Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polacy wysyłają średnio 6 SMS-ów dziennie

Polacy wysyłają średnio 6 SMS-ów dziennie

WitekT 23 Maja 2007 11:15

0 0

Polacy bardzo lubią SMS-y. Aż 65% spośród zapytanych przez Ericssona wysyła krótkie wiadomości tekstowe co najmniej 2-4 razy dziennie. Średnia dla wszystkich polskich użytkowników wynosi 6 SMS-ów dziennie.

Dla porównania, w Wielkiej Brytanii statystyczny klient operatora komórkowego wysyła 4 wiadomości w ciągu dnia.

Według badaczy Ericssona, zainteresowanie SMS-ami świadczy o tym, że jesteśmy gotowi na kolejne usługi telekomunikacyjne. Oswoiliśmy się już z faktem, że telefon służy nie tylko do rozmów. Teorię tę potwierdza kolejny wynikający z badań fakt. Wielu spośród najaktywniejszych wysyłaczy często korzysta również z bardziej zaawansowanych możliwości swoich komórek. Jedna czwarta co najmniej raz w tygodniu używa komórki jako aparatu fotograficznego, 20% wysyła i odbiera zdjęcia. 10%. z nich często wykorzystuje telefon jako odtwarzacz muzyki.

Najwięcej wiadomości wysyła grupa Pionierów, czyli młodych wielbicieli gadżetów, kreujących modę na nowe technologie. Niemal wszystkie osoby z tej grupy codziennie komunikują się w ten sposób. Podobnie wysoki wskaźnik jest wśród tzw. Materialistów, czyli grupy zamożnych, aktywnych zawodowo osób, które lubią nadążać za trendami.

Każdy SMS niemal natychmiast generuje wzmożony ruch w sieci operatorów komórkowych. Ericsson zapytał badanych, co robią po otrzymaniu wiadomości. 57% od razu odpowiada, również SMS-em. 17% oddzwania, a kolejne 11% odpowiada na oba sposoby! Oznacza to, że jedynie 15% wiadomości tekstowych pozostaje bez odpowiedzi.




Jest wśród polskich użytkowników komórek także grupa, która nigdy nie wysyła SMS-ów. Stanowią około 10% wszystkich abonentów. Prawie 70% z nich woli po prostu porozmawiać przez telefon. Część nie lubi wystukiwać wiadomości na klawiaturze, a niektórzy uważają tę metodę komunikacji za zbyt wolną.

Badania Ericssona mówiły także o preferencjach Polaków dotyczących używania telefonii komórkowej i stacjonarnej. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

Z kolei wyniki badań dotyczących użytkowania SMS-ów, MMS-ów, poczty elektronicznej i mobilnych komunikatorów, które przeprowadził serwis 160 Characters, podaliśmy w tej wiadomości.

Badacze w kwietniu 2006 roku przeprowadzili 1,5 tys. wywiadów osób w grupach wiekowych od 15 do 69 lat. Posłużono się zarówno metodą ilościową jak i jakościową. Wybrana grupa jest reprezentatywna dla 28 mln mieszkańców Polski. Podobne badania Ericsson przeprowadza corocznie w 11 krajach na czterech kontynentach. W 17 innych, w tym w Polsce, badania prowadzone są nieregularnie. Wnioski z raportu, dotyczącego naszego kraju ważne są w wyznaczaniu tendencji i trendów rynkowych przez dwa lata.

Źródło tekstu: Ericsson     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1.  2007-05-23 11:32:57

    Heh no to ja z tego raportu zanizam średnią :P Wysylam raz w tygodniu max 1 sms :) Sms sa nie oplacalne - chyba ze z stawka 1 gr za sms w sieci :)

  • 0

    2. ~  2007-05-23 11:37:40  host: bmr160.neoplus.adsl.tpnet.pl

    dlatego opy nie zanizaja cen smsow do obcych sieci od chyba 3 lat:w orange,avon 20gr,w abo i mixach orange to samo,w plusie abo/mix 18 gr, w erze hayah tez 20gr( w abo niewiele mniej) no i prepaidy esy po 1gr ale jak wykorzystam caly pakiet);-))i przepadaja ale dobrze ze sa Polsacy bez smsow by niewyrobili na rachunki..

  • 0

    3. ~dexter  2007-05-23 11:44:59  host: doo101.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nieprawda, ja mam w popie 600 sms za 6zł, wychodzi po groszu, a ile dziennie wysyłam to nie wiem ale napewno zawyżam statystyki

  • 0

    4.  2007-05-23 11:46:28

    Ja należę do tych którzy statystyki zawyżają, bo średnio miesięcznie mam wysłanych ok 1200 smsów :)

  • 0

    5. ~Pl  2007-05-23 11:50:30  host: plus-96-101.polkomtel.com.pl

    ja tez wysylam ok 1200 :) Witku keidy napiszesz ze juz wystartowal www.myAvon.pl??:)

  • 0

    6. ~mirekb  2007-05-23 11:56:35  host: bmr160.neoplus.adsl.tpnet.pl

    niby po co.wszyscy wiedza;-))www.myavon.pl.regulaminy juz przeczytalem.skandaliczne ceny o transmisji danych nie wspomne takt co 150kb/75groszy..ciezko z doladowaniem i wogule dziadostwo.mbank to ma oferte.polkomtel zarabia malo ale regularnie powiekszy baze uzytkownikow

  • 0

    7. ~pl  2007-05-23 11:59:53  host: plus-96-101.polkomtel.com.pl

    ja sie nie spodziewalem tanszych rozmow:) Wkoncu umowa jest z orangutanem:) Myslalem ze dadza wieksze stawki:)

  • 0

    8. ~~~;)  2007-05-23 12:34:31  host: cache.btk.net.pl

    ja dziennie wysylam ok 30 w zaleznosci od czasu jaki posiadam ale ogolnie to kolo 30 napewno napisze ;D

  • 0

    9. ~Aster  2007-05-23 12:48:38  host: pxgot1.srv.volvo.com

    6 smsów dziennie? To ma być dużo? A Anglicy 4 - tragedia. Ja miesięcznie mam ok 2000-2500 smsów - większość darmowych na szczęście.

  • 0

    10.  2007-05-23 13:00:04

    No to operatorzy mają średnio 6gr. z każdego użytkownika:)

  • 0

    11. ~jojo  2007-05-23 13:23:51  host: eeu110.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "Adrian" to, że coś wychodzi drożej, to jeszcze nie znaczy, że jest gorsze. SMS jest bardzo praktyczny. Nie zawsze chcę Ci się z kimś gadać, czasem wolisz przesłać tej osobie parę słów właśnie SMS-em. "2"- SMS w Erze bez pakietu kosztuje 16 gr (w TT po 4 miesiącach), a dodatkowo mam pakiet po 7 gr za SMS-a, który nie przepada, więc nie muszę się martwić żeby wyjorzystać wszystkie SMS-y z pakietu np. w miesiącu. I właśnie dlatego, że w TT tak jest, to czsem też wysyłam SMS-y (zdarza się nawet, że kilkanaście dziennie jeżeli mam taką potrzebę) i robię to bez obaw i zastanawiania się jak dużo za to zapłacę. ;-)

  • 0

    12. ~Bartek  2007-05-23 13:24:30  host: gdn114.internetdsl.tpnet.pl

    Szkoda czasu na SMSy, lepiej zadzwonić. Oczywiście czasem lepiej skorzystać z SMSa w sytuacji gdy chcemy przekazać wiadomość a druga osoba np. nie może odebrać telefonu. Ja wysyłam miesięcznie około 20 SMSów i nie narzekam :)

  • 0

    13. ~dd  2007-05-23 13:30:41  host: atm234.internetdsl.tpnet.pl

    hmmm ja wysyłam 1-2 smsy w ciągu..... roku - wolę zadzwonić niż ten czas spędzić klepiąc w klawiaturkę ;)

  • 0

    14. ~sa  2007-05-23 14:21:58  host: abfv208.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ja wysyłam około 100 smsów dziennie więc raczej zawyżam tą statystyke :-D

  • 0

    15.  2007-05-23 14:25:45

    Hmmm... Swego czasu, gdy był jeszcze "darmowe SMSy przez pół roku do wybranej osoby" to specjalnie na tą okazję kupiłem Nokię 5510 - każda literka na osobnym klawiszu, SMSy szły jeden za drugim - około 300 dziennie. Natomiast dzisiaj zaniżam średnią - podane 6 wiadomości to owszem, wysyłam - ale w ciągu tygodnia ;) Ciekawe by było gdyby podali liczę MMSów - sam o wiele częściej wysyłam wiadomości głosowe - niż SMSy. Nie licząc oczywiście bramek SMSowych, bo wykupiłem już abonament na pół roku i wysyłam z samych bramek regularnie 12-15 wiadomości na dzień.

  • 0

    16. ~Hoyt  2007-05-23 15:09:15  host: cic148.neoplus.adsl.tpnet.pl

    nie ma sie czemu dziwic. Smsy teraz tanie jak barszcz, takze tylko pisac. Zwlaszcza w sieci. Ostatnio duzo tego typu promo, chocby Simplus. Do tego 18gr/minuta

  • 0

    17.  2007-05-23 15:16:11

    Wiem ze sms sa potrzebne w niektorych sytuacjach nie powiem ale naprawde sa drogie 1 sms = 15 sekund rozmowy - nie mowie o zadnych pakietach ja tak mam w TT! Wiec lepiej wole sprawe zalatwic w 15 sekund niz napisac sms - czasami tylko powiem "ok to bede " i KONIEC trwa to z 5 sekund wiec sms nie jest oplacalny - gorzej jak natrafimy na gadule w tym wypadku wskazany jest sms :)

  • 0

    18. ~polaczek  2007-05-23 15:33:54  host: dpp246.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Adriand dokładnie czasem wychodzi taniej zadzwonić niż napisać, zresztą na pisanie nie każdy ma czas, ja w prepaidzie w orangutanie mam rozmowy po 20 groszy do sieci i na stacjonarne to przecież nieraz sms tyle kosztuje a trzeba założyć że jeszcze ktoś musi wydać cash na odpisanie

  • 0

    19.  2007-05-23 18:04:14

    No licząc z telefonu to zaniżam 30-krotnie średnią - wysyłam może 5 miesięcznie, ale licząc te z bramki (także płatnej)... zdecydowanie miałem wpływ na podwyższenie średniej ;-)

  • 0

    20. ~  2007-05-23 18:44:04  host: acld224.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a ja wysyłam z internetu smsy około 30-40 dziennie.

Dodaj swoją opinię