Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polkomtel nagrodził innowacyjne firmy

Polkomtel nagrodził innowacyjne firmy

WitekT 18 Grudnia 2006 21:47

0 0

Mobilne biuro budowy, sterowanie sygnalizacją miejską, obsługa pielgrzymki papieskiej, badanie EKG, monitorowanie wilków bieszczadzkich - wszystkie te projekty łączy zastosowanie nowatorskich rozwiązań teleinformatycznych. Po raz trzeci przyznano nagrody w prestiżowym konkursie Przedsiębiorstwo Plus Technologia, organizowanym przez Polkomtel.

Celem konkursu Przedsiębiorstwo Plus Technologia jest promowanie nowatorskich projektów z zakresu telekomunikacji i teleinformatyki wdrożonych w polskich przedsiębiorstwach. Projekty te, oparte na rozwiązaniach i produktach sieci Plus, przyczyniają się do usprawnienia procesów produkcyjnych i optymalizują zarządzanie procesami biznesowymi. W tym roku Kapituła Konkursu, której przewodniczył prof. dr hab. inż. Józef Modelski, przyznała nagrody w dwóch kategoriach. Pierwsza obejmowała wewnętrzne systemy komunikacji, a druga usługi mobilne w relacjach biznesowych. Laureatów konkursu podzielono też według kryterium wielkości firmy na grupę dużych przedsiębiorstw oraz firmy małe i średnie.

Wśród dużych przedsiębiorstw w kategorii Wewnętrzne Systemy Komunikacji pierwszą nagrodę zdobyła firma Raben Logistics za System komunikacji z kierowcami. Dzięki niemu w Raben Logistics poprzez SMS dostawy są zlecane automatycznie i tą samą drogą wracają raporty o realizacji zamówienia. Zastosowanie tego rozwiązania skróciło czas oczekiwania na przesyłkę i zwiększyło bezpieczeństwo dostaw.

Jury konkursu przyznało ex aequo dwa drugie miejsca: firmie Budimex za projekt: Mobilne biuro budowy oraz Koncernowi Energetycznemu ENERGA za projekt Zintegrowany system transmisyjny do realizacji projektów telemetrycznych. W obu przypadkach dzięki zastosowaniu nowych technologii firmy podniosły znacząco efektywność swoich działań. Łączność GSM umożliwiła sprawne zarządzanie biurem na terenie budowy, przyspieszyła reakcję na pojawiające się awarie w sieci energetycznej, skracając czas od momentu zauważenia problemu do jego usunięcia o 90%.

Projekt Zintegrowany system łączności firmy Artman w kategorii Wewnętrzne Systemy Komunikacji otrzymał wyróżnienie specjalne. Sprawne zarządzanie zespołem serwisowym, monitoring pojazdów, program lojalnościowo-marketingowy to tylko niektóre ze zmian wprowadzonych przez producenta i dystrybutora ubrań marki House, które zwiększyły o połowę przychody firmy.

Podczas pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Polski najważniejszym czynnikiem gwarantującym bezpieczeństwo Ojca Świętego oraz pielgrzymów była sprawna i szybka komunikacja. W swoich działaniach Komenda Stołeczna Policji wykorzystała pakiet usług oferowanych przez sieć Plus, m.in: system komunikacji grupowej Naciśnij i Mów, SMS-owy System Automatycznego Powiadamiania i Koordynacji, transmisję przez UMTS, dostęp do danych video w mobilnym wozie wspomagania. Projekt Obsługa Pielgrzymki Papieskiej z wykorzystaniem usług sieci Plus otrzymał od jury wyróżnienie specjalne.

Zastosowanie przez PKN Orlen platformy mobilnej OneBridge skróciło czas dotarcia informacji do pracownika, usprawniając tym samym proces podejmowania decyzji. Jury konkursu doceniło to jako bardzo dobry przykład pokazujący, jak technologie mobilne GPRS/EDGE/UMTS przyczyniają się do zwiększenia efektywności i szybkości komunikacji w dużych przedsiębiorstwach.

Kapituła konkursu przyznała nagrody również średnim i małym przedsiębiorstwom. Pierwsze miejsce otrzymało Radio Zet za projekt Zdalny monitoring emisji sygnału FM. Zastosowanie zdalnego monitoringu sygnału FM umożliwiło pełną kontrolę jakości sygnału radiowego oraz natychmiastową reakcję służb technicznych EUROZET w razie pojawienia się usterki.
Jeszcze rok temu pracownicy Instytutu Ochrony Przyrody PAN przemierzali bieszczadzkie lasy z kartką i długopisem w ręku, skrzętnie notując wszelkie ruchy stad wilków. W 2006 roku naukowcom z pomocą przyszły nowe technologie. Obecnie informacje o miejscach pobytu wilków trafiają za pośrednictwem sieci Plus do centrum monitoringu dzięki zakładanym zwierzętom obrożom z systemem GPS. Koszt badań terenowych przy wykorzystaniu nowych technologii spadł o 70%. Za projekt Wykorzystanie telemetrii GPS/GSM w badaniach wilków w Bieszczadach Instytut Ochrony Przyrody PAN otrzymał drugie miejsce.

Monitoring miejskiej sygnalizacji świetlnej wraz z informacją pogodową to projekt wdrożony w życie przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, za który kapituła konkursu przyznała również drugie miejsce. Dzięki modemom GPRS kluczowe urządzenia sygnalizacji świetlnej są monitorowane w sposób ciągły i w przypadku wykrycia usterki natychmiast naprawiane. Włączenie do projektu także stacji pogodowych, które za pośrednictwem sieci Plus przesyłają na bieżąco dane o stanie dróg w mieście, umożliwia służbom miejskim szybkie i skuteczne reagowanie na opady i gołoledź, znacząco podnosząc poziom bezpieczeństwa na drogach.

W kategorii Usługi Mobilne w Relacjach Biznesowych wśród dużych firm pierwsze miejsce otrzymała Polska Grupa Farmaceutyczna za projekt Elektroniczny program lojalnościowy "Dbam o zdrowie", w którym zastosowano technologię GPRS dla usprawnienia przepływu informacji między aptekami a centralą firmy. Użycie GPRS skróciło znacznie czas obsługi klienta w aptekach, jak również zagwarantowało bezpieczeństwo danych oraz ujednoliciło standardy komunikacji.

Wspólny projekt Banku BPH i Centrum Bankowości Bezpośredniej oraz Polkomtel Wspólna oferta dla klientów sieci Plus został wyróżniony drugim miejscem. Wybrani klienci Polkomtela i Banku BPH mieli możliwość skorzystania z bezpłatnego pakietu usług telekomunikacyjnych oraz karty kredytowej Banku BPH. Informacja o przyznanych pakietach usług została przesłana klientom za pomocą usługi SMS po odebraniu karty w dogodnym dla siebie oddziale Banku BPH.

Firma PKP Przewozy Regionalne uhonorowana została drugim miejscem za projekt Monitorowanie realizacji rozkładu jazdy za pomocą urządzeń GPS. W tym przypadku zastosowanie urządzeń GPS w pojazdach kolejowych umożliwiło bieżące monitorowanie pozycji pociągu, jak również optymalizację rozkładu jazdy. W znaczący sposób usprawniło to proces napraw oraz rozliczeń finansowych spółki.

W grupie małych i średnich przedsiębiorstw pierwsze miejsce otrzymała firma ADAMANT Asekuracja za przełomowy projekt w dziedzinie medycyny Mobilny system nadzoru kardiologicznego. Dzięki współpracy elektrokardiografu i telefonu komórkowego jest możliwe wykonanie samodzielnie przez pacjenta badania EKG oraz uzyskanie natychmiastowej konsultacji medycznej. Badanie takie może być wykonane wszędzie i o każdej porze, co znacznie zwiększa szansę na udzielenie pacjentowi skutecznej pomocy.

Wśród laureatów znalazły się nie tyko przedsiębiorstwa, ale również jednostki samorządowe. M.in. Urząd Miasta w Kraśniku został nagrodzony drugim miejscem za projekt SMS na dowód. Serwis SMS w Kraśniku przypomina o terminie odbioru nowego dowodu czy kolejnej sesji Rady Miasta. Urząd Miasta wprowadził również darmowy serwis SMS, aby usprawnić i przyspieszyć obsługę petentów oraz skrócić czas przepływu informacji. Mieszkańcy Kraśnika mają również możliwość udziału w sondażach i konkursach poprzez serwis SMS, co znacząco wpłynęło na zaktywizowanie kontaktów obywateli z UM oraz na budowę wizerunku Kraśnika jako miasta przyjaznego nowym technologiom.

Źródło tekstu: Polkomtel     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1.  2006-12-18 23:37:08

  no fajnie, tylko dlaczego Gdańsk nie podaje danych z prognoz meteo mieszkańcom? To by też zwiększyło bezpieczeństwo na ulicach !!!

 • 0

  2. ~observator  2006-12-19 07:06:00  host: apn-99-32.gprspla.plusgsm.pl

  Gratulacje! :-)

 • 0

  3. ~mirekb  2006-12-19 09:59:19  host: bmu228.neoplus.adsl.tpnet.pl

  jak bym czytal gazetke plusa z kongresu technologicznego..nic ciekawego

 • 0

  4. ~andrew  2006-12-19 16:01:57  host: dpj148.neoplus.adsl.tpnet.pl

  akurat polkomtel najmniej wie o technologiach, więc głosu nie powinien zabierać.

 • 0

  5. ~observator  2006-12-19 17:38:14  host: nat-39.wolomin.net

  akurat Polkomtel wie najwięcej o technologiach, więc andrew się nie odzywaj i nie pij już proszę dzisiaj

 • 0

  6. ~sim  2006-12-20 21:47:50  host: efd25.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nagradzają innych bo swojej platformy pre-paid byłoby im wstyd w ogóle wspominać.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-170-159.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet