Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polska jest drugim krajem w Europie pod względem darmowego Wi-Fi w hotelach

Polska jest drugim krajem w Europie pod względem darmowego Wi-Fi w hotelach

orson_dzi 18 Lipca 2014 07:21

7 1

Serwis internetowy poświęcony porównaniom ofert i agregator rezerwacji hotelowych KAYAK.pl dokonał analizy swoich ofert pod kątem darmowego dostępu do Wi-Fi w obiektach wypoczynkowych. Pod uwagę zostały wzięte kraje, w których funkcjonuje minimum tysiąc hoteli.

Wyniki okazały się być zaskakujące. Polska jest pod tym względem drugim krajem w Europie i piątym na świecie. W podziale na kontynenty, na szarym końcu znajduje się Oceania (55% hoteli z darmowym Wi-Fi), przed nią Afryka (81%), a na podium Azja (88%), Europa (90%) i obie Ameryki (94%).




W podziale na kraje zdecydowanie najlepiej wypada Rumunia (99%), Wietnam (99%) i Tajwan (98%). Polska jest piąta na świecie z wynikiem (98%). Z pośród naszych miast bezkonkurencyjny jest Kraków (100%), który wyprzedza pod tym względem Wrocław (97%), Poznań (86%) i Warszawę (81%).

W zestawieniu zaskakująco słabo wypadły takie kraje jak Niemcy (73%), Austria (79%), Cypr (85%), Szwajcaria (87%) i Wielka Brytania (88%).

Źródło tekstu: KAYAK     

Dodaj do:

Tagi: kayak | wi-fi

w sumie: 32
  • -1

    13.  2014-07-18 09:22:51

    Poza tym jak można nazywać Wi-Fi darmowym w hotelu, za który się zazwyczaj płaci ciężkie pieniądze?

  • -1

    14. ~Wszystko za darmo  2014-07-18 09:32:49  host: apn-31-2-84-1.dynamic.gprs.plus.pl

    Proponuję obniżyć ceny pobytu w hotelach i wprowadzić opłaty za korzystanie z WiFi, tak jak np.: w moim Urzędzie Skarbowym stoi ksero, 30 groszy za stronę, które w dodatku nie wydaje reszty i nie można wrzucić np.: złotówki by wydrukować 3 strony, tylko trzeba zawsze pojedynczo. Przy hotspocie stałby taki moduł na monety, powiedzmy złotówka za godzinę korzystania plus wbicie numeru pokoju, w który internet stałby się dostępny. :)

    Jaki sens ma przywiązywanie się do stacjonarnego WiFi, podczas gdy już wszyscy na masę korzystają z pakietów internetowych w urządzeniach mobilnych takich jak smartfon czy laptop?

    Co to znaczy, że Polska jest drugim krajem pod względem darmowego WiFi w hotelach? Po co komu te dane? Dlaczego nie porównacie ilu ludzi wybiera darmowe WiFi a ile swój pakiet internetu? Dlaczego nie podacie ilu ludzi korzysta z tego darmowego WiFi i dlaczego nie podacie wartości tego WiFi np.: w zasięgu w pobliżu hotelu czy faktycznej prędkości tych łącz?

  • 0

    15.  2014-07-18 09:49:09

    To jest typowe, że w Europie Zachodniej jest mało hotspotów a we Wschodniej dużo. To jeden z nielicznych przypadków gdy my wyprzedzamy zachód.

  • 1

    16. ~  2014-07-18 09:54:37  host: host-81-190-120-127.gdynia.mm.pl

    gimbusy czytać ze zrozumieniem - potem zastanowić sie - dopiero na koniec pisać

    nie jest to zaden wyznacznik, oprócz dobrej woli hotelarzy

    jak widać najlepszy dostep jest w Rumunii, która ma takze najszybszy sredni internet w Europie, drugim krajem jest Wietnam

    czy to przekłada się w jakikoliek sposób na 'dostepność' internetu?

    bardzo wątpliwe by w Rumunii czy w Wietnamie przecietny mieszkaniec miał lepiej i do tego jeszcze taniej.

    Poza tym co do liczenia, chciałbym widzieć ile hoteli (i jakie) ten 'sondaż' dotyczy. Wiadomo hotel ***** to nie hostel czy mały hotelik, których moze byc wiekszość.

    poza tym przestancie bezsensownie krytykować Polskę, bo pod wieloma wzgledami jest tu lepiej (cenowo, jakosciowo, zasięg, itd), niż w wielu krajach zachodnich właczajac usa

    w UK mają bardzo poważne problemy z internetem, także tym po kablu, maja problemy z oólnie pojeta jakoscia połaczen komórkowych, itd

    wi-fi darmowe (miejskie) akurat w Polsce jest dosyć powszechne, choć z moich doswiadczeń bezsensowne i mało praktyczne

  • 0

    17. ~Pi0trek  2014-07-18 10:27:36  host: 095160086198.police.vectranet.pl

    Sam byłem zdziwiony jak w Hiszpanii w średniej klasy hotelu było płatne WiFi, a Hotspot w choćby Burgerkingu tylko dla klientów na hasło .... pod tym względem w PL prawie na każdym kroku można znaleść otwarte sieci.

    Co do porównania WiFi a danych pakietowych to ktoś chyba nie myśli logicznie. Jak jade na wycieczkę to mam kupować dodatkowe karty SIM na każdy kraj, żeby w nich wykupić tanie pakiety internetowe? Wiem, że są na całą europe, ale wychodzi to bardzo drogo. Darmowe WiFi zawsze pozytywnie wpływa na odbiór miejsca w którym sie znajduje.

  • 1

    18. ~Olek  2014-07-18 10:53:15  host: 84-10-0-226.static.chello.pl

    W niektórych krajach Europy Zachodniej obowiązują restrykcyjne przepisy prawne co do odpowiedzialności właściciela łącza/wi-fi za pobierane i udostępniane treści, stąd niechęć do udostępniania internetu dla każdego.

  • 0

    19.  2014-07-18 11:49:43

    @3
    jeszcze wyskocz zaraz z tym, że masz smart dom i power lte. bo jak już ty masz to na pewno wszyscy mają i już nikomu wifi nie jest potrzebne. zwłaszcza obcokrajowcom już na pewno się do niczego nie przyda.
    @5
    słyszałem o czymś takim jak funspot

  • 2

    20. ~tkubon  2014-07-18 13:06:16  host: 093105236100.dynamic.vectranet.pl

    wlo to taki troll, że coś strasznego, czym częściej coś pisze, tym głupszego są te komentarze. Ad rem: Wifi jest ok, zwłaszcza dla gości zza granicy, ale tak naprawdę jak się człowiek loguje do publicznego hotspota (we Wrocławiu tak mam) zanim się wpisz kod captcha i dostanie prędkość 512 kbps z dużym pingiem to wole sto razy bardziej pakiet internetowy.
    Poza tym na publicznych hotspotach (często spotykane) nie działa mail poprzez program (tylko webmail), voip w każdej postaci kuleje. Ten net nadaje się tylko do czytania stron, a i te nie działają płynnie, więc naprawdę każdy pakiet internetowy jest lepszy niż jakiś hotspot, na którym ktoś w magistracie zarobił, a który tak średnio spełnia swoją funkcję

  • 0

    21.  2014-07-18 14:03:43

    Od kiedy ruszyło DVB-T, zaczął się duży popyt na modernizacje hoteli. Teraz firmy obsługujące małe hotele i pensjonaty, instalują od razu DVB-T, internet i monitoring. Ogólny koszt doprowadzenia takich 2-3 Mb/s do jednego pokoju jest znikomy. Zwraca się już po kilku dobach hotelowych. Wiadomo, że nic nie ma nic za darmo, bo podnosząc standard, podnosi się również cenę. Dziś prawie każdy ma smartfona i zasięg 3G, ale jeszcze 2-3 lata temu, takie hotelowe wifi ratowało niejednemu pupę. Teraz jest miłym dodatkiem do usług hotelowych za rozsądną cenę.

  • 0

    22.  2014-07-18 14:10:22

    @20
    wydaje mi się, że te 512kb/s jest regulowane prawnie. darmowy internet nie może przekraczać tej prędkości. tak samo mają powstać hotspoty w Łodzi z taką prędkością: http://tlp.is/31i

  • 1

    23.  2014-07-18 14:22:34

    @21 Wi-Fi jest tylko miłym dodatkiem do 3G? A ty byłeś kiedykolwiek za granica i orientujesz się jakie są koszty 1MB danych? Gwarantuje ci, że jeżeli nie jesteś biznesmenem z wypaśnym abonamentem, to polujesz na Wi-Fi w hotelu.

  • -1

    24.  2014-07-18 14:29:00

    @23. Pisałem o polskich realiach, jakbyś nie zauważył. Zagranicą nie bywam, nie orientuje się i też o zagranicy nie pisze.

  • 0

    25. ~tata  2014-07-18 14:52:22  host: apn-5-60-123-48.dynamic.gprs.plus.pl

    Wrocilem z Korfu tam w kazdym hotelu tzw korytarzowe wifi pozwala na wideo rozmowe.Owszem jak wszedzie sa tzw pokoje internetowe z firmowym sprzetem a za to trzeba zaplacic 2 euro za godzine.

  • 0

    26.  2014-07-18 15:41:59

    @1 Dobrze to "oceniłeś". Porawione.

  • 0

    27.  2014-07-18 15:54:40

    pawelec2225 nie mam smartdomu - mam Neostradę, Vectrę i telefony w Plusie ;-) Nie mam na razie zamiaru zmieniać. Inna rzecz, ze mam wszystkie abonamenty poniżej 49 zł więc i tak na tańszą telewizję nie mam co liczyć... To co inni mają całkowicie mnie nie obchodzi. Ja mam to czego potrzebuje, na co mnie stać i - co najważniejsze - uważa jest warte ceny jaką za to płacę. Mam dostęp do jakichś 30 sieci WLAN "na mieście", nie licząc klientów, gdzie mam w wielu przypadkach dostęp do komputera nawet - wchodzę i mogę korzystać - tak też jest w tym kraju ;-)

  • 0

    28.  2014-07-18 16:09:23

    @27
    też mam neostradę, ale z tego co wiem to najniższy abonament jest za ponad 70 zł, bo musisz dodać opłatę za utrzymanie łącza. także ogólny koszt jest większy niż te 49zł

  • -1

    29.  2014-07-18 16:22:04

    pawelec2225 - Ty nie rozumiesz chyba co sam chcesz powiedzieć? Mówię o smartdomu - Neostrada nie łapie się chyba do tego programu? Chcesz dyskutować? No chyba nie ze mną, bo jednak ja lubię z ludźmi logicznie myślącymi rozmawiać ;-)

  • -1

    30. ~ja  2014-07-18 16:26:26  host: public-gprs515034.centertel.pl

    Bzdury, KAYAK posiada w ofercie pewnie kilkanascie hoteli z Wietnamu, duze obiekty z duzego kurortu i stad wskaznik 99%.

  • 1

    31.  2014-07-18 16:30:12

    @ 29
    to kup najpierw słownik zanim zaczniesz z kimkolwiek logicznie rozmawiać. Mówi się "o smartdomie" jeśli już. Chciałem Cię tylko uświadomić, że płacisz trochę więcej niż piszesz. A w sumie to powinieneś płacić. A co do tego smartdomu to ciągle go wychwalasz i o nim piszesz to myślałem, że z niego korzystasz. Ciągle się podpierasz tym, że niektórzy nie korzystają z power lte, a się o nim wypowiadają, a tu się okazuje, że ty również z niego nie korzystasz, a najwięcej masz do powiedzenia w tym temacie.

  • 1

    32. ~ja  2014-07-18 16:55:10  host: public-gprs515034.centertel.pl

    Tak jak pisze @18 w zachodniej ale i poludniowej Europie restrykcje powoduja, ze w hotelu przy odbiorze klucza w recepcji mozesz otrzymac wydruk a na nim indywidualny login i haslo do sieci przypisany do danego pokoju. W dodatku nie podzielisz sie z nim kolega z sasiedniego pokoju bo przy pierwszym logowaniu zostaje przywiazany MAC, stad tez jesli np rodzina ma wiecej urzadzen to bez problemu dostaniesz i 3 i 5 (wiecej nie sprawdzalem) indywidualnych loginow i hasel (wszystkie na ten sam pokoj - tak zeby dalo sie ustalic komu udzielono dostepow do wifi). To jest sprawa przepisow. Tak zorganizowane sa dostepy w panstwach , w ktorych idzie w parze sprzedaz kart pre-paid z paszportem lub innym uznawanym dokumentem tozsamosci.

Dodaj swoją opinię