Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polski rynek telefonów w 2005 roku w liczbach

Polski rynek telefonów w 2005 roku w liczbach

WitekT 10 Kwietnia 2006 13:35

0 0

W 2005 roku w Polsce sprzedano 5,905 mln telefonów. Tak jak w innych rejonach świata, tak i w naszym kraju pozycję niekwestionowanego lidera zajmuje Nokia z udziałem na poziomie ponad 43%.

Miesiącem, w którym sprzedano najmniej telefonów, był luty – zaledwie 372 tys. (6,6% rocznej sprzedaży). Tradycyjny okres największego prosperity to grudzień, ze sprzedażą na poziomie aż 778 tys. sztuk (13,8% rocznej sprzedaży). Co miesiąc daje się zauważyć tendencję wzrostową, nawet pomimo okresowych wahań. Średnio każdego dnia 2005 roku (wliczając w to niedziele i święta) nabywców w Polsce znajdowało 16,2 tys. nowych telefonów.

Miesiąc

Sprzedaż

Styczeń

394 tys.

Luty

372 tys.

Marzec

435 tys.

Kwiecień

417 tys.

Maj

476 tys.

Czerwiec

486 tys.

Lipiec

469 tys.

Sierpień

482 tys.

Wrzesień

533 tys.

Październik

558 tys.

Listopad

505 tys.

Grudzień

778 tys.

Razem

5905 tys.



Nokia w 2005 roku w Polsce sprzedała ponad 2,5 mln telefonów, co dało jej pozycję lidera z udziałem na poziomie 43,3%. Co miesiąc nabywców znajdowało nie mniej niż 150 tys. telefonów tej firmy, a z reguły było to ponad 200 tys. W grudniu, typowym okresie wzmożonych zakupów, klienci kupili 365 tys. Nokii – był to prawie co drugi kupowany telefon w tym czasie.

Siemens i BenQ w 2005 roku w Polsce sprzedał 1,05 mln telefonów, co dało im udział w rynku na poziomie 17,8%. Był to też jedyny producent, obok Nokii, który sprzedał w naszym kraju ponad milion telefonów w ciągu 12 miesięcy. Jego miesięczna sprzedaż wahała się od 66 tys. (listopad) do 109 tys. sztuk (marzec). Swoją pozycję zawdzięcza jednak tylko popytowi do maja – od tego czasu SonyEricsson sprzedawał już miesięcznie więcej telefonów.




SonyEricsson zajmuje trzecią pozycję w naszym kraju – dzięki sprzedaży 981 tys. sztuk. Dało mu to udział w rynku na poziomie niecałych 16,6%. Jego miesięczna sprzedaż wahała się od 48 tys. (luty) do 141 tys. sztuk (grudzień). Hitem sprzedaży był pewnością model K700i.

Motorola, która jest drugim producentem na świecie, w naszym kraju znajduje się poza podium. W 2005 roku sprzedała tylko 423 tys. telefonów i zanotowała udział w rynku na poziomie 7,2%. W listopadzie i grudniu spadła nawet na piątą pozycję, kiedy to sprzedawała po kilka tysięcy telefonów mniej niż Sagem. Każdego miesiąca nowe Motorole znajdowały od 29 tys. (kwiecień) do 50 tys. nabywców (maj).

Sagem w 2005 roku w Polsce sprzedał 316 tys. telefonów, co dało mu udział w rynku na poziomie 5,4%. Wynik ten w znacznej mierze zawdzięcza zapewne modelom myX5-2 oraz myX6-2, które sprzedawały się bardzo dobrze, szczególnie w Orange. Najniższą sprzedaż producent zanotował w lutym i kwietniu (19 tys. sztuk), a najwyższą w grudniu (44 tys. sztuk).

Samsung w 2005 roku w Polsce zajął szóste miejsce – niskie jak na jego ambicje. Sprzedał 286 tys. telefonów, co dało mu udział w rynku na poziomie 4,8%. O ile jednak na początku roku sprzedawał "naście" tysięcy telefonów miesięcznie, tak od połowy roku było to już ponad 20 tys, a w grudniu 51 tys, co w ujęciu miesięcznym dawało mu czwarte miejsce.

Pozostali producenci tacy, jak LG, Panasonic i Alcatel, sprzedali łącznie w 2005 roku 297 tys. telefonów i zanotowali sumaryczny udział w rynku na poziomie 5%.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~gotek  2006-04-10 14:47:43  host: chu27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Drogi Witku wkradł się mały błąd jeżeli idzie o procentowy udział Sony-Ericcson i Benq-Simens w sprzedaży. Sony sprzedał mniej telefonów a ma większy % :) Pozdrawiam.

  • 0

    2.  2006-04-10 14:56:15

    gotek: masz rację. :) Dzięki za zwrócenie uwagi, już poprawione! :)

  • 0

    3. ~  2006-04-10 15:55:28  host: warink00.chello.pl

    kurcze dziwie się że ludzie tak tą nokie kupują.według mnie to się tylko niepotrzebnie przepłaca bo taki sony ericsson czy motorla mają lepsze i łatwiejsze w obsłudze telefony

  • 0

    4. ~Marcin  2006-04-10 16:30:31  host: www.ggm.pl

    ...No taki SE sie joystick psuje często (k500i) a w takiej motoroli V3 niestabilne oprogramowanie. Ja mam Nokie i starego Siemensa ME 45 i bardzo chwale sobie te telefony.

  • 0

    5.  2006-04-10 18:42:54

    Nokie to najlepsze telefony!!! Kto nie miał Nokii ten nie wie co to znaczy stabilny, trwały i niezawodny telefon!!!

  • 0

    6. ~lukasm  2006-04-10 18:53:41  host: net1.esko.pl

    *koval: żartujesz oczywiście???

  • 0

    7. ~GeniXXX  2006-04-10 19:12:33  host: sm42.internetdsl.tpnet.pl

    Nokia na pierwszym :) pewnie teraz głupio dla maniaków SE hahahahahah kto sie smieje ze nokii ten jest debilem. Wiedziałem że nokia będzie na 1msc w 2005 r napewno zostanie tak gdzies do 2010 :D potem wymysla jakąs nowa inna firme.

  • 0

    8.  2006-04-10 20:03:41

    Nokia to jeden z najwiekszych badziewi jakie sa teraz produkowane, ich sprzedaz jest oparta na opinij jaka sobie wyrobili przez ostatnie kilka lat. Jezeli chodzi o 2 miejsce Siemensa to jest jakies nieporozumienie, wedlug mnie Samsung sprzedal w 2005 roku wiecej telefonow niz tylko 286 tys.

  • 0

    9. ~Marcin  2006-04-10 20:40:37  host: www.ggm.pl

    PitereX jak Twój VW Golf z naklejka Pajoner z tyłu:>

  • 0

    10.  2006-04-10 21:05:12

    ~~Marcin chcial bys miec przynajmniej takiego VW Golfa, mialem kiedys Nokie 6230i i po miesiacu ja sprzedalem, na obecna chwile nikt nie bedzie wstanie przekonac mnie do Noki.
    Pozdrawiam, Piter

  • 0

    11. ~zo  2006-04-10 21:18:33  host: rev-27.malnet.pl

    Zaskoczenie to Motorola, kiepskie wyniki jak na tę firmę...

  • 0

    12.  2006-04-10 21:37:35

    Nokie to nie to samo co kiedy.
    Teraz naprzyklad za jakiegos Sagema lub SE (moze jeszcze siemensa) z takimi samymi funkcjami jak nokia kupisz za polowe mniej, a dlaczego bo ponad 50% ceny to nazwa i nic wiecej. Pewnie gdyby nie seria 3310,3330 to nie zdobyly by takiego uznania.
    A te telefon z symbianem sa wychwalene a sa przeciez te symbiany niedopracowane i sie zawiechaja - i co tu mowic o stbilnosci!!
    A te zwykle nokie bez symbiana co w nich na sie zawieszac ?? Peweni zostane zaatakowany przez "nokiarzy" oni czest pisza ze ten telefon jest gorszy od noki bo sie nazywa SE, Sagem, Motka - a pewnie wiekszosc w zyci nie miala ktoregokolwiek w rece.
    Ja wole kupic tanszyego Sagema i zaoszczedzic niz wydac za te same funkcje w noki 2 razy drozej.

    I jeszcze jedno teraz kazdy producent sie stara o zrobienie dobrego telefonu wiec raczej tutaj juz wystepuja male roznice pomiedzy producentami - a wiekszosc kieruje sie nazwa telefonu.
    Nawet alkatele robia dobre (funkcjonalnie) telefony - ale taki "nokiarz" widzi nazwe alcatel to juz nie chece tego znac - a jak by nokia wydala taki sam telefon pod nazwa nokia to by sie zachwycali - nawet jak by sie zawieszal !!
    Troszke sie rozpisalem - wena haha

  • 0

    13. ~torture  2006-04-10 21:57:53  host: efy212.neoplus.adsl.tpnet.pl

    kamil1221, dokładnie... zgadzam sie we wszytskim co mówisz. Teraz każdy telefon z danej klasy jest porównywalny, rózni się szczegółami, jeden ma to, drugi tamto. A z jak dla mnie to za dużo płaci się za logo NOKIA na telefonie.

  • 0

    14. ~Turin  2006-04-11 00:34:47  host: proxy4.satfilm.pl

    Kamil1221--->moze masz racje piszac ze nokia leci na marce ale kiedys sobie dobra marke wyrobila i teraz przez to moze sprzedawac telefony z wiekszym zyskiem, piszesz "...teraz kazdy producent sie stara o zrobienie dobrego telefonu wiec raczej tutaj juz wystepuja male roznice pomiedzy producentami..."tutaj akurat powiedziales bzdure, dlaczego jest 10 firm produkujacych podzespoly komputerowe wszystkie sie staraja jak najlepiej ale nie wszystkie glosniki tak samo graja, dyski twarde maja rozne osiagi, itd., dlaczego rozne firmy dzinsów maja różne ceny przecież wszystkie dobrze sie starają uszyc i wypromowac produkt, wszystkie firmy produkujące telefony się starają ale nie mów mi że między wszystkimi jest minimalna różnica, bo jak widziałem ile moja koleżanka się męczyła z Simensem C65 to nie chciałbym zadarmo tego telefonu, reasumując Nokie jedzie na marce ale robi solidne telefony lecz jednak zwracał bym jednak większą uwage no konretne modele telefonów różnych firm a nie na samą firme:)

  • 0

    15.  2006-04-11 10:34:20

    dochodzi do tego kwestia gustu (jeden osoba lubi klapki druga nie..) a o gustach się nie rozmawia :)))
    Hewe najs dej.

  • 0

    16. ~xyz  2006-04-11 14:25:53  host: rev-27.malnet.pl

    a gdzie Sendo?:)

  • 0

    17. ~zibi  2006-10-28 13:26:47  host: proxy1.tkdami.net

    nokia zeszla na laury a przez to nie stara sie o jakosc jak te marki(np samsung czy SE) ktore maja ambicje wyprzedzic nokie w ilosci sprzedawanych telefonow na rynku europejskim co zwieksza ich mobilnosc solidnosc (ktora notabene zawsze byla ich atutem)i fundamentalny dla klienta punkt zakupu"relacja jakośc-cena"

  • 0

    18. ~No1  2007-03-01 11:11:38  host: ern224.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak sami widzicie NOKIA rządzi. A Wy frajerzy z bzdetnymi Soniakami i gównianymi Motorolkami zawsze będziecie tylko na drugim miejscu i zawsze będziecie wąchać nam ogon.

  • 0

    19. ~gsxr750  2007-05-22 20:59:42  host: acbd155.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Miałem kilka telefonów:):):)ale przejazd po nich samochodem,zuty o podłoge i inne przezyły tylko nokie:):):)hehe,simensa wykończyłem po 3 miesiącach:)hihi,teraz spróbuje sony ale pewnie wróce do noki,a wszytsko na rynku to taśma i obojetnie co kupisz zalezy jak trafisz tak jak z autami z jednym jestes na serwisie co 2 miechy inny chodzi 5 lat,

Dodaj swoją opinię