Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polkomtel zainwestował 16,7% przychodów w 1H2009

Polkomtel zainwestował 16,7% przychodów w 1H2009

WitekT 14 Października 2009 10:05

0 0

W dokumentach Standard & Poor’s, agencji ratingowej oceniającej finansową pozycję firm, która niedawno oceniła wysoko Polkomtel, Parkiet znalazł ciekawe informacje takie, jak wielkość inwestycji czy poziom zadłużenia.

Jesteśmy przekonani, że ten fakt (uzyskanie wysokiego ratingu - red.) jest korzystny z punktu widzenia możliwości pozyskania ewentualnego nowego finansowania (w tym np. z emisji euroobligacji), jeśli zaistnieją takie potrzeby (...) - odpowiedział 12. października Parkietowi Polkomtel.

Wcześniej Polkomtel nie chciał ujawnić czy i po co starał się o rating. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.




Raport S&P, do którego dotarł Parkiet, zawiera niepublikowane przez Polkomtel dane. Na koniec czerwca firma miała 18,4 mln zł gotówki. Zaciągnęła też 800 mln zł z 1,6 mld zł przyznanego jej odnawialnego kredytu, którego spłata przypada w lipcu 2011 roku. Polkomtel miał też w czerwcu 450 mln zł krótkoterminowych instrumentów finansowych w lokalnych bankach, z czego 262,2 mln zł nadal pozostaje dostępne.

Z raportu S&P wynika, że w I połowie roku kapitałowe wydatki inwestycyjne Polkomtelu wyniosły 677,7 mln zł. To sporo, bo kwota ta stanowi 16,7% półrocznych przychodów operatora. Średnia dla sieci komórkowych - bez P4 - to około 12-15%. W przypadku PTK Centertel I półrocze było nietypowe: inwestycje Orange stanowiły około 9% przychodów. S&P spodziewa się, że w II półroczu 2009 roku marża EBITDA (proporcja EBITDA do przychodów) Polkomtela będzie bliska 35%.

Źródło tekstu: Parkiet     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3. ~kirkor  2009-10-14 10:25:09  host: cov201.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Orange coś mało inwestuję. Polkomtel to chyba w reklamy kasę wlewa, pewnie Mumio sporo bierze. bo jakichś spektakularnych wydarzeń nie było

  • 0

    4. ~  2009-10-14 10:40:37  host: 188.33.16.132

    Zobaczycie jakie będą inwestycje (a raczej nie będą) jak przyjdzie Vodafone... Naiwniakami są ci, którzy chcą rebrandingu. @2: Naciągane? Pierdoły? O czym Ty piszesz?

  • 0

    5. ~szalony  2009-10-14 10:42:20  host: 94.254.235.76

    No Plus z 3g powoli zaczyna mnie irytowac - u mnie tylko w odleglosci do 5km Plus ma od ponad 2lat pozwolenia na 3g i w 4 lokalizacjach nadal 3g nie ma a w wykazie uke jest , w lodzi takich nodeb Plusa jest okolo 20 a w skali kraju ?

  • 0

    6. ~mirekb  2009-10-14 10:59:41  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    @5 byc moze jest tego w skali kraju dużo,jednak nie zaprzeczysz ze wlasnie w skali kraju maja najwiecej 3g.z ostatniego wykazu uke jest tak ze masztów 3g mają:polkomtel-3961,p4-3237,ptc-3333,ptk centertel-2899..nie tylko u plusa tak jest

  • 0

    7. ~szalony  2009-10-14 11:11:15  host: 94.254.235.76

    Tak tylko u Plusa tych na papierze 3g procentowo z calosci jest duzo wiecej niz u konkurencji... fakt ze w skali kraju Plus ma najwiecej 3g ale moglby wkoncu zaczac te ponad 2letnie wirtualne nodeB wlaczac...

  • 0

    8.  2009-10-14 11:15:53

    @6: w zasadzie to właśnie głównie u Plusa tak jest, że mają pozwolenie, a nie mają stacji. Pozostali operatorzy częściej miewali stacje bez pozwolenia, niż pozwolenie bez stacji ;-), ale teraz - gdy dane są jawne - raczej się pilnują... Z wykazu UKE wynika, kto ma najwięcej POZWOLEŃ, a nie kto ma najwięcej stacji. Z moich doświadczeń z Orange wynika, że jeżeli jest pozwolenie, to stacja działa. Oczywiście to bardzo subiektywne, bo nie jeżdżę po całym kraju. Z Erą i Play nie mam wielu doświadczeń.

  • 0

    9.  2009-10-14 12:01:09

    Tak to prawda, 40% stacji Plusa są tylko na papierze, tak naprawdę w jego zasięg jest słaby, widocznie idą w ilość tylko na papierze, Orange jeśli ma pozwolenie od razu buduje stacje, więc u mnie Orange ma najlepszy zasięg, telefon rzadko trafi w dziurę zasięgu w Plusie zdarza się to przez cały czas drogi. Co do tematu, co z tego że mają badania na swoją korzyść jak ostatnio oferty Plusa są poniżej dna w porównaniu do konkurencji.

  • 0

    10. ~moonlight  2009-10-14 13:29:35  host: apn-77-112-198-89.dynamic.gprs.plus.pl

    ja na jakość plusa to akurat nigdy nie narzekałem i zwracam tylko uwagę, że pozwolenia uke to jedno, a pozyskanie lokalizacji, zgód na budowę itd. to drugie.

  • 0

    11. ~3G  2009-10-14 13:46:10  host: apn-77-115-51-238.dynamic.gprs.plus.pl

    @9: Jak zwykle stek bzdur wypisujesz! Akurat ja przerobiłem wszystkich opów i z Plusa jestem najbardziej zadowolony, potem z Ery, a z Orange najmniej. A jeśli chodzi o oferty Plusa, to co Cię to obchodzi jak masz Orange i/lub Playa.

  • 0

    12. ~  2009-10-14 14:50:09  host: dpg217.neoplus.adsl.tpnet.pl

    9. Jak jest z tymi staxcjami plusa, to nie wiem, zresztą sama liczba stacji to jeszcze nie wszystko, ale fakt, że na zasięg w orange specjalnie nie można narzekać.

  • 0

    13.  2009-10-14 14:57:53

    11. nie wiem gdzie u ciebie jest, ale ja na swoim SE W610i miałem karty wszystkich opów tylko na Orange nie można było narzekać z zasięgiem, Plus cały czas traci zasięg, wiadomo nie tyczy się tego wszędzie, ale w porównaniu do Orange zasięg Plusa w mojej okolicy i trochę dalszych okolicach tylko Orange daje rade. Chyba bym musiał załatwić 2 takie same telefony i pozakazywać dokładnie lokalizacje mi uwierzyli. Zasięg Plusa mnie obchodzi, bo mam kartę Playa, a korzystam z ich zasięgu też.

  • 0

    14. ~  2009-10-14 16:17:10  host: v06-05.opera-mini.net

    Ale pisałes o ofercie a nie zasięgu. Ja też zawsze najlepszy zasięg miałem w Plusie, także nie wiem gdzieś Ty wynalazł takie miejsce.

  • 0

    15.  2009-10-14 18:54:12

    Ciekawy jestem na co idą te wydatki inwestycyjne. U mnie w mieście też są papierowe nadajniki. Albo gotowa konstrukcja bez anten i osprzętu stoi od 1,5 roku albo nie ma nic tylko pozwolenie. O protestach nie słyszałem i nie widziałem. Wygląda, że to powszechna praktyka. Coraz gorsza oferta operatora ma zwiększyć przychody, jak się uda to też będzie dodatkowa kasa. Swoją drogą, takie dywidendy i odprawy nie księguje się jako inwestycje...

  • 0

    16. ~pablo  2009-10-14 20:06:29  host: wap.mobile.project4.pl

    No to ciekawie sie robi

  • 0

    17. ~  2009-10-14 20:08:16  host: v04-07.opera-mini.net

    u mnie w swietokrzyskim z 3g plusa bylo odwrotnie.najpierw zobaczylem ikonke 3g na telu,napisalem maila ze w wykazie uke brak pr.po2mies sie tam pojawilo a na mapce zasiegu pokazal sie po 5mies..w3 od lat tak robila jednak od wejscia p4 stonowali troche.play niezle stawia gsm-w promieni 2km od domu loguje sie do az 3 mozliwych bts(1oddalony 18km,2 kolo20km),ustawilem juz wybor sieci recznie bo i tak czesciej było R na ekranie..buduja tez 3g ale plusowi nie dorównają nigdy.mirekb

  • 0

    18. ~  2009-10-15 11:30:55  host: v04-14.opera-mini.net

    Wiesz Plus buduje sieć przez 14 lat a Play przez 3 w tym gsm przez rok, u w3 można tylko pomarzyć o takim tępie.

  • 0

    19. ~  2009-10-15 11:33:38  host: v04-14.opera-mini.net

    Rzeczywiście Plus zasięgiem nie powala po za miastem rzadko trzyma full zasięg, traci często zasięg, też z lubelskiego jestem.

  • 0

    20. ~Slavo  2009-10-15 15:21:34  host: alq103.neoplus.adsl.tpnet.pl

    te ~18 pewno 14 lat temu to pod szafę na stojaka wchodziłeś, skąd wiesz jakie tempo wtedy było??? Aby PLay mała takie same pokrycie jak W3 na własnych masztach też podobna ilość czasu minie. Uwzględniając iż robią to już 2 raz może im się zejść trochę szybciej.....

  • 0

    21. ~  2009-10-16 12:49:34  host: v03-07.opera-mini.net

    Orange zainwestował 9%? To ciekawe, bo jeszcze w czerwcu prezes Witucki oświadczył, że inwestowanie mniej niż 12% prowadzi do degeneracji sieci http://telepolis.pl/news.php?id=15165

  • 0

    22.  2009-10-16 12:52:43

    21: ztcp mówił o stacjonarnej.

Dodaj swoją opinię