Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Policja rozbiła grupy oszustów telekomunikacyjnych

Policja rozbiła grupy oszustów telekomunikacyjnych

sirmark 17 Maja 2004 11:23

0 0

Pomorska policja zlikwidowała dwie grupy oszustów, które wyłudziły impulsy telefoniczne na kwotę nie mniejszą niż 8 mln zł na szkodę jednej z polskich firm telekomunikacyjnych. Do przestępstwa doszło na terenie kilku województw.

"Właśnie zakończyliśmy główny etap sprawy. Można powiedzieć, że to przestępstwo zostało wyeliminowane z terytorium Polski" - powiedział w poniedziałek PAP nadkomisarz Jarosław Szmyt z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

W areszcie w związku z tą sprawą przebywa kilku mężczyzn. Do ich zatrzymań doszło między czerwcem 2003 a lutym 2004 r.
Przestępstwo dotyczyło sprzedaży zagranicznym firmom możliwości dodzwaniania się do Polski w technice VoIP, czyli telefonii internetowej, i dostępu do sieci komórkowych poprzez operatora stacjonarnego.

Aby zaoferować taką usługę, podejrzani na podstawie fałszywych dokumentów tożsamości zawierali umowę z jedną z polskich firm telekomunikacyjnych na dzierżawę od 60 do 120 linii telefonicznych.

Następnie, za pomocą oprogramowania komputerowego udostępniali wydzierżawione linie operatorom spoza granic Polski. Dziennie wykonywano ok. 25 tys. połączeń, a rachunek za taką liczbę rozmów osiągał jednorazowo nawet ok. 3 mln zł. Usługa taka była świadczona przez podejrzanych maksymalnie do 40-50 dni, czyli do czasu upływu terminu pierwszej płatności dla firmy telekomunikacyjnej użyczającej im łącza.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-140-29.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy płacisz smartfonem lub zegarkiem zbliżeniowo?

Garmin Pay dla klientów PKO BP

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet