Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polska administracja nie jest gotowa na rozwiązania teleinformatyczne

Polska administracja nie jest gotowa na rozwiązania teleinformatyczne

WitekT 24 Listopada 2006 21:43

0 0

Administracja w Polsce nie jest gotowa na wprowadzenie zaawansowanych rozwiązań telekomunikacyjnych; takie rozwiązania są wprowadzane wybiórczo - uważają przedstawiciele administracji i biznesu uczestniczący w V Kongresie Technologicznym.

Dyrektor ds. polityki korporacyjnej w polskim oddziale Microsoftu - Michał Jaworski - powiedział podczas kongresu, że przyczyną powolnego wprowadzania rozwiązań informatycznych jest inercja i sposób myślenia administracji.

Uczestnicy panelu wskazywali też na utrudnienia we wprowadzaniu podpisu elektronicznego, jako na barierę utrudniającą wdrożenie zaawansowanych rozwiązań informatycznych, wymagających identyfikacji klienta, jak np. systemy ratunkowe, usługi finansowe czy rozwiązania dla e-administracji (e-podatki, e-urząd, itp.).
Marcin Burda z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego powiedział, że obecnie nie ma szans na wprowadzenie podpisu elektronicznego do podpisywania dokumentów, ponieważ zawężone interpretacje prawne ograniczyły jego zastosowanie do podpisywania faktur i deklaracji podatkowych.

Zgodził się z nim wiceprezes Polkomtela Mirosław Bielicki. Według niego podpis elektroniczny nie rozpowszechnia się, bo jest za drogi i nie są wdrażane usługi, które umożliwiałyby jego użycie.

Według dyrektora departamentu transportu drogowego w resorcie transportu Marcina Wrońskiego, konieczne jest wdrażanie systemów informatycznych tylko wtedy, gdy rachunek zysków i strat pokaże, że są one niezbędne.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~piotr  2006-11-24 23:18:22  host: abri227.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nasza administracja to chyba do niczego nie jest gotowa, bo i po co? I tak będziemy na nich płacić.Miało być taniej-jest drożej. Za SLD były podobne obietnice a i tak się rozrosła. Cała UE to jedna wielka "nie gotowa administracja"! Wszędzie monopole,koncesje,układy itp.Lenin to się chyba w mauzoleum przewraca jak widzi jego mocel w całej zjednoczonej Europie. I to zjednoczonej bez żadnej wojny! W imię biurokratycznych idei!

 • 0

  2. ~piotr  2006-11-24 23:20:54  host: abri227.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Miało być model zamiast mocel.

 • 0

  3.  2006-11-25 12:31:42

  warunkiem sukcesu e-podpisu będzie wprowadzenie go za darmo dla uzytkowników, jest to jedyny warunek. nikt nie bedzie placil duzej kasy aby uzyc go raz w roku (podatki)

 • 0

  4. ~lukasm  2006-11-25 14:35:37  host: 80.48.175.10

  *piotr: to nie jest takie proste. Nie wszystkiemu jest winna administracja sama w sobie (rozumiana jako różnego rodzaju urzędy). Brak jest spójnej, harmonijnej polityki informatyzacji, zapisy prawa są zagmatwane i niejednoznaczne (choćby w zakresie e-podpisu, elektronicznych skrzynek podawczych itp), mówi się ostatnio dużo o programach e-PUAP i PESEL2 - optymistycznie zakłada się ich wdrożenie w 2008 r. (watpie czy to się uda w tym terminie, znając nasze realia). No i dochodząc do samych urzędów - w wielu z nich musi nastąpić zmiana mentalna (zwłaszcza wśród organów stanowiących - dlaczego mamy dawać pieniądze na kabelki i komputery, oprogramowanie, skoro jest tyle dróg i kanalizacji do zrobienia), nie mówiąc już o skoku technologicznym i wzroście poziomu podstawowej wiedzy informatycznej samych urzędników (wiem z autopsji, że problemem jest chociażby zapisanie pliku w formacie RTF czy Word przy korzystaniu z OpenOffice'a). Plus to, o czym pisze Maciej.Dz w poście #3.

 • 0

  5. ~Ja  2006-11-25 16:23:31  host: abkf228.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Że co - ludzie mają mieć drugi pesel czy jak ?

 • 0

  6.  2006-11-25 18:12:40

  *Ja: Celem projektu PESEL2 jest stworzenie usług realizowanych przez Internet polegających na potwierdzaniu, weryfikacji i udostępnianiu danych z rejestrów i ewidencji ludności, Urzędów Stanu Cywilnego oraz dowodów osobistych. Więcej na stronie MSWIA: http://pesel2.mswia.gov.pl/index.php?view=oprogramie

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-196-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (13)

Archiwum Ankiet