Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polkomtel będzie mniej inwestował

Polkomtel będzie mniej inwestował

WitekT 8 Grudnia 2008 15:50

0 0

Na przyszłoroczne wyniki Polkomtela negatywnie wpłynie osłabienie złotego. Z racji kryzysu spółka planuje w 2009 roku mniejsze, niż w roku bieżącym, inwestycje.

Zmiany kursowe wpływają na nas, bo telefony komórkowe, stacje bazowe sprowadzamy głównie z krajów należących do strefy euro i rozliczamy się w euro. Więc jeśli euro zdrożało 25%, to będzie to miało również istotny wpływ na nasze wyniki finansowe w przyszłym roku - powiedział Krzysztof Kilian, wiceprezes Polkomtela.




Polkomtel, który w tym roku zainwestuje około 1,5 mld zł, w przyszłym roku nie widzi już potrzeby inwestycji na tę skalę.

W przyszłym roku planujemy inwestycje na poziomie miliarda złotych, bo mamy nasycenie, mamy pokrycie w całym kraju i przestaniemy budować w przyszłym roku sieć 2G, będziemy budować tylko sieć 3G, ale pojawiają się już nowe technologie, jak 4G, która daje na przykład możliwość przesyłu sygnału wideo - powiedział Kilian.

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:
w sumie: 57
  • 0

    38. ~zzzz  2008-12-08 21:36:46  host: sub254-232.elpos.net

    Pijo: napisz dokładnie gdzie masz ten słaby zasięg Plusa na podlasiu. Może uda się coś pomóc :)

  • 0

    39.  2008-12-08 22:06:46

    Kurcze moze ktos z Plusa to czyta - albo awaria albo cos robia bo w Lodzi w sieci 3G w lac 31006 chyba na wszystkich stacjach nie dziala net - komputery sie lacza ale wysyjaja kilkaset bajtow i zero odebranych - tak jest od kilku godzin a po edge wszystko dziala...

  • 0

    40.  2008-12-08 22:08:09

    38. podepnę się: Kalisz, ul. Wieniawskiego 35a walczę już dosyć z Plusem o wyjaśnienie coraz gorszego zasięgu.Na początku z tarasu mogłem prowadzić wideo rozmowy, a w pokoju przy oknie łączyłem się z HSPDA poprzez modem Huawei. Obecnie na tarasie zero zasięgu UMTS/HSPDA a w pokoju tylko poprzez Nokię 6110 Navigator i to na przestrzeni 15 cm przy oknie

  • 0

    41.  2008-12-08 22:18:54

    @38 gm. kobylin borzymy, zasieg w tej chwili w miare dobry mam jedynie z Ery, nastepny jest Orędż ale tu zasieg mam jedynie na pietrze w domu. Aby zadzwonic z Plusa musze wychodzic na balkon na drugim pietrze w domu ewentualnie na dach:D.O dziwno rozmieszczenie BTS Plusa i Ery jest podobne, wiec moge jedynie domniemac ze BTS-y Plusa maja mniejsza moc.Kolejnym problem braku zasiegu moze byc ze moja miejscowosc lezy na skrzyzowaniu dwóch rzek (a raczej strumyków:P).

  • 0

    42. ~zzzz  2008-12-08 22:28:46  host: sub254-232.elpos.net

    Pijo: były plany postawienia BTsa zarówno Plusa jak i Ery w Twojej miejscowości, jednakże protesty zrobiły swoje... Z ery rozmawiasz bo mają najlepszą lokalizację w Jeżewie Starym (zapewne stąd masz zasięg). Plus w Jeżewie jest baaardzo słaby, dlatego masz sygnał zapewne z Sikor. W chwili obecnej nic więcej tam nie poradzisz (pozostaje Ci era, bo nowo wybudowany BTS Plusa w Kruszewie pewnie niewiele pomoże) , zapewniam Cię jednak, iż na podstawie jednej miejscowości nie możesz twierdzić, iż na całym podlasiu Plus jest słaby :) Dużo jeżdżę pod tym woj o mogę powiedzieć trochę więcej :) Pozdrowienia

  • 0

    43.  2008-12-08 22:30:16

    No i zasięgnąłem info o tym EDGE E u pewnego znajomego pracującego dla Polkomtela. I tak: rozbudowa będzie :-) Tak samo będzie LTE. EDGE E wymaga zmiany hardweru na każdej stacji. Niezależnie czy to Ericsson czy Nokia. Co za tym idzie w terminalach nie wystarczy zmiana softu. Potrzebne są całkiem nowe telefony i modemy. "Główne różnice w stosunku do EDGE'a: 1. Dwie częstotliwości do transmisji, w każdej 5 TSów (timeslotów), czyli razem 10. 2. Nowe, bardziej wydajne modulacje: 16QAM i 32QAM. 3. Nowe "coding scheme'y": MCS10-MCS12. 4. Podwójne anteny w terminalach, tak jak np w niektórych urządzeniach WLAN - lepsza/czulsza radiówka."

  • 0

    44.  2008-12-08 22:43:43

    @42 Era chciala postawic BTS w Kobylinie. Pozwolenie widnieje nawet BIPie gminy( dostala je w 2006r)i w spsie UKE.W spisie pozwolen UKE istnieje tez pozwolenie Plusa. O protestach nic mi nie wiadomo,chyba musze wójta odwiedzic i go troche przycisnac:D.Rzeczywiscie sygnal mam z Sikor. Ale zdarza sie ze w ciagu kilku minut mam handovery Sikory-Sokoły-Kulesze Kośc. Stacja w Jeżewie jest tragiczna. Moja babacia mieszka 4-5km w liniii prostej od tej wiezy i zasieg w domu praktycznie nie wystepuje ( nie da sie zadzwonic wogole).

  • 0

    45.  2008-12-08 22:55:48

    @42 Własnie sprawdziłem na mapa.btsearch.pl ten BTS w Kruszewie. Hmmm... ciekaw jestem czy poprawi zasieg u mojej babci(pszczółczyn). Moze wkoncu moja ciotka bedzie mogla uzywac swojego Iplusa:)

  • 0

    46. ~zzzz  2008-12-08 23:00:33  host: sub254-232.elpos.net

    Pijo: to dużo wyjaśnia. Co do Jeżewa0 doiero Plus się kapnął że to straszny niewypał, dlatego obstawia go cały czas nowymi (czy to Zawady, czy Kruszewo). Mam nadzieję, iż te stacje u Ciebie jednak powstaną. Erze dodatkowo przydałyby się jeszcze i kulesze i kołaki kościelne bo strasznie się zapóźnili z rozbudową sieci. Nawet orange ostatnio odpaliło się w kuleszach kościelnych na maszcie własnym :)

  • 0

    47.  2008-12-08 23:04:34

    kwistas daj już spokój, ja wiem że bardzo kochasz orangutany, ale nie przesadzaj :-) Tyle razy Ci już różni ludzie tłumaczyli, a Ty dalej swoje, że orange ma więcej UMTS-owych stacji niż Era. Ech....

  • 0

    48.  2008-12-08 23:08:22

    @46 A czy przypadkiem w Kuleszach Plus i Orecz nie stoja na wspolnym maszcie, tzn. dokladnie nie pamietam ale chyba Orecz na swoj maszt a Plus powiesil na nim swoje nadajniki??? Ten maszt jest od dosyc dawna.

  • 0

    49. ~zzzz  2008-12-08 23:12:03  host: sub254-232.elpos.net

    Pijo: masz racje, Plus w Kuleszach dowiesił się do masztu Orange, zaś w w Kołakach Plus i Orange są na oddzielnych masztach. Tylko tu i tu brakuje Ery....:)

  • 0

    50. ~sierra  2008-12-08 23:13:00  host: nat-tar.aster.pl

    do 30. I co z tego, że Era ma najwięcej. Mam w okolicy 3 nadajniki Ery, 2 Orange i 2 Plusa. Przeniosłem się właśnie z Ery do Plusa, bo nie dało rady rozmawiać. W Plusie na tym samym telefonie żadnych problemów.

  • 0

    51.  2008-12-08 23:45:17

    Może Polkomtel zwalnia, bo P4 zwalnia? Nie ma potrzeby inwestować w pojemność sieci?

  • 0

    52. ~mirekb  2008-12-09 08:04:22  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    mysle ze polkomtel powinien isc w strone orange tzn.likwidowac gprs a stawiac edge..to naprawde elementarne minimum obecnie,tylko zeby parametry zachowali..co do edge ev nie sadze ze bedą fony z z tą technologia(jesli juz to pewnie drogie i SE moze je bedzie produkowac)albo jak dadza terminal to pewnie w cenie podobnej jak terminal do cdma w orange.to na terenach pozamiejskich.w calej reszcie stawiac nawet 3g,niekoniecznie hsdpa i bedzie dobrze.nie oczekujmy cudów

  • 0

    53. ~xxxxxxxxxxx  2008-12-09 15:22:45  host: inet20909nb-3.eranet.pl

    #zzzz Czy istnieje możliwość poprawy zasięgu w świętokrzyskim w mojej lokalizacji jeśli bym "mordował" o to Plusa pisząc np. do BOA . Maszt Plusa jest za nisko w stosunku do masztu Ery (są w tej samej lokalizacji) więc nie mam zasięgu wewnątrz pomieszczeń a na zewnątrz ok 5 kresek.Różnica pomiędzy Erą a Plusem to około 3 "kreski"

  • 0

    54. ~mirekb  2008-12-09 18:28:00  host: apn-77-113-188-69.gprs.plus.pl

    @53 napisz normalnie czy planuja jesli tak to kiedy uruchomic dana technologie w podanej lokalizacji i tyle..jest wiele miejsc gdzie na mapce pokazuja umts ale go nie ma i odwrotnie..tam gdzie go nie ma niekiedy jest.ja tak mam ;-)

  • 0

    55. ~P  2008-12-10 00:03:02  host: apn-77-113-199-95.gprs.plus.pl

    Dopiero teraz usunięto awarię w lubuskim. Momentami zasięg skakał, a po unormowaniu nie działała transmisja danych.

  • 0

    56. ~shubidu  2008-12-12 22:35:10  host: gateway04.darnet.pl

    rybnik, Pan X jeżdzi po okolicznych wsiach i dzielnicach rybnika , zbiera podpisy od emerytów i recistów aby Plus nie stawiał kolejnej stacji , a co gorsza ściaga te które juz sa......bo emeryt zadko potrafi wysłac smsa a co dopiero przeprowadzic video rozmowe....dziekujemy wszystkim emerytom i rencistom a równiez ciemnym nierobom za niemozliwosc korzystania z umts i hsdpa w rybniku i okolicach

  • 0

    57. ~I NIC  2008-12-15 12:37:26  host: ars158.internetdsl.tpnet.pl

    Mial byc nowy simplus no i nie ma. Calu plus, powinni zmienic nazwe na minus:)

Dodaj swoją opinię