Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polska powyżej unijnej średniej pod względem dostępności do internetu mobilnego

Polska powyżej unijnej średniej pod względem dostępności do internetu mobilnego

sirmark 16 Lipca 2015 08:29

6 1

Wartość rynku internetowego w ubiegłym roku wzrosła o 11,5% - wynika z raportu UKE. Coraz więcej osób wybiera internet mobilny - korzysta z niego już blisko 6 mln użytkowników. Pod względem dostępności do sieci mobilnej Polska jest w czołówce państw unijnych. W kraju odsetek ten przekracza 80% i jest o 14 pkt proc. wyższy niż unijna średnia.

Ponad 7 mln abonentów korzysta z internetu stacjonarnego, prawie 6 mln korzysta z internetu mobilnego i co warto podkreślić, pod względem dostępności internetu mobilnego jesteśmy na piątym miejscu w Europie, czyli dwa miejsca wyżej niż rok wcześniej. Ponad 80% populacji ma dostęp do internetu mobilnego, w Unii Europejskiej ten wskaźnik kształtuje się na poziomie około 67%. - wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Dawid Piekarz, rzecznik prasowy UKE.

Z raportu UKE wynika, że dostęp do sieci ma już 90% gospodarstw domowych. Ubiegłoroczny wynik jest lepszy o 7 pkt proc. od sytuacji z 2013 roku. Najczęściej użytkownicy korzystają z dostępu do sieci o przepustowości 2-10 Mbps (45%).

Ponad 1/5 przyłączy internetowych to szybki stacjonarny internet między 30 a 100 Mb/s, który pozwala na korzystanie z bardzo zaawansowanych usług wymagających internetu o dużej przepustowości, a to tak naprawdę w znacznym stopniu przybliża nas do celów wyznaczanych przez Agendę Cyfrową - mówi Dawid Piekarz.




W ubiegłym roku wartość rynku internetowego wzrosła o 11,5% i przekroczyła 5 mld zł. Dane UKE wskazują, że ceny internetu - zarówno stacjonarnego, jak i mobilnego - są w Polsce zbliżone do średniej europejskiej lub od niej niższe. Cały rynek telekomunikacyjny w 2014 r. był wart 39,2 mld zł. Jego wartość spadła rok do roku o 2,6%, na co największy wpływ miał wzrost konkurencyjności rynku - z jednej strony abonenci więcej dzwonią i częściej korzystają z internetu, z drugiej strony operatorzy obniżają ceny, co wpływa na ich przychody. Przeciętny przychód z jednego abonenta w przypadku usług dostępu do internetu to w 2014 roku 32,90 zł, a więc o 2,24 zł mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie wzrosła długość prowadzonych rozmów i o ponad 100% wzrosła liczba danych przesyłanych przez internet w sieciach mobilnych. To pokazuje, że pomimo korzystania z coraz większej liczby usług czy coraz większej intensywności korzystania z tych usług ze względu na bardzo konkurencyjny rynek spadają ich ceny, a to oznacza, że za te usługi płacimy mniej - mówi Dawid Piekarz.

Największy spadek - o 12,7% - odnotował segment telefonii stacjonarnej. Zmalała też liczba jej klientów. Z kolei przychody telefonii mobilnej to 45%. wartości całego rynku telekomunikacyjnego. W 2014 roku operatorzy mieli zarejestrowanych w swoich bazach prawie 58 mln kart SIM, czyli przeciętny Polak ma 1,5 karty SIM, której używa do różnych usług. To oznacza 150% penetrację rynku, a więc bardzo wysoką - mówi Piekarz

Największą część przychodów generują użytkownicy post-paid, czyli korzystający z usług abonamentowych, wciąż jednak dominują klienci korzystający z usług na kartę (54% rynku). W ubiegłym roku rekordowo dużo osób zdecydowało się na zmianę operatora - 1,8 mln klientów (o blisko 17% więcej niż rok wcześniej).

Coraz większy segment rynku stanowią usługi wiązane, które w ubiegłym roku wygenerowały blisko 2 mld zł przychodów. Korzysta z nich już ponad 4 mln Polaków. Najpopularniejszy pakiet to internet stacjonarny z telewizją.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: uke

w sumie: 21
  • -2

    2. ~Molo  2015-07-16 09:05:00  host: apn-37-7-225-144.dynamic.gprs.plus.pl

    @1 ale ty nie mozesz podszywac sie pod nas! Nie piszesz po polsku!!!!!

  • 1

    3. ~niestetya  2015-07-16 09:29:05  host: 178-36-38-156.adsl.inetia.pl

    Nie wiem czy jest się z czego cieszyć... spowodowane jest to przede wszystkim brakiem jakiejkolwiek innej możliwości dostępu do PRAWDZIWEGO internetu po kablu. W moim miasteczku 80k ludzi, dostępna jest tylko netia, tpsa i vectra, ale vectra pod warunkiem, że mieszkasz w bloku, w domku jednorodzinnym nie masz szans. Chcąc nie chcąc korzystam z tej *** netii a dodatkowo z internetu mobilnego, bo netia prawie nigdy nie działa.

  • 2

    4. ~Calm7  2015-07-16 09:29:45  host: n30-01-11.opera-mini.net

    O take Polskę walczyłem

  • 0

    5.  2015-07-16 09:32:46

    U mnie na wiosce to jest Ein ISP, ein kabel, ein neostrada.

  • 0

    6. ~wlo  2015-07-16 09:33:10  host: n30-01-11.opera-mini.net

    Walczyliśmy, szwagier, walczyliśmy. Sam byś nie dał rady ;-)

  • 0

    7.  2015-07-16 09:43:46

    W przypadku otwartej dostępności do internetu mobilnego owszem, obserwuje się znaczny przyrost użytkujących abonentów usług mobilnych typu DATA. Pracując u pewnego operatora widzę także, że po dostęp do Internetu sięgają nie tylko ludzie młodzi w przedziale 16-25 lat, ale ludzie starsi, często po okrągłej siedemdziesiątce (technika i rozwój człowieka idzie do przodu, nawet jedni z najstarszych Klientów jakich miałem okazję obsługiwać, mówią, że teraz bez neta jak bez ręki. Ułatwia im zarejestrowanie się do lekarza, dzięki czemu niektóre trójmiejskie przychodnie wyeliminowały długie kolejki od 5 rano do przyjęcia, gdyż system komputerowy sam wszystko im ustala). Zjeżdżający do nas turyści zza granicy często wybierają albo Play ze względu na nielimitowany internet za 45 zł/30 dni, albo Orange Free na Kartę. Jedno z forów dla marynarzy podobno podaje, jakiego operatora najlepiej wybierać, jeśli chodzi o kontakt z rodziną poprzez WhatsApp czy Viber i dzwonienie do swoich krajów macierzystych, gdzie standardowo wygadaliby "w pip kasy" za dzwonienie w roamingu. Dominujący wskaźnik prepaid data jest spowodowany brakiem chęci ludzi do wiązania się abonamentami. W naszym kochanym społeczeństwie dominuje cały czas okowa niezależności, którą ja sam również ceniłbym, patrząc na rozmaite gremium usług jakie ma Wielka Czwórka, gdybym nie był związany dwoma abonamentami, z których i tak i tak nic nie mam. Chociaż w tym przypadku możemy się szczycić, że nie mamy tak restrykcyjnych procedur w UE dotyczących internetu jak w krajach "liberalnego" zachodu ;)

  • -1

    8.  2015-07-16 09:44:11

    tylko 7 mln internetu stacjonarnego? Jakos malo mi sie wydaje na cała Polskę ..... a te 6 mnl mobilne to wliczając każdego ze smartfonem i internetem w nim? :D

  • 0

    9.  2015-07-16 10:00:19

    Z innej beczki, w Polsce dostępne są już w google Play czasopisma, teraz przemianowane na kiosk

  • 0

    10. ~Molo  2015-07-16 10:06:27  host: user-109-243-102-120.play-internet.pl

    @6. Ale nie zapominaj, ze @4 jest Żonaty wg nowych metod!!!

  • 0

    11. ~ola  2015-07-16 11:14:08  host: ip-5-172-233-99.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    bo u nas nie masz wyjścia? albo super 3-6Mb/s na mobilnym albo nic.,.. ale jak nie znasz realiów to super nowoczesna polska bezprzewodowa..

  • 1

    12.  2015-07-16 11:52:49

    Zmiana łączy stacjonarnych na mobilne trwa. Ja zmieniłem w 2010 roku i nie narzekam. Każdy w domu ma mobilne łącze i korzysta gdzie chce. W mieście transfer bardzo dobry, na drogach dobry a na wsi marnie ale da się skorzystać. Będzie coraz szybciej i jest tanio to ja nie marudzę. Martwi mnie tylko cena LTE800. Klienci za to zapłacą i internet mobilny może podrożeć.

  • 0

    13.  2015-07-16 12:11:08

    @12 To tak jak ja pożegnałem kabel też w 2010 roku. I jest lepiej niż w kablówce. Ta mobilność i bez kabli☺

  • 1

    14. ~Podlasianin  2015-07-16 12:29:34  host: ip-5-172-247-240.free.aero2.net.pl

    A ja "ciągnę" na darmowym Aero2 i jakoś da się żyć.

  • 1

    15.  2015-07-16 12:39:47

    @14 mam to jako awaryjne łącze i potwierdzam, da się żyć... poczta czy strony bez obrazków szybciutko...

  • 1

    16. ~vainglorious  2015-07-16 13:04:45  host: 188.146.82.189.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    "Pod względem dostępności do sieci mobilnej Polska jest w czołówce państw unijnych. W kraju odsetek ten przekracza 80% i jest o 14 pkt proc. wyższy niż unijna średnia."

    @SirmarK: nie rozumiem tego zdania. co wynosi w Polsce 80%, a 64% średnio w UE? pokrycie HSPA?

  • 0

    17.  2015-07-16 18:01:45

    @16, gdy ani nie rozumiesz, ani nie umiesz liczyć... to chyba został tylko sznur...

  • -1

    18. ~  2015-07-16 21:39:23  host: user-94-254-198-162.play-internet.pl

    Raport uke to bzdury, dostęp ma 100% gospodarstw domowych. ZA chwile pojawi się witek i zarzuci mi zakładanie złej woli uke.

  • 1

    19.  2015-07-17 13:49:56

    @16 Duża popularność mobilnego Internetu sprawiła, że Polska należała do krajów
    z jednym z najwyższych wskaźników penetracji tą usługą w Unii Europejskiej.
    W czerwcu 2014 r. plasowała się na 5 miejscu w Europie, o 2 miejsca wyżej
    niż rok wcześniej. W 2014 r. ponad 80% mieszkańców naszego kraju
    posiadało ruchomy dostęp do sieci. Wynik ten jest o prawie 14 pp. wyższy niż
    średnia europejska, która kształtowała się na poziomie 66,7%.

    http://tlp.is/6xm

  • 0

    20.  2015-07-17 14:03:18

    Do dostępu mobilnego został zaliczone kategorie: dostęp za pomocą kart, modemów
    i kluczy; liczba aktywnych kart SIM (podłączenie do Internetu w ciągu ostatnich 90 dni);
    liczba dodatkowych pakietów do usługi głosowej

  • 0

    21. ~vainglorious  2015-07-17 20:57:23  host: 37.30.68.44.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @TomekO: dzięki!

Dodaj swoją opinię