Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polkomtel złożył doniesienie do UOKiK na NetWorkS!

Polkomtel złożył doniesienie do UOKiK na NetWorkS!

WitekT 25 Września 2013 16:38

14 3

16. września Polkomtel złożył zawiadomienie do UOKiK w sprawie podejrzenia naruszenia przez Centertela i T-Mobile przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.



Zdaniem Polkomtela, współpraca tych spółek prowadzi do zaburzenia konkurencji i zmierza ku wypchnięciu innych podmiotów z rynku. W sytuacji, gdy zostanie dwóch operatorów posiadających tę samą infrastrukturę i te same częstotliwości, konkurencja będzie tylko pozorna.

Uważamy również, że UOKiK mógł zostać wprowadzony w błąd przez Orange i T-Mobile, co do faktycznego zakresu planowanej współpracy obu spółek. W naszej opinii współpraca ta jest prawdopodobnie rozszerzana poza tę, którą obie spółki zadeklarowały UOKiK-owi występując o zgodę na powołanie spółki NetWorks. UOKiK powinien przeanalizować realny zakres współpracy Orange i T-Mobile i ich spóki Networks! wraz z oceną skutków, jakie ta współpraca niesie ze sobą dla rynku telekomunikacyjnego w Polsce - mówi Beata Iracka-Piskorz, dyrektor departamentu prawnego i nadzoru właścicielskiego w Polkomtelu.

Wyjaśnienie tych kwestii jest, zdaniem Polkomtela, szczególnie istotne w świetle przygotowań do aukcji na częstotliwości 800 MHz.




Obecnie zaproponowane warunki z góry zakładają przyznanie większości częstotliwości dla T-Mobile i Orange, co naszym zdaniem, nie mieści się w definicji aukcji. Stawiamy publicznie pytanie: jakim sposobem T-Mobile i Orange, które mają 60% rynku, większość ważnych częstotliwości, potężne zaplecze finansowe i rządy Francji i Niemiec jako swoich największych akcjonariuszy są preferowane w tej aukcji? - napisano w komunikacie prasowym.

T-Mobile i Orange w każdym przetargu na rezerwację częstotliwości oceniane są oddzielenie, podczas gdy, jak podaje Polkomtel, w praktyce wykorzystują je wspólnie tak, jakby należały do jednej grupy kapitałowej, co rowadzi to do dyskryminowania ich konkurentów.

Postulujemy równe traktowanie wszystkich firm polskich i zagranicznych, takie same warunki aukcji dla wszystkich oraz dla uniknięcia sporów o infrastrukturę - stworzenie jednego operatora infrastrukturalnego dla wszystkich operatorów - napisano w komunikacie.

Zobacz: treść skargi do UOKiK.

Źródło tekstu: Polkomtel     

w sumie: 61
  • 2

    43. ~  2013-09-26 07:34:44  host: 77-255-228-66.adsl.inetia.pl

    @35, odnośnie Sferii, to nic za darmo nie otrzyma. Widzę, że w tym temacie też nie odrobiłeś lekcji. Inaczej wiedziałbyś, że blok 5MHz na 800MHz jest niejako zamiennikiem pasma, którego Sferia nie może użytkować ze względu na możliwość zakłócania GSM-R, które używa Telekomunikacja Kolejowa

  • 2

    44.  2013-09-26 08:11:20

    No i jest powód do dyskusji? Sądy po to są, żeby rozstrzygać różne sprawy. Tu est najprawdziwszy biznes - jeden z największych w skali państwa... Dziwi to kogoś? Mnie nie. Najciekawsze jest to, ze idą do sądu a tak jak w parlamencie - przed wejściem i po wyjściu z sali sądowej tak samo się do siebie uśmiechną, podadzą sobie rękę, pójdą na piwo...

  • 1

    45.  2013-09-26 08:14:02

    No ale ludzie się podniecają... Dochodzi do tego (mówię o polityce - alt to to samo jest - czysta polityka), że za odwołaniem prezydenta Warszawy są już mieszkańcy wioski gdzieś pod Szczecinem - i dziwią się, że nie mogą głosować!! ;-)

  • 0

    46. ~  2013-09-26 08:51:23  host: v49-05.opera-mini.net

    @43 jeśli ja kupię złą pamięć RAM do mojego laptopa to kogo to jest wina? Moja czy sprzedawcy?

  • 2

    47.  2013-09-26 09:15:17

    46 - głupie porównanie... Jeśli Ty ustanawiasz standardy to jest Twoja wina - w każdym innym wypadku nie ma odniesienia ten przykład.

  • -1

    48. ~  2013-09-26 09:26:10  host: public-gprs516959.centertel.pl

    @39 no proszę, powiedz skąd, bo jakoś szans na to nie widze, zwłaszcza ze stare częstotliwości sa używane ma GSM. A za co play wziął trzy bloki na 1800 mądralo? Tak wspolkorzytaja tylko na części 900 i nowej 1800, resztę maja dla siebie. A Networks jest spółka usługowa i tego ma sile nie zmienisz. Żeby dyskutować trzeba trochę wiedzy a nie krzykow

  • -1

    49. ~  2013-09-26 09:31:03  host: public-gprs516959.centertel.pl

    @ 42-43 Tak dostają za darmo, blok który jest znacznie wiecej wart niż to co mieli wcześniej. I sam odrob lekcje. I poczytaj PT, moze zrozumiesz dlaczego taka sytuacja jest kontrowersyjna. A co do Polko i Midasa to chyba logiczne ze sa w jednej grupie kapitałowej to sa liczone razem.

  • 0

    50.  2013-09-26 09:46:30

    @49 wytłumacz mi, dlaczego częstotliwości na które przesunięto zasoby Sferii są więcej warte od tych poprzednich? Poza tym oczywiście, że nowe są wolne od wad.

  • 1

    51. ~  2013-09-26 10:25:20  host: 77-255-228-66.adsl.inetia.pl

    @49, niestety zbyt mało wiedzy posiadasz żeby móc dyskutować na merytorycznym poziomie. W twoich wypowiedziach widać wyłącznie emocje, sympatie do konkretnych operatorów i brak wiedzy w tym temacie. Dokładnie niedawno pisaliście, że TM i Orange nie współdzielą pasma a teraz, że tylko na 900 i 1800 a za miesiąc napiszecie, że tylko na 900, 1800 i 2100 a za rok dojdzie może 800? Z Polkomtelem można nie sympatyzować ale to co robi obecnie TM i Orange jest zwyczajnie pluciem w twarz UOKiK, który pozwolił im na założenie Networks. Bardzo dobrze robi POlkomtel i życzę wytrwałości w tych działaniach.

  • 0

    52.  2013-09-26 10:26:30

    49 - ja już od dawna próbuję się tu dowiedzieć - w jakiej ofercie, kiedy i ile zapłacili za te "stare" częstotliwości... Nikt mi nie powiedział- a może nie chce, albo nie wie? Ty zapewne wiesz - możesz powiedzieć?

  • 1

    53. ~  2013-09-26 11:22:36  host: apn-95-40-29-87.dynamic.gprs.plus.pl

    @ 48 "networks jest tylko spółką usługową" - przekaz dnia z biura PR Orange? czy sam wymyśliłeś to sformułowanie?:) poczytaj sobie felieton deca na rpkom - jeśli współkorzystają, to powinni być traktowani w przetargach na takich samych zasadach jak grupa kapitałowa. Play wyda kolejne 600 mln na 10 MHz z 800? Wolę swoją niewiedzę, niż Twoją wiedzę jeśli chodzi o rynek i finanse telekomów. I co to jest "tylko trochę współkorzystają":)? Zabawny argument - kombinujemy i oszukujemy rynek tylko trochę, więc o co chodzi:)

  • 1

    54. ~TM - Inpiruje Nas Wyobraźnia  2013-09-26 11:30:52  host: apn-31-1-133-115.dynamic.gprs.plus.pl

    do 51; Zgadzam się z tobą! Nie mam i nie miałem w sieci PLUS żadnego numeru. Nie obchodzi mnie to jakie Solorz miał spółki i jak je przejmował! ale NETWORKS jest po to by optymalizować koszty infrastrukturalne ale nie ma to nic wspólnego z dzieleniem się częstotliwościami. Chcesz mieć pasmo i świadczyć usługo to sobie je kup. Problem leży gdzie indziej - obawiam się, że Orange i TM mają rację, zachowują się w dzieleniu tych pasm jak operatorzy wirtualni, podpisali sobie umowę na dzielenie pasm i to robią (bo z punktu widzenia prawnego zabrakło unormowań w tej kwestii) a UOKiK godząc się na powstanie takiego tworu jak NETWORKS nie przewidział takiej sytuacji.

