Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polacy wysyłają nieco mniej SMS-ów

Polacy wysyłają nieco mniej SMS-ów

LuiN 1 Lipca 2016 11:06

4 2

W 2015 roku wysłaliśmy o 66 mln mniej SMS-ów niż w roku 2014. Chociaż to spadek o zaledwie nieco ponad 0,1%, przychody operatorów z SMS-ów spadły o 10,1%.

W całym 2015 roku wysłaliśmy 51,9 mld SMS-ów, średnio 83 wiadomości na użytkownika miesięcznie, przy średniej dla krajów UE wynoszącej 68 wiadomości. Przyczyn niewielkiego spadku popularności usługi dopatruje się w popularyzacji smartfonów i komunikatorów internetowych.




Wraz ze spadkiem cen roamingu w UE, rośnie natomiast liczba wiadomości SMS wysyłanych przez nas w czasie wyjazdów zagranicznych - w 2015 roku wyniosła ona ponad 600 mln.

Komunikatory internetowe nie przeszkadzają natomiast popularności MMS-ów, która dynamicznie rośnie. W 2015 roku wysłaliśmy ich 739 mln sztuk, o 212 mln więcej niż przed rokiem (wzrost o 40,2%). Statystyczny Polak wysłał w 2015 roku 19 wiadomości MMS, o 5 więcej niż w 2014 roku.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: sms | uke

w sumie: 22
  • 2

    3. ~Master Chief  2016-07-01 11:27:53  host: h-78-11-51-226.nowarehabilitacja.pl

    Wpływ na wzrost popularności MMS kosztem SMS ma przecież w dużym stopniu automatyczna zmiana rodzaju wiadomości wymuszona lub ustawiona domyślnie na większości dzisiejszych smartfonów po przekroczeniu ilości znaków odpowiadającej 3-7 SMS'om.

  • 0

    4.  2016-07-01 11:33:33

    @3 Uważasz, że ludzie piszą masowo takie długie wiadomości? Szczerze wątpię. To raczej nielimitowane mms w taryfach operatorów dają o sobie znać. Chyba ludzie słabo czają komunikatory skoro bawią się w archaiczne mms-y.

  • 1

    5. ~R  2016-07-01 11:34:48  host: 89-74-173-170.dynamic.chello.pl

    Nie musi być automatyczna. W końcu ile zapłacimy za 7sms a ile za 1 mms? Rachunek jest prosty.

  • 1

    6. ~R  2016-07-01 11:38:08  host: 89-74-173-170.dynamic.chello.pl

    4: komunikatory muszą czaic dwie strony. Jak odbiorca nie chwyta to możesz sobie używać do woli. A mms czy sms lyknie prawie każdy, nawet że starym telefonem. Nie każdy ma smartfona.

  • 0

    7. ~Wojtaszek  2016-07-01 12:07:45  host: 91-193-209-18.eimperium.pl

    #4: nie każdy ma i nie każdy chce smartfona, a nawet jak ma to niekoniecznie chce wisieć na jakichś pejsbukach i komunikatorach

  • -2

    8.  2016-07-01 12:11:31

    słoneczny - 83 esemesy miesięcznie... To mało? Tak - ludzie piszą masowo długie esemesy. Nie wszyscy, ale jest spora grupa ludzie, która wysyła ponad 1000 esemesów miesięcznie - widzę regularnie takie billingi ;-)

  • 1

    9.  2016-07-01 12:28:44

    @4: archaiczne mms mają tą przewagę nad 'nowoczesnymi' komunikatorami że przed wyslaniem nie trzeba wysyłać sms o treści ' masz komunikator X ? to coś ci wyślę' ;>
    Ciekawi mnie jedno niby jak zostały oszacowane przychody z sms/mms w dobie taryf typu no limit voice i sms, i ciekawe czy w ten sam sposób oszacowano u wszystkich operatorów

  • 0

    10. ~Master Chief  2016-07-01 12:47:50  host: h-78-11-51-226.nowarehabilitacja.pl

    @5 w taryfach na kartę maz nielimitowane SMS'y a MMS'ów już nie, w abonamentach również nie wszystkich oferują MMS'y. Więc twój "prosty" rachunek tkai prosty wcale nie jest...

