Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polska inwigilacja

Polska inwigilacja

WitekT 12 Marca 2007 14:09

0 0

Czy Polska będzie miała najostrzejsze w Unii prawo, nakazujące aż przez pięć lat przechowywać dane z rozmów telefonicznych, treść poczty elektronicznej, SMS-ów i obrazków z MMS-ów? Wszystko na to wskazuje - pomysł PiS zaakceptowała reszta koalicjantów.

Obecne prawo przewiduje, że archiwizowane są tylko bilingi z rozmów telefonicznych, i to przez niespełna dwa lata. W innych krajach Unii Europejskiej okres przechowywania takich danych wynosi od sześciu miesięcy do dwóch lat.




Tak, jak w dwóch poprzednich nieudanych przypadkach uchwalenia zmian, bo nie poparła ich Samoobrona (teraz zapowiada głosowanie za) nie brakuje krytyków ustawy. Twórcom tego prawa zarzucają brak pojęcia o możliwościach technicznych operatorów i niezrozumienie trudności z archiwizowaniem takiej ilości danych.

Konstytucjonaliści nie widzą potrzeby wprowadzenia takich ograniczeń wolności, bo nie jesteśmy krajem narażonym na ataki terrorystyczne. Jednak poseł Antoni Mężydło z PiS twierdzi, że zaostrzenie tych przepisów poprawi bezpieczeństwo, ułatwi walkę z przestępczością, korupcją i terroryzmem. Jako dowód wskazuje, że coraz częściej w sprawach sądowych dowodem są zapisy rozmów telefonicznych i SMS-ów.

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 0

    1. ~ksad  2007-03-12 14:31:25  host: w3cache.dialog.net.pl

    WitekT: już wreszcie roumiesz, o co chodzi? Więc nie popieraj UKE, bo UKE to tylko element w tej samej Pisssoiwskiej układance.

  • 0

    2.  2007-03-12 14:35:40

    ksad: ja doskonale rozumiem o co chodzi - i chyba nie o to, o co Tobie się wydaje... ;) Ale to temat na dłuższą rozmowę, a nie wymianę komentarzy. Myślę, że pracę Streżyńskiej będzie można ocenić dopiero z perspektywy czasu.

  • 0

    3. ~ktos  2007-03-12 14:37:54  host: 194.204.151.190

    buahahhahahahahah Ciekawe kto z PIS ma firme sprzedajaca storage ? Operatorzy juz musza zaczac oszczedzac na bezsensowne przechowywanie maili !!! DEBILIZM do potegi n-tej ! Ale to normalne w tym kraju

  • 0

    4. ~Ktos  2007-03-12 14:39:05  host: 194.204.151.190

    Witekt: Zaslugi ma prawda, ale i takie zle strony sie znajda. Co bedzie jak tpsa sie wypnie i padnie albo nei bedzie rozwiajc sieci ? Kto to bedzie robic tele2 ?

  • 0

    5.  2007-03-12 14:50:39

    Ktoś: oj spokojnie, nie padnie. Bardzo daleko jej do tego...

  • 0

    6.  2007-03-12 15:13:11

    najwyższy czas na dekaczyzację kraju. Rozliczają tych co donosili a sami chcą mieć wszystko i o wszystkich na talerzu i to w świetle prawa.

  • 0

    7. ~mirekb  2007-03-12 15:35:33  host: apn-100-191.gprsbal.plusgsm.pl

    pewnie to zrobi ale wierze w balagan w sieciach oraz by stawialy jak najwieksze utrudnienia do archiwizowania danych tp od razu powie ze nie ma mozliwosci technicznych to samo powie nasza 3(niebawem4)i tak sie to moze ciagnac a prawda jest taka ze jak juz to minie opy zatrzymaja ceny i powiedza ze musza wiecej wydawac na archiwizacje danych i cena minuty rozowy nie spadnie nizej niz 50groszy chyba do 2010 ;-))a pytanie czy dane transmisyjne(pojecie polkomtel)tez sa archiwizowane??lub np.danze z transmisju danych??

  • 0

    8. ~tf  2007-03-12 15:39:09  host: ahq149.internetdsl.tpnet.pl

    zajebizcie... oczywiscie dostep do moich maili bedzie bardzo strzezony i z TPSA np nie bedzie ich mogl wyciagnac byle jaki urzedas ? Wogole ten kraj naprawde zla droge wybral.

  • 0

    9. ~zuikaku  2007-03-12 18:10:35  host: 82-44-221-206.cable.ubr10.haye.blueyonder.co.uk

    marmur napisał, że czas na dekaczyzację - ale z jakiego powodu, skoro te orwellowskie zmiany popiera cały sejm, a w dodatku także eurobiurokracja ? macie tu przykład jak mizerne są róznice między partiami w demokratycznej klasie politycznej, i że wszyscy oni prowadzą nas do nowego totalitaryzmu

  • 0

    10.  2007-03-12 18:21:00

    Koalicja popiera. A taka koalicja to porażka...

  • 0

    11. ~a  2007-03-12 19:49:26  host: uj186.internetdsl.tpnet.pl

    No to kolejny klops dla Centertela ;)

  • 0

    12. ~jarekt  2007-03-12 20:36:52  host: ebx98.neoplus.adsl.tpnet.pl

    No dobra - ceny uslug komorkowych skocza w gore (ktos bedzie musial przeciez za to wszystko zaplacic) ale co moga zrobic uslugodawcy uslug mailowych? Pozamykac interesy bo przy konkurencji w postaci darmowych serwisow zagranicznych nie maja szans sie utrzymac czy od razu zakladac spolki w innych krajach unii i tam trzymac te nasze maile nakrecajac koniunkture poza granicami? Pomysl sredni IMHO.

  • 0

    13.  2007-03-12 22:40:26

    jarekt to nie tak. wysyłasz maila więc Twój dostawca internetu jest zobligowany do zapisania go i trzymania przez X lat, dostajesz maila i jest dokładnie ta sama sytuacja. To kure....kie prawo już obowiązuje, przepychanki są tylko o to jak długo musi ktoś to trzymać. Nawet komuniści nie wymyślili takiej inwigilacji. Z telefonami to samo. Bilingi są zawsze do wglądu a dla bardziej wymagających i zapis rozmów również.IMHO taki to dziwny kraj a na pewno przodujący w inwigilacji. Reszta może leżeć.

  • 0

    14.  2007-03-13 07:58:05

    Szlag by tarfił tych debili:/

Dodaj swoją opinię