  • 2

    55. ~TM - Inpiruje Nas Wyobraźnia  2013-09-26 11:42:47  host: apn-31-1-133-115.dynamic.gprs.plus.pl

    I jeszcze ziarnko do PLAY; skoro ma licencję na dzierżawę częstotliwości to niech się zajmuje budową sieci a nie zachowuje się jak operator wirtualny. TM i Orange trochę wykorzystały tą sytuację tzn. brak reakcji na działania przez UKE w stosunku do PLAY, mobilizacji w budowie sieci lub zabranie licencji w związku z brakiem odpowiedniego progresu w budowie infrastruktury. PLAY jak dla mnie to operator wirtualny z licencją. Wprawdzie ma ponad 3000 nadajników ale... za długo to wszytko trwa. Inni operatorzy po optymalizacji mają każdy z nich o 100% więcej.

  • 0

    56. ~kiedys plus  2013-09-26 12:01:27  host: abzc122.neoplus.adsl.tpnet.pl

    TM i orange to 2 rożne firmy, ale plus cp midas itp to firmy 1 człowieka, nawet jakby je oddal swoim fundacją to i tak miodowo kogo jest fundacja tm i Orange nie są ze sobą powiązane. Solorz to typowy polaczek, byle coś na lewo nie płacić podatków jakieś "lewe" firmy i to ze jest polska firma. wgl

  • 0

    57. ~Rader  2013-09-26 13:25:49  host: public-gprs28325.centertel.pl

    ~50 To tak, teraz technologia LTE jest pożądana, jest nowa, temu operatorzy mają na nie zapotrzebowanie, Sferia miała częstotliwości które bodajże przeszły na inny cel i nie mogła z nich skorzystać. Teraz dostała częstotliwość za darmo, a inni operatorzy musieli by za nią zapłacić sporą ilość złotówek. Pytanie jeszcze co sama Sferia zrobi z jednym blokiem - odpowiedź odda pod użytkowanie Polkomtelowi i o to jest ten cały spór, skoro inni mają płacić za częstotliwości, to czemu Sferia (Polkomtel) może je dostać za darmo.

  • 0

    58.  2013-09-26 13:31:07

    @57 Może nie tyle za darmo, co zamiast 1,5mld odszkodowania. A żeby sie dowiedzieć za co odszkodowania, to przeczytaj ze zrozumieniem komunikat o ugodzie - tylko w całości, zanim zadasz kolejne pytanie.

  • 0

    59. ~Wiesiek  2013-09-26 20:54:24  host: dta187.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Plus chciałby stworzyć swoisty 4net- Polska ? Oddzielną firmę kooperującą z Plusem, T-Mobile, Orange i Play w zakresie obsługi i modernizacji stacji bts ? Ciekawy pomysł.

  • 0

    60. ~  2013-09-27 00:08:43  host: 89-74-73-107.dynamic.chello.pl

    @ 51 akurat podejrzewam ze moja wiedza w tym temacie jest nieporównywalnie większa od Twojej. chodzi o fakty nie o pisanie bzdur i wydumanych przypuszczeń. Ja nigdy nie pisałem wcześniej czy współdziela czy nie, pisze jak jest na chwile obecna wiec nie do mnie te teksty proszę. @ 52 nie znam tych Liczb na pamięć ale zarówno PTK, PTC jak I PLK zapłaciły za stare 1800 wiecej niż mobyland i centernet bodajże w 2007 @53 naprawdę nie wiem co odpisać bo to jak grochem o ścianę. A niby czym jest spółka Networks? Idź do sadu i weź odpis z KRS. Z częstotliwości to korzystają Orange i T a nie Networks. Do szkoły!!! Ja nie napisałem ze trochę wspolkorzytaja tylko ze z niektórych i trzeba być głąbem żeby tego nie rozróżniać (tudzież pisać na zlecenie)

  • 0

    61. ~  2013-09-27 23:38:31  host: rtr-6-241.interkar.pl

    akurat ta grupa kapitałowa na czyjeś wspólne sieci narzekać nie powinna ;)

  • 0

    62. ~:D  2013-09-30 08:22:15  host: edl104.neoplus.adsl.tpnet.pl