  • 0

    11. ~gonia  2016-07-01 14:05:50  host: user-188-33-116-91.play-internet.pl

    całkiem sensowna dyskusja w komentarzach. ;O ale zgadzam sie, ze problem z komunikatorami jest taki, ze druga strona musi tez go uzywać. jak MMSy wysyłam najczęściej do rodziców albo do babci, bo nie ma mozliwosci wyslac im snapa. ;P akurat w mojej opcji abonamentu uproszczonego w TMobile MMSy są za darmo, wiec spoko.

  • 1

    12.  2016-07-01 14:52:39

    @8 wlo: Sam wysyłam dużo sms - około 500/ miesiąc. Ale na mms to mi zamienia sporadycznie. Szczerze, nie rozumiem tego wzrostu mms. Można nie lubić smarfonów, fajsbuków, messengerów, ale wszystkie dane wskazują na wzrost liczby smarrtfonów i komunikatorów. Dużo jestem w rozjazdach ostatnio. Ciężko spotkać w pociągu, na dworcu czy w tramwaju kogoś z tradycyjnym telefonem. Nawet dziadki mają jakieś tam przechodzone po dzieciach pewno.

  • 0

    13.  2016-07-01 15:15:55

    Coraz bardziej przekonuję się do WhatsAppa, bo jest w miarę nieinwazyjny i bez reklam. Dość sporo i sukcesywnie coraz więcej przesyłam tym kanałem wiadomości tekstowych, głosowych, czy zdjęć, a nawet krótkie filmiki. Esemesy - może kilka miesięcznie, do tych, co nie używają WhatsAppa.

  • 0

    14. ~milo  2016-07-01 17:14:00  host: user-94-254-192-144.play-internet.pl

    Witam. A w jakiej sieci moge mieć darmowe mmsy ? Chodzi mi o oferte na karte.

  • 0

    15.  2016-07-01 20:06:44

    @14 Mobile Viking zdaje się ma to w pakiecie.

  • 0

    16. ~F  2016-07-01 22:58:58  host: 89-74-173-170.dynamic.chello.pl

    Słoneczny, 12: co z tego że mają smartfony. Skorodzieci zmieniają na nowe i stare oddają rodzicom to akurat nie znaczy że starsza osoba będzie się bawiła w jakieś snapy. Bo się nie orientuje, nie interesuje, nie podnieca. Nauczy się smsować i starczy. Wolałaby normalny tel ale od dziecka ma paletke a darowanemu koniowi to wiadomo.

    10: są też taryfy z darmowymi rozmowami i wtedy brak zużycia mms czy smsow. Ale w prostym moim rachunku nic to nie zmienia. Bez sensu wtret.

  • 0

    17. ~HD  2016-07-02 09:43:18  host: 89-71-11-82.dynamic.chello.pl

    Kto jeszcze wysyła SMSY/MMSY reka w górę!:)

  • 1

    18. ~  2016-07-02 10:00:36  host: 168.235.196.29

    ¹7 nie rozumiem pytania?
    ja, ze ² dziennie.
    PS. nie kazdy fon zalacza sam dane pakietowe by odebrac mms, wiec i tak trzeba zapytac ,,mms doszedl?" A kto ze starszych pokapuje gdzie te dane zalaczac..

  • 0

    19. ~  2016-07-02 10:24:38  host: user-94-254-193-147.play-internet.pl

    Ja wysyłam około 700sms na miesiac

  • 1

    20. ~  2016-07-02 10:43:22  host: 168.235.196.29

    ja nierownomiernie, dlatego nigdy nie wiem czy brac pakiet, czy nie brac, hehe

  • 1