Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polski społecznościowy dostęp Wi-Fi

Polski społecznościowy dostęp Wi-Fi

sirmark 1 Września 2006 11:50

0 0

Onet podpisał umowę z firmą FON, której celem jest rozwój społecznościowej sieci bezprzewodowej pod wspólną marką "Onet FON".

FON działa na zasadzie bezpłatnego społecznego udostępniania punktów dostępowych WiFi. Osoba przystępująca do sieci, stając się automatycznie członkiem społeczności tzw. fonero, zobowiązana jest do udostępnia swojego punktu dostępowego wraz z łączem, innym osobom autoryzowanym przez FON. Za autoryzacje odpowiada specjalne oprogramowanie wgrane do routera w punkcie dostępowym. Co ważne, każdy fonero możne bezpłatnie korzystać z innych punktów tworzących siec FON na całym świecie.

Onet ma zamiar zbudować punkty dostępowe (tzw. hotspoty) na terenie Polski oraz będzie promował routery Onet FON w ramach zbliżającej się oferty usług dostępowych w technologii DSL. W ten sposób, że użytkownicy korzystający z oferty Onetu automatycznie będą stawali się członkami społeczności FON.
Jestem przekonany, że dzięki Onet FON doprowadzimy do rewolucji w sposobie korzystania przez ludzi z internetu. Nasza sieć WiFi zapewni nieograniczoną mobilność jej użytkownikom, którzy rozsiani są na całym globie. - powiedział Łukasz Wejchert, , prezes zarządu Onet:

Jako FON mamy bardzo prostą ofertę - płacisz za swoje domowe łącze, instalujesz router współpracujący z FON, a później możesz podróżować po całym świecie, łącząc się z internetem za darmo. Obecnie coraz więcej urządzeń posiada WiFi, w tym m.in. konsole PSP, Nintendo, laptopy, aparaty cyfrowe, odtwarzacze muzyczne, przenośne telewizory, a także nowe telefony Skype, które czynią Skype mobilnym. Dzięki FON polscy foneros będą mogli swobodnie podróżować po swoim kraju i całym świecie ze swoimi gadżetami, bez konieczności płacenia wysokich rachunków, które związane są z wykorzystaniem innych technologii, takich jak np. telefonia 3G. -powiedział Martin Varsavsky, dyrektor zarządzający FON:

FON uruchomiony został w lutym 2006 roku przez Martina Varsavsky’ego, argentyńskiego przedsiębiorcę, twórcę licznych przedsięwzięć, który uzyskał finansowanie dla swojego przedsięwzięcia w kwocie 21,7 milionów dolarów od takich firma jak Google, Skype, Index Ventures oraz Sequoia Capital z przeznaczeniem na promowanie celu FON, którym jest stworzenie globalnej społeczności miliona hot-spotów wi-fi do końca 2007 roku.

Źródło tekstu: Onet, wł     

Dodaj do:
w sumie: 10
 • 1

  1.  2006-09-01 12:03:14

  idea fajna ale jak znam zycie to bedzie jak zwykle...

 • 1

  2.  2006-09-01 12:17:19

  z mila checia gdyby tylko limitow nie bylo ;] ...

 • -1

  3. ~kkk  2006-09-01 12:58:27  host: eji85.neoplus.adsl.tpnet.pl

  pomysl rewelacyjny :) w sam raz do robieniu wałkow np przez allegro na cudzym IP, chyba ze jakies logi potem zostają w co wątpie :)

 • 1

  4. ~jarekt  2006-09-01 13:56:57  host: ech246.neoplus.adsl.tpnet.pl

  jest juz taka inicjatywa na zachodzie i to dobrze rozbudowana - najfajniejsze w niej jest to ze dostajemy router asmaxa za 5 dolcow ze zobowiazaniem do udostepniania polaczenia przez 2 lata. Gdyby nie wysoki koszt transportu i zakupu od razu bym w to wszedl.

 • 1

  5. ~RobertD  2006-09-01 14:02:46  host: 213-238-121-248.adsl.inetia.pl

  Logi oczywiście zostają, a sam FON nie opiera się tylko na linusach. Jest opcja udostępniania odpłatnie, ale to chyba umierająca gałęź FONa. A gziała to tak: Jest baza online linusów i karzdy linus ma swój login i hasło, które jest weryfikowane z bazą online i na tej podstawie może kożystać z połączenia innego linusa. Genialnie proste :) I skoro wzioł się za to Onet może coś z tego być, tym bardziej że Skype wspiera projekt a Onet z Skype się mocno integrują.

 • 1

  6.  2006-09-01 14:32:58

  Witek, co ty znowu z tymi pseudoneologizmami - nie ma takiego słowa "społecznościowy", przynajmniej w moim słowniku języka polskiego.

 • 1

  7.  2006-09-01 22:53:58

  ***Telesfor, tym razem się z Tobą zgadzam :), "społecznościowy"-taki wyraz po polsku nie istnieje. W treści wiadomości jest już prawidołowo. Gorzej jak czytasz takie posty, jak tego analfabety RobertaD

 • -1

  8. ~getITright  2006-09-02 14:39:49  host: phantom.teldom.pl

  @Telesfor - to kup sobie nowy słownik :D skoro jest słowo "społeczność" to internet polegający na udostępnianiu przez "społeczność" czy raczej przez członków "społeczności" innym członkom "społeczności" to można powiedzieć że dostęp do tego internetu jest "społecznościowy" to tak samo jak byś powiedział że sieć wewnątrz firmy to internet firmowy, może nie brzmi to najładniej ale takie słowo na pewno istnieje.

 • 1

  9.  2006-09-03 00:44:42

  ***getITright to Ty kup sobie słownik pojęć informatycznych: "sieć wewnątrz firmy to"-intranet (potocznie LAN). BTW "społecznościowy"(...)"może nie brzmi to najładniej ale takie słowo na pewno istnieje"-ciekawe w którym słowniku?

 • -1

  10. ~doktorek  2006-12-25 20:06:25  host: bug42.internetdsl.tpnet.pl

  Temat jest dobry, ale zdecydowanie spóźniony w Polsce o minimum 4 lata. Obecnie większość ludzi korzysta z wszelkiego typu sieci osiedlowych, kablówek, tpsy i tp. Zastosowanie przez użytkowników pomysłu, nazwijmy to "fonero" doprowadziłoby do znacznych strat wiele sieci, gdyż często regulamin zabrania: dzielenia się własnym internetem z innymi komputerami. Możliwe, że upadłoby parę fajnych firm, a tpsa czy neta to przetrwają. Pozostałe problemy są oczywiste: 1.Oczywista jest pełna odpowiedzialność udostępniającego internet za to co robi korzystający. Więc wielu ludzi może "oberwać" za to co narozrabiają "fonerzy", gdyż przeciętnego użytkownika nie stać na postawienie osobnego komputera, który rejestrowałby logi. Łącza takie mogą bez problemu zagrozić bezpieczeństwu państwa. 2.Brak narzutu parametrów. To spowoduje, że "fonerem" może być ten co udostępnia kichowate łącze w postaci neostrady 128, i takim samym fonerem, ten co udostępnia dobre łącze. 3.Wiadomo, że nie ma co liczyć na sprawne działanie takiej sieci, która ma działać zupełnie na dziko, bez rejestracji w UKE, (URTIP) i tp. Zdecydowanie nie polecam realizowania tego pomysłu.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-165-158.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy korzystasz w domu z telefonu stacjonarnego

Play: nowe promocje na telefon stacjonarny dla abonentów

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet