Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polskie firmy powinny mieć ponad połowę udziałów Polkomtela

Polskie firmy powinny mieć ponad połowę udziałów Polkomtela

WitekT 26 Czerwca 2007 10:31

0 0
Polskie firmy powinny mieć minimum 50% akcji Polkomtela - uważa cytowany przez Gazetę Prawną Ireneusz Dąbrowski, wiceminister skarbu państwa.

Dąbrowski powiedział też, że w interesie spółki i jej udziałowców leży jak najszybsze zakończenie sporu związanego ze sprzedażą przez duński telekom TDC pakietu 19,61% akcji operatora pozostałym akcjonariuszom spółki.


Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~gostek  2007-06-26 10:40:35  host: nat-tar.aster.pl

    Proponuję wywłaszczenie. Mały dekrecić w stylu wydanego przez KWN i mamy problem z operatorami z głowy.

  • 0

    2.  2007-06-26 11:18:45

    no na pewno leży w interesie, ale dlaczego państwo ma mieć min. 50% akurat? Nie może mieć 5 albo 0,5 albo wcale?

  • 0

    3.  2007-06-26 11:26:37

    wlo - dlatego, że wtedy będzie mozna nadal wpychać różne pociotki Leppera na wysokie stanowiska. Jak będą mieli poniżej 50%, będzie to utrudnione.

  • 0

    4.  2007-06-26 11:39:58

    Jardo - pytanie było retoryczne ;-)

  • 0

    5. ~  2007-06-26 12:34:04  host: aez30.internetdsl.tpnet.pl

    @ wlo: Przecież on nie mówił, że Państwo, tylko że "polskie spółki"! A to znaczy coś całkiem innego!

  • 0

    6. ~PLANET  2007-06-26 13:03:04  host: gpy74.internetdsl.tpnet.pl

    E tam od razu 50. 50 i jedna akcja, a co, nie bedziem sie pierdykac ;)

  • 0

    7.  2007-06-26 13:13:00

    ja bym jednak postawił znak równości pomiędzy polskie a państwowe.

  • 0

    8.  2007-06-26 13:58:48

    5. - naprawdę? to ciekawe czemu nie sprzedadzą np. jakiemuś polskiemu potentatowi, niezależnemu od SP, udziałów POLSKICH spółek zależnych od SP? Jednemu łatwiej będzie walczyć z cudzoziemcem niż czterem ;-)

  • 0

    9.  2007-06-26 13:59:24

    rcicho - no w tym przypadku to oczywiste, ze o to własnie chodzi...

  • 0

    10. ~Piotr  2007-06-26 14:03:40  host: aaiw194.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wlo! Jest to podyktowane w znaczącym stopniu niedojrzałościom polskiego kapitalizmu. Nie ukrywajmy faktu, że większość polskich przedsiębiorców cały czas za główny priorytet swojej działalności stawia jak największy zysk osiągnięty w jak najkrótszym czasie. Jeżeli pakiet akcji Polkomtela trafił bym w ręce stricte polskich przedsiębiorstw, które są niezależne od SP istnieje duże ryzyko że prędzej niż później owe akcje zostały by sprzedane np. jakiemuś zachodniemu potentatowi w branży. Efektów takiego postępowania dopatruję się w krótkowzroczności większości polskich inwestorów... A jaki ratunek dla Plusa? Myślę, że dobrym rozwiązaniem było by upublicznienie akcji tej firmy na giełdzie ze specjalną klauzulą, że np. 60% akcji zawsze musi być kontrolowane przez polski kapitał - prywatny bądź państwowy.

  • 0

    11. ~  2007-06-26 14:36:59  host: mx1.inco-veritas.pl

    @10 Piotr - a jak się to ma do wspólnego rynku kapitałowego UE? Ja to technicznie sobie wyobrażasz? I jaki to ma sens?

  • 0

    12. ~Piotr  2007-06-26 15:11:41  host: aaiw194.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czym dla ciebie jest wspólny rynek kapitałowy? W przypadku każdej potęgi gospodarczej w UE (np. Francja, Niemcy) są firmy o znaczeniu strategicznym, które prywatyzuje się w taki sposób aby dane państwo/rodzime spółki cały czas miały kontrolę nad przedsiębiorstwem. Pytasz mnie jak sobie to technicznie wyobrażam? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - działalność legislacyjna. Jeżeli wspomniane Niemcy idą w chwili obecnej w kierunku ustalania takich zapisów prawnych, które uniemożliwią przejmowanie strategicznych (i nie tylko) spółek m. in. przez zagraniczne fundusze inwestycyjne (Rosja, ZEA itp.) to również i my możemy podjąć takie kroki aby nie pozbywać się swojego rodzimego majątku. Prawda jest taka, że Polacy biznes robić potrafią i wcale do tego nie potrzebują akcjonariuszy z zagranicznym kapitałem.

  • 0

    13.  2007-06-26 15:16:46

    Piotr, nie masz możliwości legalnej dyskryminacji podmiotów z UE na polskim rynku kapitałowym (chyba, że wyjdziesz z UE). A w bajki o znaczeniu strategicznym Polkomtela to chyba tylko wyborcy PiS wierzą. Chodzi tylko o stołki dla nauczyciedli fizyki i innych.

  • 0

    14. ~  2007-06-26 15:40:40  host: aaiw194.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nikt nie mówi o dyskryminacji - należy rozróżnić dbanie o własne interesy od zwyczajnego sprzedawania majątku danego kraju. No ale z tego co widzę to wyglądasz mi na człowieka, któremu polskie firmy są drzazgą w oku. Ciekawe czemu tak zagraniczne koncerny bronią się przed zbytnym zaangażowaniem obcego kapitału we własne interesy? Czy to też jest dyskryminacja? A może po prostu tam w cenie jest świadomość, że coś jest "nasze" a nie "ich".

  • 0

    15. ~~szalony  2007-06-26 16:01:16  host: inet20908nb-0.eranet.pl

    Stolki,stolki i dojenie kasy dla kolesiow, to jest caly POlkomtel.... mowie wam u nas nie bedzie nigdy vodafone pl.... bo aparat rzadzacy musi miec firme do obsadzania stolkami kolesiow i tyle w temacie.

  • 0

    16.  2007-06-26 17:00:10

    14: "Nikt nie mówi o dyskryminacji - należy rozróżnić dbanie o własne interesy od zwyczajnego sprzedawania majątku danego kraju" - więc wprowadzając Polkomtela na giełdę nie ma możliwości prawnuch, aby zapewnić, żeby był polski (zresztą technicznie też było by to trudne). "No ale z tego co widzę to wyglądasz mi na człowieka, któremu polskie firmy są drzazgą w oku" obecny prezes PKO BP jest dla mnie drzazgą w oku (czy miałby szansę na taką posadę na wolnym rynku?)

  • 0

    17. ~Piotr  2007-06-26 17:27:38  host: aaiw194.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Z twojej wypowiedzi wnioskuję, że masz nikłe pojęcie o tym jak działa giełda :) Wprowadzając daną spółkę na parkiet bardzo łatwo jest ją uchronić od wrogiego przejęcia m. in. przez zagraniczny kapitał - patrz literatura. Nikt nie mówi, że należy sprzedawać cały pakiet akcji Polkomtela :) A odnośnie PKO BP - nie oceniajmy polskich firm przez pryzmat molocha, który z nowoczesnym bankiem ma niewiele wspólnego po za nazwą :D

  • 0

    18. ~B  2007-06-26 17:48:43  host: 85-31-230-157.marsoft.net

    Piotr - ty chyba nie odróżniasz firm polskich od rządowych ;) A tak na serio, to pokładasz zbyt duże zaufanie w upolitycznionych firmach.

  • 0

    19. ~Diesel  2007-06-26 19:30:46  host: nat-122.ghnet.pl

    Popieram - choć jedna firma GSM niech pozostanie POLSKA!

  • 0

    20.  2007-06-26 22:52:34

    " twojej wypowiedzi wnioskuję, że masz nikłe pojęcie o tym jak działa giełda :)" Waśnie ja odnoszę takie wrażenie wodnośnie Ciebie.

Dodaj swoją opinię