Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polska na końcu rankingu OECD w penetracji szerokopasmowym Internetem

Polska na końcu rankingu OECD w penetracji szerokopasmowym Internetem

WitekT 25 Kwietnia 2007 10:55

0 0

Polska zajmuje 26. (5. od końca) miejsce wśród krajów OECD pod względem liczby szybkich łączy na tysiąc mieszkańców. Wyprzedzają nas m.in. Czesi i Węgrzy - pisze Gazeta Prawna.

Według danych OECD na koniec 2006 roku w 30 krajach wchodzących w skład organizacji były 197,5 mln łączy szerokopasmowych, z czego w Polsce, według danych firmy analitycznej Point Topic - 2,64 mln. Trzeba dodać, że OECD jako łącze szerokopasmowe definiuje jako takie o prędkości co najmniej 256 kb/s, zaś w Polsce przyjmuje się próg na poziomie 144 kb/s.




Polska z penetrację 6,9% (o 4,5% lepiej niż przed rokiem, cała Unia zanotowała wzrost o 4,4%) znajdowała się grubo poniżej średniej OECD, która wynosiła 16,9%. Gorzej od nas wypadli Słowacy (5,1% - w zeszłym roku mieli wskaźnik wyższy niż Polska), Grecy (4,6%), Turcy (3,8%) i Meksykanie (3,5%). Liderem jest Dania, ze wskaźnikiem 31,9%.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1. ~  2007-04-25 11:05:54  host: p04-02.opera-mini.net

    Lata błędów kolejnych rządów, Grabosia oraz "lobbing" francuskiego &TP na rzecz utrzymania status quo zbierają swoje żniwo. Jesteśmy zacofani i tyle!

  • 0

    2. ~Tymon  2007-04-25 11:06:15  host: 212.160.172.70

    Znajac nasze realia, to powyższe statystyki dotyczą tylko większych miast, gdzie jest jakaś infrastruktura. Szkoda, że UKE nie poświęca tyle uwagi tematowi rozbudowy infrastruktury, co "ochronie konkurencji", która ma gdzieś kładzenie własnych kabli :(

  • 0

    3.  2007-04-25 11:08:07

    Tymon: a TP kładzie? No proszę Cię... Zobacz sobie jak spada liczba linii stacjonarnych w TP...

  • 0

    4. ~  2007-04-25 11:09:50  host: p04-02.opera-mini.net

    Tymon - BSA i LLU mają służyć właśnie klientom, którzy nie maja wyboru ze względu na brak operatorów.

  • 0

    5. ~mirekb  2007-04-25 11:11:08  host: blb172.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jak widac ani rodzimy biznes ani telekomy nie potrzbuja szybkich lącz..bo niby kto z nich ma kozystac i po co??tak mysli wiekszosc administracji panstwowej ktora zamianst malec-rozrasta sie a informatyzacja urzedow(szczegolnie skarbowych lecz nie tylko) to fikcja..czyli u nas ciemnota i zabobon..FRANCE TELEKOM doklada swoje windujac ceny NETA w tp...PANSTWO TEZ BLOKUJE PLAY(BANNISTER I HUAWEI,STAWIANIE BTSOW-CZY TO NIE DZIWNE??)ale internet stajonarny to przeszlosc.WOLE GPRS PLUSA NA IPLUSIE,ZAWSZE I WSZEDZIE NIZ STACJONARNY OD TP..NO CHYBA ZE W PRACY JAK TERAZ..;-)

  • 0

    6. ~Greg  2007-04-25 12:01:57  host: 212.160.172.70

    WitekT: nie ma sensu mówienie o kłądzeniu kabli, bo TP przecież dostarcza łacze tylko tym, którzy chcą. Zmniejszenie linii stacjonarnych jest wynikiem rezygnowania klientów z PSTN. W tym przypadku "kabelki" powinny oznaczać linie ADSL ready. TP do tej pory silnie inwestowała i ponad 90% sieci dostępowej jest ADSL ready (nie znam dokładnych danych).

  • 0

    7. ~Greg  2007-04-25 12:03:54  host: 212.160.172.70

    Czy inny operator jest w stanie się pochwalić tak wysokimi inwestycjami. Oczywiście nie, bo teraz są super oferty hurtowe (dzięki UKE) i nie opłaca się operatorom alternatywnym inwestować w infrastrukturę.

  • 0

    8. ~  2007-04-25 12:17:13  host: 87-205-222-19.adsl.inetia.pl

    Gdyby obrócić tablicę, to jesteśmy w pierwszej dziesiątce. Nie ma tak źle ;)

  • 0

    9.  2007-04-25 13:38:41

    zastanawiam się, czy jest sens mierzyć penetrację łączami szerokowpasmowymi liczbą łączy na 1000 mieszkańców. To nie jest telefon komórkowy (który jest do osobistego użytku), łącze szerokopasmowy kupuje się jesno na gospodarstwo domowe.

  • 0

    10.  2007-04-25 15:45:28

    Uważam, że przyłącze ADSL powinno być usługą powszechną, a nie przyłącze analogowe. Problem leży w tym, że na wielu liniach jest po prostu brak możliwości aktywacji Neostrady, bo TPSA nie chce inwestować w infrastrukturę, interesuje się tylko pozyskiwaniem klientów biznesowych.

  • 0

    11. ~Tymon  2007-04-25 17:59:40  host: 212.160.172.70

    WitekT: Liczba linii _AKTYWNYCH_ w TP zapewne spada, ale tzw. druty, studzienki, centrale nadal są utrzymywane i rozbudowywane, choćby pod kątem uruchomienia Neo. Czy to nie są inwestycje?

  • 0

    12.  2007-04-25 18:11:59

    Tymon: a dysponujesz dokładnymi danymi związanymi z takimi liniami? I inwestycjami per abonent?

  • 0

    13. ~Tymon  2007-04-25 18:40:51  host: 212.160.172.70

    Wiadomość od: () IP: 212.160.172.70 WitekT: aż tak dokładnie to nie :( Mam znajomego, który pracuje w firmie robiącej takie rzeczy dla TP i innych operatorów. Wiadomo, że wszyscy teraz "outsorsują" takie usługi...

  • 0

    14.  2007-04-25 18:43:16

    Tymon: no właśnie... Więc sobie gdybamy. Ja zadałem pewne pytanie tepsie jeszcze przed świętami - w podobnej kwestii - i do tej pory nie odpowiedzieli.

  • 0

    15. ~Tymon  2007-04-25 18:54:38  host: 212.160.172.70

    WitekT: Nie obiecuję, zobacze co da się zrobić. Tp to nadal duża firma, znaczy że "kazdy ma znajomego w korporacji"

  • 0

    16. ~ukenamuniu  2007-05-01 11:33:38  host: nat-go2.aster.pl

    Witek T. W latach 2002-2005 Tp wydawała ok. 2 mld. zł rocznie na wymianę central analogowych na cyfrowe, ucyfrowienie systemów teletransmisyjnych i upgrade (zasłyszane). Nie wiem, czy z inwestycjami w ATM czy bez. Od ilu kb/s dostęp szerokopasmowy: dostęp ISDN BRA w sieci stacjonarnej to owe 144kb/s od których u nas zaczynała się szerokopasmówka. U innych, jak napisałeś, do statystyk liczy sie od 256k. TP zakończyła akcję zwiększania prędkości Neo ze 128kb/s na 256kb/s- tam, gdzie to było możliwe (będzie tego z ćwierć miliona abon.). UKE powinien zmienić formularze informacyjne, które wypełniają operatorzy i zamiast granicy do/od 144kb/s dać 256 kb/s. Pstryk i światło. Statystyki penetracji: w % czy promilach zawsze będziemy na końcu. Może zrobić manipulację i określić miejsce Polski na świecie w liczbie dostępów? Które to będzie? Może 17??

Dodaj swoją opinię