Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polskie banki łączą siły - będzie wspólna bankowość mobilna

Polskie banki łączą siły - będzie wspólna bankowość mobilna

LuiN 23 Kwietnia 2014 10:09

7 3

W przyszłym kwartale ruszy działalność operacyjna Polskiego Standardu Płatności - spółki, którą zawiązało sześć dużych banków w celu stworzenia wspólnej platformy do płatności mobilnych. Do końca roku system ma mieć 1 mln użytkowników. Przedstawiciele instytucji finansowych podkreślają, że przyszłość będzie należała do bankowości mobilnej.

Nad wspólną platformą płatności mobilnych pracuje grupa banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, mBank, ING Bank Śląski oraz PKO Bank Polski.

Uruchomienie wspólnej bankowej platformy płatności będzie jednym z najciekawszych wydarzeń w tym roku nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie. Standard powstanie na bazie platformy IKO działającej w PKO BP - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Michał Panowicz, dyrektor marketingu i rozwoju biznesu detalicznego w mBanku.

Już dziś samo IKO ma ponad 125 tys. użytkowników. Panowicz podkreśla, że to z jednej strony innowacyjne rozwiązanie techniczne dla klientów, a z drugiej rzadki przykład współpracy kilku konkurentów. Dzięki wspólnemu standardowi korzyści odniosą i bankowość, i klienci, a Polska będzie jednym z pierwszych rozwiniętych krajów, który umożliwi powszechny dostęp do płatności mobilnych szerokiej rzeszy konsumentów.

Bankowość mobilna jest w tej chwili jednym z najważniejszych czynników rozwoju branży bankowej. Jeszcze 15 lat temu trzeba było korzystać z placówek w określonych porach. Później, dzięki internetowi, można było prowadzić operacje z domu, ale ograniczeniem był komputer stacjonarny. Dziś bankowość można mieć w kieszeni - tłumaczy przedstawiciel mBanku. W każdej chwili, o każdej porze dnia, co fenomenalnie zwiększa dostęp do usług bankowych.

Podkreśla, że dla banków najważniejsze będzie przełożenie skomplikowanej materii bankowej na niewielkie, 3,5-4-calowe ekrany. Tak, by zapewnić wygodny sposób użycia bez klawiatury i precyzyjnej myszy.

Czyli wszystkie usługi, rachunki, przelewy, kredyty, depozyty trzeba przyciąć do tego małego ekranu i tak zwanego grubego palca - wyjaśnia przedstawiciel mBanku.






Uważa też, że banki muszą przygotować odpowiednio procesy bankowe oraz często przystosować do nowej sytuacji regulaminy, tak, by operacje, do niedawna wykonywane w placówce lub na dużym ekranie komputera, przetransponować na urządzenia kieszonkowe. A to oznacza inwestycje nie tyle w same technologie, ile w procesy wewnętrzne w banku. Samo wytwarzanie aplikacji mobilnych, jak przekonuje dyrektor, jest tańsze od budowy dużych sieci oddziałów czy też przebudowywania bankowości internetowej.

Przygotowanie usług tak, by klient w 30-60 sekund od wyciągnięcia urządzenia mógł przeprowadzić operację, wymaga przebudowy regulaminów, regulacji procesów i opracowania tego, w jaki sposób usługa bankowa jest klientowi dostarczana - twierdzi Michał Panowicz.

Dodaje, że klienci uzyskają niespotykaną wygodę, ale jednocześnie bankom będzie trudniej zaproponować nowe usługi.

Bankowość mobilna na razie pozostaje na wstępnym etapie i nie jest postrzegana jako źródło istotnych przychodów w bankach. Na razie, jak zaznacza Panowicz, wszyscy, czyli bankowcy i klienci, uczą się nowego kanału komunikacji i usług.

Uczymy się, jak takie usługi oferować. Przejście do sytuacji, w której klient na 2-3 prostych ekranach może zareagować na reklamę, założyć lokatę czy zaplanować inwestycję, to nieodległa, ale jeszcze przyszłość - sądzi Michał Panowicz.

mBank należał do pierwszych banków oferujących aplikację na smartfony, szybko ułatwił klientom korzystanie z aplikacji, tak zmienił interfejs użytkownika, by był ergonomiczny, i dołożył nowe, wartościowe funkcje. Dzięki temu wystarczyło kilka tygodni, by mBank w 20 procentach stał się bankiem mobilnym.

Według analiz firmy Deloitte bankowość mobilna do 2020 roku może prześcignąć internetową. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że już w 2013 roku z bankowości internetowej korzystało 12 mln osób w Polsce.

Źródło tekstu: newseria     

Dodaj do:

Tagi: iko | michal panowicz

w sumie: 67
  • 0

    55. ~Piotrek  2014-04-23 15:58:21  host: 37.31.171.114.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    DObrze że banki chcą coś zrobić RAZEM -0 jeśli byłoby to nie na zasadzie konta pre-paid a z możlwiością połaczenia z własnym kontem bankowym to byłby to strzał w dzisiątkę zdecydowanie lepszy niż to co jest teraz - OKO działa w jednych sklepach w innych nie PEOPAY działa w jeszcze innych terminalach a w innych dziala SKYCASH - ujednolicenie się bardzo przyda. światowi mają cos podobnego - mastercard MOBILE np :D

  • 0

    57. ~tata  2014-04-23 17:13:02  host: 89-74-89-29.dynamic.chello.pl

    Tylko sie bac gdy banki sie dogaduja w Polsce.

  • 0

    58.  2014-04-23 18:09:10

    Ludzie, przecież już od 1 lipca stawka opłaty interchange, wynosić będzie 0,5 proc. Jak Biedronka w to wejdzie to już pozamiatane.
    Płatności zbliżeniowe kartą to było to co odniosło sukces. Wystarczy porównać jaki jest obrót płatności zbliżeniowych kart visa i płatności mobilnych IKO.
    Mogli by jeszcze wprowadzić płatności zbliżeniowe kartą z autoryzacją pinem bez ograniczenia kwoty.

  • 0

    59.  2014-04-23 18:28:31

    @58 biedronka już jest od dłuższego czasu z IKO...

    Co do intercharge - tak i co z tego? To jest maksymalna procentowa stawka. W przypadku posiadania terminala do płatności dochodzi jeszcze opłata systemowa (coś jak abonament za to, że w ogóle terminal masz) i dodatkowo opłata stała od każdej transakcji rzędu kilkudziesięciu groszy niezależnie od tego czy jest na 5zł czy na 500zł. Molochy dostaną upusty, małe sklepiki po prostu będą musiały się przygotować na zwiększenie opłat, a klienci banków na powolne odchodzenie od cashbacków itp. gratisów.

  • 0

    60. ~pabloki  2014-04-23 19:52:55  host: 188.146.91.176.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    no właśnie to jak z energią zmniejszą interchange procentowo a podniosa opłaty stałe od transakcji a powinni sie sprzedacy w dużych regionach zmówić ( tylko polacy to takie d.py i jeden sie zawsze wyłamie) i przestać akceptowac karty(maja prawo ) a wtedy potulnie agenci rozliczeniowi zmienią taryfy( ....ale nie bo polacy to ciapy)

  • 0

    61. ~m76  2014-04-23 20:27:33  host: user-109-243-229-59.play-internet.pl

    @59 biedrona ma peopay http://www.peopay.pl/biedronka.html
    @60 ludzie jak im wygodnie to potrafia sporo doplacic. tez do baru/restauracji bierzesz swoje piwo bo taniej ? ;)

  • 4

    62. ~pabloki  2014-04-23 20:37:22  host: 188.146.91.176.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @61 masz jakiś dysonans poznawczy bo ja o sprzedawcach i agentach rozliczeniowych a ty o klientach.

  • 0

    63. ~Safari  2014-04-23 20:49:40  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

    @62 - dysonans poznawczy odczuwamy, kiedy nasze myślenie nie pasuje do sytuacji. Próbujemy ja ratowąć np. racjonalizacjami (np. uważam, że ktoś jest zły, a kiedy zrobi coś dobrego, to pewnie dlatego, zeby coś zyskać) ;)

  • 0

    64. ~pabloki  2014-04-23 21:10:53  host: 188.146.91.176.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @63 jakis ty inteligentny, jak miło. A pasuje odpowedź #61 do #60?

  • 0

    65. ~  2014-04-23 21:20:49  host: n13-08-01.opera-mini.net

    @61 dałbym sobie rękę uciąć... :p mój błąd /tho

  • 0

    66. ~m76  2014-04-23 23:53:21  host: user-109-243-229-59.play-internet.pl

    Sprzedawcy to klienci dla bankow/operatorow kart. Bo chyba nie mowisz "Polacy" o sieciach typu Fresh/Zabka. To tak odnosnie dysonansu...

