich uczniów nie ma możliwości korzystania z Internetu nawet na lekcjach informatyki.
Zgodnie z rządowymi planami w 2018 roku pierwsze 1,5 tys. szkół zostanie podłączonych do szerokopasmowego Internetu w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, a docelowo w zasięgu sieci znaleźć znajdzie się 30,5 tys. placówek. W ubiegłym tygodniu prace nad projektem zakończył Sejm. Projekt poparło 430 posłów. Jak poinformowała Anna Streżyńska, resort cyfryzacji liczy, że inwestycje w całej Polsce będą mogły ruszyć już od stycznia 2018 rokuZobacz: Sieć Edukacyjna połączy szkoły - Sejm przyjął ustawę

Źródło tekstu: newseria     

Dodaj do:

Tagi: internet | szkoła

w sumie: 6
 • 1

  2. ~  2017-10-30 08:43:10  host: public-gprs383210.centertel.pl

  @1 i nawet dyrekcja oraz nauczyciele nie muszą mieć dosłownie żadnego internetu?

 • -1

  3. ~Gollum  2017-10-30 08:58:27  host: hq.npn.com.pl

  Czyli jak łącze jest < 100Mbit/s to tak jakby go nie było?

 • 1

  6.  2017-10-30 09:21:48

  A w szkole podstawowej moich dzieciaków wprowadzili zakaz używania telefonów w całym budynku, również na świetlicy. Aby skorzystać z telefonu trzeba pójść do nauczyciela i zgłosić konieczność kontaktu z rodzicem.
  Szkoły to pewnie zmora operatorów. BTS przy szkole to pewnie zapchany, że strach.

 • 1

  8.  2017-10-30 09:40:49

  Ja szkoliłem się w centrum dużego miasta a mimo to internet raz był, raz nie było. Nawet jak chcieliśmy obejrzeć film edukacyjny na biologii, albo na polskim trzeba było udostępniać nauczycielce własny net. U nas większość miała mobilny, bo w sumie czemu nie, także nie był to problem, ale w innych klasach nie oglądali prawie nic, tylko książki, No bo jak nikt neta nie posiadał to szkolny nie Ładował prawie nic. Na uczelni już jest trochę lepiej, ale zasięg Łącza też nie wszędzie dociera, wygodniej włączyć swój internet i zrobić co trzeba, zamiast się męczyć z połączeniem.

 • -1

  9.  2017-10-30 12:55:05

  Koło odnowa chcą wynajdować-niech uczą się od prywatnych opów np.mobilnych gdzie radioliniami słany jest net na kilkadziesią kilometrów z bardzo wysokimi prędkościami(standard to powyżej 200Mb, a i 1Gb to nic nadzwyczajnego). Wystarczy przeciez na BTSie najbliżeszego opa dowiesić radiolinię skierowaną na najbliższą szkołe/szkoły o wymaganej przepustowości(wiadomo operator/właściciel BTSa za to weźmie jakąś kasę comiesiąc ale wyjdzie to taniej niż kopać światełko wiele kilometrów do szkółek wiejskich) zaś na szkole założyć identycznąi musi działać. Wiadomowbudynku rozłożyć sieć kablową i odpalić WiFi i wszystko będzie grać.

 • 0

  10. ~Kaptain  2017-10-31 08:23:40  host: a29-02-09.opera-mini.net

  Najpierw to trzeba mieć informatykę. Mój syn w trzeciej klasie gimnazjum nie ma informatyki i to jest skandal

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-196-31-117.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet