Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polska szansa na powszechny Internet

Polska szansa na powszechny Internet

WitekT 24 Maja 2005 10:32

0 0

Jesienią rozpoczną się przetargi, które mogą wyłonić 320 lokalnych dostawców bezprzewodowego Internetu. To szansa na obniżkę cen.

Bezprzewodowy Internet staje się coraz popularniejszy w Polsce i na świecie. Dlatego organizujący przetargi na częstotliwości Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty liczy na duże zainteresowanie. W Polsce od ponad roku trwa proces udostępniania zainteresowanym częstotliwości radiowych w paśmie 3,6 - 3,8 GHz, które mają być wykorzystane do świadczenia usług telefonii stacjonarnej, w tym szerokopasmowego dostępu do Internetu. Dla firm chcących działać w całym kraju przeznaczono 16 z 28 kanałów dostępnych w tym paśmie. Resztę zarezerwowano dla dostawców lokalnych. URTiP nie wyklucza, że do przetargu staną także miasta, szczególnie te większe. Mogą stworzyć spółki z operatorami i starać się o dofinansowanie inwestycji z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.
Przetargi będą prowadziły regionalne oddziały urzędu. Każdy z 320 przetargów będzie obejmował obszar mniej więcej powiatu - zostaną ogłoszone zapewne w końcu października. Rozstrzygnięć należy oczekiwać w początku 2006 r. Koszty związane z przetargiem nie są wysokie. Roczną opłatę za wykorzystanie pary kanałów częstotliwości ustalono na 1750 zł na każdą gminę. Za rezerwację trzeba zaoferować minimum 875 zł na gminę. Gdy na danym obszarze będzie jeden chętny, rezerwację dostanie bez przetargu.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita, wł     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1. ~2012  2005-05-24 15:32:00  host: eag129.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Świetnie, pogonić tp. Miasta powinny być zainteresowane taką "internetową" radiową infrastrukturą. Właśnie na coś takiego czekam bo o internecie w gniazdku elektr. można zapomnieć; "mój" zakład energetyczny w ogóle nie jest zainteresowany a nie jest to niestety Stoen.

  • 0

    2. ~macisz  2005-05-24 16:32:00  host: 81.15.170.18

    Czekam z utęsknieniem - wymawiam tp abonament i neo, biorę net z powietrza, a gadam przez pre-paid i niech żyje wolność !!! Na pohybel monopolom !!! Oczywiście z jednym wyjątkiem ;-)))))

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-77-114.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jakiej technologii wykonany jest wyświetlacz w Twoim głównym telefonie?

Apple chce sam produkować ekrany do smartfonów

 

Zobacz wynik | Opinie (8)

Archiwum Ankiet