DAJ CYNK

Polkomtel dla Polaków?

WitekT

Wydarzenia

Polscy akcjonariusze chcą dokupić Polkomtela. Zrobili już pierwszy krok, choć obawiają się uwikłania w historię podobną do walki w Erze.

Polscy akcjonariusze chcą dokupić Polkomtela. Zrobili już pierwszy krok, choć obawiają się uwikłania w historię podobną do walki w Erze.

Krajowi akcjonariusze Polkomtela, czyli PKN Orlen, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, KGHM i Węglokoks, wielokrotnie deklarowali, że chcą sprzedać akcje operatora Plus GSM i Samych Swoich. Nadal to podtrzymują. Ale oficjalne deklaracje to jedno. W rzeczywistości polscy akcjonariusze chcieliby dokupić akcji Polkomtela. Nadarzyła się ku temu niezła okazja.

Akcjonariusze zrobili już nawet pierwszy krok w stronę kupna akcji Polkomtela, wysyłając do TDC list z pozornie niewinnym pytaniem: dlaczego TDC nie poinformował ich o zmianie swojej struktury właścicielskiej. Zdaniem niektórych prawników, TDC mógł to zrobić już w grudniu. Taka informacja może być wstępem do uruchomienia opcji pierwokupu.

Jeżeli TDC powiadomi akcjonariuszy Polkomtela, że zmienia właściciela, każdy z nich ma prawo do skorzystania z opcji pierwokupu, jeśli zgłosi to w ciągu 30 dni — mówi jeden z informatorów.

Akcjonariusze odmawiają odpowiedzi na pytanie o list do TDC i o zamiary kupna akcji Polkomtela.

Obecnie polscy akcjonariusze mają 60,78% pakiet operatora. Prawo pierwokupu daje każdemu akcjonariuszowi prawo do kupna udziałów proporcjonalnie do wysokości posiadanego przez niego pakietu. Skorzystanie z tej opcji da polskim akcjonariuszom ponad 70% pakiet.

Ale statut spółki jest dość nieprecyzyjny i jest bardzo dużo niejasności wokół tego, ile akcji, za jaką cenę i w jaki sposób mogą kupić akcjonariusze w takiej sytuacji. Dlatego PSE, KGHM i Orlen obawiają się, że wykonanie opcji pierwokupu narazi ich na długotrwały konflikt z brytyjskim Vodafone, właścicielem 19,61% akcji Polkomtela. A tego, jak zapewniają, nie chcą.

Uzyskanie przez polskich udziałowców kontroli nad Polkomtelem jest zgodne z linią polityczną Prawa i Sprawiedliwości. Zwiększanie obecności polskiego kapitału to bardzo dobre rozwiązanie - mówi Tomasz Markowski, wiceprzewodniczący komisji skarbu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Puls Biznesu