  • 0

    67. ~boch  2014-04-24 08:15:17  host: user-94-254-209-29.play-internet.pl

    Fajnie, tylko w artykule nie ma słowa o wspólnym rozwoju bankowości mobilnej, a jedynie o wspólnej platformie do płatności na bazie IKO.

  • 0

    68. ~fan1984  2014-04-24 12:11:15  host: if130.internetdsl.tpnet.pl

    NIWCH NAJPIERW DOLACZA DO €OPY!!! takiego dziadostwa to jeszcze w zyciu nie widzialem. przelwy na nastepny dzien, oplaty za przelwy, oplaty za wyplaty z bankomatow. Dzieki naszym wplywom zydostwo moze pozyczac 10 razy wiecej tego co ma dzieki nam i jeszcze kaza sobie za wszystko placic! W anglii przelew idzie 30 sec i jest na drugim koncie w innym banku....wyplaty z bankomatow za DARMO w kazdym banku... mam mbank czekam na przelew wyplacam kase i zamykam to koryto!!!!!!!!!!

  • 0

    69.  2014-04-24 12:47:13

    @68 jesteś pewny, że byłeś w Anglii? Jeszcze kilka lat temu przelewy w Anglii szły 3-4 dni i to nie jest żart. To, że coś zmienili w systemie transferu pieniędzy im się chwali, ale to nie znaczy, że było tak zawsze... Myślisz, że dlaczego tak popularną opcją opłacania rachunków w UK i Irlandii jest Direct Debt? Bo łatwiej było dać sobie obciążyć konto niż robić przelewy i zastanawiać się czy dojdzie na czas.
    To ja już wolę nasz Elixir, jak wyślesz rano pieniądze to najpóźniej na sesji zamykającej w banku odbiorcy pieniądze są na koncie. Problem pojawia się jak wyślesz pieniądze w piątek wieczorem. Przypomnę tylko, że Elixir (po kilku modyfikacjach), który dzisiaj cały czas służy do przelewów w Polsce ma... 21 lat. Kiedyś wieść gminna niosła, że w 2014 pojawi się nowy system ale czy to dojdzie do skutku to się okaże. Ja kilka lat temu w Irlandii miałem sytuację, że aby przelać euro na konto prowadzone w euro w Polsce (wtedy irlandzki AIB był właścicielem BZWBK co dawało darmowe wypłaty w tamtejszych bankomatach mimo polskiego konta więc nie potrzebowałem go zakładać) musiałem mieć kogoś kto już w tym banku ma konto i wypełnić całą stronę A4 do zrealizowania przelewu z 2 kopiami-kalkami.

    Opłaty za przelewy? Opłaty za wypłaty z bankomatów? To jest wszędzie. Wszystko zależy od banku i od tego jakie masz konto.

    Pokaż mi w Europie bank, który za darmo zrealizuje Tobie natychmiastowy przelew międzynarodowy PLN->€. Bo ja taki znam. W Polsce.
    A i jeszcze jedno - Polska jako drugi kraj właśnie po Anglii wdrożyła system przelewów natychmiastowych. Póki co są one w niektórych bankach dodatkowo płatne, ale to się pewnie niedługo zmieni.

    Czy w to wierzysz czy nie Polski rynek bankowy jest jednym z najbardziej innowacyjnych w Europie.

  • 0

    70. ~Rafiki  2014-04-24 12:52:21  host: static-87-101-68-192.leon.com.pl

    @58 przecież teraz też możesz dowolnie kształtować limit na transakcje zbliżeniowe z potwierdzeniem PIN. Domyślnie możesz nawet użyć zbliżeniówki przy wysokiej kwocie i musisz wtedy potwierdzić to PINem.
    Imho lepiej ustawić niską kwotę bez potw załóżmy 10zł i ograniczyć do 3 transakcji/dzień niż potem kłócić się z bankiem o odszkodowanie i zwrot po kradzieży portfela.

  • 0

    71. ~pabloki  2014-04-24 14:10:53  host: 46.205.155.92.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @66 mieszasz pojęcia w swej pokrętnej logice by niby nawiązywało to do odpowiedzi #61 na #60, a zrównanie słowa polacy z sieciami handlowymi to juz mistrzostwo świata. Taaak , masz zdecydowanie dysonans . piszesz" ludzie jak im wygodnie to potrafia sporo doplacic"- to ewidentnie chodzi o klientów a ty próbujesz prostować(w #66) że niby o sprzedawców -gdzie tu wygoda sprzedawców? . dalej piszesz " tez do baru/restauracji bierzesz swoje piwo bo taniej ? "-tu też większośc odbierze że chodzi o klientów a nie o sprzedawców. Cóż to za nowa logika , chyba masz zaburzone postrzeganie rzeczywistości i nie umiesz czytac tekstu ze zrozumieniem.

  • -1

    72.  2014-04-24 14:32:41

    Widac ze Bylas i widzialas haha...dobre!! Mieszkam od 9 lat w UK. Od 6 lat uzywam internet bank. Od min 1,5 roku barclays przelewy idywidualne przez internet banking do 1 min ZA DARMO! uzywam dosc czesto !!! Lloyds i Barclays konta jakie mam nigdy nie pobierali oplat za przelewy! Jakie oplaty za wyplaty z bankomatow? Nie osmieszaj sie Prosze! FREE Z kazdego banku! Co mnie interesuje jaki bank zrobi przelew miedzynarodowy w euro za darmo kiedy u siebie w kraju musze placic za przelew krajowy. Przy oplacie za konto ubezpieczenie na tel i pomoc drogowa gratis (oplaty za konto proporcjonalne do polskich oplat za darmowe konta z opcja wyplacenia gotowki za darmo:)) W Polsce musisz zaplacic za to co powinno byc juz dawno darmowe! Uslugi nie sa nawet na takim samym poziomie...to co oni teraz staraja sie stworzyc w anglii i pewnie w niemczech i francji bylo juz dawno za szybciej i taniej... 0.70 gr przelew pko>mbank dobre 17 godz. A w sprawie direct debit...to jest zwykle polecenie zaplaty i kolejny raz udzielaja Ci sie Polskie korzenie:) Jesli oplacasz directem pieniadze same sa pobierane bo firmy same wysylaja zapytanie na rachunek! Za tel na abonament albo ubezpieczenie za auto nigdy nie placilem przelewem i niczym innym takze:) tylko debitem i moim zdaniem to nie jest zaden minus tylko duzy plus i normalna kolej rzeczy! Masz zobowiazanie placisz a jesli sie nie lubi wydawac albo nie ma na czas to juz inna sprawa bo nie wiem co to za przyjemosc zawracania sobie glowy rachunkami. Polski rynek nie dogonil jeszcze czolowki wiec nie wiem jaki on najbardziej innowacyjny w europie....chyba ze Europie wschodniej:)

  • 0

    73.  2014-04-24 17:40:04

    @72 takiś wyszczekany, a nie potrafisz sobie zmienić w Polsce banku na taki, który ma darmowe przelewy... Uwielbiam takich internetowych szczekaczy, co myślą, że jak wyjechali do Anglii to mogą patrzeć na wszystko i wszystkich z góry.
    Że DD to polecenie zapłaty wiem doskonale, napisałem dlaczego w UK i Irlandii było to tak popularne, ale Ty przecież wiesz lepiej, boś światowiec :)
    Nigdzie też nie napisałem, że są opłaty za bankomaty. To twoja interpretacja. Polecam jeszcze raz przeczytać z chłodną głową, bo widać emocje Cię poniosły.

  • 0

    74. ~toja.  2014-04-24 21:39:44  host: blaster.blast.pl

    banki mają swoje aplikacje dlaczego nie kupować przez te aplikacje można robić przelewy można doładowywać telefon dlaczego nie kupować biletów komunikacji dlaczego nie kupować biletów do kina czy innych instytucji dlaczego nie można doładować karty miejskiej jakie są w niektórych miastach kto stwarza sztuczny problem kto ma w tym interes

  • 0

    75. ~Jaśko  2014-04-25 16:00:42  host: public-gprs150736.centertel.pl

    Daleka droga przed nimi, żeby wszystkie banki się dogadały potrzeba paru lat. Najważniejsze żeby był stworzony bezpieczny system do robienia płatności przez telefon, a nie że ktoś przyłoży do telefonu jakąś przeróbkę czytniku i wyczyści całe konto bankowe http://s-elixir.pl jeszcze mogliby stworzyć łatwiejsze przesłanie przelewów pomiędzy telefonami, bo te smartfony są już takie tanie, za parę stówek można kupić.

Dodaj swoją opinię