Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polkomtel i Ericsson testują w Polsce LTE Broadcast

Polkomtel i Ericsson testują w Polsce LTE Broadcast

LuiN 1 Września 2014 11:42

11 3

plus lte broadcast test Ericsson wraz z Polkomtelem przeprowadzili pierwszy udany test technologii LTE Broadcast w Polsce. Mecz otwarcia mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn, pomiędzy Polską i Serbią był strumieniowany na urządzenia mobilne 300 wybranych gości i dziennikarzy.

Grupa testująca otrzymała 300 urządzeń mobilnych obsługujących technologię LTE Broadcast (Samsungi Galaxy Note 3) z aplikacją umożliwiającą oglądanie transmisji na żywo z meczu. Całe wydarzenie trwało około 4 godzin, a próba została bardzo dobrze odebrana przez grupę testową.

Za sprawą ilości transferowanych danych wideo, która jak się prognozuje, będzie rosła o 60% rocznie aż do roku 2018, operatorzy są pod nieustanną presją. Z jednej strony dążą do zapewnienia swoim abonentom wysokiej jakości doświadczeń wideo wszędzie i o każdej porze, jednocześnie dbając o efektywność sieci i koszty.




Rozwiązanie LTE Broadcast umożliwia efektywne użytkowanie spektrum LTE i zasobów sieciowych. Unikalne treści mogą być dostarczane jednocześnie do praktycznie nieograniczonej liczby abonentów, np. wiele kanałów wideo pokazujących akcję z różnych kamer, zbliżenia i powtórki podczas zawodów. Dostęp do treści jest przy tym natychmiastowy i nie występuje problem ciągłego buforowania. Sygnały pochodzące z kilku stacji komórkowych są sumowane przez telefon w celu uzyskania najlepszej możliwej jakości obrazu, co jest bardzo istotne na granicy zasięgu stacji komórkowych (każda stacja LTE emituje dokładnie ten sam sygnał wideo).

Źródło tekstu: Ericsson     

Dodaj do:

Tagi: ericsson | lte broadcast | plus | polkomtel

w sumie: 17
  • 0

    1. ~Kuzyn1920  2014-09-01 11:56:34  host: 92.60.132.22

    Ładnie, kolejny krok w przód. cyt....Z jednej strony dążą do zapewnienia swoim abonentom wysokiej jakości doświadczeń wideo wszędzie i o każdej porze, jednocześnie dbając o efektywność sieci i koszty... Czyli usługa bedzie musiała swoje kosztować. Ciekawe ile i kiedy bedzie dostępne do wszystkich.

  • 2

    2. ~  2014-09-01 11:58:11  host: user-94-254-197-25.play-internet.pl

    To jest przyszłość, w sytuacji kiedy operatorzy zagraniczni cisną serwisy VOD, wideo, Netflixa, HBO i inne serwisy by dokładały się do odciążenia sieci.

  • -3

    3. ~Wojteczek z Elblonga  2014-09-01 12:12:27  host: 81.219.84.18

    Od kiedy mam LTE w Plusie muli mi komp. Skanowałem dwoma antywirusami naraz i tnie jeszcze gorzej ...

  • 1

    4. ~Staszi  2014-09-01 12:13:15  host: ptcnat.t-mobile.pl

    Po co iść na stadion, żeby patrzeć w ekranik???

  • -4

    5. ~  2014-09-01 12:15:57  host: user-94-254-197-25.play-internet.pl

    @4 to test, na stadionie było 65 tys. ludzi, a testowało góra 300 i na pewno nie gapili się w ekran non stop, poza tym jak czegoś nie widziałeś to możesz sobie cofnąć i zrobić powtórkę.

  • 4

    6.  2014-09-01 12:16:22

    Oglądanie meczu na malutkim ekraniku to cofanie się w tył, w PRL-u ludzie oglądali mecze na większych ekranach, nie widzę zastosowania tej technologii, mecz ma być na telewizorze o rozmiarze 40, 50 a najlepiej 60 cali !

  • -5

    7. ~  2014-09-01 12:17:15  host: Host-194-177-30-177.net.interbeskidy.net

    Wymyślili telewizję na nowo ;-)

  • 2

    8. ~Andrzej_z_Czeladzi  2014-09-01 12:17:37  host: 81.219.84.18

    @3: a jakich antywirusów używasz? bo ja mam internet z timbojala i nie narzekam. Może zasięgu nie masz?

  • -4

    9. ~  2014-09-01 12:18:13  host: user-94-254-197-25.play-internet.pl

    @6 a kto ci zabrania korzystania LTE Broadcast w Smart tv jak będzie dostępne?

  • -2

    10.  2014-09-01 12:18:43

    Rozumiem że można to wykorzystać jako alternatywę lornetki na stadionie?
    Podczas meczu zwróciłem uwagę że ci siedzący najdalej to nie wiele by widzieli bez tych ekranów.

  • -4

    11.  2014-09-01 12:19:47

    @3 zainstaluj se jeszcze 3 antywiry...

  • -1

    12. ~  2014-09-01 12:21:26  host: user-94-254-197-25.play-internet.pl

    @10 piłki nożnej też często nie widzą, po to jest podwieszony telebim na górze stadionu. Ludzie to był test, a nie opcja dla kibiców na stadionach.

  • -1

    13. ~  2014-09-01 12:23:59  host: user-94-254-197-25.play-internet.pl

    Na Spot Festiwal kiedyś testowali 150 Mb/s w LTE, to nie znaczy, że ludzie mają oglądać koncert z tabletu. Po prostu zebrali sporo osób w jednym miejscu, a to znakomita okazja do takich testów obciążeniowych i do reklamy.

  • 6

    14. ~gość 98  2014-09-01 12:37:59  host: public-gprs514689.centertel.pl

    MŚ siatkarzy 2014: Płamen Konstantinow odmówił wywiadu POLSATOWI !!! Selekcjoner BUŁGARÓW Płamen Konstantinow odmówił udzielenia wywiadu telewizji Polsat. "Nie będę reklamował was za darmo" - powiedział reporterowi Bułgar. Cyt.: "Skoro bierzecie pieniądze od ludzi za możliwość oglądania meczów, to ja nie będę reklamował was za darmo" - powiedział Konstantinow na znak protestu przeciwko zakodowaniu mistrzostw przez nadawcę.

  • -3

    15. ~  2014-09-01 12:58:21  host: 79.141.161.14

    @mac mecz ma być wszędzie a nie tylko na 50calowym TV w domu

  • -2

    16. ~pabloki  2014-09-01 13:51:37  host: 213.158.219.169.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    jeśli sie to skomercjalizuje po testach to będzie to bardzo niszowa usługa.

  • 0

    17. ~dvbt jednak lepsze  2014-09-02 12:42:37  host: apn-95-41-80-52.dynamic.gprs.plus.pl

    W systemie dvb-T nie ma problemu z ilością transferu. Ten sam sygnał może odbierać 1 urządzenie jak i 10 milionów bez żadnego obciążenia nadajnika (jedyne znaczenie ma jego moc nadawcza). Podobnie powinno być w LTE broadcasting, nadajnik nadaje sygnał a odbiornik biernie odbiera, przetwarza i wyświetla. Żadne limity transferu nie miały by racji bytu. Z tego co widać jednak lte broadcast działa dwukierunkowo więc w tej chwili jest niemożliwe przeniesienie funkcjonalności dvb-t do lte-broadcasting, szkoda.

Dodaj swoją opinię