Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polkomtel: wkrótce 42 Mb/s, zaraz potem 84 Mb/s

Polkomtel: wkrótce 42 Mb/s, zaraz potem 84 Mb/s

LuiN 5 Marca 2010 18:15

0 0

Polkomtel zawarł z firmą Ericsson umowę ramową na rozbudowę systemu 3G/HSPA. Zakres kontraktu obejmuje rozszerzenie sieci 3G w zachodniej i północnej Polsce.

Naszym celem jest utrzymanie pozycji lidera poprzez wdrażanie nowych technologii, aby sprostać oczekiwaniom naszych klientów w zakresie interaktywnych i mobilnych usług szerokopasmowych - powiedział Jarosław Bauc, prezes Polkomtela.

Trzyletni kontrakt zakłada rozszerzenie rozwiązania HSPA Evolution w istniejącej sieci 3G, poprzez 42 Mb/s, do szczytowej prędkości 84Mb/s oraz świadczenie usług wsparcia.

Ericsson dostarczy firmie Polkomtel najnowsze stacje bazowe rodziny RBS 6000 oparte o standard MSR (Multi Standard Radio). Sprzęt ten umożliwi operatorowi jednoczesne obsługiwanie połączeń dla sieci GSM, 3G oraz łatwą migrację w kierunku sieci LTE (Long Term Evolution).




Wdrożenia rozpoczną się w drugim kwartale 2010 roku a zakończą w 2012 roku.

1. marca Polkomtel podpisał też umowę z Nokia Siemens Networks, która obejmuje wdrożenie HSPA+ o prędkościach maksymalnych 28,8 Mb/s, a następnie 42 Mb/s oraz zakłada wprowadzenie technologii zmniejszających zużycie energii (stacje bazowe Flexi Multiradio).

Źródło tekstu: Ericsson     

Dodaj do:
w sumie: 84
  • 0

    66. ~  2010-03-06 23:14:00  host: ark202.neoplus.adsl.tpnet.pl

    plus ma chyba awarie bo 2601 jest nieustajaco zajety... czy redakcji cos wiadomo?

  • 1

    67. ~kiko  2010-03-07 09:53:43  host: public-gprs18408.centertel.pl

    Potwierdzam - na 2601 czeka się "niby" 4 minuty (info z nagrania) a potem sygnał zajętości. a za takie niby połączenie niezła kasę biorą. jak dzowniłem na 2699 to 2 dni czekałem na połączenie a sprawa była "gardłowa"...

  • 1

    68.  2010-03-07 10:15:47

    Plus najpierw niech poprawi swoja ofertę na połączenia głosowe. Wczoraj przez prawie 2 godziny siedzialem na ławce w galerii Wisła w Płocku, gdzie obok siebie są salony Orange, Plusa i Ery. Przez ten czas do Plusa nikt nawet nie zajrzał, a do Orange i Ery co chwila wchodzili ludzie i podpisywali umowy. To chyba nie przypadek. Co do nowej technologii, to najpierw niech chociaż Polkomtel zapewni w kraju EDGE.

  • 0

    69.  2010-03-07 13:07:38

    #68: do salonu orange i ery wchodzili ludzie rejestrować karty, zeby przeniesc je do play

  • 0

    70. ~berdys  2010-03-07 13:33:31  host: ip-94-42-40-76.multimo.pl

    Wole miec 2M z dobrymi pingami, i takim rzeczywistym transferem niz 84 urojone :D ( a plus ma najwiecej gprsu sposrod wszystkich operatorow... wiec niech lepiej buduje HSDPA najpierw , tam gdzie gprs jest :D

  • 0

    71. ~berdys  2010-03-07 13:43:50  host: ip-94-42-40-76.multimo.pl

    Ogolnie, kiedys myslalem ze telefonia komorkowa pojdzie w strone telefonii ip, niestety tak sie nie stalo. Poza tym, tymi czterokrotnie zdublowanymi bazowkami 3G mozna bylo by pokryc niemal caly kraj..... no coz, nie tego oczekiwalem...

  • 0

    72.  2010-03-07 13:46:49

    Ja powiem tak. Moga sobie robic te 84 Mbps, ale niech zaczna w koncu odpowiednie lacza dociagac do kazdej stacji. A teraz to standardowo maja 16 Mbps. W sumie z laczami nie certoli sie Orange, ktory gdzie moze to ciagnie swiatlowod.

  • 0

    73. ~berdys  2010-03-07 13:53:09  host: ip-94-42-40-76.multimo.pl

    72. No dokladnie. Ostatnio widzialem u znajomego na UPC 120M- ledwo 12 M ciagnelo a niektore serwery mialy transfer rzedu 1 mb albo nawet i mniej. Takze, zakup danej oferty ma wymiar wylacznie prestizowy dla uzytkownika ;) To co, ze polowa globalnej sieci ma waskie gardla, ze do gorskich btsow ciezko jest doprowadzic zasilanie a co dopiero tu mowic o swiatlowodzie....

  • 0

    74. ~JAN  2010-03-07 15:26:35  host: adbn140.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Cieszyłbym się gdyby operatorzy bardziej inwestowali w 3G poza miastem. Bardziej to by mi się przydało niż 42Mb/s w mieście. Szkoda że nikt z W3 nie zainteresował się UMTS900...

