Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polskie chmury warte 400 mln zł

Polskie chmury warte 400 mln zł

LuiN 30 Grudnia 2015 08:53

2 0

Polski rynek rozwiązań chmurowych w 2015 roku jest warty 400 mln zł. Wśród nowych klientów będą największe firmy i administracja publiczna.

Podsumowując bieżący rok, można wyróżnić trzy istotne zjawiska, które będą kształtować polski rynek w segmencie chmury. Pierwszy trend to wykorzystanie chmury przez duże podmioty - jest on efektem dojrzewania rynku usług cloud computingu, co przekłada się na stały wzrost jego wartości.

Oczekujemy dalszego wzrostu rynku chmury. W 2014 roku rósł on w tempie około 30 proc., a wszystkie prognozy dotyczące tego roku mówią, że to tempo utrzyma się na poziomie około 25 proc. W 2016 roku w Polsce może osiągnie on wartość ok. 530 mln zł - mówi agencji Newseria Biznes Dariusz Nawojczyk, CMO w firmie Oktawave. Na dynamikę wzrostu rynku wpływa wykorzystanie chmury przez coraz większe przedsiębiorstwa.

Chmura zyskała zaufanie dużych graczy, którzy docenili jej zalety, tzn. elastyczność, bezpieczeństwo, dostęp na żądanie oraz obniżone koszty utrzymania infrastruktury. To, co dostrzegł biznes, zauważyła także administracja publiczna. Chodzi oczywiście o to, że przetwarzanie w chmurze może całkowicie zmienić podejście do wykorzystywania zasobów informatycznych zarówno z perspektywy użytkowników, jak i dostawców tych zasobów.

Rozwiązania chmurowe w administracji mogą służyć bezpiecznemu przechowywaniu kluczowych dla funkcjonowania państwa danych oraz tworzeniu ich kopii. To sprawdzi się zwłaszcza w przypadku poważnych cyberataków, awarii czy klęsk żywiołowych. Chmura umożliwi także tworzenie rozwiązań wysokiej dostępności, które będą reagowały na incydenty w systemie. Przetwarzanie w chmurze ponadto przyspieszy i usprawni proces załatwiania urzędowych spraw, zapewniając bezawaryjny dostęp do usług online.

Przełomem, który wpłynie na rozwój rynku chmury w najbliższej przyszłości, jest decyzja europejskiego lidera w zakresie cyfryzacji, czyli Estonii. Rząd tego państwa jako pierwszy w naszym regionie postanowił skorzystać z potencjału chmury obliczeniowej i zadecydował o migracji swoich zasobów do chmury.
Decyzja Estonii pokazuje to, co biznes zrozumiał już dużo wcześniej, że de facto chmura obliczeniowa oznacza podwyższone bezpieczeństwo, dodatkowe i lepsze zabezpieczenie swoich procesów biznesowych lub administracyjnych - mówi Dariusz Nawojczyk. Skorzystają na tym obywatele, którzy otrzymają szybszy dostęp do danych, a przede wszystkim dostaną systemy informatyczne, które w znacznie mniejszym stopniu będą narażone na wszelkiego rodzaju przestoje, opóźnienia czy niedostępności związane z bieżącym utrzymaniem czy wprowadzaniem nowych wersji oprogramowania.

Trzecim kierunkiem rozwoju rynku chmury będą kwestie związane z bezpieczeństwem. Niespodzianką mijającego roku stała się decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE, która podważyła porozumienie Safe Harbour. Program ten umożliwiał amerykańskim firmom przetwarzanie danych osobowych firm i instytucji z UE. W ostatnim werdykcie sędziowie ocenili jednak, że zapisy porozumienia nie gwarantują spełnienia restrykcyjnych unijnych wymagań w zakresie ochrony danych.

Ta decyzja to sygnał dla wszystkich podmiotów, które muszą szczególnie chronić dane osobowe, np. dla firm z wdrożonym certyfikatem ISO 27001, że ich dane powinny przetwarzać podmioty działające w Polsce lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym - mówi Dariusz Nawojczyk.

Ciekawe będą zatem konsekwencje zmian legislacyjnych dotyczących przetwarzania danych, które na nowo musi wypracować UE z USA, a które zainspirują tematy związane z bezpieczeństwem.

Większe firmy widzą już dziś, że chmura obliczeniowa pozwala na zwiększenie produktywności i konkurencyjności - wyjaśnia Dariusz Nawojczyk. Analitycy Gartnera są przekonani, że aż 25 proc. przedsiębiorstw, które nie przeniosą swoich danych do chmury obliczeniowej w ciągu najbliższych 10 lata, straci swoją obecną pozycję rynkową.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: chmura | dariusz nawojczyk | oktawave

w sumie: 5
 • 0

  1. ~  2015-12-30 10:06:29  host: public-gprs28641.centertel.pl

  Z dużej chmury mały deszcz :)

 • 1

  2. ~  2015-12-30 10:20:30  host: 5.254.65.195

  Trzeba nie mieć mózgu, by cokolwiek trzymać w cudzej "chmurze" (nb. to żadna "chmura", tylko hosting!).

 • 0

  3.  2015-12-30 10:56:27

  niedobrze mi się robi od tych beznadziejnych nazw na tego typu usługi: chmura , chmury, chmurowych
  :-@ :-@
  ...yh....

 • 0

  4. ~Punk  2015-12-30 11:00:22  host: apn-77-112-90-179.dynamic.gprs.plus.pl

  USrAel promuje usługi by mieć dostęp do każdego i wiedzieć wszystko o każdym.
  Jeśli chmura w Administracji to tylko i wyłącznie na Polskich serwerach bez możliwości przekazywania ich dalej np do USrAela.

 • 0

  5. ~Adam  2015-12-30 12:01:56  host: user-109-243-157-181.play-internet.pl

  W administracji publicznej działy informatyki są niedofinansowane i sprowadzają się wyłącznie do obsługi na pierwszej linii helpdesku. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że państwo pompuje gigantyczne pieniądze w rozwój cyfryzacji, co sprowadza się do zlecania zadań dużym graczom zewnętrznym. I tak "lepszym" rozwiązaniem jest zakup każdego oprogramowania, czy usługi - dodatkowo płacąc za asysty, wsparcie, patche i nowe wersje - niż doinwestować swoich, często ambitnych pracowników i posiadać własne rozwiązania. A chmury, czyli jak to zaważył Kolega powyżej - hosting - funkcjonuje w administracji już od kilku ładnych lat i to na najwyższych szczeblach.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-254-212.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy doczekamy się cenzury internetu w Polsce?

Kolejna próba cenzurowania Internetu w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet