Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Połączenia komórkowe przestaną tanieć

Połączenia komórkowe przestaną tanieć

LuiN 17 Lipca 2008 09:06

0 0

Od 2005 roku na polskim rynku komórkowym pojawiło się 12 nowych operatorów. W tym czasie według analiz Urzędu Komunikacji Elektronicznej ceny połączeń spadły o 40 - 50%. Obecnie na radykalne obniżenie stawek nie ma co liczyć - pisze Rzeczpospolita.

Ceny detaliczne połączeń komórkowych mogą jeszcze spadać grosz po groszu. Jednak na ich radykalne obniżenie coraz trudniej liczyć - ocenia Jerzy Kalinowski, partner w firmie doradczej KPMG.

UKE za wszelką cenę stara się wprowadzić na rynek nowych graczy, choćby dzięki preferencyjnym zasadom udziału w przetargach na kolejne częstotliwości. Czy ta polityka przyniesie dalszy spadek cen? Trzeba przyznać, że wejście Playa spowodowało na rynku zamieszanie.

Play stał się niejako z marszu pełnoprawnym graczem rynkowym, czego dowodem jest to, że osiąga przyrost liczby abonentów na poziomie zbliżonym do trzech największych operatorów. Ważnym elementem strategii firmy była konkurencyjność cenowa. W efekcie po jego wejściu prawie wszyscy operatorzy zeszli z cenami do krańcowego poziomu cen Playa - powiedział Emil Konarzewski, partner firmy doradczej Audytel.




Dzięki niskim stawkom i agresywnemu marketingowi Playowi udało się zdobyć w ciągu roku około 1,5 mln użytkowników. Cenowa ofensywa zdaje się jednak zbliżać do końca. W najnowszych taryfach Playa minuta połączenia do obcych sieci kosztuje 0,50 - 0,60 zł, podczas gdy na starcie kosztowała 0,25 - 0,35 zł.

Na rynku mogą się pojawić jednak operatorzy dysponujący - jak Play - własną infrastrukturą. W ubiegłym roku UKE przyznał dwóm firmom częstotliwości radiowe 1800 MHz, teraz trwa przetarg na częstotliwości 900 MHz. Do końca tego roku UKE rozpisze jeszcze przetarg na częstotliwości 2500 MHz.

Teoretycznie na rynek mogłoby jeszcze wejść trzech - czterech nowych operatorów z własną siecią telekomunikacyjną. Tyle że same częstotliwości nie wystarczają. Centernet i Mobyland - zwycięzcy ubiegłorocznych przetargów - mają problem z finansowaniem budowy sieci i zawarciem kluczowych umów o współpracy międzyoperatorskiej.

Dzisiaj trudno sądzić, że mogą cokolwiek zmienić na polskim rynku. Ceny detaliczne mogą jeszcze spadać grosz po groszu. Jednak na ich radykalne obniżenie coraz trudniej liczyć.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 33
  • 0

    14.  2008-07-17 10:26:36

    Teoretycznie... Teoretycznie to 50 operatoró może mieć po milion klientów i już... Tylko co to da? Niedawno, w jednym z ostatnich numeró jakiejś gazety komputerowej, był ciekawy artykuł pokazujący "nasycenie rynku" operatorami. Nie ma takm kraju europejskiego, który miałby więcej niż 5 MNO (Holandia, Wielka Brytania, Belgia (one jednocześnie mają po ok. 20 MVNO). W pozostałych 3-4 MNO to reguła i do 10 MVNO. W Polszcze oczywiście może być lepiej niż w Holandii czy Wielkiej Brytani... No czekamy zatem Pani Szeryf...

  • 0

    15. ~P  2008-07-17 10:47:53  host: apn-77-112-56-252.gprs.plus.pl

    Jakoś ja mam do wszystkich po 30 groszy dzięki pakietom minut w Playkarcie. Wykupuje pakiety za 9 zł i mam 30 minut do wszystkich sieci. A na początku każdego miesiąca dostaje 15 minut na deser:P

  • 0

    16. ~  2008-07-17 10:51:55  host: f96-026.opera-mini.net

    prawdę powiedziawszy to tylko dzieki play-owi zawdzięczamy tak drastyczny spadek cen połączeń.

  • 0

    17.  2008-07-17 11:01:05

    mnie by tam wystarczyl pager + voip, wczoraj musialem wylaczyc komorke na caly dzien ... blogi spokoj

  • 0

    18.  2008-07-17 12:26:55

    szkoda, szczerze mowiac bardzo liczylem ze jakis czas po wejsciu playa (rok-poltora) ceny pozostalych operatorow zaczna sie zblizac do 35 groszy za minute do wszystkich. niestety, stalo sie inaczej...

  • 0

    19.  2008-07-17 12:39:59

    @13: malik, zarabiasz coraz wiecej? to gratuluje. ja jakos nie do konca. moze to ja jestem dziwny... @reszta: wy tez zarabiacie coraz wiecej?

  • 0

    20. ~  2008-07-17 12:41:13  host: 88-199-31-230.tktelekom.pl

    sympatyczny - na upartego - zawsze jest oferta co za numer w Orange. Co prawda troche się pogorszyła dla nowych , ale przedłużając można minute mieć nawet poniżej 23gr np. 75zł - stawka 52gr za minutę wyjściowo dodatkowe 75zł do wykorzystania na wszystko = 26gr za minutę, za przedłużenie minuta tanieje w zależności od stażu w firmie 1-2gr do wszystkich, do tego konsultant moze dorzucić 30 minut do wszystkich, do tego 4 prezenty - smsy, weekendy, numer , internet, niższa stawka w sieci itd. tak więc oferta nadal miażdży. A orange ma najwyższe ceny tel. bo je najmniej subsydiuje, a producenci - o czym mało kto wie - najdrożej telefony sprzedaje oranżadzie. Przyklad ? nokia n95 w zakupie dla operatora to - 1960zł netto, podczas gdy ja widziałem n95 8g za 1400 brutto, fajnie co ?

  • 0

    21. ~kwistas  2008-07-17 12:45:41  host: w3cache.wignet.pl

    MAX 49-40 gr minuta to stawka opłacalna dla operatora taka jest prawda.

  • 0

    22.  2008-07-17 13:13:12

    Trzeba obnizyc stawki interkonektu, bo o ile one mniej wiecej moga sie rownowazyc w przypadku wielkiej trojcy to nie pozwalaja na zejscie ponizej 40gr stawce cennikowej. Te wszystkie oferty typu co za nr w orange albo abonamenty Playa np 50 i 70 maja ograniczenie ilosci minut w cenie realnej ponizej interkonektu (ograniczaja ewentualna doplate jaka operator bedzie musial na danym koncie zrobic przy wykorzystaniu nawet wszystkich minut do innych sieci). Dlatego o ile zejscie interkonektu do np 10gr nie spowoduje lawiny obnizek, ale spowoduje ze stawka cennikowa do obcych sieci wyniesie np 25-30gr

  • 0

    23. ~tl111  2008-07-17 15:25:22  host: 195.225.71.137

    Tylko jak Ci wtedy wcisną kit, że za połączenie musisz przepłacić te 30-40 gr?

  • 0

    24. ~xxx  2008-07-17 16:46:09  host: ena172.neoplus.adsl.tpnet.pl

    > 20. Gdzie widziałeś N95 8 GB za 1400 brutto ??? Zapodaj info bo jak na razie to widzę, że zwykła N95 kosztuje 1400 np. w MM.

  • 0

    25.  2008-07-17 17:09:22

    N95 8GB widziałem dziś na 2100 w Saturnie...

  • 0

    26.  2008-07-17 21:56:56

    16. - ja nie zauważyłem wejścia Playa. Nie obniżyło to zbytnio moich rachunków. Jeśli tak, to tylko dzięki zmianie na bardziej... elastyczne ;-D

  • 0

    27. ~  2008-07-17 22:32:52  host: 77.236.9.137

    Ja przypuszczam ze Play byl wliczony w walke z Pania Szeryfowa. Trzeba bylo powolac Playa zeby azjaci nie weszli. Play sie z umowzawartych pozna noca w kinajpie wykpil . I rozwija skrzydla. Oby tak dalej.

  • 0

    28. ~:))  2008-07-17 23:15:49  host: chello089076161248.chello.pl

    prawdę powiedziawszy to nie wiem jak są liczone te minuty podawane w informacjach - bo przynajmniej w Play na kartę, średnia minuty to 35gr - pomijam jakieś dodatkowe pakiety

  • 0

    29. ~  2008-07-18 07:12:36  host: abdv83.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja tam myślę że sieć Play i tak nie ma dla siebie konkurenta na Polskim rynku właśnie że na to 49gr do wszystkich.Jakby każdy sobie policzył ile wydaje kasy co miesiąc na połączenia to zawsze nawet 2,3gr czasami 10gr robi wielką różnice.Jakby Każdy zrobił to samo co Ja i rzucił by starych Opów do kosza i poszedł by kupić Playa to Trójca Święta musiała by zejść niżej i zrobić tańszy interkonekt.Wkońcu Pogadać Ludzka Rzecz :) Pozdrawiam. Ps.Jeśli będzie taniej w innej sieci za rok to od razu umykam z Playa.Po co przepłacać.To My powinniśmy dyktować warunki a nie Operatorzy.Przecież to My płacimy rachunki. Pozdrawiam!

  • 0

    30. ~:))  2008-07-18 12:44:44  host: chello089076161248.chello.pl

    DO 29 - ja też tak samo myślę, nie jestem 'wyznawcą' jakiejś sieci - traktuję ich przedmiotowo - jak kupowałem starter PLAY patrzyłem się kto ma najtańsze połączenia, zastanawiałem sie nawet nad mBankiem, ale w sumie z premiami (za każde doładowanie - czyli stale obnizającymi opłaty), to jednak wychodziło taniej - ale jak ktoś lubi innych, to niech tam jest, tylko niech nie pisze bzdur, że taniej to jest w jakiś taktaku czy innym orange :))

  • 0

    31. ~  2008-07-22 07:59:59  host: abfe14.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Popieram! Są jeszcze Ludzie którzy myślą. Szacuneczek dla Poprzednika.Trzymaj oby tak dalej :)

  • 0

    32. ~nick  2008-07-22 21:25:43  host: cae199.neoplus.adsl.tpnet.pl

    12. Tomek_19 - w chejachu tak samo. Ale to nie problem. Połączenia moga przestać tanieć. Natomiast powinny zostac znacznie wydłużone a najlepiej zniesione okresy wykonywania połączeń wychodzących. Od wczoraj moge tylko odbierać mimo że na koncie mam ponad cztery stówy...

  • 0

    33. ~nick  2008-07-22 21:29:53  host: cae199.neoplus.adsl.tpnet.pl

    29. ~ 2008-07-18 07:12 abdv83.neoplus.adsl.tpnet.pl - To źle myślisz. Mobilking ma o 1gr drożej do wszystkich i to za cene miesięcznego abonamentu w pleju. Ale dalej dobrze piszesz, tyle że ja nie moge rzucic dotychczasowego opa z powodu opisanego w komentarzu powyżej.