Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polskie sieci za wolno rozbudowują infrastrukturę

Polskie sieci za wolno rozbudowują infrastrukturę

WitekT 11 Września 2007 15:39

0 0

Spadek cen usług w sieciach komórkowych spowodował gwałtowny wzrost wykorzystania komórek do prowadzenia rozmów i wysyłania SMS. Wzrostowi ruchu ciągle nie towarzyszy adekwatny wzrost infrastruktury - pisze Gazeta Prawna.

W 2006 roku czas rozmów z telefonów komórkowych wzrósł o 64% do ponad 25,7 mld minut, wysłanych SMS-ów o 87% do 26,3 mld sztuk, a liczba kart SIM o 26% do 36,8 mln. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.




Gwałtownemu wzrostowi czasu rozmów i liczby wysłanych SMS oraz liczby klientów towarzyszy stosunkowo powolny rozwój sieci. Choć ubiegły rok był pod tym względem zdecydowanie lepszy niż poprzedni. W 2006 roku przybyło w Polsce 2106 stacji bazowych - w 2005 roku było to 771 sztuk, a w 2004 roku 1262 sztuki. Statystycznie na jeden BTS w końcu 2006 roku przypadało 2113 aktywnych kart SIM, wobec 1908 w 2005 roku i 1591 w 2004 roku.

Oznacza to także, że w średnio na jedną stację w 2006 roku przypadało 1,48 mln minut wychodzących, w 2005 roku było to trochę ponad 1 mln minut. Według wyliczeń specjalistów, aktualna sieć wszystkich operatorów jest obciążona w tej chwili średnio w ponad 95%.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 47
  • 0

    28.  2007-09-11 18:49:28

    Witek - bo już się pogubiłem - to ile rozmów jednocześnie może być prowadzonych z bts 3 sektorowego jak 1sektor ma 3trx - w fullrate i halfrate ? Co do danych to np jesli ktoś w edge ciagnie w 4szczelinach te 27kB/s np przez 1 minute to ile zajmuje pasma ? Tyle co 4 połączenia głosowe czy mniej ?

  • 0

    29.  2007-09-11 18:52:52

    Szalony: 3 sektory x 3 TRX-y x 8 timeslotów = 71 rozmów + kanał sygnalizacyjny. To w EFR/FR - w HR x2, czyli 142 rozmowy.

  • 0

    30.  2007-09-11 18:59:27

    Witek a człowiek co ciągnie dane ile pasma zajmuje 4szczeliny to 4timesloty ? Dobrze rozumiem ?

  • 0

    31. ~mirekb  2007-09-11 19:01:34  host: apn-100-126.gprsbal.plusgsm.pl

    "liczba kart SIM o 26% do 36,8 mln"-nie pisze ze aktywnych.opy wiedza naprawde ile maja aktywnych ale przescigaja sie w tym kto1.nic wiecej.wiem ze statystycznie tak wychodzi ale osobiscie uwazam ze na 38mln ludzi aktywnych jest nie wiecej niz 35mln,inna kwestia to inwestycje opow..poolkomtel od zawsze mial najwiwcej nadajnikow,ale ile orange postawilo w tym roku to sam sie dziwie-transmisja danych robi swoje,,era zrobila bardzo niewiele..i co po tym ze w reklamach calej 3 zobaczymy hsdpa 7,2Mb/s a wyscig na 14,4 sie zakonczy(dodajmy pozostanie wimax i wlan ale to sporadycznie jak widac po dotychczasowym ich rozwoju)i potem co??wiem ze opy stracily na koncesjji umts krocie ale niwiele z tym robia a szkoda..na euro 2012 umts powinien byc dostepny dla 50% ludnosci a edge u calej 3 przynajmniej 80% ale..

  • 0

    32.  2007-09-11 19:02:37

    jakość rozmów jest niska, często widać, że jest brak BTSów. UKE powinna się tym zająć...

  • 0

    33.  2007-09-11 19:04:54

    Niestety nie jest to tylko problem występujący w Polsce. Z takim samym boryka się niemiecki E-Plus, któremu nawet ostatnio zagroził MVNO (blau.de), że zmieni sieć, jeżeli nie zaczną inwestować w nadajniki i rozwój UMTS. Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie firmy, która zarządzałaby BTSami i zajmowałaby się stawianiem nowych dla wszystkich sieci komórkowych w Polsce. Swoją dotychczasową infrastrukturę każdy z opów mógłby odsprzedać takiej firmie, a ona udostępniałaby potem te BTSy za opłatą. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się teraz właśnie niemieccy operatorzy. KPN i Telfort w Holandii już połączyli swoje sieci. Tele.ring i T-Mobile w Austrii też się połączyły, chociaż nastąpiło to po kupieniu tego pierwszego przez drugiego i jego wchłonięciu.

  • 0

    34. ~Nick  2007-09-11 19:27:38  host: 46-dzi-10.acn.waw.pl

    Jardo: Dokładnie. A poprzednią zlikwidowali bo za mało płacili za wynajem dachu. Orange prawie nic w Warszawie nie stawia a Era od 3 lat postawiła ogromną ilość nowych stacji, w tym roku również dużo. Era ma najwięcej BTSów w Warszawie a będzie jeszcze więcej.

  • 0

    35. ~  2007-09-11 19:35:33  host: alo243.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a w lublinie sie kloca o masz. I jak tu sie ma siec rozbudowywac

  • 0

    36. ~  2007-09-11 19:35:44  host: alo243.neoplus.adsl.tpnet.pl

    maszt

  • 0

    37. ~leo  2007-09-11 19:54:49  host: 34-pr2-9.acn.waw.pl

    wlasnie slyszalem o tym i jestem zdziwiony ze po takich akcjach marudza ze siec im sie nie rozwija ze wolno idzie itp itp chyba troche tam ludzie przesadzaja z tymi prostestmi chyba tylko po to to robia zeby uwage na siebie skupic

  • 0

    38. ~ttt  2007-09-11 20:28:47  host: ip-89-174-120-127.multimo.gtsenergis.pl

    Niestety tym artykułem Gazeta Prawna się ośmiesza. Gdyby zasięgnęła opinii u źródeł to by się dowiedziała, dlaczego operatorzy tak wolno rozbudowują infrastrukturę. To, że ktoś wspomniał o protestach przeciw budowom nowych masztów, to jeden powód. Drugi powód to wydawanie pozwoleń na budowę sieci ziemnej. Wiem z bardzo dobrze poinformowanego źródła, że opóźnienia w wydawaniu pozwoleń sięgają prawie roku i operatorzy przez to nie mogą nawet połączyć światłowodami swoich BTS-ów bo nie mają pozwoleń, a gdzie tam jeszcze budowa. Dopóki będzie biurokracja to w tym kraju nadal będzie jak jest. Szkoda tylko, że taka szacowna gazeta tym artykułem przeczy swojemu profesjonalizmowi.

  • 0

    39. ~nick  2007-09-11 21:28:33  host: bzx50.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nigdy u siebie ani u znajomych się nie spotkałem żeby sieć była zajęta czy przeciążona. Może korzystacie z jakichs tandetnych aparatów które słabo wysyłają sygnał i nie są przez to logowane go sieci?

  • 0

    40. ~hose  2007-09-11 21:56:30  host: 194.39.141.10

    nick- teraz to się popisałeś wiedzą o telefonii mobilnej, brawo ;-)

  • 0

    41.  2007-09-11 22:29:57

    22: WitekT dziękuję za info

  • 0

    42.  2007-09-11 23:52:56

    Jardo - ustalenie środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia to dopiero początek drogi ;-) Teraz dopiero zaczyna się kolejny etap - postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę, budowa i proces oddania do użytkownia. Jak widzę z maja jest decyzja... A wiesz czy nie było od niej odwołania jakiegoś stowarzyszenia albo organizacji (pseudo)ekologicznej czasem? Sprawdziłeś to zanim zacząłeś kpić, że mają "zgodę"? Bo to nie jest żadna zgoda jeszcze. To są, jak sama nazwa mówi środowiskowe uwarunkowania zgody dopiero ;-) Polecam podkształcić się w tym kierunku. I mówię to poważnie - to przyszłość i można zarobić w tej branży ;-)

  • 0

    43.  2007-09-12 07:42:49

    wlo - tylko, że stacja Play, położona obok, dla której ustalono środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację w mniej więcej tym samycm czasie już działa: http://www.um.warszawa.pl/v_syrenka/new/index.php?dzial=komunika ty&strona=komunikaty_archiwum&poczatek=2007-07&ak_id =12186&kat=9&biuro=20

  • 0

    44.  2007-09-12 12:10:21

    No jak już chceszpolemizować... Po pierwsze - nie wiemy jaką stację ma budować Centertel. To ma być wieża wolnostojąca? To ma być BTS na dachu, na kominie? W przypadku P4 mamy BTS na dachu! Wydanie pozwolenia budowlanego w jednym i drugim przypadku to może być nie porównując wychodek na działce i szalet na kilkanaście tysięcy ludzi dziennie w centrum milionowego miasta ;-) Projekt budowlany w obu przypadkach to... też nie chcę porónywać za bardzo ;-) Tak więc nie przesądzaj na podstawie decyzji o środowiskowych uwarunkowanich bo to nie jest zupełnie tak wprost oczywiste ;-)

  • 0

    45.  2007-09-12 12:18:20

    wlo - pod adresem stacji Centertela jest kościół (więc chyba jest jasne o jaką stację chodzi). A wcześniej już internauta napisał, że stację na Stegnach wyłączyli, bo nie chcieli tyle płacić. Efekt jest taki, że na moim osiedlu telefony Orange są po prostu bezużyteczne, a Orange wymysla coraz głupsze otpowiedzi na składane reklamacje (wynika z nich, że powienienem się cieszyć, że płacę im pieniądze, a jak nie mam zasięgu, to mogę sobie podjechać pod jakiś bts i stamtąd dzwonić)

  • 0

    46.  2007-09-12 12:33:26

    Jardo -ja tego nie wiem ;-) natomiast jak jest kościół, to wcale nie znaczy, że będzi epodobnie jak dach wieżowca czy jakiegoś wyższego bloku. Masz rację, że operatorom się nie spieszy, ale nie należy tego odnosić do każdej lokalizacji. P4 ma nóż na gardle - muszą budować sieć czy chcą czy nie, wiec szukają tanich lokalizacji gdzie nie trzeba inwestować za dużo i jadą...

  • 0