Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polkomtel postawi LTE na 900 i 2100 MHz

Polkomtel postawi LTE na 900 i 2100 MHz

WitekT 29 Lutego 2016 10:16

11 3

Polkomtel planuje uruchomić sieć LTE w posiadanym przez siebie paśmie 900 i 2100 MHz. W najbliższych 2 latach spółka zamierza wydać na budowę sieci 4G do 1 mld zł - podał Cyfrowy Polsat w raporcie rocznym.

Zobacz: Wyniki Cyfrowego Polsatu po 4Q2015.

Jednocześnie skala nakładów inwestycyjnych na planowaną przez nas rozbudowę sieci mobilnej będzie znacząco niższa aniżeli koszt zakupu pasma 800 MHz w ramach Aukcji LTE. Docelowo może przełożyć się to na atrakcyjniejsze usługi i ceny dla klientów niż w przypadku rozbudowy sieci na częstotliwości 800 MHz - napisano.




Sieć LTE w pasmie 900 MHz działa m.in. w Czechach, a na 5 MHz w paśmie 2100 MHz sieć LTE postawiło P4.

Zobacz: Polkomtel przejął Midasa.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: polkomtel | lte | 2100 mhz | 900 mhz

w sumie: 53
  • 0

    34. ~gość  2016-02-29 12:26:12  host: agbz195.neoplus.adsl.tpnet.pl

    u mnie tylko Plus nie wcale zasięgu stoi teraz jeden maszt, a były dwa jeden Orange i drugi T-Mobile, po wprowadzeniu NetWorks! pozostał jak pisałem jeden z którego korzystają wspólnie Orange i T-Mobile i mają super zasięg z LTE włącznie,
    PLAY korzysta z tego roamingu, a PLUSS dno brak wszelakiego zasięgu.......najbliższy jego nadajnik 30 km ode mnie dopiero w mieście powiatowym , zero w Plus kontaktu ZE ŚWIATEM w XXI wieku i tak pewnie zostanie do XXII WIEKU!!
    A co oni jeszcze nie wymyślają,planują niech zastanowią na podstawowym swoim zasięgiem

  • 0

    35.  2016-02-29 12:41:03

    @33 - obsłużą, chociażby wszystkie od iPhone'a 5S w górę: http://tlp.is/97u

  • -2

    36. ~SlowerLte  2016-02-29 12:46:20  host: ip-5-172-237-72.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    Ale jak to będzie GSM900/1800, UMTS900/2100, LTE800/900/1800/2100/2600 powered by 184 Mb/s radioline?
    I czy już są zapisy na jęki i stęki, jak to 4,6Mhz GSM nie wystarczy, bo są stuki i puki, a LTE800 mam też w łazience, a w pokoju tylko LTE900?

  • 0

    37. ~~  2016-02-29 12:56:17  host: ddm58.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nadchodzi kres gsm. Sądzę, że lte800/900 po wprowadzaniu całkowicie wyprze gsm. Za kilka lat wył ten antyk.

  • -1

    38. ~  2016-02-29 13:07:30  host: apn-95-40-105-119.dynamic.gprs.plus.pl

    @16, Halset, nie masz informacji odnośnie planowania zarówno Polkomtela jak i N! a silisz się na eksperckie komentarze.
    Polkomtel i N! robią dosył po światłowodach tam, gdzie uznają to za najbardziej potrzebne. Sam dla nich takie rzeczy projektuję.
    Naprawdę u operatorów w działach planowania radiowego nie siedzą ludzie z łapanki i wiedzą co jest im potrzebne i co mogą zrobić.

  • 0

    39. ~29  2016-02-29 13:14:37  host: n06-06-02.opera-mini.net

    a nie pomyliles : telepolis????

  • -1

    40.  2016-02-29 13:50:14

    @WitekT, prośba czy możesz dla nas wszystkich jako dziennikarz dowiedzieć się, co będzie z GSM 900 (2G) jak Polkomtel ustawi zasoby na LTE ??

  • 1

    41.  2016-02-29 13:54:04

    PODSUMOWANIE MODERNIZACJI 2015: http://tlp.is/981
    A także info o testach i planach na 2016.

  • -2

    42. ~xy  2016-02-29 14:11:59  host: 178235139041.warszawa.vectranet.pl

    @21: Jesteś idealnym tzw. "targetem" dla marketingowców. Tacy łykają wszystko co im się zaproponuje. To, że co 2 lata kupujesz nowego smarkfona nie znaczy, że każdy ma tak robić. Największą zaletą sieci GSM-u jest to, że ona już została zbudowana i można z niej jeszcze długo korzystać do rozmów i terminali płatniczych, alarmów, itp. Byłem jakiś czas w Czechach i to co się rzuca w oczy to ich pragmatyczne do bólu podejście. Jak coś im służy to nie zmieniają tego, choć ich stać. U nas dokładnie odwrotnie - nieważne czy się opłaca, czy tego potrzebujemy - wciskają coś nowego to kupujmy! Zapożyczajmy się, ale musimy mieć nowe. Samochody, telefony, cokolwiek. Bo jeszcze sąsiad by miał nowszy.

  • 0

    43.  2016-02-29 14:38:42

    @38 Tak, na pewno to robisz. Poczytaj na forum w temacie Plusa, jak ciągną te swoje słynne radiolinie/światłowody 183 Mb/s i nierzadko podłączona nie jest jedna stacja ale NAWET 3 :) Przeginka. Dlatego napisałem.....ok, zapowiadają rozbudowę LTE ale nie się za dosył zabiorą również. Przecież dzisiaj widać, jak ich 3G leży i kwiczy.

  • 0

    44.  2016-02-29 14:39:21

    @xy (42), właśnie, GSM w Polsce działa już ponad 16 lat, więc jaka wymiana telefonu co dwa lata?! Przez ten czas i tak musiałeś wymienić przynajmniej raz terminal, bo stary zwyczajnie rozpadł się ze starości, zużył się (chyba, że jesteś człowiekiem wyjątkowo dbającym o sprzęt ). Zanim w pełni zniknie GSM zapewne minie kolejne parę lat. Nie wiem więc, o czym piszesz.

  • 0

    45.  2016-02-29 14:45:45

    @Witek! Do kiedy TMobile bądź UKE mają czas na ogłoszenie informacji o bloku LTE800 po NetNecie? Jest jakaś graniczna data lub dzień ?

  • -2

    46.  2016-02-29 14:56:38

    W mojej miejscowości działa radiolinia 182Mb/s i co? I nic, internet LTE 800/1800 stabilne 30-50Mb/s, na 3G 900 (całe szczęście brak 2100) max 10Mb/s, nie wiem może na papierze wygląda to źle, ale w rzeczywistości działa to normalnie jak w innych sieciach. Orange postawiło teoretycznie 2x183Mb/s i co? I nic, działa podobnie jak w Plusie tylko zasięg marny przez wymuszone 2100Mhz, więc prędkości są niestabilne.

  • 1

    47. ~P  2016-02-29 15:44:32  host: public-gprs359461.centertel.pl

    Spokojnie, modernizacja dosylu tez jest przewidziana. Wykazy radiolinii uke są mocno nieaktualne

  • 1

    48. ~Ja  2016-02-29 16:17:50  host: user-94-254-161-205.play-internet.pl

    Halset, pseudoekspercie nie wypowiadaj się na tematy, o których nie masz pojęcia, OK? Myślę, że koleś z 38 prawdę pisze. Co do leżenia i kwiczenia, weźmy np. Piaseczno: 3G Plusa 20-30 Mb/s, 3G T-mobile/Orange 2-6 Mb/s - i to wszystko jedno czy 900 czy 2100.

  • 0

    49.  2016-02-29 17:55:34

    @kwistas i @48 Miałem prywatnie ponad 10 lat Plusa, obecnie mam służbowy w Plusie (taką umowę ma mój pracodawca) Więc nie piszcie mi tu bzdur. Plus jest zapchany jak rura w klozecie na 3G. Zdarzają się stacje czy miejsca gdzie jeszcze dobrze chodzi ale to jest kropla w morzu. Mieszkam na osiedlu z ponad 30tys mieszkańców. Najwięcej stacji mam N! i PLusa, z czego Plus oczywiście misz masz technologiczny. Na 3G nie idzie korzystać z neta. Prędkości góra 4-4.5 Mb/s na U900 ledwo 1Mb/s przekraczam. To w Play o mniejszych zasobach radiowych takich prędkości nie ma. Plus jeszcze jako tako oddycha na LTE ale też nie jest super hiper. Maks wyciagam 25-26 Mb/s przy najsilniejszym sygnale LTE, jaki mam w domu w Plusie. Dla przykładu na Play ok 15-17 Mb/s na LTE. Orange pól roku temu latał po 35Mb/s, TM się kończył na 27-28 Mb/s. Orange nie mam co dzień ale chciałem, z tym że połączenia w chacie ciągle zrywane. Z dwa tygodnie temu (trochę klientów Orange nałapało przez lepsze promocji niż TM) gdy testowałem - Orange w końcu idzie gadać, ale prędkości na O są dzisiaj niższe niż w TM i osiagają w granicach 40-45 Mb/s (przy obecnie wspólnym dla N! 15Mhz na LTE1800) a TM - grubo powyżej 50Mbs. Dla przykładu na 3G zarówno w Orange jak i w TM osiągam prędkości zbliżone do LTE Plusa. Bez problemu 20Mb/s i wyżej. A na trasie jak jestem w terenie w różnych miejscach, bym się zapłakał gdyby nie działało LTE w Plusie. Na 3G nie idzie nie tylko korzystać na lapie z maila, ale nawet problem jest z otwieraniem stron.
    Są oczywiście miejsca, gdzie LTE jest zbędne i w Plusie działa 3G płynnie i dobrze ale to kropla w morzu.

  • 1

    50. ~Edek z fabryki kredek  2016-02-29 21:35:29  host: public-gprs516632.centertel.pl

    L900 w Plusie to bedzie jeszcze gorsze niż to ich L800 , testowałem, dziękuję, nie polecam. Chyba że wyjątkowo cierpliwym . Prędkość w Plusowym L800 to jak ciśnienie u stuletniego człowieka , tak skacze że nie wiadomo co za chwilę Ciebie czeka . Miałem iPlusa przez kilka lat , ale jak jakość sieci zleciała na dół i nic z tym nie robili, to szkoda czasu na pseudo lidera Kroka

  • -1

    51. ~xy  2016-02-29 23:07:00  host: 178235139041.warszawa.vectranet.pl

    Znowu herezje jakieś :-) Prawda jest taka, że każda sieć może działać gdzieś super, a inna źle w tym samym miejscu, z kolei w innym na odwrót.

  • 0

    52. ~  2016-03-01 20:43:07  host: 31.1.168.128

    43 Halset, niczego nie muszę Ci udowadniać ale wyobraź sobie, że nie każdy pracuje jako przedstawiciel handlowy.
    Otóż Plus w projekcie IDM ma budowane światłowody do swoich stacji. Podobnie Networks też buduje dosył po światłowodach. To, że ty o czymś nie wiesz, nie oznacza, że tego nie ma. Twoja wiedza opiera się na tym co wyczytasz na forum i tyle. Dla mnie to są zleceniodawcy i nie zamierzam żadnego bronić ale twoje zachowanie to ciekawy przypadek i powinien zająć się nim psycholog i psychiatra, bo to co wyprawiasz na tym portalu normalne nie jest.

  • 0

    53. ~  2016-03-01 20:46:38  host: 31.1.168.128

    c.d. Nie masz kompletnie pojęcia ile trwa sam projekt a tym bardziej cała inwestycja wraz z wybudowaniem i uruchomieniem.

Dodaj swoją opinię