Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polscy operatorzy wydadzą 3 mld zł na dotacje telefonów

Polscy operatorzy wydadzą 3 mld zł na dotacje telefonów

WitekT 26 Kwietnia 2007 20:44

0 0

W tym roku polscy operatorzy wydadzą na dotowanie telefonów nawet 3 mld zł. Gros kwoty przypadnie na telefony w programach utrzymaniowych, bo nowych klientów operatorzy zdobywają coraz mniej - pisze Dziennik.



Nokia szacuje, że klienci wymieniający swoje telefony na nowocześniejsze kupią w tym roku na świecie ponad 65% aparatów wprowadzanych na rynek. Wojciech Wasilewski, dyrektor sprzedaży w polskim oddziale Samsunga, uważa, że w Polsce ten wskaźnik będzie jednak wyższy i może wynieść 70-75%. To oznacza, że w tym roku wymienimy w Polsce na nowsze modele 5,5-6 mln aparatów.




Zdaniem Wasilewskiego, obecnie absolutnym minimum jest komórka z aparatem fotograficznym. Jednak apetyty klientów rosną. Czwarty operator Play wręcz oparł swoją kampanię zdobywania rynku na eksponowaniu faktu, iż oferuje wyłącznie zaawansowane aparaty multimedialne. Pozostali operatorzy nie mają wyjścia i muszą się dostosować do tego, co oferuje nowy gracz.

Tylko najnowsze telefony pozwalają robić przyzwoite zdjęcia, słuchać muzyki w dobrej jakości i zajrzeć na stronę serwisu internetowego, żeby sprawdzić najnowsze informacje. A polski klient myśli według zasady: pokaż mi swój telefon, a powiem ci kim jesteś - twierdzi Marcin Gruszka, rzecznik Play.

Skalę dofinansowania aparatów pokazują opublikowane właśnie wyniki Centertela za I kwartał tego roku, gdzie podano średni koszt pozyskania klienta prepaid i postpaid - odpowiednio niecałe 15 zł i ponad 520 zł.

Źródło tekstu: Dziennik     

Dodaj do:
w sumie: 35
  • 0

    16. ~  2007-04-26 22:41:02  host: acmm209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    aha i jeszcze jedno Witku odnośnie mojego postu numer 8, jak się ma do tego top 5 top 10 ? Sprzedaży m punktów germanosów itd? Może jednak Gruszka nie ma racji...

  • 0

    17.  2007-04-26 22:51:10

    16: faktyczna sprzedaż a postrzeganie przez pryzmat telefonu to dwie różne rzeczy...

  • 0

    18. ~Ant  2007-04-26 23:09:42  host: chello084010154233.chello.pl

    Ja to widzę nie jako dotację, a jako inwestycję. Najpierw trzeba wyłożyć by potem zarobić. Dotacja to by była gdybym dostał telefon od operatora i nie korzystał z jego usług lub inaczej nie opłacał rachunków. Przecież tak naprawdę nikt nikomu nic nie daje za darmo firma daje sprzęt do korzystania z jej usług. To obieg zamknięty i nic z niego nie ucieka poza kieszeń operatora - dowód: firmy telekomunikacyjne są dochodowe.

  • 0

    19. ~jojo  2007-04-26 23:33:16  host: een209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "issa" (14) wpełni się z Tobą zgadzam! :-)

  • 0

    20.  2007-04-26 23:50:41

    I tak im sie te 3 mld zwroca z nawiazku - gdyby tak nei bylo to by nie "dotowali" - samo okreslenie mnie ciutke smieszy - i tak klient ostatecznie sobie sam "dotuje" aparat A to z 13 opinii to szok dla mnie ze tak zdzieraja - wniosek jeden - narodowa zapisy an liste krajowa na dany model i kupowac spolecznie hurtowo ;)

  • 0

    21. ~Paweł  2007-04-27 00:08:16  host: ip-89-174-121-246.multimo.gtsenergis.pl

    Nie wazne kto, jaki ma telefon, ale jakie rachunki placi... Otoz to! :)

  • 0

    22. ~  2007-04-27 02:53:22  host: chello087206173245.chello.pl

    Czyli opy będą dopłacać do tego interesu ? Hłe, hłe. Orange, Era, Plus - organizacje pożytku publicznego.

  • 0

    23.  2007-04-27 08:09:07

    Ale zlodzieje - to już jest przegięcie pały :P

  • 0

    24. ~  2007-04-27 08:16:38  host: w3cache2.icm.edu.pl

    Kiedyś chyba FKN robił raport jak to jest z tym "dotowaniem". Wyszedł z tego całkiem niezły biznes, na którym nieźle się zarabia. Sam wielokrotnie sprawdzałem, że ceny u operatorów mogą być wyższe niż na Siennej w DC. Ew. kwota tzw. "dotacji" wynosi 5 czy 10 PLN. Chyba, że to koszt simlocka. :D Więc te wydatki to pewnie wynagrodzenia i premie dla marketoidów wymyślających coraz głupsze oferty.

  • 0

    25. ~  2007-04-27 08:20:30  host: w3cache1.icm.edu.pl

    A tak w ogóle to nie wiem czemu ale hasło "telefon za złotówkę" nieodmiennie kojarzy mi się z pojęciem "szklane paciorki" z czasów pionierskiego etapu kolonizacji Afryki. :-)

  • 0

    26. ~hmm  2007-04-27 08:31:05  host: 212.122.214.223

    Wystarczy sobie proste obliczenia wykonać. Wykonałem je tu kiedyś. Taki W300i kosztuje z "dotacją" w rzekomo najlepszym Simplusie 1800 zł. I nie ma co się oburzać bo wystarczy hasło "najlepsze telefony na kartę za złotówkę" i wszyscy się na to biorą. Dla porównania ten sam W300i w Erze FUN wraz z kosztami utrzymania umowy to jakieś 900 zł. Ale głosują klienci: MIX Plusa ma podobno 55 % rynku systemów mix.

  • 0

    27. ~hmm  2007-04-27 08:32:38  host: 212.122.214.223

    chodziło mi oczywiście o MIX Plusa - najpopularniejszy mix na rynku - jego popularność przekonuje mnie do tego, że matura z matematyki powinna być OBOWIĄZKOWA

  • 0

    28. ~hmm  2007-04-27 08:40:35  host: 212.122.214.223

    Poza tym napiszmy to wyraźnie: Polacy nie znają się na telefonach i mają małe wymagania co do swoich operatorów. Mam nadzieję że PLAY podniesie chociaż poprzeczkę... Ale polski rynek jest naprawdę dziwny - Era oferuje najlepsze telefony w stosunku do progów abonamentowych jakie stawia klientom a tymczasem traci pozycję lidera spadając nawet na 3 miejsce. Piszę to świadomie - z Trójcy to Era ma najlepszą ofertę słuchawek a Orange najgorszą. A kto jest liderem rynku ??

  • 0

    29. ~  2007-04-27 08:42:52  host: w3cache1.icm.edu.pl

    hmm: no właśnie na tym polega syndrom "szklanych paciorków". Widać mentalność kupujących podobna...

  • 0

    30. ~jojo  2007-04-27 14:22:18  host: een209.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ale nie zapominaj, że Era zawaliła ostatnie lata jeżeli chodzi o zasięg. Dużo osób zniechęca się również z tego powodu... Niestety.

  • 0

    31. ~czarny  2007-04-27 15:03:03  host: systemy22.toya.net.pl

    jojo*** niestety to prawda. Era przez ganianie się po sądach elektrimu i dt straciła masę czasu a sprzęt elektroniczny się starzeje. Nie wymieniali nic zapewne ani nie dostawiali nowych bts. A na zgłoszenia, że w danym rejonie zasięg jest beznadziejny odpowiadali, że wg. nich wszystko jest ok. I jak tu się nie wku***?

  • 0

    32. ~eMWu  2007-04-28 17:46:43  host: chello089076156002.chello.pl

    jak ktoś che wiązać się umową na czas określony a w zamian za to dostać tzw. "nokusię za złotóweczkę" to jego wola. operatorzy to usługodawcy - to ich prawdziwa profesja. nigdy nie skorzystałem z takiej oferty, choć z usług abonamentowych korzystam już od ok 4 lat. Zawsze telefon za własną rękę - tak najbardziej się opłaca - Elastyczne stawki zmieniane co roku, możliwość "marudzenia" co roku o większy darmowy pakiet usług dodatkowych, itd. natomiast ile operatorzy dotują...? dane są różne... warto zerknąć ile kosztuje telefon z simlockiem poza promocją tj. bez umowy, a za ile jest sprzedawany w salonach własnych producenta lub w sieciach handlowych bez blokady operatorskiej - różnica sięga czasami 400zł na korzyść tych drugich. zatem tak, jak wspominałem: operatorzy to usługodawcy, bo jeśli chodzi o telefony to na pewno nie są handlarzami.... czasami to zwyczajna lichwa ;-)

  • 0

    33.  2007-05-01 12:42:20

    15.. karta ... hmm....

  • 0

    34. ~DIS  2007-05-01 17:14:54  host: cwo246.internetdsl.tpnet.pl

    eMWu zgodzę się z tobą, ale np. tak jak patrzyłem to np. w PLAY dokładają po 500 PLN - samsung z360. Z tego co się orientuje PLAY chyba najwięcej ładuje w dotacje w tym momencie...

  • 0

    35. ~paulina  2007-05-05 17:33:42  host: elf78.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ja ten telefon dostaje za 15 dni i chciala by sie dowiedziec ile on kosztuje???

Dodaj swoją opinię