Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polska przed Trybunałem za brak biura numerów

Polska przed Trybunałem za brak biura numerów

WitekT 15 Października 2006 20:34

0 0

Komisja Europejska zarzuca nam brak książki telefonicznej obejmującej użytkowników wszystkich sieci - komórkowych i stacjonarnych. Chodzi o brak transpozycji do polskiego prawa unijnej dyrektywy z 2002 roku, o czym KE wielokrotnie informowała polski rząd. Ponieważ procedury polubowne nie przyniosły rezultatu, KE już w lipcu poinformowała, że skieruje sprawę do Trybunału.

Komisja Europejska uważa, że istnienie w Polsce kilku oddzielnych spisów abonentów jest niewystarczające. Polska jest zobowiązana unijnym prawem do zapewnienia konsumentom dostępu do jednego spisu, obejmującego różnych operatorów. Forma udostępniania danych jest bez znaczenia: może to być tradycyjna książka telefoniczna, infolinia, albo strona internetowa.

KE ubolewa, że w Polsce w prowadzonym przez Telekomunikację Polską ogólnokrajowym biurze numerów nie ma możliwości uzyskania informacji np. o abonentach sieci Plus. Tymczasem ktoś, kto szuka numeru telefonu znajomego, nie musi wiedzieć, z jakiej sieci on korzysta.
Zgodnie z unijnym prawem, w spisie telefonów powinny być dane wszystkich użytkowników sieci stacjonarnych (chyba że tego nie chcą - zasada opt-out) oraz komórkowych, w tym tych, którzy używają telefonów na kartę - o ile wyrażą takie życzenie (tzw. zasada opt-in).

Z tych samych powodów KE skierowała też do Trybunału sprawę przeciwko Łotwie.

O nakazie prowadzenia takiego ogólnego spisu abonentów przez Telekomunikację Polską, który nalożył na nią UKE, pisaliśmy w tej wiadomości i tej wiadomości. 15. września TP została ukarana za zwłokę, od czego się odwołała.

Źródło tekstu: PAP, Puls Biznesu, wł     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1.  2006-10-15 20:40:00

  I bardzo dobrze!!! Ktos musi z tym zrobic pozadek! Balagan, balagan i jeszcze raz balagan!! Władza zwala wszystko na bark pieniedzy

 • 0

  2. ~mirekb  2006-10-15 21:09:59  host: apn-100-190.gprsbal.plusgsm.pl

  witam.nasza3 od poczatku istnienia na naszym rynku ma prawnie(oczywiscie;-))zagwarantowane nierejestrowanie prepaidow..cala 3 stosuje zmowy cenowe(to zapewne nie dla wszystkich jasne)i razem współpracuje na poczet obopólnych korzysci(moze UOKKIK TO WRESZCIE ZMIENI?)ALE TEN BURDEL(ZA PRZEPROSZENIEIM)trzeba uregulowac co im(3)nie jest NA RĘKE bo okaze sie ze nie maja ponad 10MLN uzytkownikow lub abonentow sieci tylko okolo 3mln mniej,to jasne..Pani Aniu wiem y ze Pani kompetencje tam NIE SIĘGAJĄ ale niech sie cos z tym wreszcie dzieje bo na dłuższa metę to bardzo złe.wiemy ze bracia K. i tak maja wszystkich na podsłuchu ale..(nie zarzucajcie mi tylko spiskowej teorii dziejow);-))pozdr

 • 0

  3. ~men  2006-10-15 22:26:40  host: allium.gnupg.org

  Ktoś powinien zawisnąć! Przecież to my podatnicy za to zapłacimy! Politykom tylko w głowie aby u władzy się utrzymać. Kogoś należy wreszcie powiesić aby nie robić sobie żartów z pieniędzy a to kancelarii sejmu, czy innej kasy zasilanej przez podatników

 • 0

  4. ~piotr  2006-10-16 07:00:38  host: absv27.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Do: mirekb.Przecież 80% postów tego portalu wychwala TT że jest najtańszy,Orange to syf cenowy itp.więc o jakiej zmowie cenowej Ty piszesz chłopie

 • 0

  5.  2006-10-16 08:00:13

  Ja obecnie korzystam z trzech książek telefonicznych zamieszczonych w internecie. Dla abonentów Plusa http://was.plusgsm.pl/ktawww/KTAControllerServlet Dla klientów indywidualnych telefonów stacjonarnych www.ksiazka-telefoniczna.com , a dla firm www.pkt.pl Może znacie jeszcze jakieś inne strony? Nie znam dla Ery i Orange.

 • 0

  6. ~wlo  2006-10-16 09:05:11  host: anv183.neoplus.adsl.tpnet.pl

  i... dobrze?? mam wątpliwości, chociaż zgadzam się, że powinna być jakaś organizacja "zarządzająca" tymi danymi - w sensie publikowania ksiązki... Czy ma być to przedsiębiorca wyznaczony? Czemu nie. Tylko ptytanie o konkretne rozwiązania prawne pozwalające mu na swego rodzaju egzekucję danych od innych operatorów, albo ustawowy nakaza dla innych operatorów do przekazywania tych danych w określonym trybie i czasie. Tego niestety nie ma, a jak widać prośby tepsy o przekazanie danych jak groch od ściany się odbijają. Stąd niech szeryf zamiast karać weźmie się za inicjatywę i zaproponuje rozwiązanie ustawowe tej sytuacji i pogoni kumpli z rządu do przeforsowania tego w cyrku, dopuki jeszcze nie zwinęli namiotu ;-)

 • 0

  7. ~  2006-10-16 10:00:56  host: abbz129.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Witku, czy pisząc "telefon na kartę" masz na myśli kartę kredytową, kartę SIM czy może karty do gry w karty? ;-)

 • 0

  8. ~Grzegorz  2006-10-16 20:31:28  host: pl27.warszawa.sdi.tpnet.pl

  Moze będzie ten spis na płycie DVD i to byłoby fajnie !!

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-105-205.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Zmiany dotyczące bezpieczeństwa w systemach Apple'a to:

Apple utrudni użytkownikom lajkowanie na Facebooku

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet