Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polkomtel ma coraz mniejsze wpływy z umowy z P4

Polkomtel ma coraz mniejsze wpływy z umowy z P4

sirmark 25 Czerwca 2009 11:53

0 0

Wpływy z tytułu umowy o roamingu krajowym z P4 (sieć Play) mają dla Polkomtela coraz mniejsze znaczenie, zarówno jeśli chodzi o procentowy udział w przychodach, jak i wartości bezwzględne - powiedział w wywiadzie dla Parkietu Jarosław Bauc, prezes Polkomtela. W stosunku do szczytowego okresu współpracy, spadek ruchu Play - i proporcjonalnie przychodów z tytułu współpracy z nim - jest kilkudziesięcioprocentowy.

Jest to efekt uzyskania przez P4 od UKE częstotliwości z zakresu 900 MHz, które według Bauca są najbardziej predestynowane do tego, aby budować sieć mobilnego dostępu do internetu na terenach wiejskich. Play tymczasem wykorzystuje je do usług głosowych w miastach, gdzie akurat infrastruktury nie brakuje, co powoduje przeniesienie ruchu i przychodów do sieci Play.

Prezes jest zadowolony z wyników finansowych firmy w pierwszym kwartale, na które wpływ miały działania antykryzysowe. Chodzi o programy redukcji kosztów bieżących, wydatków inwestycyjnych i przemodelowania biznesu, który od lat przyzwyczajał klientów do coraz tańszych i coraz lepszych telefonów.




Ze wstępnych szacunków wynika, że II kwartał pod względem przychodów powinien być podobny do pierwszego. Prezes Bauc szacuje, że EBITDA będzie wyższa niż w I kwartale, w którym wyniosła 679 mln zł, a zysk netto wzrośnie o nawet 150 mln zł do ok. 363 mln zł. Polkomtel oczekuje, że na koniec roku EBITDA była mniejsza maksymalnie o 10% niż w 2008 roku.
Na utrzymanie wyników wpływ ma nowe podejście do subsydiowania telefonów, polegające na ograniczeniu dotacji i zachęcaniu klientów do korzystania z ofert bez konieczności wymiany telefonu. Polkomtel zmienił także portfolio telefonów - w 2008 roku na ich zakupy wydano około 1 mld zł.

Ze względu na kurs waluty mniejsze będą inwestycje operatora. Zostanie postawionych mniej stacji bazowych, a pozostałe będą optymalizowane. Polkomtel stawia na transmisje danych. Myślimy o przyszłości. Przyszłość zaś to transmisja danych, a transmisja danych to sieć szkieletowa. Dostęp i przepustowość tej sieci są bardzo istotne. - mówił Bauc.

Prezes pochwalił się także wynikami sklepu z muzyką - Muzodajnia. Ma on ponad 80 tys. użytkowników i osiągnął próg rentowności. Optymistycznie patrzy także na mobilne płatności Pracujemy nad projektem, który powinien przełamać bariery utrudniające upowszechnienie płatności mobilnych. Tego typu projekty (jak Płać Komórką) nabiorą rozpędu, kiedy uda się przekonać do nich dostawców usług. Myślę, że jesienią możemy mieć wiele dobrych informacji.

Źródło tekstu: Parkiet, wł     

Dodaj do:
w sumie: 60
  • 0

    41. ~Olsztyn  2009-06-25 14:46:26  host: 77-254-61-161.adsl.inetia.pl

    W olsztynie nie ma najmniejszych problemów z Playem. Jakość rozmów jest identyczna jak w plusie. Zasięg 3G prawie zawsze na full

  • 0

    42.  2009-06-25 15:27:46

    mi czasem PLAY zrywa w Warszawie, ale mam drugi telefon w Orange i tu regularnie rozmowę przerywają "kosmiczne" bulgoty. Taka karma widocznie.

  • 0

    43.  2009-06-25 16:13:13

    no nie wiem Panie Prezesie, czy blisko 100 milionów złotych to taki drobiazg. Skoro tak to dlaczego wyłączność na roaming krajowy?

  • 0

    44.  2009-06-25 16:19:42

    Miedzy dzialaniem play online i iplusem nie widze zadnej roznicy. Testowalem obie uslugi i wybor padl na PO, taniej i wiecej GB.

  • 0

    45. ~  2009-06-25 16:24:23  host: 81-210-85-150.ip.netia.com.pl

    ostatnie działania zarzadu + pokazuja ze nikt nie ma pomyslu co dalej robic i jak to zrobic....no chyba ze dzialania sa celowe aby doprowadzic firme do ruiny i tanio sprzedac...ciekawe kto ma zapewniona za to dozywotnia emeryturke i stoleczek???

  • 0

    46. ~  2009-06-25 16:34:38  host: t04-03.opera-mini.net

    Era w mojej okolicy ma najlepszą jakość rozmów w Play bulkotanie zaczęło się 3 tygodnie temu, ich sieć się pogarsza z dnia na dzień, chyba ruchu sieciowego nie mogą ogarną :-D Proponuje sieci Play się spytać starszego brata np. Erę jak się buduje sieć która daje pełny komfort rozmowy;)

  • 0

    47. ~  2009-06-25 16:38:45  host: t04-03.opera-mini.net

    A tak powracając do tematu to Plus dał do zrozumienia Play, że praktycznie i tak mało przynosićie nam przychodów więc możemy w każdej chwili zablokować dostęp do własnej sieci w rejonach gdzie nasz zasięg jest najczęściej używany przez abonentó Play. Potem w razie czego złoży się na awarie, ale za to przestraszony Play będzie się godził na mniej korzystne warunki by zapewnic abonentom zasięg.

  • 0

    48. ~Gormar  2009-06-25 16:49:54  host: 217.96.62.235

    @47. Niestety, ale możesz mieć racje. A co do działania PLAY w Ostrołęce - czy to GSM (Nokia 3510i) czy UMTS (LG KU990) działa świetnie ;).

  • 0

    49. ~Gormar  2009-06-25 16:52:28  host: 217.96.62.235

    Jeszcze zapomniałem. W Poniedziałek byłem w Wa-wie i zarówno na Pradze-północ jak i w centrum z GSM oraz UMTS nie było problemów. Więc nie wiem kto podawał informacje, że są w stolicy problemy. Może następnym razem poda bardziej precyzyjną lokację to przyjadę i sprawdzę ;)

  • 0

    50. ~jls  2009-06-25 16:53:41  host: 94.254.180.98

    47. Troche to nie powazne co czym piszesz.

  • 0

    51. ~bambo  2009-06-25 18:01:20  host: 94.254.244.249

    #47: a dlaczego niby Play miałby godzić się na gorsze warunki? Może wtedy Era lub Orange zaproponowałby lepsze? Chętni na tą kaskę zawsze się znajdą. A lepiej dostać coś niż nic. Nie od dziś wiadomo, że chytry dwa razy traci :-)

  • 0

    52. ~w  2009-06-25 21:55:57  host: nat-klon-207-21.globalconnect.pl

    Powiem tak- mnie E-GSM Playa w Szczecinie chodzi bez żadnych problemów!Kiedyś miałem tak-taka i to dopiero były problemy-w czasie rozmowy sekundowe przerwy w słyszeniu rozmówcy po drugiej stronie!przeszedłem do Playa i zero problemów!pzdr

  • 0

    53. ~mirekb  2009-06-25 22:00:51  host: apn-77-113-49-24.dynamic.gprs.plus.pl

    napisałem maila do uokik w sprawie postępowania uokik w zakresie wyłącznosci polkomtel na roaming krajowy.niezle mi odpisali..musze poszukac wiele paragrafów.jak dojde napisze.osobiscie nie wierze ze powyzsze postepowanie da jakis skutek,zasłonia sie tym ze byli prokonkurencyjni ze zmianą regulaminu,inna kwestia to taka ze polkomtel to jeszcze spółka s.a. i w sumie państwowa wiec kazdy z 4mno ma swoje obszary gdzie wie co może i nic tego nie zmieni.kase z play maja niezłą ale co Bauc miał powiedziec,że zlewają play?jak zgarną pozamiejski target i wiekszosc oszczednych (często pozornie)smsowych maniaków z 3mno pójdzie do play w skali 2-3 lat kasa od play dla plusa będzie na dosc stałym poziomie-sam Bauc to potwierdził,ruch pójdzie pół na pól.duży może więcej,a ten co ma/może wiecej dyktuje warunki.nie rynek czy konkurencja

  • 0

    54.  2009-06-26 00:01:27

    No niestety tym razem tylko lekko ponad 1mb: http://www.speedtest.net/result/503926418.png Zapewniam ze niedawno mialem 2mb na internecie od Play.

  • 0

    55.  2009-06-26 00:39:06

    52. cóż możemy Tobie wierzyć na słowo, lecz problem dotyczy z dnia na dzień coraz więcej lokalizacji.

  • 0

    56.  2009-06-26 00:39:59

    rcicho to zrób z 2 mb, taką szybkość można osiągnąć w Play to chyba normalne.

  • 0

    57.  2009-06-26 09:03:26

    Ad 57. Załuję, że nie zrobiłem screena gdy mi pokazywało 1,5-2,0 mb/s od Playa.

  • 0

    58. ~thonka  2009-06-26 09:50:02  host: t11-08.opera-mini.net

    @w - nie wiem jak w twojej lokalizacji, ale w okolicach ku sloncu, kaliny, mierzyn jakosc egsm jest taka sobie - dzwiek plaski jakby ktos po tanim voipie dzwonil z australii (z tym akurat mam doswiadczenie :) ), napewno nie lepsza niz w erze czy orange...

  • 0

    59. ~piter  2009-06-26 14:55:53  host: 89.174.55.154

    Play online ma zasięg może w większych miastach. Tuż poza nimi- można się pożegnać z internetem. Jakość rozmów i zasieg lecą codziennie na łeb na szyję. Żadnych popraw, tylko pogorszenie.

  • 0

    60. ~Dina  2009-06-26 17:40:02  host: p09-11.opera-mini.net

    W Łodzi nie mam problemu z Playem 2G (Nokia 6510).

Dodaj swoją opinię