Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polski rynek telefonii komórkowej – nowoczesny i konkurencyjny

Polski rynek telefonii komórkowej – nowoczesny i konkurencyjny

sirmark 2 Lutego 2005 14:38

0 0

Wiceprezes Polkomtela, Mirosław Balicki, ocenia polski rynek telefonii komórkowej na tle innych krajów.

Na polskim rynku usług komórkowych panuje ostra konkurencja. Żaden z operatorów nie ma pozycji dominującej. W efekcie ceny usług w 2004 roku spadły zarówno w postpaidzie, jak i prepaidzie o ponad 40% i należą do najniższych w Europie – stwierdził Mirosław Bielicki, wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Rozwoju Rynku Polkomtel SA, na spotkaniu z dziennikarzami poświęconym m.in. nowej ofercie dla rynku biznesowego.

Radykalne obniżki cen – podkreślił - nastąpiły w oparciu o mechanizmy rynkowe bez ingerencji regulatora i wprowadzenia nowych graczy. Przeczy to tezie o utrzymywaniu się na rynku oligopolu. Ostra konkurencja i kolejne nowe oferty powodowały zmianę lidera na rynku usług postpaid i prepaid w ciągu zaledwie kilku kwartałów.

Mirosław Bielicki zwrócił uwagę, że przy obecnym poziomie cen wprowadzenie kolejnych operatorów infrastrukturalnych nie gwarantuje dalszej obniżki cen. Przypomniał również, że w Polsce wskaźnik średniego miesięcznego przychodu na użytkownika ARPU należy do najniższych w Europie i stale spada (raport Centrum im. Adama Smitha, Warszawa, wrzesień 2004 r.), a poziom przychodu operatora na polskim rynku jest czterokrotnie niższy niż operatorów w krajach UE. Na zdecydowanie niższym poziomie jest też zwrot z inwestycji poniesionych na budowę i utrzymanie sieci.

Indeks Herfindahla Hirschmana (HHI), czyli wartość miernika koncentracji rynku zbudowany na podstawie udziałów rynkowych operatorów, w odniesieniu do polskiego rynku (3 363) wskazuje, że rynek ten nie odbiega pod względem konkurencyjności od średniej europejskiej. Jest, na przykład, bardziej konkurencyjny od rynków, na których działa 4 operatorów - włoskiego (wskaźnik 3 575) czy szwedzkiego (wskaźnik 3 768; dane za listopad 2004).

Polski rynek usług komórkowych wykazuje najwyższe tempo spadku cen w Unii Europejskiej. Poziom cenowy w Czechach jest obecnie o ok. 10% wyższy niż w Polsce, na Węgrzech o ok. 45%. Poziom cenowy w Wlk. Brytanii, Francji i Niemczech jest zdecydowanie wyższy. Różnice w poziomie cen między krajami Europy Zachodniej a krajami Europy Środkowej sięgają nawet 200%.

Spadek cen w Polsce dotyczy zwłaszcza koszyka usług użytkowników najmniej zamożnych, którzy są najbardziej wrażliwi na wysokość ceny usług. Ceny SMS-ów są w całej Europie znacząco wyższe niż w Polsce. Na silne podkreślenie zasługuje praktyczne zrównanie się cen usług postpaid i prepaid przy zachowaniu subsydiowania usług postpaid.

W odróżnieniu od przeważającej większości krajów europejskich, naliczanie sekundowe, stanowiące niezwykle korzystne rozwiązanie dla klienta, oferowane jest jako standard dostępny w wielu taryfach polskich operatorów.

Ostrej, korzystnej dla abonentów konkurencji sprzyja równorzędna pozycja rynkowa operatorów. Brak trwałej dominacji jednego z nich potwierdzają dane dotyczące udziałów poszczególnych operatorów w ogólnej liczbie kart SIM na rynku oraz wysokość ich przychodów. O wysokiej konkurencyjności rynku świadczą też dane w ujęciu kwartalnym w podziale na usługi prepaid oraz postpaid w latach 2002-2004. Potwierdzeniem silnej konkurencji są również zmiany liderów poszczególnych segmentów rynku.

Przyjmuje się, że rynek jest niekonkurencyjny, gdy istnieje na nim gracz, którego udział w długim okresie pozostaje znacząco wyższy od pozostałych konkurentów, co umożliwia mu prowadzenie niezależnej od posunięć konkurentów i konsumentów polityki cenowej oraz osiąganie renty monopolistycznej, której rozmiar w dłuższym okresie nie ulega zmniejszeniu.

Biorąc pod uwagę brzmienie art. 24 ust. 2 ustawy Prawo Telekomunikacyjne oraz orzecznictwo urzędów ochrony konkurencji w krajach UE, siła rynkowa rozumiana jest jako zdolność firmy do podnoszenia swoich cen i utrzymywania ich ponad poziomem konkurencji, co prowadzi do osiągania renty monopolistycznej, której rozmiar nie ulega redukcji w dłuższej perspektywie (co najmniej rok) pomimo działań konkurencji i konsumentów.

Dane rynkowe i nowe, coraz atrakcyjniejsze oferty wskazują na silną konkurencyjność polskiego rynku usług telefonii komórkowej. Znaczną część użytkowników nowych ofert stanowią dotychczasowi użytkownicy usług komórkowych, co świadczy o rosnącej atrakcyjności kolejnych ofert wprowadzanych na rynek.

Źródło tekstu: Plus GSM     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  1. ~  2005-02-02 16:45:00  host: dial-572.wroclaw.dialog.net.pl

  Cytuję
  Radykalne obniżki cen – podkreślił - nastąpiły w oparciu o mechanizmy rynkowe bez ingerencji regulatora i wprowadzenia nowych graczy. Przeczy to tezie o utrzymywaniu się na rynku oligopolu
  --------------------------------------

  Boją sie czwartego gracza jak diabeł święconej wody. To właśnie utwierdza mnie, ze czwarty gracz jest niezbędny.

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  2. ~nawahoo  2005-02-02 22:20:00  host: atw29.neoplus.adsl.tpnet.pl

  swieta prawda!! :)

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  3. ~zibi  2005-02-05 12:19:00  host: aje18.internetdsl.tpnet.pl

  też bym tak pieprzył i miał tak dobre samopoczucie jak pan wiceprezes, może najpierw niech powie na forum ile ma tak miesięcznie tzw. pensji za tak wyjątkowo odpowiedzialną pracę, bo przecież ci poniżej średniej i poniżej jednego tys.zł. miesięcznego wynagrodzenia to przecież oni mają pracę wyjątkowo nieodpowiedzialną i niepotrzebną nikomu...

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  4. ~psia  2005-02-07 22:56:00  host: 213.199.218.2

  tak 70% ludzi pracuje za mniej niz 800pln na reke a on ty mówi ze sms sa najdrozsze w europie! wypchajcie sie! jak sie nie podoba to niech 10 wprowadza i juz! w polska jest diedna jak mysz koscielna! i dlatego u nas musio nyc taniej! a mam dosyc wysluchiwania jak kiedys bylo ze kogos poczta lapie i mu 2zeta skasowalo... to bylo zlodziejstwo jak wtedy zescie nakradli toteraz dawajcie ponizej 80gr~! a powinno byc 60sekund-60groszy lub mniej do wsyzstkich bo wewnatrz im 20 wystarczy! a sms to do innego 10 a do swojego 3 grosze i i tak macie zysk!

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  5. ~itchtrickyfingerniggaz  2005-10-18 01:55:39  host: terminal-1-159.retsat1.com.pl

  heh nie ma jak raporty roczne... o ale apropo Pisze prace mgr o strategiach Polkomtel S.A. Możesz mi jakoś pomóc Witku?

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  6. ~WitekT  2005-10-18 09:05:28  host: pentla.ds.pg.gda.pl

  itchtrickyfingerniggaz: nie czuję się mocny w tej dziedzinie... Wogóle nie czuję się w niej. ;)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-161-210-75.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet