Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polkomtel zacznie budować LTE po 2010 roku

Polkomtel zacznie budować LTE po 2010 roku

WitekT 5 Listopada 2008 10:01

0 0

Polkomtel przeznaczy w tym roku około 1,5 mld zł na inwestycje, z czego większość pochłonie rozbudowa sieci 3G oraz zwiększenie przepustowości sieci 2G i zwiększenie prędkości EDGE tam, gdzie nie ma sieci HSDPA - powiedział Miguel Marin, członek zarządu Polkomtela odpowiedzialny za technikę, w wywiadzie dla Computerworlda.

W tym roku w zasięgu sieci 3G Polkomtela będzie około 40% populacji Polaków. Przyszły rok to 46%-50%. w 2010 lub 11 roku telekom planuje ruszyć z inwestycją w LTE (ang. Long Term Evolution - sieć 4G umożliwiającą transfer do 150 Mb/s). Zdaniem Marina, WiMAX stracił swoją szansę i jak dotąd nigdzie nie widać dużych inwestycji w tą technologię.




Na pytanie czego oczekują klienci biznesowi, Miguel powiedział: Przede wszystkim jest to mobilne biuro, czyli możliwość odbierania maili i otwierania załączników do listów na telefonie. Po drugie, to bezprzewodowa transmisja danych w ich notebookach. Na trzecim miejscu jest wirtualna, zarządzana przez nas centrala telefoniczna oraz możliwość zarządzania kosztami połączeń pracowników. Klienci ci doceniają też możliwość odbierania na swojej komórce rozmów kierowanych na numer stacjonarny.

Niedawno przedstawiciele Grupy Vodafone przyjechali do Polski i przyglądali się m.in. efektom uruchomienia sieci 36,6, w której - w zamian za odsłuchiwanie reklam - gromadzi się minuty na rozmowy. Być może wkrótce tego typu oferta pojawi się w innych spółkach Grupy - powiedział Miguel pytany, czy tylko Polkomtel czerpie z doświadczeń Vodafone, czy może jest to obustronna współpraca.

Źródło tekstu: Computerworld     

Dodaj do:
w sumie: 17
  • 0

    1. ~  2008-11-05 10:48:06  host: f96-060.opera-mini.net

    viva Plus!

  • 0

    2.  2008-11-05 10:56:00

    i jak tu nie chcieć Vodafone w PL, skoro mają takie szerokie spektrum możliwości i pomysłów gotowych do wdrożenia u nas :o)

  • 0

    3. ~  2008-11-05 11:01:26  host: f96-018.opera-mini.net

    Plus to solidna firma

  • 0

    4. ~mirekb  2008-11-05 11:20:05  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    tak 3mac

  • 0

    5. ~pablo  2008-11-05 11:33:32  host: aaus95.neoplus.adsl.tpnet.pl

    plus moze i niezły ale orange i era lepsze:DPozatym plus jakos ta ich stronka wyglada jak by była z przd 10lat

  • 0

    6. ~pablo  2008-11-05 11:34:45  host: aaus95.neoplus.adsl.tpnet.pl

    zobaczycie ze era juz niedługo etz za to sie wezmie,i to era głowie otwiera nowe technologie :D

  • 0

    7. ~ZICO  2008-11-05 11:35:32  host: abjc71.neoplus.adsl.tpnet.pl

    PLUS ma bardzo ambitne plany. Póki co nikt jeszcze nie wspominał u nas o LTE. Plany związane z rozbudową sieci 3G i zwiększaniem przepustowości sieci 2G też brzmią obiecująco. Jeśli te wszystkie plany będą realizowane w założonych terminach to PLUS będzie miał kolejny powód aby nazywać się liderem technologicznym. Ja osobiście korzystam z iPlusa (teraz akurat piszę z Neo) :-) i jestem bardzo zadowolony. Jestem w zasięgu HSDPA i "wykręcam" dość przyzwoite prędkości. Nie mogę tego powiedzieć niestety o PLAY. Mimo, że i w ich przypadku mam zasięg HSDPA to internet strasznie się "tnie". Dopiero po północy kiedy nadajniki są mniej obciążone internet działa nieco lepiej. Tak więc sam zasięg HSDPA to jeszcze nie wszystko.

  • 0

    8. ~  2008-11-05 11:36:31  host: f142-046.opera-mini.net

    tak np nowy tak tak to ta nowa tehnologja?

  • 0

    9.  2008-11-05 11:37:58

    ZICO: jako pierwsza wspominała PTC.

  • 0

    10. ~ZICO  2008-11-05 11:42:08  host: abjc71.neoplus.adsl.tpnet.pl

    #5pablo: ale pod jakim względem ERA z Orange są lepsze od PLUSA? Chyba nie chodzi Ci o mobilny internet? Z "wielkiej trójki" to właśnie iPlus ma teraz najlepszą ofertę.

  • 0

    11. ~ZICO  2008-11-05 11:43:02  host: abjc71.neoplus.adsl.tpnet.pl

    WitekT: ...a jednak :-)

  • 0

    12. ~  2008-11-05 12:00:55  host: f96-053.opera-mini.net

    Plus ma wiele do poprawienia, gdy idzie o ponadstandardową (EDGE i szybszą) transmisję danych w obszarach podmiejskich i na prowincji. Jakość tych usług jest słaba w obszarach, gdzie bywam i dużo kosztuje - iPlus w abonamencie to ca. 60 PLN z 1-gigowym limitem. U mnie dał się wyprzedzić PlayOnline i Blueconnectowi. W zakresie jakości połączeń głosowych i zasięgu konkurecja depcze Plusowi po piętach. Oczywiście życzę mu jak najszybszego rozwoju!

  • 0

    13. ~pablo  2008-11-05 13:10:43  host: aaus95.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Era jest lepsze a dlaczego mzoe dlatego ze blueshit nie zrywa tacz czesto jak iplus,no niewazne,chodzi o to ze era czy orange maja lepsza tehcnologie i plan telekomunikacyjny,pozatym plus zasieg porazka

  • 0

    14.  2008-11-05 13:35:34

    Plus powinien popracować nad ceną transmisji danych bo ten 1 giga w hsdpa to na parę godzin może nie wystarczyć. Ja zakończyłem testy Play Online na kartę i mam transfery 1200 kbps. LTE Plusa w takiej cenie jak dzisiejszy hsdpa to nie dla mnie.

  • 0

    15. ~  2008-11-05 14:17:37  host: f96-060.opera-mini.net

    plus - zasięg to porażka? oferta i internet to porażka? napisze tak. mieszkam w średnim miasteczku (ok. 80 tys mieszkańców) plus ma edge wszędzie. 3g/hdspa w niektórych tylko miejscach ale tylko na zewnątrz budynków. w mniejszych miejscowościach sa tylko edge niekiedy tylko na zewnątrz budynków. ale uwaga w miejscowości w wielkopolsce gdzie nie wiem czy mieszka 100 mieszkańców edge jest Wszedzie. era i orange ma tam ledwie gprs. play puki co jest dla mnie jak wirtualny. tam gdzie bywam czesto nie ma własnych nadajnikow. kilka miesiecy temu szukałem oferty tanie rozmowy wewnątrz sieci i na stacjonarne i tani mobilny internet (minimum edge by bylo bo gprs za wolno dziala). proponowano mi 2 tel za 1 zl : se w800i oraz samsung d900i. mówiono mi ze lepszy se bo aparat lepszy i szybszy net. zapytałem czy se ma edge to powiedziano mi ze nie ma. za se podziekowalem bo po co mi cos z czego nie skorzystam. szkoda tylko ze mi nie powiedzieli ze na d900i nie moge zainstalować ani mini operę ani gg mobile. takze plus tu namieszał. rozumie ze plus zrobil blokade na inne sieci ale dlaczego zablokował mi takze możliwość zciszenia klawiszy? plus ma tez powazna wadę. opóźnienia w rozliczeniach- a mialo byc rozliczane w czasie rzeczywistym. nie fear takze grają z tym iz pomimo iz wykupie sobie wiele pakietów i np mam pakiet 50mega (10zl) tanie rozmowy do sieci i na stacjonarne (5zl to 100min) i 1 wybrany nr kolejne 10zl. czyli w usługach mam 25zl. ale wystarczy ze zadzwonie sobie do innych sieci to zamiast jest 0zl konczy mi rozmowe i nie moge kontynuować rozmowy ale inne usługi wykupione by działały tak powinno byc. a plus kombinuje. wyłączają rozmowe dopiero jak zejde na minus. blokują mi wszystkie usługi i zmuszają do kolejnego doladowania bym mogl z usług korzystać. jest to np czasem o tyle nie fear ze teoretycznie niejeden raz nie musiałbym lądować konta przez minimum 6 miesiecy. takich problemów nie widzialem ani w orange ani w era/heyah. w heyah w multipakiecie jest 0zl ale z

  • 0

    16. ~  2008-11-05 20:37:30  host: f96-063.opera-mini.net

    *15. Na samsungu d900 opera śmiga aż miło i gg też się da zainstalować. A głośnośc klawiszy ściszasz bocznym klawiszem. Więc nie wiem czego tak marudzisz.

  • 0

    17. ~  2008-11-05 21:04:00  host: f96-056.opera-mini.net

    do 16: chodzi mi o to ze jest zablokowana funkcja: dzwieki/klawiatura. podobno mozna cos polachnować by zgrać nimi operę i gg mobile ale wtedy traci sie gwarancje na telefon. wiem ze moga one śmigac(sprawdzałem podłączając net z telefonu komorkowego do komputera i niby w kablowce mialem lacze 1 mega tu tylko edge a strony mi sie mniej wiecej tak samo szybko otwierały. innymi slowy wystarczy ze do mixplusa do dotychczasowej oferty dołożyli pakiet np 1giga transferu danych za 50zl to wiele ludzi by neostradzie i TP podziękowalo... a oferta mixplus stałaby sie najlepszą oferta na rynku polskim. ale... plus tego nie zrobi. a szkoda. ostatnio tez mieli poprawiać i co? mixplus III jest jeszcze ok a nowy mixplus IV to porażka: tylko 1 pakiet na 30dni, i pakiet twiw wyklucza sie z wybranym numerem. porażka

Dodaj swoją opinię