Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polska młodzież wyrosła na pokolenie selfie

Polska młodzież wyrosła na pokolenie selfie

orson_dzi 21 Grudnia 2016 14:10 Aktualizacja: 21 Grudnia 2016 22:53

7 8

Naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg przeprowadzili badanie nad dzisiejszą młodzieżą. Jakie wnioski można wyciągnąć z raportu "Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka zjawiska fonoholizmu w Polsce"?

W ciągu dwóch lat zbadanych zostało ponad 22 tys. osób w wieku 12-18 lat oraz ponad 3,5 tys. nauczycieli. Jednym z przeprowadzonych eksperymentów było odcięcie 100 osób na trzy pełne doby od Internetu, elektronicznej rozrywki i telewizora. Okazało się, że dzięki temu rodziny zaczęły ze sobą rozmawiać i spędzać ze sobą więcej czasu, choć nie zawsze wiedziały jak to robić. Kolejnym problemem było odnalezienie się w analogowym świecie, jak np. poradzenie sobie z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej na przystanku. Pojawiły się też przypadki agresji spowodowane rozłąką z ulubionymi zabawkami.

Uczniowie szkół podstawowych rozpoczęli korzystanie z telefonu komórkowe w wieku 9 lat. W przypadku gimnazjalistów było to wiek 10 lat, a uczniowie szkół średnich przygodę z telefonem zaczęli w wieku 11 lat. W przyszłości wiek z pewnością będzie się obniżać.

A co z tytułowym selfie? 25% osób robi sobie selfie przynajmniej raz dziennie. Ale już 10% przyznaje się do robienia sobie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu fotek dziennie. Zdecydowanie więcej tego typu zdjęć robią dziewczynki - 70%, niż chłopcy - 38%.

Naukowcy zdefiniowali cztery wnioski o charakterze uniwersalnym:
 1. Użytkownik, który w sposób niekontrolowany, nałogowy, kompulsywny korzysta w życiu codziennym z różnego rodzaju mediów cyfrowych, urządzeń mobilnych, Internetu, to użytkownik "niezagospodarowany" w relacjach międzyludzkich.
 2. Oddolne inicjatywy pozostawania offline, w szczególności w świecie cyfrowym, będą zyskiwały na powolnym znaczeniu. Racjonalne i zaplanowane bycie "poza siecią" może mieć istotny wpływ na tych użytkowników, którzy utracili wewnętrzną równowagę w życiu z powodu nałogowego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych.
 3. Nie powinniśmy mówić o zjawisku uzależnienia od urządzeń cyfrowych, lecz o zaburzeniu w używaniu/użytkowaniu. Fonoholizm jako zjawisko nie znajduje się na żadnej z międzynarodowych klasyfikacji chorób psychicznych. Gdyby traktować smartfony jako mini-komputery włączone do sieci Internetu, można powiedzieć, że narzędzie, jakim jest smartfon, komputer, tablet, używane w sposób nieodpowiedzialny, może przyczyniać się do uzależnienia od Internetu.
 4. Wyniki badań, jak również edukacyjna działalność prowadzona przez fundację wskazują, że młodzi użytkownicy urządzeń mobilnych, rekrutujący się z pokolenia "always on" uznają życie bez urządzeń mobilnych za niemal niemożliwe. Personifikują urządzenia, nadają im tożsamość istoty żywej, wiążą z urządzeniami najwyższe emocje oraz uczucia, cierpią po ich stracie. Implikuje to wiele poważnych następstw, takich jak depresja, otyłość, brak koncentracji.

Z raportu płyną takie wnioski dotyczące młodzieży:
Korzystanie z nowych technologii, w szczególności z cyfrowych narzędzi komunikacji, jest na stałe wpisane w codzienne funkcjonowanie młodych osób. 86,6% z badanych uczniów w sposób regularny korzysta z urządzeń mobilnych. 92% posiadaczy tych urządzeń posiada w nich bezpośredni dostęp do Internetu. Przynajmniej raz dziennie z telefonu korzysta ponad 85% respondentów (35% kilkadziesiąt razy dziennie).

Ponad jedna trzecia badanej młodzieży nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez telefonu komórkowego, czy smartfona. Wydaje się być on ważny w wielu sferach codziennego życia młodych osób: do komunikacji z innymi, w celach edukacyjnych, lepszej organizacji czasu, czy rozrywki. Około 10% badanych uczniów twierdzi, że chce korzystać z urządzeń cyfrowych częściej, że potrzebuje coraz więcej czasu, aby "pozałatwiać" wszystkie swoje sprawy.

Badani uczniowie są częstymi użytkownikami różnego rodzaju portali społecznościowych. Konto na przynajmniej jednym z nich posiada 87,9% badanych (77,7% 12-latków jest użytkownikami Facebooka), ponad połowa badanej młodzieży deklaruje posiadanie konta na dwóch portalach. Prawie co piąty uczestnik badań korzysta z Facebooka kilkadziesiąt razy dziennie. Przynajmniej raz dziennie swoją aktywność przejawia 66,5% wszystkich uczniów objętych badaniem (40% osób relatywnie najmłodszych - 12-latków - przynajmniej raz dziennie korzysta z Facebooka).
Obecność w świecie social media służy przede wszystkim komunikacji między rówieśnikami, ale również często wykorzystywana jest przez nauczycieli w celach edukacyjnych (konta klasowe). Wydaje się, że czymś ważnym dla badanej młodzieży jest liczba znajomych na portalu społecznościowym: 6,4% uczniów deklaruje posiadanie ponad 1000 znajomych na Fecobooku. Ponad 50% uczniów przyznaje, że zaprasza do grona swoich znajomych osoby znane, lecz nigdy nie widziane. A 35% zaprasza takich, których w ogóle nie zna.

Zdecydowana większość badanych uczniów wyraża przekonanie, że od korzystania z urządzeń można się uzależnić (77%), a znajomość osób uzależnionych od smartfonów jest powszechna (ponad 70% uczniów zna przynajmniej jedną taką osobę). Co piąty uczeń (20,8%) określa siebie jako uzależnionego, a co dziesiąty odpowiada "trudno powiedzień"

fonoholizm wykres fonoholizm wykres fonoholizm wykres fonoholizm wykres

Ok. 2%-3% przejawia wyraźne symptomy uzależnienia od urządzeń cyfrowych, podłączonych do Internetu. Symptomy te dotyczą zarówno emocji (np. brak poczucia bezpieczeństwa, brak wpływu na dziejące się wydarzenia, niepokój i lęk związany z byciem poza głównym obiegiem informacji - syndrom FOMO), ale i zachowań (np. nie rozstawanie się z własnym telefonem, ciągłe dotykanie go i odblokowywanie ekranu, korzystanie z telefonu o każdej porze dnia i nocy, nałogowe oczekiwanie na kontakt innych) i przekonań (np. nie wyobrażanie sobie dnia bez używania smartfona).
Część młodzieży wskazuje również na różnego rodzaju skutki, które mogą świadczyć o kompulsywnym używaniu urządzeń mobilnych włączonych w sieć. (np. przemęczenie, obniżony nastrój, niewywiązywanie się z własnych obowiązków, drżenie rąk i agresja związana z niemożnością skorzystania z urządzenia i Internetu)

fonoholizm wykres fonoholizm wykres fonoholizm wykres fonoholizm wykres

Urządzenia mobilne często wykorzystywane są do stosowania przemocy w sieci. Na doświadczanie różnorodnych form przemocy wskazuje co piąty uczeń. Prowadzone badania dowiodły, że część młodzieży nie ma świadomości, iż umieszczanie w sieci własnych zdjęć może przyczyniać się do wystąpienia cyberprzemocy. Z drugiej strony młodzież przyznaje, że otrzymuje od innych (i sama wysyła innym) materiały o treści erotycznej w postaci zdjęć czy filmów. Ponad połowa uczniów przyznała, że posiada na swoim smartfonie materiały, których nie powinni widzieć inni.

Zobacz: Pełną treść raportu

Źródło tekstu: Uniwersytet Gdański     

Dodaj do:

Tagi: fonoholizm | selfie

w sumie: 32
 • -1

  14. ~=÷=  2016-12-21 15:42:57  host: n30-01-11.opera-mini.net

  12@ do tego trzeba dodać problem szkodliwego promieniowania dla osób w pobliżu użytkownika. Nie ma protestów - a SZKODA.

 • 2

  15. ~Nick  2016-12-21 15:49:52  host: n30-04-02.opera-mini.net

  "Okazało się, że dzięki temu rodziny zaczęły ze sobą rozmawiać i spędzać ze sobą więcej czasu, choć nie zawsze wiedziały jak to robić."
  To jest już straszne, ludzie przestają być...ludźmi. Jeśli znajomi np. w barze czy klubie siedzą z nosem w telefonie czy gorzej rodzina podczas obiadu, kolacji się tak zachowuje. Coraz częściej "rodzina" nie jada wspólnych posiłków, pomimo że są razem w domu, nie rozmawiają ze sobą.
  Tak samo problemem jest skupienie się na czymś dłużej. Dłużej i na jednej rzeczy np. przeczytanie długiego prasowego artykułu to dla niektórych problem.

 • 0

  16. ~  2016-12-21 15:58:28  host: 185.137.18.229

  Poczytajcie sobie o eksperymencie Calhouna.

 • 2

  17.  2016-12-21 16:48:32

  az ciezko sobie przyponiec czasy (nie tak danwe przeciez), kiedy telefony nie miały funkcji aparatu. Piękne czasy

 • 0

  18. ~.wewewe  2016-12-21 17:00:09  host: 200.111.225.190

  @15 no straszne, rodzina z sobą nie rozmawia i nie je wspólnie posiłków... nie jestem z tego pokolenia, ale sztywne i narzucajace "tak, wszyscy o 16 muszą zjeść obiad" jest bez sensu - komunikacja powinna być naturalna a nie wymuszona....

 • 0

  19.  2016-12-21 17:31:00

  Smutne to do czego doprowadza "technologia"

 • 0

  20.  2016-12-21 17:52:32

  @.wewewe (18), i o takiej właśnie mowa. Czy @Nick wspomniał cokolwiek o narzucaniu komuś reguł? Ani "stare" zwyczaje nie były idealne, ani tym bardziej to, co dzieje się obecnie. Z jednej skrajności w drugą. Natomiast dużym plusem dawnych spotkań przy wspólnym stole (pomimo, że często wiązały się z pewnym przymusem), był niewątpliwie fakt, że jednak w jakiś sposób cementowy więzi rodzinne. To co dzieje się obecnie jest ich degradacją, postępującą zastraszającym w tempie. :-]

 • 0

  21.  2016-12-21 17:54:13

  @xander21, ja by, tak nie generalizował. Ta sama technologia pozwala np. niejednemu ciężko choremu człowiekowi przeżyć wiele lat we mirę komfortowych warunkach.

 • 0

  22.  2016-12-21 18:17:58

  kiedyś ludzie nie mieli pradu i zyli, ale potem kolejne pokolenia też nie wyobrazały sobie życia bez tego. tak samo jest teraz ze wszystkim technologiami, ludzie się po prostu przyzwyczajają do pewnych rzeczy. za 10-20 lat pojawia się inne nowości i pokolenie selfie tez może już tego nie zalapac. nie ma co tak krytykowac

 • 0

  23. ~  2016-12-21 22:02:13  host: 248-156-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

  Co ma oznaczać określenie "będą zyskiwały na powolnym znaczeniu"? Co to jest "powolne znaczenie"???

 • 0

  26.  2016-12-22 01:14:09

  TLDR

 • 0

  27. ~mamert  2016-12-22 02:13:24  host: user-94-254-161-12.play-internet.pl

  "Cyfrowa demencja" przeczytajcie w wolnej chwili.

 • 0

  29.  2016-12-22 08:48:23

  pokolenie, które ma problem z włączeniem wtyczki w przeglądarce chrome, między innymi flash player.

 • 1

  30. ~N  2016-12-22 09:00:48  host: n15-07-02.opera-mini.net

  @18
  A kto powiedział, ze przymusowe ? Chodzi raczej o to, że np. rodzice siedzą w jednym pokoju, kuchni, a dziecko i to nawet małe leci do swojego pokoju przed ekran kiedy sam razem o tej samej porze.
  Dzisiaj ludzie, nie tylko młodzi są 24 godziny podłączeni do fejsa.
  Nic się tam nie dzieje, nic konkretnego nie robią. 24h w telefonie, do tego na komputerze.
  Są takie osoby, które logują się tylko żeby sprawdzić czy ktoś pisał i odpowiadają. Niestety są tacy, którzy siedzą tam godzinami, prawie cały wolny czas. Tylko, że już nawet obejrzenie filmu czy przejście gry (o przeczytaniu książki nie mówiąc) jest chyba lepsze. A tak przewijają, przewijają w dół i nie ma końca kotki, pieski, 134 zdjęcie koleżanki, reklama czegoś, dziubek ala idiotka, klata kolegi, nowe buty, nowa sukienka. Wszystko jest dla ludzi, ale trzeba mieć umiar. Można pograć i np. iść pobiegać, drugiego dnia książka i np. wejście do kina ze znajomymi, wiele różnych aktywności. I...nic z tego nie wstawiamy na fejsa ani żaden inny portal.

 • 1

  31.  2016-12-22 09:36:23

  świat w których ilośc lajków pod twoim selfie determinuje twoja pozycje w hierarchii społecznej

 • 0

  32. ~Master Chief  2016-12-22 10:15:24  host: gny186.internetdsl.tpnet.pl

  @10 +1

 • 1

  33.  2016-12-22 10:51:20

  Do 12 - To, że ktoś korzysta ze smarfonu, nie znaczy wcale, że siedzi na Facebooku. Ja bardzo często mam smartfon przyklejony do ręki, ponieważ w każdej wolnej chwili czytam książki, których już nie muszę dźwigać w torbie.

 • 1

  34.  2016-12-23 11:31:37

  Jak się ma 1000 znajomych i chce przejrzeć co dzisiaj zrobili to własnego życia nie starczy. Takie śledzenie czyjegoś życia kosztem swojego. Jak się nie ma co robić to może ma jakiś sens ? Zawsze lepiej niż patrzenie w sufit. Technologia niesie ze sobą pozytywy ale może szkodzić. Wszystko zależy od rozsądku użytkownika. Dzieciom trzeba tłumaczyć bo może tego nie wiedzą ;)

 • 1

  35.  2016-12-23 19:23:28

  najbardziej przerazajacy jest wiek, w ktorym te dzieci maja juz telefony w dloni

 • 0

  36. ~  2016-12-28 21:36:17  host: 188.146.24.122.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  siedzą z nosami w komórkach i młodzi i starzy. W pociągu i autobusie gapią się jakby nic innego na świecie nie było.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-92-182-0.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jaka jest maksymalna szybkość Internetu (download), z którego najczęściej korzystasz?

Szybkość polskiego Internetu na tle świata według Speedtest.net

 

Zobacz wynik | Opinie (7)

Archiwum Ankiet