Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polkomtel dla Polaków?

Polkomtel dla Polaków?

WitekT 9 Stycznia 2006 09:21

0 0

Polscy akcjonariusze chcą dokupić Polkomtela. Zrobili już pierwszy krok, choć obawiają się uwikłania w historię podobną do walki w Erze.

Krajowi akcjonariusze Polkomtela, czyli PKN Orlen, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, KGHM i Węglokoks, wielokrotnie deklarowali, że chcą sprzedać akcje operatora Plus GSM i Samych Swoich. Nadal to podtrzymują. Ale oficjalne deklaracje to jedno. W rzeczywistości polscy akcjonariusze chcieliby dokupić akcji Polkomtela. Nadarzyła się ku temu niezła okazja.

Akcjonariusze zrobili już nawet pierwszy krok w stronę kupna akcji Polkomtela, wysyłając do TDC list z pozornie niewinnym pytaniem: dlaczego TDC nie poinformował ich o zmianie swojej struktury właścicielskiej. Zdaniem niektórych prawników, TDC mógł to zrobić już w grudniu. Taka informacja może być wstępem do uruchomienia opcji pierwokupu.

Jeżeli TDC powiadomi akcjonariuszy Polkomtela, że zmienia właściciela, każdy z nich ma prawo do skorzystania z opcji pierwokupu, jeśli zgłosi to w ciągu 30 dni — mówi jeden z informatorów.
Akcjonariusze odmawiają odpowiedzi na pytanie o list do TDC i o zamiary kupna akcji Polkomtela.

Obecnie polscy akcjonariusze mają 60,78% pakiet operatora. Prawo pierwokupu daje każdemu akcjonariuszowi prawo do kupna udziałów proporcjonalnie do wysokości posiadanego przez niego pakietu. Skorzystanie z tej opcji da polskim akcjonariuszom ponad 70% pakiet.

Ale statut spółki jest dość nieprecyzyjny i jest bardzo dużo niejasności wokół tego, ile akcji, za jaką cenę i w jaki sposób mogą kupić akcjonariusze w takiej sytuacji. Dlatego PSE, KGHM i Orlen obawiają się, że wykonanie opcji pierwokupu narazi ich na długotrwały konflikt z brytyjskim Vodafone, właścicielem 19,61% akcji Polkomtela. A tego, jak zapewniają, nie chcą.

Uzyskanie przez polskich udziałowców kontroli nad Polkomtelem jest zgodne z linią polityczną Prawa i Sprawiedliwości. Zwiększanie obecności polskiego kapitału to bardzo dobre rozwiązanie - mówi Tomasz Markowski, wiceprzewodniczący komisji skarbu.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 2
  • 0

    1.  2006-01-09 12:26:33

    Takie rozwiązanie by było chyba najlepsze, po tym co pokazało Orange (FT) jestem sceptykiem tego typu globalnych sieci.

  • 0

    2. ~Chris  2006-01-09 14:55:26  host: 194.9.223.113

    Wole dawac kase polskim przekretaczom (w tym Panu Kulczykowi na czele) niz glupim zabojadom.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-244-248.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 3000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet