Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polska w tym roku wyżej w raporcie ECTA

Polska w tym roku wyżej w raporcie ECTA

WitekT 1 Czerwca 2010 22:45

0 0

ecta rankingmZ dorocznego raportu Regulatory Scorecard, publikowanego przez ECTA (Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Konkurencji w Telekomunikacji), wynika, że efektywna regulacja rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu przekłada się na wzrost penetracji bardzo szybkiego dostępu do Internetu i spadek cen.

Pro-konkurencyjne środowisko regulacyjne sprzyja też wzrostowi zatrudnienia oraz ma pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy. Najlepszym tego przykładem jest Holandia, która może być wzorem dla całej UE pod względem metod regulacji dostępu do sieci następnej generacji (NGA).

Tegoroczny raport ECTA Regulatory Scorecard opisuje i porównuje środowiska regulacyjne 22 krajów europejskich. Analiza ECTA obejmuje w sumie kilkanaście kluczowych czynników (ujętych w ponad 110 pytaniach wspólnego dla wszystkich rynkach kwestionariusza), wpływających na poziom konkurencyjności w tym w szczególności: ramy prawne i stopień przeniesienia prokonkurencyjnych zapisów z dyrektyw KE na grunt prawa krajowego, pozycję i uprawnienia regulatora, usługi hurtowe dostępne na rynku, ich ceny, udział operatorów alternatywnych w poszczególnych rynkach i wiele innych.

Najwyższe noty w tegorocznym zestawieniu zajęły Holandia, Wielka Brytania i Dania, w których występuje efektywna regulacja, zapewniająca faktyczną niedyskryminację operatorów alternatywnych oraz umożliwiająca im dostęp do infrastruktury telekomunikacyjnej operatorów zasiedziałych na równych prawach i w godziwych cenach.

Na drugim biegunie znalazły się w tym roku Czechy i Bułgaria, które borykają się w najbardziej niesprzyjającym konkurencji środowiskiem regulacyjnym.
Polska, która w ubiegłorocznym zestawieniu zajmowała ostatnie miejsce wśród krajów UE, w tym roku awansowała o kilka pozycji i uplasowała się przed takimi krajami UE jak: Słowenia, Szwajcaria, Czechy czy Bułgaria.

W ciągu ostatniego roku Polska awansowała o kilka pozycji, w czym duża zasługa działań regulatora i Ministerstwa Infrastruktury, sprzyjających konkurencji i rozwiązywaniu problemów operacyjnych we współpracy międzyoperatorskiej. Nasz kraj nadal traci punkty m.in. przez mało nieefektywne w praktyce narzędzia regulacyjne. I choć jest lepiej, przed nami bardzo wiele nowych wyzwań, wśród których najważniejsza to trwałe zapewnienie równego dostępu do nowobudowanej i modernizowanej infrastruktury operatora zasiedziałego. Niepokojącym przykładem jest kwestia IP DSLAM-ów, które - choć pełnią dokładnie te same funkcje co DSLAM-y ATM - nie są obecnie regulowane, co pewnej części klientów TP nie pozwala na wybór dostawcy szybkiego internetu - powiedział Tom Ruhan, wiceprezes ECTA i członek zarządu Netii.

W skali całej Unii Europejskiej najbardziej palącym problemem jest brak spójnych regulacji w sprawie otwarcia na konkurencję sieci NGA, których budowa jest podstawą Strategii EU2020 i Europejskiej Agendy Cyfrowej. W praktyce tylko Holandia zdecydowała się - z dobrym dla konsumentów skutkiem - na uregulowanie tej kwestii na zasadach podobnych do uwalniania miedzianych lokalnych pętli abonenckich (LLU). W innych krajach kwestia ta nie jest w ogóle uregulowana lub wręcz próbuje się (jak w Niemczech czy Hiszpanii), usankcjonować prawnie brak lub ograniczenie konkurencji.

ECTA uważa, że należy szybko opracować wspólną dla całej UE rekomendację regulacji dostępu do sieci następnej generacji (NGA Recommendation), w której należałoby wykorzystać doświadczenia Holandii. Niewykorzystując szansy na opracowanie wspólnej polityki w tym względzie, Komisja Europejska może zaprzepaścić szansę na wyeliminowanie coraz większych różnic w konkurencyjności poszczególnych rynków telekomunikacyjnych, która przekłada się na ich rozwój i w efekcie może doprowadzić do zablokowania ważnego impulsu rozwojowego - powiedział Hubertus von Roenne, prezes ECTA.

Zobacz: pełną treść raportu ECTA (plik .pdf; 2,23 MB).

Źródło tekstu: ECTA     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • -1

  1.  2010-06-01 22:51:06

  Na szczęście nie ostatnie miejsce.

 • -1

  2. ~ala  2010-06-02 00:03:03  host: 20.202.116.195.easy-com.pl

  1. spokojnie w wysokości cen a zarobki też mamy 1 :)

 • 0

  3. ~  2010-06-02 04:59:54  host: 212.2.99.197

  UWAGA: Jedna forma dreczenia SMS-ami nie bedzie karalna! Wykorzystaj to:) Wiecie do czego nadaje sie Era z podwojnymi doladowaniami? Do niesienia pomocy. JAK? Dzieki Erze mozesz pomoc powodzianom NIE WYDAJAC ANI GROSZA. Doladowujesz konto np. kwota 150zl a otrzymane ZA DARMO drugie 150zl w calosci przeznaczasz na smsy CARITASU, "pomagam" na numer 72052. Cala kwota 2,44zl z VATem i marza operatora jest przekazywana organizacji charytatywnej. Takich smsow wyslac nalezy ponad 60 sztuk. Najlepiej jednak przeznaczyc cos rowniez od siebie:) PRZEKAZAC TEN SPOSOB INNYM ZNAJOMYM

 • 0

  4.  2010-06-02 06:22:49

  a co mnie obchodzą powodzianie wolał bym ten chajs dać na schronisko albo dom dziecka. Sami sobie winni mogli sie ubezpieczyc albo nie budować domów pod rzeką.

 • 0

  5. ~pbb  2010-06-02 09:25:16  host: 217067201162.u.itsa.pl

  Szwajcaria nie jest w UE:) pozdr.

 • 0

  6. ~  2010-06-02 09:56:38  host: chello089074158242.chello.pl

  @5 - a kto twierdzi że jest ???

 • 0

  7. ~tak tak  2010-06-02 11:12:22  host: t10-09.opera-mini.net

  Ciekawe czy zestawienie obejmuje internet eraTT o ograniczonej predkosci 16kb/s?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-182-0.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Optymalna liczba obiektywów dla tylnego aparatu fotograficznego w smartfonie to:

Pixel 3 XL będzie inny niż poprzednicy - oto nowe zdjęcia smartfonu

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet