Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polski Internet 32. na świecie pod względem szybkości

Polski Internet 32. na świecie pod względem szybkości

LuiN 10 Lipca 2018 08:03

5 1

internet tablet wide

Polska jest na 32. miejscu światowego rankingu szybkości łączy internetowych i 24. w Europie. Zbliżamy się do 20 Mb/s.

Polskie 20 Mb/s... czy to dużo?

W minionym roku średnia szybkość pobierania danych w Polsce wyniosła 19,73 Mb/s, względem 14,88 Mb/s rok wcześniej. Tym sposobem nasz kraj awansował o 3 miejsca w światowym rankingu liczącym 200 krajów i regionów, plasując się na 32. miejscu.

Mamy już Internet prawie tak szybki jak w Korei Południowej (20,63 Mb/s, 30. miejsce), nieco szybszy niż w Kanadzie (19,48 Mb/s) i bez trudu pokonaliśmy Irlandię (18,22 Mb/s) czy Wielką Brytanię (18,57 Mb/s), ale do najlepszego europejskiego wyniku (46 Mb/s) wciąż nam daleko. Światowa czołówka wygląda tak:




1. Singapur - 60,39 Mb/s
2. Szwecja - 46,00 Mb/s
3. Dania - 43,99 Mb/s
4. Norwegia - 40,12 Mb/s
5. Rumunia - 38,60 Mb/s

5 GB filmu w pół godziny

W rozpoczynającym pierwszą lokatą od końca Jemenie pobranie 5 GB filmu zajmie prawie 37 godzin, mieszkaniec Brazylii potrzebuje na to średnio 4h i 24 minut, Meksyku 2 godziny, Grecji godzinę, Polski 34 minuty, Hiszpanii 25 minut, a Singapuru zaledwie 11 minut.

Do badania Worldwide Broadband Speed League wykorzystano łącznie ponad 163 mln pomiarów wykonanych od czerwca 2017 roku, do końca maja 2018 roku. Z tej puli pomiary wykonane w Polsce stanowiły 484,9 tys. Globalna średnia szybkość Internetu to 9,1 Mb/s.

Źródło tekstu: cable.co.uk, wł     

w sumie: 38
  • 2

    20.  2018-07-10 12:22:47

    Prędkość miała znaczenie gdy ściągało się wszystko z torentów. Dziś każdy ma telefon z własnym netem, a do płynnego 1080p VOD starczy 8 megabitów. Śmieszne są te wyścigi na prędkości. Mam 60 mega od UPC i nawet w połowie tego nie wykorztstuje.

  • 0

    21.  2018-07-10 12:57:42

    @słoneczny Ale świat idzie do przodu i niestety ale prędkości są potrzebne. Żeby obejrzeć film w 4K 60 kl musisz mieć 25 Mb/s a gdy w domu ktoś chce włączyć sobie jeszcze np YouTube musisz mieć te 30. A teraz dolicz sobie ciągle podłączone telefony, coraz większa grupa ludzi posiada urządzenia z inteligentnego domu, monitoring posesji który zapisuje dane w chmurze itp.

  • 2

    22.  2018-07-10 13:07:30

    @21 Iphoneski: To i tak 60 mega na mieszkanie załatwia sprawę. Prędkości 100 - 500 mega są już bez sensu dla domu. Jedynie co tam jest lepsze to upload. Ale nie ma sensu robić 600 mega w Orange czy 250 mega w UPC.

  • 2

    23. ~placek łotysz  2018-07-10 13:11:25  host: h10-01-02.opera-mini.net

    @1
    nie myl rumunów z romami/cyganami. Romowie wyszli 1000 lat temu z indii i rozeszli sie po świecie, tam jest ich kolebka, nie mają swojego kraju. A Rumuni tak jak Polacy mają swój kraj

  • 1

    24. ~Cez  2018-07-10 13:15:20  host: apn-37-248-163-123.dynamic.gprs.plus.pl

    22@ Miałbyś Xboxa One X i miałbyś ściągać na niego gry to byś docenił takie szybkości łącza jak 250Mb/s i większe. Gry potrafią ważyć ponad 100GB.

  • 1

    25. ~Cez  2018-07-10 13:18:02  host: apn-37-248-163-123.dynamic.gprs.plus.pl

    Ściągnij grę w 1h a ściągnij ta sama grę w 5-6h. Jest różnica...

  • 0

    26. ~Ettt  2018-07-10 13:28:28  host: ddd25.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Tak sobie myślę, co miałbym robić z szybkim Internetem. Filmów ściągać nie będę. Klasyki już obejrzałem, dzisiejsze filmy to syf. Hmmmm nie wiem do czego miałbym go potrzebować. Szybki net jest tylko korporacjom potrzebny, a nam do wysyłania swoich plików w tle, kiedy to system nas szpieguje

  • 1

    27.  2018-07-10 13:53:23

    @24 Ile tych gier ściągasz? 500 miesięcznie? Tak trudno zapuścić sobie ściąganie wcześniej?

  • 1

    28. ~Cez  2018-07-10 14:07:59  host: apn-37-248-163-123.dynamic.gprs.plus.pl

    27@ Idąc twoim tokiem myślenia to do dziś byśmy siedzieli na modemach albo na Neostradzie 128kb/s z limitami 2GB na miesiąc. Zwiększanie przepustowości łączy pozwoli dostawcom takim jak np. Netflix albo YT dostarczać kontent o dużo lepszej jakości. Nie obraził bym się gdyby Netflix zwiększył bitrate do 50Mb a nie jak teraz 15Mb.

  • 2

    29.  2018-07-10 14:08:46

    @15 Na Ukrainie od dawna mają FTTH i w Europie plasowali się na drugim miejscu pod względem liczby aktywnych łączy, a na pierwszym miejscu Rosja, na trzecim Szwecja.
    http://tlp.is/hzn

  • 2

    30.  2018-07-10 14:13:37

    @24 Gry po 100GB??? wtf??? co to za otyłe gry????

  • 0

    31. ~Cez  2018-07-10 14:18:06  host: apn-37-248-163-123.dynamic.gprs.plus.pl

    Quantum Break ok 160GB, Gears of War 104GB, Hello 5 113GB a to dopiero początek.

  • 1

    32.  2018-07-10 14:22:16

    Im wyższe prędkości tym lepiej, Rumunia jest dla nas wzorem, ale oni mają inną historię i sieć telekomunikacyjną budowali praktycznie od podstaw po transformacji ustrojowej.

  • 2

    33.  2018-07-10 15:52:01

    @28 Mój tok myślenia jest ok, tylko ludzie są zbajerowani magią megabitów. I nagle wszyscy w domu oglądają Netflixy w 4k i ściągają gry po 100 giga. To kiedy oni śpią, pracują, uczą się, robią zakupy? Cały dzień wszyscy siedzą przed ekranami wszyscy na raz i oglądają 4k w 60 fps? Nie wydaje mi się żeby tak wyglądała rzeczywistość.

  • 0

    34.  2018-07-10 16:46:57

    @33, słoneczny - Sam oglądam sporadycznie 4K (zwykle FHD) no i ściągam tak opasłe gry. Wiadomo, że nie pobieram 5 gier po 100 GB miesięcznie, ale 1-2 zdarza się, o ile Orange nie założy lejka technicznego.

    Hmm może jestem z innego Matriksa, ale siedzę teraz przed 4 ekranami - HD, FHD, WQHD i 4K, no i na tygodniu tak od rana do wieczora funkcjonuję pilnując serwisów. Zakupy robię w weekendy głównie :) Pewnie nie wszyscy tak funkcjonują, ale tak korzystających z komputerów rozumiem :)

  • 0

    35.  2018-07-10 17:14:54

    @32 U nas też się budowało praktycznie od podstaw, ale od czasu testów FTTH w Warszawie w 2006 r. do czasu rozpoczęcia inwestycji w komercyjne FTTH w 2013 r. operatorzy przespali moment, gdzie w innych państwach, a szczególnie w Europie Wschodniej FTTH miało już miliony użytkowników (Rosja, Ukraina). W Polsce operatorzy nie kwapili się do inwestycji, bo nie było pierwszego, który wymógłby konkurencję na szerszą skalę i teraz dopiero zaczynają nadrabiać. Sieć szkieletową np. Orange miał już dawno przygotowaną i obecnie ją gdzieniegdzie modernizuje przez wymianę kart w routerach z portami 10 Gbps na 40 Gbps i 100 Gbps, a światłowody leżą sobie od wielu lat między węzłami sieci szkieletowej i to jeszcze od czasów tepsy.

  • 1

    36.  2018-07-10 17:37:52

    @34 LuiN. Wiadomo, że są różne preferencje, ale ludzie też przesadzają. Dla mnie 100 megabitów i wyżej na gospodarstwo domowe nie ma logicznego uzasadnienia. Pomijam firmy. Nawet przy 60 megabitach da się wygodnie oglądać kilka transmisji w dużych rozdzielczościach i korzystać z http na kilku urządzeniach. Poza tym, każdy ma telefon ze sporym pakietem danych. Rozumiem, że nadejdą czasy, że 100 mega i więcej będzie normą, ale to jeszcze nie teraz. Jest jeszcze zwykła telewizja, która nadal ma się dobrze. A ludziom spokojnie na dziś starcza 1080p.

  • 1

    37. ~mkkot  2018-07-10 17:47:58  host: user-94-254-225-30.play-internet.pl

    Zakupy przez Internet już można robić, uczyć się i pracować może niewielka grupa ludzi. Żeby wszystkich pogodzić -- jest wielu ludzi, którzy nie mają pojęcia jakie łącze jest im potrzebne, a tak naprawdę do większości zastosowań można dzisiaj sobie poradzić z linią 10/5Mb/s. Tym niemniej rozwój infrastruktury wytworzy nowe możliwości.

  • 1

    38.  2018-07-10 21:46:51

    @28 Jeszcze jedno. 128 kb/s to łącze nie pozwalało na streaming. Obecnie łącze 4 megabity obsłuży spokojojnie streaming w hd. I tu jest zasadnicza różnica. Zamim wszyscy wymienią telewizory i monitory na 4k, minie pewnie dekada. A dziś większość sprzętu to hd i full hd.

  • 0

    39. ~  2018-07-16 09:00:35  host: achw46.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jak to jest Rumunia kraj biedny, zacofany, przestępczość na wysokim poziomie, złodziejstwo smród brud i kiła jednym słowem wypisz wymaluj druga Polska ale internet mają z top 5 a nie 100 lat za murzynami jak my...

Dodaj swoją opinię