Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polscy akcjonariusze liczą na kompromis z Vodafone

Polscy akcjonariusze liczą na kompromis z Vodafone

sirmark 18 Lipca 2008 08:38

0 0

Akcjonariusze Polkomtela, którzy chcą kupić akcje operatora od duńskiego TDC, czekają już na ostateczny wyrok sądu arbitrażowego. Wyrok może być wydany przed końcem sierpnia - pisze Puls Biznesu.

26. czerwca odbyła się ostatnia rozprawa sądu arbitrażowego. Arbitrzy mieli tylko jedną kwestię do wyjaśnienia - czy transakcja sprzedaży akcji będzie mogła zostać zarejestrowana. Bez takiej rejestracji akcjonariusze nie mogliby wykonywać swoich praw z nabytych akcji operatora sieci Plus. Analitycy spodziewają się, że sierpniowy wyrok sądu będzie po myśli polskich akcjonariuszy i otworzy im drogę do zwiększenia udziałów w Polkomtelu.

Pod koniec marca tego roku wiedeński sąd uznał, że ważna jest umowa sprzedaży akcji Polkomtela przez TDC polskim akcjonariuszom. Realizacja tej transakcji zmarginalizowałaby Vodafone. Dlatego zwrócił się on do Międzynarodowego Sądu Arbitrażowego.
Jednak jak twierdzi osoba zbliżona do sprawy, nawet po przegranym arbitrażu Vodafone będzie mógł dalej blokować realizację transakcji, na przykład zaskarżając samą umowę, czego do tej pory nie zrobił. Będzie też mógł opóźniać proces uznawania wyroku wiedeńskiego arbitrażu przez polskie sądy. Rozmówcy gazety szacują, że wtedy cały proces potrwa minimum pół roku. Kolejna kłoda pod nogi polskich akcjonariuszy to zastaw na akcjach Polkomtela nałożony przez polski sąd na wniosek Vodafone, który chciał zabezpieczyć swoje prawa podczas procesu arbitrażowego. Ponieważ brytyjski operator przegrał arbitraż, należy się spodziewać, że sąd zniesie zabezpieczenie na akcjach. Rozprawa ma się odbyć 5 września. Vodafone będzie się mógł odwoływać od decyzji sądu, więc proces może potrwać kilka miesięcy.

Ponieważ umowa kupna akcji od duńskiego TDC jest ważna do marca przyszłego roku, a procedury sądowe w sprawie odwoływań Vodafone skończą się najprawdopodobniej na krótko przed wygaśnięciem umowy, to polskim akcjonariuszom pozostanie bardzo mało czasu na finalizację umowy. A wtedy akcjonariusze mogą zacząć wykonywać nerwowe ruchy.

Polscy akcjonariusze liczą, że Vodafone wyjdzie z propozycją kompromisu. W dwóch niezależnych od siebie źródłach gazeta usłyszała, że Vodafone sygnalizował możliwość ugody w sprawie transakcji kupna akcji od duńskiego TDC pod warunkiem, że Brytyjczycy będą mogli kupić akcje Polkomtela od PKN Orlen.

Źródło tekstu: Puls Biznesu, wł     

Dodaj do:
w sumie: 9
 • 0

  1. ~me  2008-07-18 09:02:34  host: gate2-p.volkswagen.de

  W kapitaliźmie szantaż to normalne narzędzie działania?

 • 0

  2.  2008-07-18 09:49:44

  Jaki pakiet akcji polkomtela posiada TDC, ta sprawa to się już ciągnie jakiś czas

 • 0

  3. ~mirekb  2008-07-18 09:55:35  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

  @1 wszystko w granicach prawa i przepisów..i tak vodafone wejdzie wczesniej czy pozniej jako brand,mniejsza o akcjonariuszy oni zawsze sie dogadają.swoja drogą ciekawy host

 • 0

  4.  2008-07-18 18:09:19

  me - głupiś. W kapitalizmie nikt nikogo nie pyta jesli chodzi o swoją własność. W kapitalizmie TDC jeśli chciałoby sprzedać swój pakiet akcji to po prostu by go sprzedało bo to jego własność i nikomu nic do tego. W dymokracji sprawy jednak wygladają inaczej czego własnie jesteśmy świadkami. Głupie sprawy ciagną się latami, każdy się odwołuje, jak ma przyjść na proces to podsyła zaświadczenie o chorobie itp jajca. Taka jest własnie ta dymokracja.

 • 0

  5. ~Zainteresowany  2008-07-18 19:18:26  host: aht246.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nie chcę się wtrącać, ale w kapitaliźmie wszystkie chwyty są dozwolone. Oczywiście te brzydkie, poza prawem, napotkają prędzej czy później na opór materii. Ale jeśli prawo zezwala na takie manewry jak ten wyżej opisany to nic dziwnego, że prawnicy z jednej i drugiej strony walczą - w końcu chodzi o forsę, która jest podstawą kapitalizmu. To co mamy u nas nazwałbym natomiast kapitalizmem regulowanym. Czyli prawo jest tak ustawione, że kapitalizm mamy tylko do momentu gdy jest to na rękę pewnym ludziom. A kończy się on równie szybko gdy nie jest. I wtedy zaczyna się demokracja i czy jak kto woli: dymokracja (dobre).

 • 0

  6. ~kwistas  2008-07-18 21:42:00  host: w3cache.wignet.pl

  Ja tam czekam żeby Plus zmienił nazwę na Vodafone, Plus to zła nazwa.

 • 0

  7. ~ZICO  2008-07-19 00:21:13  host: inet20908ni-3.eranet.pl

  I BARDZO DOBRZE! Może chociaż PLUS pozostanie w polskich rękach, bo reszta została już sprzedana Francuzom i Niemcom, a 600 mln euro za 47% udziałów w ERZE jakie zapłacił DT brzmi jak jakiś niesmaczny żart. A ty się już lepiej kwistas nie wypowiadaj w tej materii, bo to co piszesz jest po prostu żałosne. Co niby wg ciebie znaczy, że PLUS to zła nazwa? Właśnie "dzięki" "ludziom" którzy myślą tak jak ty mamy to co mamy. Nic już nie jest polskie, bo wszystko co się dało zostało już sprzedane i rozgrabione. I jeszcze tacy jak ty sieją propagandę, że to co polskie jest złe a to co niemieckie, francuskie czy angielskie jest dobre. GŁUPOTA I CIEMNOGRÓD! Jeśli wg ciebie PLUS to zła nazwa a Vodafone dobra to jedź sobie do Anglii i używaj tam sobie tego Vodafone albo siedź w Polsce i płać roaming za niego.

 • 0

  8. ~kwistas  2008-07-20 17:06:46  host: w3cache.wignet.pl

  Ja mam Orange więc to zagraniczna nazwa osobiście zwisa mi ta nazwa, bo z ich usług korzystałem może 2 razy w życiu. :)

 • 0

  9. ~ZICO  2008-07-21 00:52:41  host: inet20909ni-0.eranet.pl

  No to miłego korzystania z nibyprestiżowej drożyzny. W jednym z komentarzy napisałem już, że orange w wielu promocjach dopiero teraz zaczyna dorównywać IDEI sprzed 2 lat. A przez te 2 lata operator ten zamiast rozwijać się szedł wstecz. A pani Kossmann w swoich żałosnych wypowiedziach tak gorąco zapewniała, że będzie tak pięknie, że aż sama opuścła Centertela i słuch po niej zaginął. Kiedy się słuchało bredni, które wypowiadała ta pani to aż uszy więdły. A teraz Centertel płaci co roku 1,6% wartości przychodów w postaci haraczu za używanie marki pt. Zgnita pomarańcza. Te gigantyczne pieniądze można było przeznaczyć na wiele ciekawych promocji, no ale po co skoro pieniądze te mogą wzamian za to zasilić konta nadętych żab z FT.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-165-158.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy używasz smartfonu z rysikiem (takim, jak np. w Galaxy Note)?

Galaxy Note 9 na renderach

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet