Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polska telefonia w statystykach GUS

Polska telefonia w statystykach GUS

WitekT 30 Stycznia 2006 14:14

0 0

Na koniec grudnia 2005 roku było w Polsce 29,2 mln abonentów i użytkowników telefonii komórkowej. To o 26,3% więcej niż przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny.

W 2005 r. przybyło 6,1 mln nowych abonentów i użytkowników telefonii komórkowej - o 6,6%. więcej niż przed rokiem. W tym samym czasie zmniejszyła się liczba abonentów korzystających z telefonii stacjonarnej.

Liczba telefonów komórkowych na 100 mieszkańców (wybrane kraje):

Polska - 76,4,
Czechy – 105,
Szwecja – 103,
Austria – 98,
Dania – 96,
Hiszpania – 94,
Węgry – 89,
Szwajcaria – 88,
Niemcy – 86,
Francja – 74,
Bułgaria – 60,
Chorwacja – 58,
Rumunia – 46.




Na koniec grudnia 2005 roku liczba linii stacjonarnych wynosiła 12,3 mln (o 2% mniej niż przed rokiem, przy czym w miastach 9,5 mln (o 1,9% mniej), a na wsi - 2,8 mln (o 2,4% mniej). Liczba łączy ISDN wyniosła 1,4 mln i powiększyła się w stosunku do 2004 r. o 0,6%. 90% linii ISDN zainstalowana jest w miastach.

Liczba linii stacjonarnych na 100 mieszkańców (wybrane kraje):

Polska - 32,2,
Luksemburg – 80,
Szwecja – 77,
Niemcy – 66,
Dania – 65,
Wielka Brytania – 55,
Francja – 56,
Irlandia – 51,
Grecja – 47,
Włochy – 45,
Hiszpania – 43,
Węgry – 36,
Czechy – 34,
Estonia – 34.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 12
  • 0

    1. ~Longman  2006-01-30 14:29:43  host: evu186.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Jestem ciekaw metodologii pomiarow, zwlaszcza jesli chodzi o prepaid (aktywne lecz nieuzywane karty sim - i bynajmniej nie pije tu do "lidera technologicznego", ktory uwalil prepaidowcow). Przyznam, ze w moim przypadku mozna policzyc ze wyrabiam 400% normy jak Stachanow, bo mam 4 karty sim formalnie aktywne. Pisze formalnie, bo dwie z nich sa w zawieszeniu, jedna olal operator. Tylko jedna z nich umozliwia dzwonienie bez zadnych dodatkowych zabiegow.

  • 0

    2.  2006-01-30 14:31:44

    Longman: kiedyś dzwoniłem do GUS pytając ich o to w jaki sposób weryfikują te dane. Odpowiedzieli mi, że są to dane z ich ankiet wypełnianych przez operatorów.

  • 0

    3.  2006-01-30 14:36:54

    czyli pan a b i c daje "zeznanie" do GUS - czytaj "pani haniu wie pani no"....

  • 0

    4. ~Art  2006-01-30 14:53:10  host: xi170.internetdsl.tpnet.pl

    Czesi mnie zaskoczyli!

  • 0

    5.  2006-01-30 14:56:59

    liczac "w ten sposob" to ja tez mam 400% normy - JInK z wakacji, OG do darmowego nr (obie nieaktywne na wychodzace :-P), simplus i simdata :-D a do tego w szufladzie lezy bardzo ladny nr od TT, jeszcze nie otwarty :-D a z tych 76% to smialo mozna odjac 15-20% i bledu nie bedzie na pewno :-P

  • 0

    6.  2006-01-30 15:37:30

    Esonia :D haha hyba Estonia powinno byc :P

  • 0

    7.  2006-01-30 15:41:52

    zielo53: dzięki za zwrócenie uwagi, już poprawione! :)

  • 0

    8. ~Misio  2006-01-30 16:46:31  host: ip-83-238-42-140.netia.com.pl

    A nie mógłbyś ustawić Polski tam gdzie jej miejsce, a nie na początku list? Jak jest pogrubiona to i tak będzie ją widać, a listy zyskają na czytelności.

  • 0

    9.  2006-01-30 20:16:57

    Misio ma racje:) tak srednio czytelne jak Polska na poczatku...

  • 0

    10. ~poznaniak  2006-01-31 02:07:14  host: c177-68.icpnet.pl

    Witek, a czy dane o telefonii stacjonarnej uwzgledniaja juz alternatywnych? Dotychczas bylo tylko o TPSA i przykladowo w gminach na obszarze dzialania TOSA (Tel. Opalenickie SA) wspolczynnik nasycenia telefonami byl bliski zera :-)

  • 0

    11.  2006-01-31 10:07:47

    poznaniak: a tego to niestety nie wiem - trzebaby zadwonić do GUSu... :)

  • 0

    12.  2006-01-31 16:05:28

    ja używam taryfy Mega150 staregbo planu taryfowego (jeszcze z czasów Idei). Poza tym uważam że w liczbie linii stacjonarnych na 100 mieszkańców jest błąd: Polska - 32,2,
    • Luksemburg – 80,
    • Szwecja – 77,
    • Niemcy – 66,
    • Dania – 65,
    • Wielka Brytania – 55,
    • Francja – 56,
    • Irlandia – 51,
    • Grecja – 47,
    • Włochy – 45,
    • Hiszpania – 43,
    • Węgry – 36,
    • Czechy – 34,
    • Estonia – 34.


    a powinna Polska na ostatnim miejscu.

Dodaj swoją opinię