  • 0

    75. ~  2010-03-07 15:50:17  host: f96-062.opera-mini.net

    A co z CMDA które plus kupił i mieli w tym roku (2010) w końcu ostro wziąsc się za budowę netu? Szybki net mobilny będzie tylko w dużych miejscowościach a takie CMDA dałoby szansę na net w miare szybki w całym kraju. W największych nawet dziurach

  • 0

    76. ~jaa  2010-03-07 22:50:37  host: 77-252-59-6.ujscie.net

    tylko niech mi ktos powie po co komu te MB !!!! i tak 90% uzytkownikow obecnch uslug nie wykorzystuje nawet w 50% wykupionych przepustowosci. to 10% to piraci internetowi i nalogowi sciagacze "byleczego"

  • 0

    77. ~znawca  2010-03-07 23:00:37  host: chaos.tpnet.pl

    @76. jaa, tu nie chodzi o to aby jeden użytkownik miał przykładowo 24Mbps dla siebie, ale o to aby 10 użytkowników mogło osiągnąć transfer 2.4Mbps.

  • 0

    78. ~gallatin  2010-03-07 23:11:49  host: bod153.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @76: kazdy ocenia wedlug siebie, w tych 10 procentach polowa chcialaby bez ograniczen korzystac np z takich uslug jak Google Maps, zwlaszcza ze zdjec satelitarnych, ktore jak wiadomo sa rastrami i sporo waza. A pozostale 95 procent nie korzysta bo jeszcze nie sprobowala jakie to zaj. uczucie widziec dokladnie na satelicie gdzie jestes (nie mowiac o korzysci z widzenia realnego obrazu otoczenia), zwlaszcza na wakacjach w gorach, na plazy, w obcym miescie itp. Ja nawet kupilem legalna Auto Mape dla swojego HTC Touch 2, mimo, ze zaciagnac pirata byloby mi latwiej niz kupic legala, wiec do piratow nie naleze, a mimo to przez mapy satelitarne mam spore zapotrzebowanie online. Trudno przeciez zaciagnac caly kraj w domu i wrzucic offline na karte pamieci. I lubie tez ogladac filmiki na YouTube, w czym na pewno nie jestem wyjatkiem. A to wszystko duuuuzo wazy.

  • 0

    79. ~  2010-03-08 19:13:42  host: public72595.cdma.centertel.pl

    No takiej prędkości doczekamy się tak szybko jak EDGE E. Ktoś jeszcze o tym pamięta?

  • 0

    80. ~x2  2010-03-08 20:22:10  host: nat0-waw.rtr.bait.pl

    śmieszą mnie te narzekania na Plusa :) Plus do wszystkich stacji ciągnie światłowody , info od naszego opiekuna biznesowego. Mamy firmę w Plusie od 2 lat, wcześniej był Orange, i nigdy więcej do Orange nie wrócimy. Przerywające połączenia i fatalne warunki zasięgowe, to największa wada Orange. Era nie była w stanie dać tak dobrej oferty (100 telefonów). Tylko PLUS :)`

  • 0

    81. ~kika  2010-03-09 10:44:51  host: glp250.internetdsl.tpnet.pl

    Plus wyprzedził konkurencję o lata świetlne. Jeszcze się nie otrząsnęli po HSPA+ 21 mb/s, a tu juz nowe wyzwanie:) Fakt jest jeden - jeśli bezprzewodowy internet to tylko w Plusie. Cała reszta nie dorasta mu do pięt.

  • 0

    83.  2010-03-09 11:17:53

    @82 - ja korzystam z iplusa. Proponuję wybrać się w trasę koleją Warszawa-Poznań i próbować oglądać youtube po kilku minutach wyrzucisz tego iplusa...

  • 0

    84.  2010-03-09 15:35:34

    @83 - to co piszesz to demagogia. Spróbuj inne sieci będzie tak samo (play sobie od razu odpuść) - W pociągu to co najwyżej gg będzie działać płynnie ;) Miałem play, mam iplusa zdecydowanie ten drugi działa lepiej ...

  • 0

    85. ~Abenader  2010-03-11 10:04:11  host: 212.44.151.184

    w niektórych miastach Plus gwarantuje 90% cukru w cukrze, w innych miastach 100% cukru w cukrze, a jesienią Plus zaoferuje 120% cukru w cukrze !!!! I nie będzie trzeba płacić rachunków. Taka będzie wysoka zawartość cukru... w cukrze... [modyf. cyt z filmu: Poszukiwany, Poszukiwana]

  • 0

    88. ~galltin  2010-03-13 15:55:50  host: bpj178.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Trudno mi się wypowiadać o Orange bo nie testowałem poważnie, ale w porównaniu z Era zasięg i stabilność w SE Polsce (Częstochowa, Kraków, Radom i okolice) jednak na korzyść iPlusa. Edge mam właściwie wszędzie, mało gdzie spada niżej. W pobliżu każdego większego miasta w którym testowałem jest 3G, bliżej centrum stabilne 3,5G. Google Maps chodzi wszędzie, przeglądarki też. Właściwie nigdzie, a lubię wypady za miasto i offroad, nie było tak, że byłem odcięty od sieci. Ludzie narzekają na Plusa, ale przecież żaden z operatorów nie zapewnia stabilnego 3G w całej Polsce, a w oparciu o względny zasięg i stabilność Plusa to jego 0,7gr za 100kB bez żadnych zobowiązań (prepaid, żadnych umów) naprawdę nieźle wypada na tle konkurencji.

Dodaj swoją opinię