Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polska na szarym końcu pod względem dostepu do szerokopasmowego Internetu

Polska na szarym końcu pod względem dostepu do szerokopasmowego Internetu

LuiN 19 Marca 2008 07:59

0 0

Miażdżący raport Brukseli o rozwoju telekomunikacji w naszym kraju. Pod względem dostępu do szybkiego Internetu w krajach UE gorzej jest tylko w Bułgarii - ma go co 12-sty Polak - pisze dzisiejsza Rzeczpospolita.

Według raportu KE, który zostanie przedstawiony dziś w Brukseli, zaledwie 8,4 % mieszkańców Polski ma dostęp do szerokopasmowego Internetu. Gorsza jest od nas tylko Bułgaria. Eksperci Komisji zwracają uwagę na ciągle dominujący udział operatora zasiedziałego, czyli TP.

TP kontroluje 58,6 % szybkich łączy internetowych, znacznie powyżej średniej dla byłych monopolistów w innych krajach UE, gdzie wskaźnik ten wynosi 36 %. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja telefonii stacjonarnej, tu TP dzierży aż 98,7 % linii, przy średniej średnia w UE wynoszącej 86,5 %.

W raporcie bardzo dobrze oceniono rynek telefonii komórkowej, którego nasycenie określono na 97 % (mimo wyższych wskazań GUS-u ustalonych na 105 %). Nawet jednak te 97% to wzrost o 6 punktów procentowych względem zeszłego roku.




Na przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej przypada 1,12 karty SIM, czyli niewiele nam brakuje do tego poziomu. KE zwróciła uwagę też na rosnące inwestycje polskich operatorów komórkowych, spadek cen połączeń i wdrażanie nowych usług typu płatności za pomocą telefonu komórkowego.

Jako problematyczną określono kwestię MNP - przeniesienie numeru komórkowego trwa do 8 dni, a stacjonarnego 14 - 30 dni. Tymczasem w listopadzie 2007 roku Komisja zaproponowała ujednolicony dla UE termin realizacji usługi, wynoszący jeden dzień.

Nie nadążamy z dostosowywaniem się do unijnego prawa, w wyniku czego przed unijnym sądem jest aż siedem spraw przeciw Polsce. Jak podkreślała jednak komisarz Viviane Reding, podczas ostatniej wizyty w naszym kraju, większość spraw będzie najprawdopodobniej rozwiązana przed ogłoszeniem jakiegokolwiek wyroku sądowego.

Ostatnia kwestia ujęta w raporcie to otwarcie 16-stu regionalnych oddziałów Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w których konsumenci mogą zgłaszać pytania i skargi. To jedno z naszych większych osiągnięć ostatniego roku.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 44
  • 0

    25.  2008-03-19 16:12:41

    Wymusić... żłe słowo, bo wymuszenie to przestępstwo ;-) Wyegzekwować swoje wierzytelności ;-)

  • 0

    26. ~  2008-03-19 16:21:51  host: w3cache1.tktelekom.pl

    ceny.. ceny.. ceny.. ijescze raz jakość.

  • 0

    27. ~ukenamuniu  2008-03-19 16:24:44  host: nat-go2-1.aster.pl

    wlo: pamiętasz ten żart jak gościu z fabryki obuwia po powrocie z Afryki stwierdził, że zbyt zerowy bo nikt tam butów nie nosi. Wysłali drugiego. Stwierdził, że zapotrzebowanie ogromne, bo nikt jeszcze butów nie ma. U nas chyba podobnie jest z rozeznaniem rynku telekomunikacyjnego. Operatorzy skarżą do uke na brak uwolnienia pętli, a znam sale kolokacyjne na 30 szaf, gdzie stoją dwie, z tego jedna dla interkonektu. Znam miejsca, gdzie op wystawił DSLAM na 900 abo a pozyskał kilkunastu. Jeden z opów na południu Polski stawia WiMax. Po wielu akcjach na pojemność 1000 ma 250 chętnych. Z tego 80-90% chce mieć TYLKO TELEFON. Gdzie ta potrzebująca Internetu młodzież? Może idzie przez komórki, lub wyjechała za granicę?

  • 0

    28.  2008-03-19 16:48:22

    @wlo- no ci, których wymieniłem- wszyscy. Po co bym miał wymieniać dostawców, którzy nie oferują w moim rejonie netu?? Co do Netii Wimax- nie mam pojęcia, jak wiele osób skorzystało, nie prowadzę takich statystyk, wiem natomiast, że mój sąsiad korzysta i jest very happy :) Po tepsie pozostał mu jeszcze kabel podpięty do budynku...

  • 0

    29.  2008-03-19 16:51:14

    arnie - no to fajna wieś... u mnie na wsi nie ma takiego wyboru ;-) Ciekawe, konkurencja się nie kwapi z zakasowaniem Tepsy - bo jeśli coś się buduje to wszędzie widać literki tp takie wystylizowane ;-)

  • 0

    30.  2008-03-19 16:54:00

    @wlo- w każdym razie już co drugi dom ma na kominie większą lub mniejszą antenę w różnorakich kształtach i rożnie ukierunkowaną, więc tepsa zapadła w sen zimowy chyba...

  • 0

    31.  2008-03-19 17:00:15

    @wlo- bo to wieś PODWARSZAWSKA :D:D Zapomniałem dodać jeszcze o Plusie i Orange HSDPA- przecież to też jakaś konkurencja..

  • 0

    32.  2008-03-19 18:02:53

    no własnie - na tej podstawie, niw wyobrażaj sobie sytuacji w pozostałej części prowincji ;-) Za dom na działce na wsi podwarszawskiej, w pozostałej części prowincji pewnie kilka domów postawisz... Pewnie także z tego powodu znajduje się tam jakakolwiek konkurencja.

  • 0

    33.  2008-03-19 21:16:29

    dom, jak dom- budowa kosztuje wszędzie tyle samo. Gorzej z działką (200PLN/m2) :/

  • 0

    34.  2008-03-19 21:46:24

    Srają muchy bedzie wiosna. Łacza szerokopasmowe samej TP S.A. dają penetrację z 6%... A gdzie kablowki, Netia itd...

  • 0

    35. ~getITright  2008-03-20 05:56:25  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    bardzo dobrze że KE nam wytyka jak zmonopolizowany rynek mamy i jak wysokie ceny są u nas, ale widzę że tu paru PRZYGłUPóW wie lepiej od KE, a już szczególnie mnie rozbawiło stwierdzenie adam98 "KŁAMSTWO URZĘDASÓW Z BRUKSELI" jak to są kłamstwa to powiedz mi na podstawie dokładnie jakich danych (podaj źrudło) stwierdzasz ze te dane są nieprawdziwe ?! a ci twoi operatorzy konkurencyjni to w wikszości świadczą sobie usługi na... łączach TPsy ciołku !!! i to jest 98.7% ! aha i jeszcze jedno, to co ty nazywasz łączem szerokopasmowym nie koniecznie musi takim byc wg. KE, dla mnie 512 to raczej ciężko nazwac łączem szerokopasmowym, a ty to pewnie i 128 byś do takich zaliczył :D i co do przeniesienia jeszcze, jak przenosiłem nr. z UPC do multimedii (zresztą wcześniej przeniesiony od TP) to nie trwało to 8 dni, tylko ze dwa miesiące i jeszcze to ja musiałem latac z papierami, bo multimedia łaskawie tego co powinna za mnie robic - nie robi, a jak przenosiłem nr. z plusa do play, to zanim same papiery dotarły od play (który ma miał pełnomocnictwo) do plusa - minął miesiąc, absolutnie uważam że operatorzy powinni miec na załatwienie spraw między sobą MAXIMUM JEDEN DZIEń, tak jak proponuje KE... krótko mówiąc w takich chwilach kiedy dowiaduję się o takim raporcie na temat DRAMATYCZNEJ sytuacji jaka panuje na naszym rynku i o tym że KE nas obliguje do zwiększania konkurencji i dojechania monopolisty - TP, aż chce sie powiedziec - jakie to jest piękne że jesteśmy w UE :D

  • 0

    36. ~  2008-03-20 06:03:23  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    Jardo - taaa srają muchy... i chyba ci do łba nasrały z tego rozpędu :D dają penetrację 6% czego ?! podaj liczby ile to 100%, ile łącz ma TPsa, z kiedy masz dane i skąd i w jaki sposób obliczasz penetrację... a jak tego nie podasz to na przyszłośc stul twarz jak się na czymś nie znasz, bo możesz mi wierzyc - raport KE to BARDZO wiarygodne źrudło danych, w przeciwieństwie do twoich żałosnych wynurzeń

  • 0

    37. ~  2008-03-20 06:10:27  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    jk - sieci "trzepakowe" to przynajmniej w trójmieście margines marginesów, internet mogę sobię wybierac z oferty ponad 10 firm, więc sici lokalne nie mają prawa bytu, za duża konkurencja, można na jakichś pipidówach jeszcze działąją... "Przeciez sporo jest sieci, gdzie na jednym DSLu jest podlaczonych 10-20 mieszkań." tiaaa, tylko HAAALO to nie ma nic wspólnego z łączem szerokopasmowym !

  • 0

    38. ~  2008-03-20 06:14:10  host: host-81-190-124-62.szczecin.mm.pl

    Relewand - i po 6 godzinach miałeś DZIAłAJąCY numer w innej sieci ?!

  • 0

    39. ~ttt  2008-03-20 16:16:55  host: ip-89-174-124-169.multimo.gtsenergis.pl

    Pomijając jak zwykle idiotyczny komentarz jednej osoby ze Szczecina (ale ta osoba zdążyła już nas przyzwyczaić do tego typu komentarzy) to można się było spodziewać, że jedyną reakcją UKE na ten artykuł będzie obarczenie winą za całe zło TP. I dziś taka reakcja właśnie się pojawiła w prasie. Ale czy tylko TP jest winne takiej a nie innej sytuacji na polskim rynku? Owszem można mieć zastrzeżenia, zresztą uzasadnione, do TP że odmawia np. dzierżawy kanalizacji (mimo, iż są warunki), że daje dumpingowe ceny, że utrudnia życie konkurentom (doskonały przykład - początki świadczenia usług opartych na BSA). Ale nie zwalajmy całej winy na TP bo tak najłatwiej (a tak właśnie robi UKE). Kto jest jeszcze winny? Zacznijmy od wszelkiego typu urzędów, urzędników, którzy za wszelką cenę utrudniają operatorom nowe inwestycje. Załatwienie nawet najprostszej zgody trwa miesiącami. Nie mówie już o tym, ile razy trzeba jechać do danego urzędu, ile wykonać telefonów. Kolejna sprawa - wielu operatorów realizuje przyłącza napowietrznie wykorzystując infrastrukturę np. energetyczną, tramwajową, oświetleniową - bo to znacznie tańsza i szybsza metoda podłączenia klientów. Wielu właścicieli tej infrastruktry (np. tramwaje, urzędy miejskie) żądają takich stawek za słupy, że w sumie nawet krótki odcinek łącza kosztuje miesięcznie tyle, że potem usługa dla końcowego klienta musi kosztować drogo. W tych przypadkach na pytanie dlaczego aż tak drogo kosztują słupy ich właściciele tłumaczą, że przecież telekomunikacja to żyła złota i na tym zarabia się bardzo duże pieniądze. Jeśli ktoś nie zna się na kosztach telekomunikacyjnych to potem plecie takie głupoty. Kolejna sprawa - UKE. W przypadku UKE najlepiej powinno się zacytować przysłowie "nie pamiętał wół jak cielęciem był". Przecież przetargi na częstotliwości radiowe, opłaty za "powietrze" spowodowały i powodują, że telekomy muszą za same koncesje płacić grube tysiące, miliony złotych. A gdzie tam jeszcze zakup drogiego sprzęt

  • 0

    40.  2008-03-20 22:20:08

    nie chce mi sie czytac tych wszystkich postow,ale napisze, ze w wiekszosci kraju JEST juz internet...jaki by nie byl,to tak sie sklada,ze malo jest miejsc,ze tego internetu nie ma!!! Czy tylko net po kablu ma byc wliczany do statystyk? a niech szeryf zacznie robic wreszcie statystyki normalnie, a nie znowu falszowac wyniki pod swoja publiczno prywatna wojenke z TP, bo to zaczyna byc NUDNE i ZALOSNE! Niech Licza radiowki, ktorych jest cala masa i z roku na rok, czesc z nich jakoscia niejednokrotnie zaczynaja wrecz wyprzedzac TP...

  • 0

    41. ~malkowsk  2008-03-21 00:00:08  host: apn-77-114-22-116.gprs.plus.pl

    do 39? a czy to uke czy inne urzedasy przepisy czy oplaty wymyslaja? poslowie to chlopie uchwalili, ktorych ty wybrales, i twoi rodacy. do 40, KE ma wlasne statystyki,nie gusowskie. dlatego, zdaniem KE, penetracja komorek wynosi 97% bodajze, a nie 110%, jak chca nasze opy. ide o zalad, ze 80% nie przekracza. brak internetu, to oczywiscie wina szeryfa, gdyby wrocil grabos, mielibysmy juz ngn i ftth nawet w pcimiu. ukenamiuniu ci to potwierdzi.

  • 0

    42. ~ttt  2008-03-21 16:26:35  host: ip-89-174-125-107.multimo.gtsenergis.pl

    do 41 - a co ma piernik do wiatraka? Założenia do przetargu, często bardzo głupie, wymyślają urzędasy. I kto wygrywa przetarg? Oczywiście wyznacznikiem jest tylko cena. Więc kto najwięcej da, ten wygrywa. Niejednokrotnie już na samych tych opłatach telekomy wypstrykują się z bardzo dużej kasy, która przecież mogłaby być przeznaczona na rozbudowę infrastruktury.

  • 0

    43. ~malkowski  2008-03-21 18:05:58  host: apn-77-112-179-12.gprs.plus.pl

    nie chlopie, nie urzedasy. administracją kieruja politycy, niezależnej sluzby cywilnej nigdy sie nie doroblismy, a ostatecznie pogrzebal ją pis. urzedasy robią to,co każą im politycy, których ty wybrałeś. przykład-uwalenie hutchinsona w przetargu w 2005- urzędasy ustaliły takie a nie inne warunki przetargu, bo takie dostały polecenie od polityków. weź też pod uwagę, ze w ostatnim przetargu kryterium decydującym byłą konkurencja, nie cena.

  • 0

    44. ~ukenamuniu  2008-04-03 22:06:43  host: nat-go2-1.aster.pl

    malkowski: zauważyłeś, że w #36 wpisał się ~getITright - poznałem to nie po hoście, tylko po słowie "źrudło"? Potwierdzam, że brak internetu to wina szeryfa. Graboś rozstrzygnął przetargi, które w 70 (80?)% powiatów wygrała TP. Szeryf przetargi unieważnił. Obecnie ogłasza je dla mikroprzedsiębiorców i samorządów - bo duży operator w kryterium "konkurencyjność" oferty dostaje 0 pkt. Było już tak, ze nikt się nie zgłosił do przetargu.

Dodaj swoją opinię