Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polska najdroższym krajem

Polska najdroższym krajem

WitekT 3 Września 2004 15:27

0 0

W Polsce ceny połączeń za rozmowy w telefonii komórkowej są jednymi z najwyższych w grupie 30 państw OECD, a telefonia komórkowa jest najmniej rozpowszechniona wśród krajów UE.

Żeby to zmienić, na polskim rynku muszą pojawić się nowi operatorzy - uważają eksperci Instytutu Gospodarki Centrum im. Adama Smitha.

Według nich, w UE średnie nasycenie rynku telefonii komórkowej wynosi 85 proc. Polska będzie potrzebowała, przy obecnym tempie wzrostu liczby użytkowników, siedmiu lat na dogonienie Unii Europejskiej.

Obecnie na 100 Polaków przypada ok. 48 użytkowników telefonów komórkowych, co daje nam ostatnie miejsce w Unii. Na Cyprze, w drugim najgorszym państwie, ten wskaźnik wynosi 67 użytkowników na stu mieszkańców - poinformował w czwartej na konferencji prasowej dyrektor Instytutu Andrzej Piotrowski.

Teraz jest dobra okazja, by przeprowadzić zmiany na tym rynku, które doprowadziłyby do obniżenia cen połączeń i zwiększenia liczby użytkowników - podkreślił Piotrowski.

Do połowy września Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty ma zamiar ogłosić przetarg na częstotliwości dla telefonii UMTS oraz na wyłonienie jednego lub kilku podmiotów na częstotliwości GSM 1800, wykorzystywane w tradycyjnej telefonii komórkowej. Obie częstotliwości zostały zwolnione przez Ministerstwo Obrony Narodowej na początku 2004 roku.
Zdaniem ekspertów Centrum, częstotliwości powinny trafić do nowych operatorów, by w ten sposób wywołać prawdziwą konkurencję na rynku telefonii komórkowej. Natomiast dotychczasowi operatorzy do podziału nowych częstotliwości nie powinni zostać dopuszczeni.

Nie można stawiać znaku równości pomiędzy tymi, którzy otrzymali już dostęp do częstotliwości, a tymi, co się dopiero o nie starają - powiedział ekspert Centrum, dr. Michał Goliński.

Od strony technicznej jest w Polsce miejsce na nawet czterech nowych operatorów telefonii komórkowej. Wymaga to podjęcia decyzji, co jest ważniejsze: interes dotychczasowych operatorów czy też interes klientów - powiedział Piotrowski.

Eksperci Centrum podkreślili także negatywne efekty pobierania za częstotliwości opłat licencyjnych. Według Golińskiego jest to nowy podatek, pobierany w imieniu państwa przez operatorów komórkowych, który prowadzi do wieloletniego zablokowania cen.

Dodatkowo eksperci postulowali o jak najszybsze dopuszczenie krajowego roamingu, który pozwoliłby na korzystanie nowym operatorom z infrastruktury sieciowej dotychczasowych operatorów.

Źródło tekstu: PAP / onet.pl     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-196-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze (wiadomości)

~ | 2018-08-19 07:45:59

Wolę więcej RAMu


~wacek krowi placek | 2018-08-19 07:12:58

Nie gram, nie interesuje mnie ten temat.


~aaa | 2018-08-19 06:30:51

@17 Nie martw sie. Kaźda prostytutka to doświadcza. Ogłaszaj sie cześciej.


~Niezgodna69 | 2018-08-19 06:00:50

Dostałam orgazmu


~oj | 2018-08-19 03:01:01

nie zagram, bo nie chcę

Ankieta

Optymalna liczba obiektywów dla tylnego aparatu fotograficznego w smartfonie to:

Pixel 3 XL będzie inny niż poprzednicy - oto nowe zdjęcia smartfonu

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet