Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polska mówi NIE europejskiemu regulatorowi

Polska mówi NIE europejskiemu regulatorowi

sirmark 24 Stycznia 2008 11:52

0 0

Polski rząd nie popiera propozycji utworzenia Europejskiego Urzędu ds. Rynku Łączności Elektronicznej (ang. European Electronic Communications Market Authority - EECMA) - poinformował Janusz Piechociński wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.

Komisja Europejska wnioskuje o ustanowienie nowego niezależnego urzędu, ściśle współpracującego z krajowymi organami regulacyjnymi i Komisją, odpowiedzialnego przed Parlamentem Europejskim. W jego skład ma wejść Rada Organów Regulacyjnych, w której zasiądą szefowie krajowych organów regulacyjnych ze wszystkich państw członkowskich, i zastąpi on Europejską Grupę Regulatorów (ERG). Urząd ten miałby służyć Komisji Europejskiej doradztwem w przygotowywaniu decyzji regulacyjnych oraz zapewnienie spójnych przepisów w całej UE.

Według stanowiska polskiego rządu, utworzenie Urzędu oznacza radykalne zmiany w systemie regulacji rynku telekomunikacyjnego w Europie zmierzające do scentralizowania uprawnień regulacyjnych. Propozycja ta nie przyczyniłaby się do rozwoju rynku telekomunikacyjnego i ułatwiłaby w zasadzie tylko pracę Komisji Europejskiej, gdyż Komisja współpracowałaby głównie z Europejskim Urzędem ds. Rynku Łączności Elektronicznej, a nie z regulatorami narodowymi wszystkich państw członkowskich.
Biorąc pod uwagę, jak rozległy jest zakres zadań postawionych temu organowi do wykonania, poważne wątpliwości budzi możliwość jednoczesnego sprawowania funkcji szefa krajowego organu regulacyjnego oraz funkcji członka nowego urzędu. Zatrudnienie osoby stojącej na czele krajowego urzędu regulacyjnego do pracy w Radzie Organów Regulacyjnych oraz kolejnego wyższego szczebla urzędnika krajowych organów regulacyjnych do pracy w Komisji Odwoławczej może zdezorganizować pracę krajowych urzędów regulacyjnych. Szczególnie istotne znaczenie będzie to miało w Polsce, gdzie rynek telekomunikacyjny jest daleki od konkurencji i działania regulatora są niezbędne. Ponadto jak wynika z proponowanych regulacji Rada Organów Regulacyjnych będzie wydawać opinie m. in. na temat projektów środków podejmowanych przez krajowe organy regulacyjne. Członkowie Rady będą opiniowali swoje decyzje, a więc będą sędziami we własnej sprawie.

Z analizy kompetencji tego urzędu wynika, że może on istotnie ingerować w suwerenność krajowych organów regulacyjnych. Dlatego też, Polska stoi na stanowisku, że centralizacja na poziomie europejskim znacznych kompetencji krajowych organów regulacyjnych stoi w sprzeczności z zasadą pomocniczości.

Informacje opracował Janusz Piechociński, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury, poseł PSL.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~mirekb  2008-01-24 12:38:39  host: hii227.internetdsl.tpnet.pl

  DT FT i Vodafone dobrze kminia jak tu nie stracic przychodow,jako ze to najsilniejze panstwa u UE nie dziwie sie.Pani Ania wie ze musi zrobic duzo i jak najlepiej,wie tez ze musza sie w uke uczyc od niej jej następcy,bez tego wrocimy do oliglopolu pełna gebą

 • 0

  2.  2008-01-24 13:56:33

  popieram taka decyzje. ten urzad bylby dobry jezeli w kazdym panstwie czlonkowskim UE telekomunikacja byla rozwinieta w podobnym stopniu, a patrzac na takie Niemcy to nam brakuje duuuuuzo o Rumunii nie wspominajac... podsumowujac: taki regulator sprawdzi sie na rozwinietych rynkach. Po za tym uwazam, ze jezeli Komisja Europejska bedzie chciala cos narzucic wszystkim krajom UE to i tak to zrobi bez europejskiego regulatora vide eurotaryfa. btw: ktos wie jakie jest stanowisko innych panstw?

 • 0

  3. ~jrz  2008-01-24 14:10:30  host: hpr35.internetdsl.tpnet.pl

  Blah, ostatnio szukalem w Niemczech oferty podebnej do simdaty Plusa (karta prepaid do taniej transmisji danych) i w Niemczech nie ma w ogole takiej oferty! Nie da sie tak porownywac...

 • 0

  4. ~ukenamuniu  2008-01-24 19:40:40  host: nat-go2-1.aster.pl

  Przy planowanym zwiększeniu kompetencji UKE (m.in: przejęcie niektórych zadań KRRiT, samodzielne określanie/wyznaczanie rynków regulowanych, natychmiastowa wykonalność kar pieniężnych)taka dodatkowa instytucja kontrolna nad UKE wyjątkowo ogranicza radosne poczynania Pani Prezes. Już nie jeden mentor?

 • 0

  5. ~Chrome_TP  2008-01-27 07:58:32  host: 212.160.172.70

  A odziwo ja jako pracownik TP wypowiadam się pozytywnie nad taką opcją - taki urząd będzie ściśle sprawdzał co UKE robi pod względem merytorycznym i skończą się decyzje wydawane "na czuja" przez panią Prezes... Pozwoli to też na szybsze rozpatrywanie spraw/skarg/decyzji które zostały zgłoszone przez obie strony zarówno opów jak i samo UKE. Tak naprawdę UKE trzęsie gaciami że w końcu ktoś kompetentny w tej dziedzinie zacznie na poważnie przyglądać się ich pracy i mógłby dojść do wniosku że pewne rzeczy robią nieudolnie (pomimo dobrych chęci oczywiście...).

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-165-158.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet