Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polski Internet ma 17 lat

Polski Internet ma 17 lat

WitekT 18 Sierpnia 2008 11:01

0 0

Za symboliczną datę początku polskiego Internetu uznaje się 17. sierpnia 1991 roku, kiedy pomiędzy Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze wymienione zostały pierwsze wiadomości przy użyciu protokołu IP.

Wcześniej, już od 1989 r. trwały starania grupy entuzjastów z polskiego środowiska naukowego i akademickiego o przyłączenie Polski do EARN (ang. European Academic and Research Network) oraz spontaniczne działania na rzecz przełamania amerykańskiego embarga na eksport nowoczesnych technologii komputerowych i telekomunikacyjnych do krajów byłego bloku wschodniego.

Pełne dołączenie Polski do światowego Internetu nastąpiło około 20. grudnia 1991 roku, kiedy to "podniosły się semafory" po stronie USA. W tym momencie polski Internet obejmował sieci lokalne na Wydziale Fizyki UW i w Obserwatorium Astronomicznym UW, w warszawskim Centrum Astronomicznym PAN, w krakowskim Instytucie Fizyki Jądrowej oraz pojedyncze komputery w Uniwersytecie Jagiellońskim, w krakowskim "Cyfronecie", w Toruniu, w Katowicach, a przede wszystkim centralny węzeł łączności, ulokowany w budynku Centrum Informatycznego UW. Do podłączenia przygotowywano dużą sieć kampusową Politechniki Warszawskiej, trwała budowa podobnej międzyuczelnianej sieci kampusowej w Krakowie.




Ważną rolę w rozwoju Internetu w Polsce odegrał NASK, działający już od wiosny 1991 roku jako "Zespół Koordynacyjny Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej przy Uniwersytecie Warszawskim". Jeszcze jako zespół istniejący w ramach Uniwersytetu, a od grudnia 1993 roku jako samodzielna "Jednostka Badawczo Rozwojowa Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa", NASK przez kilka lat był jedynym operatorem łączącym Polskę z Internetem. Telekomunikacja Polska (sieć POLPAK-T) została włączona do Internetu za pośrednictwem NASK dopiero w maju 1995 roku.

Pierwsze obsługiwane przez NASK połączenie Polski z Danią miało prędkość 9600 bps. Następnym ważnym krokiem w rozbudowie łączności ze światem było zestawienie w 1992 roku łącza satelitarnego 38400 bps do Szwecji (zwiększonego w następnych latach do 64 kbps, 2 i 34 Mbps). W 1992 roku zestawione zostało także łącze 64 kbps do Wiednia. W 1996 roku NASK uruchomił łącze 3 Mbps do USA. Takie były początki. Obecnie, po ponad 11 latach sumaryczna przepływność łączy NASK z sieciami operatorów zagranicznych przekracza 2 Gbps.

Źródło tekstu: NASK     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6. ~  2008-08-18 12:13:39  host: f142-051.opera-mini.net

    dzieki Witek :-) tylko nie wiem, jak trzeba bylo podlaczyc neta np do C-64, by dzialal :-D

  • 0

    7.  2008-08-18 12:15:58

    6: różne cuda widziałem, które wyprawiali zapaleńcy Atarynek i Komód. ;) Własne boxy, kartridże, itp. :) Oficjalnie to nic nie było...

  • 0

    8. ~RaideR  2008-08-18 12:20:14  host: 213.25.189.50

    dlatego sie strasznie zdziwiłem, ze na C-64 można było net odbierać, bo niby sie nie interesowałem nigdy Commodore, ale nie kojarze, żeby oficjalnie była taka możliwość, ale nic nie mówie, bo nie jestem bardzo kompetentną osobą w tym temacie :P

  • 0

    9. ~adam  2008-08-18 12:32:02  host: 77-253-85-60.adsl.inetia.pl

    dlaczego te informacje są sprzeczne? w końcu to było w 1991 czy w 1988, jak pisze gazeta.pl? :> komu ufać?

  • 0

    10.  2008-08-18 12:39:42

    ważna data, to coś jak pierwszy lot w kosmos człowieka, itd.

  • 0

    11.  2008-08-18 12:49:16

    Sam śmigałem w latach 90-ych na Amidze i zewnętrznym modemie US Robotics. :)

  • 0

    12. ~  2008-08-18 13:26:46  host: acmq39.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a co to jest internet?

  • 0

    13. ~dj_dlugi  2008-08-18 14:05:48  host: gate-dialog-ekosystem.zgora.dialog.net.pl

    i pomyśleć, że teraz internet unosi się w powietrzu... jak pyłki :D

  • 0

    14. ~k  2008-08-18 14:16:47  host: 217.153.102.218

    ale nadal to ustrojstwo drogje jest

  • 0

    15. ~  2008-08-18 14:44:59  host: aawl249.neoplus.adsl.tpnet.pl

    http://kalendarium.icm.edu.pl/

  • 0

    16. ~Krzysiek  2008-08-18 15:10:20  host: chello089077190089.chello.pl

    BZDURA!!! O conajmniej rok wcześniej, jeszcze na studiach (Lublin), korzystałem z Gophera, IRC i miałem już konto pocztowe. A z tego co wiem inne ośrodki akademickie były już jakiś czas podłaczone. Więc nie 17 lat a 19-20.

  • 0

    17. ~Heniu  2008-08-18 15:10:45  host: ify250.internetdsl.tpnet.pl

    A tu piszą że 20 http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=9601&20+lat+In ternetu+w+Polsce

  • 0

    18. ~mirekb  2008-08-18 15:11:30  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    co tam słychac w internecie?

  • 0

    19. ~Internałta  2008-08-18 15:14:17  host: 213.25.189.50

    internet jest głupi. WAP! To jest dopiero coś!

  • 0

    20. ~  2008-08-18 15:22:28  host: aawl249.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #16: Masz link do kalendarium NASKu, rozważ sam date powstania.

  • 0

    21. ~Bartek  2008-08-18 21:28:54  host: ip-89-174-119-22.multimo.gtsenergis.pl

    A ja mam internet od 10 lat! :-)

  • 0

    22. ~Keen  2008-08-19 08:02:24  host: 194.181.129.166

    A pamiętacie czasy modemu 33kbs i 0202122 ? :> Wtedy internet był inny.

  • 0

    23.  2008-08-19 10:48:33

    Kalendarium za datę uruchomienia uznaje przesłanie maila internetowego. Według mnie za początek Internetu powinno być uznane podłączenie dowolnego komputera w Polsce tak, że dochodziły do niego i od niego pakiety IP w dowolny punkt świata. Czyli grudzień 1991. Oczywiście można było się wcześniej łączyć modemowo z hostami internetowymi za granicą, ale to nie znaczy że w Polsce był Internet. To tak jakby patrzeć przez lunetę na telewizor w Szwecji i twierdzić że w Polsce jest już dostępna telewizja :)

  • 0

    24. ~RaideR  2008-08-19 13:40:47  host: 213.25.189.50

    respect ohm! Lepszej puenty nie można było wymyśleć :D

  • 0